Sari la conținut

Postări Recomandate

a cumparat careva cauciucuri de pe www.cauciucurimoto.ro ?

 

au cele mai scazute preturi, dar trebuie platit anticipat. transportul este gratuit.

 

vreau sa stiu daca sunt seriosi......


» Post actualizat in 17 Jun 2016 07:00

Se dau oamenii si pe circuit cu PR4. Sunt 2CT, sunt bune pe ploaie, sunt bune in general. Pe moto de 260 de kg fata m-a tinut 22.000 km, iar spatele 17.000 km. Vad acuma cat o sa tina GT-urile puse pe o moto de 300 de kg. :D

 

 

sa inteleg ca PR4 GT fata de PR4 ar fi mai bune, dar din ce privinte? ca de pe site-ul michelin nu-mi dau seama de diferente.


» Post actualizat in 17 Jun 2016 07:01

 

a cumparat careva cauciucuri de pe www.cauciucurimoto.ro ?

 

au cele mai scazute preturi, dar trebuie platit anticipat. transportul este gratuit.

 

vreau sa stiu daca sunt seriosi......


» Post actualizat in 17 Jun 2016 07:00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

vreau sa iau gume bune. :) pr4

dar nu stiu care e diferenta intre cele strandard si cele GT

 

Ai ales si producatorul cel mai tepar si modelul de guma de lemn-ebonita.

Nu o zic cu rautate, pentru F4i, orienteaza-te spre o guma sport veritabila si evita Michelin pt ca sunt slabe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu ce mi recomanzi? F4i este sport-touring nu e sport autentic. De aia ma gândeam la PR4.

 

quote name="Cesar" post="4196362" timestamp="1466163746"]

 

Ai ales si producatorul cel mai tepar si modelul de guma de lemn-ebonita.

Nu o zic cu rautate, pentru F4i, orienteaza-te spre o guma sport veritabila si evita Michelin pt ca sunt slabe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a cumparat careva cauciucuri de pe www.cauciucurimoto.ro ?

au cele mai scazute preturi, dar trebuie platit anticipat. transportul este gratuit.

vreau sa stiu daca sunt seriosi......

 

Un amic si-a comandat chiar saptamana trecuta de la ei. Plata in avans intr-adevar, din ce am inteles nu au stoc in tara si aduc anvelopele numai pe comanda ferma.

Livrarea s-a facut destul de rapid, in 3-4 zile (eu mi-am comandat de pe Anvelopemoto.eu si tin minte ca am asteptam putin mai mult, pana la urma depinde de stocuri).

 

DOT oct. 2015 pt guma de pe cauciucurimoto.ro

 

Per total, o experienta pozitiva cu dealer-ul respectiv.

» Post actualizat in 21 Jun 2016 07:44

F4i este sport-touring nu e sport autentic. De aia ma gândeam la PR4

 

Cel mai bine sa alegi gume sport pt F4i, insa depinde la ce folosesti motocicleta, de exemplu colegii ce vin la lucru cu moto, iar intr-un an abia daca ies de cateva ori din oras, prefera anvelopele sport-touring precum PR4, insa daca iesi la ture mai lungi sau iti place sa te dai mai tare pe viraje peste weekend, alege anvelope sport.

 

PS. pe topic-ul asta in afara de Michelin sux si D211 rulz nu auzi altceva ;) Cred ca mai bine isi faceau colegii experti un topic special pt cei ce se dau pe circuit.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

PS. pe topic-ul asta in afara de Michelin sux si D211 rulz nu auzi altceva ;) Cred ca mai bine isi faceau colegii experti un topic special pt cei ce se dau pe circuit.

 

D211 sunt anvelope de strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D211 sunt anvelope de strada.

 

^

 

apropo de producatorul anvelopelor, uite ce zice site-ul Dunlop:

The use of tyre warmers is mandatory for KR106/108, KR149, KR133 and D212 GP PRO, and highly recommended for D211 GP RACER and GP RACER SLICK.

Parerea mea e ca nu ai ce cauta cu aceste anvelope pe strada.

