Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci, problema mea e cu dubiosenia de dupa, credeam ca e data fabricatiei printre... nu stiu sigur daca mi-a dat corect ce am scris mai sus si nu stiu sa "traduc" :) 087 sa fie saptamana a 8a din anul... 1997, 2007?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,In zona asta e data fabricatiei. DOT inseamna "street legal"

DOT inseamna Departament of transporting......asta inseamna street legal, e omologarea internationala la anvelopele de strada

poza e neclara....primele doua inseamna saptamana ultimele doua anul...de ex 2201....saptamana 22 anul 2001

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, problema mea e cu dubiosenia de dupa, credeam ca e data fabricatiei printre... nu stiu sigur daca mi-a dat corect ce am scris mai sus si nu stiu sa "traduc" :) 087 sa fie saptamana a 8a din anul... 1997, 2007?

 

Geo nu te prostii cu ebonite, un cauciuc de choperas e foarte ieftin si te tine mult timp ia orice brand name dar sa fie RADIAL, alea bias sunt praf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu...nu iau vechituri ca am si eu :)) speram sa fie mai noi. de asta am intrebat daca poate descifra cineva. merci

 

Geo nu te prostii cu ebonite, un cauciuc de choperas e foarte ieftin si te tine mult timp ia orice brand name dar sa fie RADIAL, alea bias sunt praf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu...nu iau vechituri ca am si eu speram sa fie mai noi. de asta am intrebat daca poate descifra cineva. merci

 

un mitas NOU 3.0/19 pentru motoreta ta e 160 de lei... un heidenau k65 240... :) pe spate un schwalbe e 280 de lei sau un heidenau tot k65 360 de lei. pana mea, 600 de lei setul de cauciucuri NOI si tu cauti gioarse "mai putin vechi"? :)))) revino-ti, serios! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un mitas NOU 3.0/19 pentru motoreta ta e 160 de lei... un heidenau k65 240... :) pe spate un schwalbe e 280 de lei sau un heidenau tot k65 360 de lei. pana mea, 600 de lei setul de cauciucuri NOI si tu cauti gioarse "mai putin vechi"? :)))) revino-ti, serios! :)

 

cauciucurile le-a capatat un amic nu f priceput si m-a sunat sa-mi spuna ca sunt aproape noi, impecabile, etc etc

la cum le-a laudat, am crezut/sperat ca sunt chiar aproape noi si am zis sa verific ce mi-a dat el, data de fabricatie... oricum, am renuntat la idee, mai ales ca nu sunt scumpe noi, cum ai spus si tu. oricum nu luam nimic vechi, ca vechi am si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma bate gandul sa-mi achizitionez o pereche de Michelin Pilot Power (nu 2ct) pt motorul meu, o honda cbf 600, merita acest tip de gume sau sa iau ceva touring? mentionez ca circul maxim 2000km pe an foarte civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ma bate gandul sa-mi achizitionez o pereche de Michelin Pilot Power (nu 2ct) pt motorul meu, o honda cbf 600, merita acest tip de gume sau sa iau ceva touring? mentionez ca circul maxim 2000km pe an foarte civilizat.

Daca mergi doar 2000 pe an poti sa iei ceva chiar si mai aderent. Dar pentru uz cotidian e bun Pilot Power-ul si tine destul incat dupa 3-4 ani sa le schimbi ca sunt vechi si nu pentru ca s-au uzat.

Ce rost are sa-ti iei ceva mai touring de atat? Oricum te tine 7-8000km la motorul tau un spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca in primavara o sa aduca 2014? eu am avut anunt de cumparare aici pe forum, si in majoritatea mesajelor mi se ofereau cauciucuri ( nu la oferta de pret) cu DOT 2012 sau nu puteau sa-mi zica anul fabricatiei, insotite cam 90% de precizarea ca sunt optime timp de depozitare de 5 ani, pai daca eu le iau la anu' si o sa ma tina 4 ani, daca ele au deja 5 o sa am la urma vechi de 9 ani :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca in primavara o sa aduca 2014? eu am avut anunt de cumparare aici pe forum, si in majoritatea mesajelor mi se ofereau cauciucuri ( nu la oferta de pret) cu DOT 2012 sau nu puteau sa-mi zica anul fabricatiei, insotite cam 90% de precizarea ca sunt optime timp de depozitare de 5 ani, pai daca eu le iau la anu' si o sa ma tina 4 ani, daca ele au deja 5 o sa am la urma vechi de 9 ani :)

La anu in primavara le iei si ai grija sa fie macar DOT 2013 si gata. Lasa vrajeala cu depozitarea, maxim un an vechime, le tii si tu 3 sezoane si le dai jos netocite daca mergi doar 2000km/an.

Editat de the mentalist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie...
Sunt pneurile OEM pe KTM 1290 SuperDuke R, care s-a lansat acum. Banuiesc ca mobra n-o sa fie exclusiv pentru piata americana.

Si daca e succesor pentru Sportsmart, care este la vanzare pe piata europeana, logic ar fi sa il ofere si aici, dar cine stie care e strategia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Am nevoie de ajutor.

Vreau sa pun pe fata o anvelopa cu 1cm mai lata. Am 80/100/R19 si vreau 90/100/R19.

Am vb cu un user de pe forum si l-am amanat ca nu stiam daca imi incape la aripa, am ajuns in tara, am vazut, am facut ITP ieri cu dimensiunile ok din talon... si azi cand sa sun m-a lovit intrebarea... "Dar pe janta oare se potriveste 90/100/19 fata de 80/100/19??"

 

In carte am gasit asta. Dar nu pricep daca da sau nu.

 

Deci... se potriveste oare?

 

Merci.

post-37279-0-72501800-1381247640_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles din poza de mai sus scrie ca latimea standard este 80 (cel putin asta recomanda fabricantul).80 trebuie sa fie latimea iar talonul este 100.Nu stiu insa daca se potriveste pe jantă cea de 90.Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia stiam si eu... ca 80 e din fabrica.

Imtrebarea e daca imi intra 90 pe janta cu 80 standard.

La masina de exemplu am pus 195 in loc de 185 sau 225 in loc de 215...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se dejanteaza in nici uncaz.Nu e asa mare diferenta.

In plus, deoarece diametrul total al rotii va fi mai mare, viteza afisata e posibil sa fie cea reala, nu plusata cu cativa km, cum e la majoritatea autovehiculelor. Verifici cu un gps si ne anunti si pe noi, eventual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca inaltimea talonului e procent din latime. Daca pui un cauciuc cu latimea mai mare si cu aceeasi cifra la talon vei avea un cauciuc mai inalt adica o roata cu diametrul mai mare, deci ar putea sa frece in aripa nu numai pe lateral ci si sus. Pe langa asta se va modifica un pic ciclistica si daca ai vitezometrul cuplat la roata fata iti va indica eronat. (o viteza mai mica decat cea reala)

Daca vrei neaparat un cauciuc mai lat si stii ca-ti incape in aripa comanda unu cu cifra de la talon mai mica ceva gen 90/90/19 si atunci vei avea aproximativ acelasi diametru la roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...