Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu faceti confuzia mersului "blana" pe drumuri nationale. Face-ti un test simplu: cit e viteza medie de deplasare pe un tronson dat? 100, 120, 140??? Ar fi chiar spectaculos 140km/h pe un tronson de drum national. Se schimba problema doar pe autostrada, acolo, se ating viteze medii de peste 150km/h si este cazul sa mariti presiunea la anvelope. La Slovakiaring, circuit de viteza mare, media orara este undeva la 140-150km/h, si tot cu 1.2 bar la rece se face presiunea la D212. Nu mai vorbesc de deplasarile in oras, unde trebuie presiunea minima admisa , tocmai ca sa se incalzeasca cit de cit. In fine, e destul de complicat de NTEC-urile, insa cunosc multi raceri de strada care inca merg cu ele, si nu de ieri.

 

PS:Chiar am vazut oameni care merg tare pe circuit care au bagat 1.2bar in D212 la cald, adica la 80grd. Asta inseamna ca la rece, presiunea este maxim 1.05bar.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Am un pilot power 2ct aproape nou . Am luat un cui si vreau sa stiu daca se mai poate face ceva ,petic sau? Mai pot avea incredere in el daca este reparat?

Salut . la fel am patit si eu .. am luat o caia in el ,la Brasov . la prima vulvanizare mi-a pus snur si asa am mes pana l-am terminat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o întrebare: pe cartea de identitate la alte anvelope scrie pentru Axa 2 dimensiunea 195/50/17; exista dimensiunea asta? Este posibil să fie o greșeală? La service-ul lui Tibi (vad ca posesorii de bmw îl știu) mi se spune ca în documentația lor pentru modelul meu de motocicleta apar dimensiunile 180/55 și 190/50...

Wtf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde mult de gaura. In general merge cu snur si uiti de el, alteori mai umfli din cand in cand, alteori trebuie sa pui petec, alteori nici mama petecului nu mai tine.

Vezi poza de mai jos. Un surub nu foarte mare, dar a intrat in diagonala.

Primul snur a tinut vreo 600km, apoi a inceput sa sufle usor. Al doilea a tinut 2000km, apoi a inceput sa sufle rau. Cu al treilea deja pierdeam 1 bar intr-o ora.

 

La vulcanizare, s-a dovedit ca surubul sau sula din kitul de pana rupsese o sarma din armatura cauciucului. Am pus petec, dar rasufla. Am pus si al doilea petec peste, tot sufla. A trebuit sa schimb cauciucul.

 

Deci, cum ti-e norocul, YMMV :)

post-67489-0-90999500-1465980423_thumb.jpg

post-67489-0-96357600-1465980668_thumb.jpg

Editat de asdglasfk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o întrebare: pe cartea de identitate la alte anvelope scrie pentru Axa 2 dimensiunea 195/50/17; exista dimensiunea asta? Este posibil să fie o greșeală? La service-ul lui Tibi (vad ca posesorii de bmw îl știu) mi se spune ca în documentația lor pentru modelul meu de motocicleta apar dimensiunile 180/55 și 190/50...

Wtf?

 

Mergi pe 180/55-17 sau 190/55-17. Nu-ti recomand 190/55 decat daca vrei sa mergi extra-batraneste. E geometria de carcasa cea mai "lenesa" iar pata de contact pe inclinare e mai mica decat la 180/55 sau 190/55.

195/50-17 nu am auzit sa existe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o întrebare: pe cartea de identitate la alte anvelope scrie pentru Axa 2 dimensiunea 195/50/17; exista dimensiunea asta? Este posibil să fie o greșeală? La service-ul lui Tibi (vad ca posesorii de bmw îl știu) mi se spune ca în documentația lor pentru modelul meu de motocicleta apar dimensiunile 180/55 și 190/50...

Wtf?

In carte ai trecut doar un singur tip recomandat de producator, nu cred sa fie 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In carte ai trecut doar un singur tip recomandat de producator, nu cred sa fie 2.

 

180 este cel trecut in carte, iar la mentiuni am trecut "alte anvelope" 195/50 bla-bla...

Intentionam sa il pun pe cel mai lat posibil din punct de vedere legal.

Cautand dimensiunea 195, mi-am dat seama ca gasesc doar de masina si nicicum moto....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci am urmatorul traseu pentru weckend, mai exact transalpina... si drumul pana acolo

 

Datele problemei:

 

F4i sport cu anvelope dunlop sportsmart 2

 

75kg soferul, fara pasager

 

2.2 fata cu 1.6 spatele este ok? ( cu precizarea ca ultimile 5 zile asa foloseam 2.5 fata cu 2.9 spatele ca m-am luat dupa eticheta..)

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu o întrebare: pe cartea de identitate la alte anvelope scrie pentru Axa 2 dimensiunea 195/50/17; exista dimensiunea asta? Este posibil să fie o greșeală? La service-ul lui Tibi (vad ca posesorii de bmw îl știu) mi se spune ca în documentația lor pentru modelul meu de motocicleta apar dimensiunile 180/55 și 190/50...

Wtf?

Mi-am lămurit problema la RAR. Dimensiunea 195 era trecuta greșit. Mi-au operat modificarea gratuit la 190, DAR 50 și nu 55 :(. Cică la 55 îmi da eroare senzorul ABS.

 

Așa că rămân cu 180/55 și la mențiuni 190/50 (deși preferam 55).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La RAR ti-au spus ca vei avea eroare la ABS? Eroarea posibila ar fi din controllerul de ABS dar softul accepta o diferenta intre frecventele de citire pe coroanele de pe cele doua roti.

Cel mai sigur este sa testezi cu un 190/55 SH daca vei avea eroare in bord cu acea dimensiune. Iti pot imprumuta o astfel de guma pentru probe, fara sa te coste ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masoara circumferinta cauciucului actual 180/55/17 montat pe janta ta ,se poate sa gasesti un producator care are o anvelopa spate putin mai mica in circumferinta gen bridgestone si care sa mearga fara probleme 190/55/17.

Merita sa incerci un 190/55/17 poate nu o sa-ti faca probleme !

Succes

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...