Sari la conținut

Postări Recomandate

In perioada urmatoare va trebui sa-mi schimb si eu cauciucurile (pe un Hornet 2008). Sunt incepator si m-ar interesa ceva aderent pe uscat (nu merg pe ploaie decat in cazuri exceptionale), cu rezistenta rezonabila (6-8000 Km). Nu ma dau inca pe circuit, merg 1/3 prin oras si 2/3 in afara. In urma sapaturilor mele pe net m-am orientat partial spre Dunlop SportSmart, dar nu am gasit niste date concludente referitoare la cat de repede se incalzesc (la mersul stradal relativ legal, nu circuit sau drum lung, si pe vreme mai rece +10gr). Daca poate cineva sa-mi zica cum se incalzesc si cat de mult l-au tinut ii sunt recunoscator.

PS Nu sunt blocat pe aceste cauciucuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare . Motorul meu (sv650s) are montat pe spate un pirelli diablo supercorsa 180 / 55 / 17 , foarte uzat pe parti, cu toate ca in talon dimensiunea anvelopei spate este 160 / 60 / 17 .Am facut vreo mie de km de cand l-am luat, fara nici o problema. (am un stil de condus foarte linistit). M-am decis sa-i iau tot 180, un dunlop qualifier nou. Astazi mi-a ajuns, n-am avut timp sa merg la service sa-l montez, insa comparand cele doua anvelope, parca dunlop-ul este ceva mai lat...e posibil asa ceva? sau o fi vreun fel de "iluzie optica", din cauza uzurii foarte mari si mizeriei de pe cauciucul vechi .Am inteles ca anvelopa de 180 se deformeaza un pic din cauza jantei care e ceva mai ingusta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M3: Gume decente cand sunt noi. Nu stiu cum se comporta daca sunt mai vechi de un an si un sezon de rulare.

depinde de stil. dupa ~3 luni erau gata pentru mine, alunecau. le-am dat unui prieten (cu o mizerie de f4, deci se intelege ca nu avea cum sa se aplece) si a mai fost multumit inca 14-15 luni... bine, cu tot cu 2 sezoane reci intre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei interesati de cauciucuri moi sa caute noul model 2013 de la Michelin - Pilot Power Supersport 2CT+.

 

Inlocuieste Michelin Power One ( varianta de strada ) iar ca si corespondend, clasa de grip, se afla linga Supercorsa SP, Metzeler K3, GP Racer.

 

Nu stiu ce politica au astia de la Michelin insa la noi le-au introdus pe piata cu o reducere de 30% ceea ce le face destul de accesibile fata de concurenta.

 

Un review la ele:

 

 

 

p.s. acum citeva zile mi-am montat o pereche si, pentru moment, nu pot spune decit ca-mi plac foarte mult. sunt foarte moi ( mai ales pe laterale ), agresive in schimbarea directiei si se incalzesc foarte repede

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind 2CT s-ar putea sa duca 3000 de Km insa personal, la cit de moi sunt, nu cred.

 

Am citit topicul din post in post si am vazut ca sunt mai multi motociclisti interesati de caucicuri performante de strada, altfel nu postam.

 

p.s. pirelli rosso corsa care sunt din clasa imediat inferioara de grip au tinut 4000 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind 2CT s-ar putea sa duca 3000 de Km insa personal, la cit de moi sunt, nu cred.

 

Am citit topicul din post in post si am vazut ca sunt mai multi motociclisti interesati de caucicuri performante de strada, altfel nu postam.

 

p.s. pirelli rosso corsa care sunt din clasa imediat inferioara de grip au tinut 4000 km.

Au tinut 4000km la accelerarile tale cu Tuono, pe altii cred ca ii poate duce si 8000km. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sunt nou pe acest forum si imi cer scuze daca am postat unde nu trebuia.

am cumparat 2 pneuri pt o yamaha fj 1200 pirreli si la cel de pe spate a aparut o taietura pe suprafata de rulare.am vb cu importatorul si am trimis pneul la fabrica pt expertiza.concluzia fabricii a fost ca taietura a fost facuta de o persoana rau intentionata.mi-au oferit contra cost un pneu nou .am montat pneul si dupa aproximativ 400 km apare aceiasi taietura de data aceasta pe amandoua pneurile.ati mai intalnit asa ceva? atasez cateva poze ca sa vedeti despre ce este vb.am ajuns sa platesc pt pneuri 500 de euro si nu stiu ce sa mai fac in cazul de fata.astept sa va dati cu parerea eventual ceva sfaturi.

ps.sunt in portugalia.

post-74858-0-23615600-1366651752_thumb.jpg

post-74858-0-78833100-1366651777_thumb.jpg

post-74858-0-40245700-1366651804_thumb.jpg

post-74858-0-85394600-1366651825_thumb.jpg

post-74858-0-39711400-1366651847_thumb.jpg

post-74858-0-43697600-1366651874_thumb.jpg

post-74858-0-35696400-1366651899_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa forma taieturii , nu cred ca e facuta de cineva .

Nu ca as fi vreun expert , dar totusi .

Ma gandesc sa nu ai pe unde circuli des (regulat) vreo sina , tabla , ceva ce ti-ar putea produce asa ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca e facuta cu o brisca, intentionat. Nu se poate acelasi mod de taietura la ambele gume. E mai usor sa manuiesti un cutit pe orizontala decat sa te apleci si de sus in jos sa faci crestatura. depinde cum lasi mobra, ce vecini ai sau ,,prieteni" Pune-o sub urmarire cu camera video. Eu nu am vazut inca asa taieturi lasate de vre-un obiect pe sosea. In fine, parerea mea, un dusman nedeclarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

locuiesc la bloc iar mota este parcata in spatele blocului cu husa pe ea. toti vecinii ma cunosc si chiar am urmarit de fiecare data cand luam husa de pe ea sa vad daca sunt taiate.nu se vedeau taiate.iar pe unde circul nu este nici o sina nici o tabla.doar asfalt. cred 99% ca este defect de fabricatie dar aici intervine fabrica si exclude aceasta posibilitate.am avut inainte pneuri michelin pe ea acelasi traseu acelasi mod de parcare si nu am avut nici o problema cu ele. a si inca ceva am cumparat de pe ebay o geanta de spate care venea cu un pneu metzeler, nu am avut acest pneu nici un minut montat pe mota mea dar constat la o examinare ca are aceeasi taietura .metzeler este fabricat de aceeasi fabrica.uitativa cu atentie la taietura daca ar fi facuta de un briceag ar fi o taietura dreapta cred eu .ce se vede in poze nu este deloc drept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Cine ma ajuta si pe mine cu o lamurire referitor la dimensiunea anvelopei fata, eu am 110/70/17 si am gasit 120/70/17 .. ar fi o problema daca as pune aceasta anvelopa pe motocicleta. Loc ar fi intre furci si aripa .. ma gandesc ca nu poate fi foarte mare fata de cea 110 .. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...