Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt nou pe acest forum si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia.

am cumparat 2 pneuri pt o yamaha fj 1200 pirreli si la cel de pe spate a aparut o taietura pe suprafata de rulare.am vb cu importatorul si am trimis pneul la fabrica pt expertiza.concluzia fabricii a fost ca taietura a fost facuta de o persoana rau intentionata.mi-au oferit contra cost un pneu nou .am montat pneul si dupa aproximativ 400 km apare aceiasi taietura de data aceasta pe amandoua pneurile.ati mai intalnit asa ceva? atasez cateva poze ca sa vedeti despre ce este vb.am ajuns sa platesc pt pneuri 500 de euro si nu stiu ce sa mai fac in cazul de fata.astept sa va dati cu parerea eventual ceva sfaturi.

ps.sunt in portugalia.

post-74858-0-23615600-1366651752_thumb.jpg

post-74858-0-78833100-1366651777_thumb.jpg

post-74858-0-40245700-1366651804_thumb.jpg

post-74858-0-85394600-1366651825_thumb.jpg

post-74858-0-39711400-1366651847_thumb.jpg

post-74858-0-43697600-1366651874_thumb.jpg

post-74858-0-35696400-1366651899_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa forma taieturii , nu cred ca e facuta de cineva .

Nu ca as fi vreun expert , dar totusi .

Ma gandesc sa nu ai pe unde circuli des (regulat) vreo sina , tabla , ceva ce ti-ar putea produce asa ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e facuta cu o brisca, intentionat. Nu se poate acelasi mod de taietura la ambele gume. E mai usor sa manuiesti un cutit pe orizontala decat sa te apleci si de sus in jos sa faci crestatura. depinde cum lasi mobra, ce vecini ai sau ,,prieteni" Pune-o sub urmarire cu camera video. Eu nu am vazut inca asa taieturi lasate de vre-un obiect pe sosea. In fine, parerea mea, un dusman nedeclarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

locuiesc la bloc iar mota este parcata in spatele blocului cu husa pe ea. toti vecinii ma cunosc si chiar am urmarit de fiecare data cand luam husa de pe ea sa vad daca sunt taiate.nu se vedeau taiate.iar pe unde circul nu este nici o sina nici o tabla.doar asfalt. cred 99% ca este defect de fabricatie dar aici intervine fabrica si exclude aceasta posibilitate.am avut inainte pneuri michelin pe ea acelasi traseu acelasi mod de parcare si nu am avut nici o problema cu ele. a si inca ceva am cumparat de pe ebay o geanta de spate care venea cu un pneu metzeler, nu am avut acest pneu nici un minut montat pe mota mea dar constat la o examinare ca are aceeasi taietura .metzeler este fabricat de aceeasi fabrica.uitativa cu atentie la taietura daca ar fi facuta de un briceag ar fi o taietura dreapta cred eu .ce se vede in poze nu este deloc drept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Cine ma ajuta si pe mine cu o lamurire referitor la dimensiunea anvelopei fata, eu am 110/70/17 si am gasit 120/70/17 .. ar fi o problema daca as pune aceasta anvelopa pe motocicleta. Loc ar fi intre furci si aripa .. ma gandesc ca nu poate fi foarte mare fata de cea 110 .. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge, dar ideal ar fi sa mergi pe marimea banditului, adica daca nu merge 110/70 pune 120/60. Ultima e valabila la banditul Pop parca, tu ar trebui sa ai Kult! La o adica poti cere la RAR a doua marime: 12/60R17 fata cu 160/60R17 pe spate,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se recomanda DOT cat mai recent. dar asta tine de stilul de mers. daca ai mers pasnic si nu tragi pe curbe, te poti da si cu ele asa. daca ai chef de senzatii tari.... schimba guma ca faci buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in caz ca-ti apare tractorul, ciinele, vaca, copilul, tanti, betivul brusc in fatza? Voi o sa aveti timp de gindire ca cauciucul e dot vechi si tre sa actionati frina mai lent? Nu, o sa stringeti maxim, si urmarea e un mare buf, ca idee e ca la judo, da cu voi de pamint, mai rapid decit ar face doar gravitatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Cine ma ajuta si pe mine cu o lamurire referitor la dimensiunea anvelopei fata, eu am 110/70/17 si am gasit 120/70/17 .. ar fi o problema daca as pune aceasta anvelopa pe motocicleta. Loc ar fi intre furci si aripa .. ma gandesc ca nu poate fi foarte mare fata de cea 110 .. Multumesc

Salut,

 

Poti sa pui linistit 120 pe fata. Eu am la a mea 120 pe fata de anul trecut si nu am simtit nici o modificare in mers drept sau pe curbe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Si e cu mult mai mare... eu oricum sunt la inceput nu merg tare, doar ca am gasit o guma identica nou la pret foarte bun .. doar ca este 120 fata de 110 ..oricum o sa arate mai bine ma gandesc eu ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tentat sa cumpar o motocicleta, anvelopele sunt din 2008-spate , 2009-fata . Ca uzura sunt ok , pe la 70-80 % . Voi ce spuneti , trebuie schimbate acum sau se mai poate merge cu ele la vechime de 4-5 ani? Motorul este un sv650.

 

2008 si 2009 sunt ok ca DOT dar depinde si cum se prezinta ele defapt. verifica si tu daca sunt tari, cat se incalzesc la drum cu toate ca acum nu mai e frig afara, verifica sa nu aiba defecte, sa nu fie tocite aiurea...in rest asfalt uscat :)

 

@ lessy...Parerea mea e ca iti asumi un risc f mare mergand cu gumele alea vechi...cred ca sunt tari ca plasticul si vad ca ai si uzura mare. Nu stii cand se iveste o situatie delicata si atunci te dai pe jos. Mai bine dai un ban pe cauciucuri decat sa bagi o gramada de bani in reparatia motorului...nu vorbesc ca si tu ai putea pati ceva. La o cazatura iti strici cel putin geaca si pantalonii, manusile...ia fa o socoteala...mai bine bagi cash ul in gume...nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca ex la GSXF 600 inainte de '98 sunt anvelope 110......din cate imi amintesc unii recomanda trecerea la 120 din considerente de siguranta.... doar Michelin Pilot Power capata o forma cam ciudata, in rest merg cele de 120...

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in caz ca-ti apare tractorul, ciinele, vaca, copilul, tanti, betivul brusc in fatza? Voi o sa aveti timp de gindire ca cauciucul e dot vechi si tre sa actionati frina mai lent? Nu, o sa stringeti maxim, si urmarea e un mare buf, ca idee e ca la judo, da cu voi de pamint, mai rapid decit ar face doar gravitatia.

inainte de toate, dai doar o declaratie pe propria raspundere. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti am o pereche de Heidenau Super-Run si ar urma puse pe un Sv 650....dar pana atuncea vreau sa va cer parerea din cauza ca mie-mi par cam de touring(cam asa) si eu nu merg in asa mod! Ele sunt aproape noi,au mustatile pe ele. Ce spuneti?

post-73040-0-31139800-1366975900_thumb.jpg

post-73040-0-04373000-1366975958_thumb.jpg

post-73040-0-92116500-1366976006_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...