Eu mi-am pus acum D211 si ma doare sufletul sa le tocesc pe strada

 

sunt niste super gume pentru circuit care merg foarte bine si pe strada dar sa nu patesti cum a patit si Alex(Zimbruta) cu D211 mergand cu ele si pe strada,se umplu de praf si dupa cateva iesiri sunt gata ,400-450e aruncati pt un moft/curiozitate ,eu tot tind sa cred ca se duc si din ciclucrile de incalzire racire atata timp cat se recomanda folosirea incalzitoarelor pt aceste cauciucuri

 

 

Mda..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat de mult se pricepe la anvelope cel ce a scris acele postari. Parerea mea e ca... nu prea se pricepe.

E de fapt eterna problema a opiniei de internet care trebuie luata cu precautie.

O guma fata D211 rezista cu brio peste 12.000 de km iar spatele endurance, daca nu este folosit in regim de autostrada, minim 6000. In medie, rezista intre 8 si 10.000 daca e umflat corect.

 

In regim de circuit, incalzitoarele sunt recomandate pentru toate gumele dedicate. Anvelope care sa adune praf ... asta e o chestie care m-a facut sa zambesc. In sfarsit... un set de D211 nu este peste 350 de euro.

 

P.S.

poti sa iei cu maxim de scepticism si postarea mea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

^

 

 

 

 

Mda..

Din nou internet. D211 sunt gume de strada si oricine si le-a pus pe sportiva, nu mai vrea sa auda de altceva. Sunt gume la care te convertesti fara sa vrei, indiferent de ce ai avut inainte.

Un set pe strada tine in medie cam 10K km la mers taricel (pe miar cred ca tine spatele un pic mai putin). Pot fi folosite si la trackday-uri.

 

Cicluri de incalzire? nelimitate :) Cu sarmele iesite tin cam la fel ca atunci cand sunt noi. Am distrus foarte multe seturi.

 

si sunt 13-14mil nu 20 ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valah ,postul meu de atunci daca-mi aduc bine aminte era despre d212 gp pro si era un raspuns la intrebarea lui MIHAI85 de aceea am scris si pretul acela 400-450e .

Posted 08 February 2016 - 12:35 AM

Salut, ma intereseaza sa imi pun un set dunlop d212. Ele fiind orientate pentru pista dar legale si pe sosea doream sa aflu ceva pareri de la cineva care le-a folosit pe strada. Se incalzesc greu, cum se comporta? "

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt in tabara de D211 or bust. Pentru ca :

- se incalzesc foarte rapid.

- ciclurile de incalzire sunt relevante daca mergi MEGA tare. iar pentru noi muritorii de rand nu prea e cazul.

- cand ma prinde ploaia merg cu ele tot destul de taricel ca pe uscat si nu am avut surprize. doar o data cand am bruscat comenzile din neatentie.

- fosta D211 endurance spate m-a tinut 9k km de mers si pe circuit si pe strada si inca mai era nitel pana se consuma. singurul motiv pentru care am schimbat-o e ca am pitici pe creier :)

- cand te obisnuiesti cu nivelul de incredere pe care ti-o da anvelopa asta nu vei mai vrea altceva.

- ca si pret mi se par excelente. adica un set de D211 e pe la 1300 lei, iar un Michelin 2CT e cam 1100 lei. Iar 2CT-ul ala e mult mai slabut. Deci, pentru cei 200 de lei primesti muuuult mai multa calitate per leu cheltuit. Imo.

 

Dar, asta e parerea mea si nu e valabila la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dunlop, Pirelli si Bridgestone fac gume net superioare celor de la Michelin.

Daca imi dai cateva detalii despre stilul tau de mers, am sa incerc o recomandare.

 

ok. astept sa-mi recomanzi ce sti tu ca m-ar prinde cel mai bine.

Despre stilul de mers pot sa spun: nu fac naveta la serviciu cu motorul; dar mai merg cu el prin oras; fac ture de maxim o zi; de obicei 3-5 ore (100-300 km), mai rar de o zi intreaga; merg in cea mai mare parte cu 4000-10000 rpm, viteza de croaziera in afara localitatii pe undeva pe la 130-140 km/h, cu sprinturi pana la 200 km/h. in curbe cu vizibilitate incerc sa le iau mai tare, dar nu sa ating cu genunchiul soseaua. fac cam 7000-10.000 km intr-un sezon. din febr-martie pana in noiembrie. NU merg pe pista deloc. As vrea sa ma tina cauciucurile cat mai mult, normal :), am inteles ca cele sport se duc dupa maxim 7000 km.?! merg singur pe motor, fara pasager. am 65 kg, 180 m. :)

Editat de DanMotoCiuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...