Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

Vreau sa iau un cauciuc spate pentru ca e vechi,nu stiu de care sa iau,pe janta pot pune cu sau fara camera,habar n-am care e mai bine.

Am tot cautat dar daca nu stiu care ar fi mai buna nu ma bag sa cumpar si pe urma sa regret.

http://www.cauciucurimoto.ro/

pe mobra la roata spate am asa:

Dunlop/Sportmax Qualifier

160/60/ZR17 M/C 69W

Tubeles

DOT 2607

Pe fata

Michelin Tubeles

120/70/ZR17 M/C 58W

Va rog sa-mi spuneti ce sa iau si locul de unde(online)

Multumesc.

https://www.youtube....h?v=OPikybtzwCs

 

post-81068-0-41767800-1387702967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

misto cum e compus spatele, doar 20% hard pe mijloc, avand in vedere ca odata ce te-ai pus in miscare, si in functie de cum creste viteza, patch ul de contact este pe mijloc si e foarte subtire, ceea ce justifica reducerea pana la 20% a benzii hard pe mijloc.

 

lateralele, chiar daca-s 40% stanga/ 40% dreapta mai soft (de fapt medium), o sa ofere o aderenta sporita fara sa se uzeze cine stie ce...

 

uzura cea mai mare apare fix pe fasia din mijloc, la drumuri lungi, sau mers urban...

 

misto gumele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hai salut. Vin si eu cu o intrebare care pe mine ma macina intr-un mare fel, si anume: cand vine vorba de cauciucuri, poti sa te abati putin de la specificatiile producatorului ? Eu am un bandit de 600 din 96, si am ca si recomandari 110/70-17 54H si 150/70-17 69H in manualul motocicletei. Pot sa pun ceva cu specificatii un pic diferite ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, si de unde as putea sa imi fac si eu comanda de un set de Michelin Pilot Road 3 ?



@darkshark Pt ca pe unele site-uri nu gasesc exact masurile recomandate pentru cauciucurile care le caut (PR3),

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut.

Vreau sa iau un cauciuc spate pentru ca e vechi,nu stiu de care sa iau,pe janta pot pune cu sau fara camera,

Am tot cautat dar daca nu stiu care ar fi mai buna nu ma bag sa cumpar si pe urma sa regret.

Dunlop/Sportmax Qualifier

160/60/ZR17 M/C 69W

Salut,

 

Depinde cum mergi, pentru un sport touring poti opta la Michelin Pilot Road 2/3 dar nu face prostia sa schimbi dimensiunea celui din spate cu 180.55.17, orice ti-ar spune vanzatorul.

 

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

ati gasit prin romania Dunlop Sportmax Q2 ?

eu m-am tot uitat de vreo 2 luni dar ...nimic ... sad.gif

 

pana la urma Q2 nu e varianta US pt SportSmart?

 

(a aparut SportSmart 2 acum, odata cu Q3 in SUA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa-mi schimb cauciucurile pe moto(GSXR 600). In momentul de fata am Bridgestone.

 

Mi-au placut foarte mult cum stau pe drum, asa ca o sa aleg tot acelasi brand.

intrebarea este : sa merg pe S20 sau BT-023 ?

 

A avut cineva vreunul din aceste 2 modele? sau a auzit lucruri pro/contra despre ele?

Mentionez ca nu sunt un "dependent" de viteza(ocazional 180-200, in rest...120-140) si ma intereseaza sa adere f bine pe asfalt ( nu neaparat sa tina 3-4 ani). Fac cam 6-7000 km/an.

 

Orice parere este binevenita.

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R10 sunt cauciucuri foarte bune dar un set 120-180 costa aproape 400 de euro.

Daca bugetul nu e problema, le schimba dupa un sezon si merge doar cand e cald si uscat, sunt o alegere foarte buna. Daca nu... nu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Depinde cum mergi, pentru un sport touring poti opta la Michelin Pilot Road 2/3 dar nu face prostia sa schimbi dimensiunea celui din spate cu 180.55.17, orice ti-ar spune vanzatorul.

 

 

Bafta.

Am sa iau fata/spate Michelin sau Dunlop sau...chiar nu stiu de care,oricum le schimb pe ambele.

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ceva despre Brigestone bt003rs ?

 

Sunt constrans sa schimb gumele. Am gasit o taietura in cauciucul spate (pp2ct)...acum cativa ani am facut o exlozie... tot pp2ct...

Ma c a c in ele, trebuie sa le schimb, cu toate ca mi-au placut ...daca iau in calcul anduranta si aderenta.

 

Stau la campie, am 250km pana la curbe. Merg destul in linie dreapta, mi-e mila sa iau brigestone r10, ca exemplu.

 

SportSmart ?! Nu-mi place ca trebuie sa umblu cu manometrul dupa mine :) si sa caut vulcanizari sa reglez presiunea.

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz 003RS. Motocicleta ta e puternica si grea si consumi spatele ala imediat.

Iti trebuie o guma din clasa celor mai durabile.

 

Dunlop Roadsmart (2)

Pirelli Angel

Bridgestone BT023 (sau T30)

 

Mai sunt variante si de la Michelin si metz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In nici un caz 003RS. Motocicleta ta e puternica si grea si consumi spatele ala imediat.

Iti trebuie o guma din clasa celor mai durabile.

 

Dunlop Roadsmart (2)

Pirelli Angel

Bridgestone BT023 (sau T30)

 

Mai sunt variante si de la Michelin si metz.

Prea "tari"!; caut ceva aproximativ ca pp2ct. Ce zici tu, sunt mai touring.

Editat de free fly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu sunt gume moi. Daca nu e problema ca se consuma prea repede, poti pune Sportsmart sau GP racer.

Dintre gumele performate, GP racerul e cel mai durabil.

Nu ai de ce sa stai cu manometrul dupa tine, are carcasa rigida si nu trebuie umflat sau dezumflat periodic. Cred ca poti sa mergi cu 1.7 pe spate pe ZZr1400, fara probleme.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.superbike.co.uk/product-reviews/dunlop-sportsmart2/

 

Un review la noul SportSmart 2. Intareste cam ceea ce cred si eu despre SportSmart1, cine chiar se da sa se uite in alta parte. Iar asta a avut TC si ABS asa ca surprizele au fost mai putine decat daca le-ar fi avut pe o motoreta fara ajutoare tehnologice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...