Sari la conținut

Postări Recomandate

...daca ai vitezometrul cuplat la roata fata iti va indica eronat. (o viteza mai mica decat cea reala)...

 

 

Colegu te contrazic aici - daca ai roata mai mare vei avea o viteza usor mai mare :) - un diametru mai mare la aceeasi viteza de rotatie acopera distanta mai mare in acelasi interval de timp, pe cand roata originala care e mai mica la aceeasi viteza de rotatie acopera o distanta mai mica in acelasi interval de timp. Daca nici asta nu te convinge te invit sa te joci putin cu urmatorul calculator de dimensiuni; pacat ca e doar pt vehicule si nu stie dimensiuni specifice motocicletelor.

 

Ca sa fiu ontopic am sa ii raspund colegului cu o experienta personala

 

pe motocicleta din echipare dimensiunea standard pt roata fata este 120/60/17.... eu cand am cumparat-o am avut-o echipata cu 120/70/17... diferenta notabila era la manevrarea ghidonului pe loc (putin mai greoi cu roata mai inalta) si in curbe o inclinam mai dificil cu anvelopa de 120.60.17...

 

trace tu concluzii daca merita sa pui roata mai lata si mai inalta....

Editat de ..:::ZAR:::...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai eu nu inteleg cum e mai inalta cand in loc de 80/100/19 pun 90/100/19... talonul e 100 la ambele, janta tot de 19" doar latimea se modifica de la 80mm la 90mm.

Despre aripa. O schimb cu una de supermoto nu-i problema.
Sa-mi intre pe janta.

De viteza si inclinat in curbe nu-mi fac probleme... d'aia mi-am luat XG-ul asta si nu R6 :D ...Cred ca ieseam si mai ieftin,

 

Si explicatia de ce vreau 90/100/19 nu 80/100/19.

Am Bridgestone TW 202/201 si as vrea Dunlop K460.

K460 de spate gasesc la dimensiunea din talon dar de fata nu gasesc. Gasesc doar lat de 90 (90/100/19).

Dunlopul are un desen care cred ca m-ar ajuta mai mult in teren si in plus am inteles ca sta mai bine ca si aderenta. Pe langa sunt chiar mai scumpe decat Bridgestoneurile.

Nu-i o fita sau un complex de "roata subtire" :D

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu nu inteleg cum e mai inalta cand in loc de 80/100/19 pun 90/100/19... talonul e 100 la ambele, janta tot de 19" doar latimea se modifica de la 80mm la 90mm.

 

Despre aripa. O schimb cu una de supermoto nu-i problema.

Sa-mi intre pe janta.

al doilea rand de cifre reprezinta PROCENTUL din primul.. adica latime(mm)/procent din latime (talon)/diametru (inch)

 

astea sunt oricum teoretice, fiecare producator are anumite dimensiuni si profile in functie de tipul cauciucului

 

eu cred ca o sa se potriveasca.. dar pana nu incerci....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa, gata m-am prins. Adica 100% din 80mm respectiv 100% din 90mm. Adica va fi si mai lat si mai inalt cu 1cm cauciucul cu diferenta ca la latime se imparte in 0,5 si 0,5 pe laterale (spre aripa) iar pe inaltime 1cm fata de cum e actualul.

Asta nu stiam. Credeam ca sunt 90mm/100mm/19"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri.

O sa ma mai gandesc in cazul asta.

Pana la urma ajung la concluzia pe care o trag si cand vine vorba de modificari la masina.... "daca atunci cand a fost proiectata s-au gandit niste zeci de ingineri sa o faca asa si nu altfel... stiu ei de ce" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu te contrazic aici - daca ai roata mai mare vei avea o viteza usor mai mare :) - un diametru mai mare la aceeasi viteza de rotatie acopera distanta mai mare in acelasi interval de timp, pe cand roata originala care e mai mica la aceeasi viteza de rotatie acopera o distanta mai mica in acelasi interval de timp. Daca nici asta nu te convinge te invit sa te joci putin cu urmatorul calculator de dimensiuni; pacat ca e doar pt vehicule si nu stie dimensiuni specifice motocicletelor.

 

Ca sa fiu ontopic am sa ii raspund colegului cu o experienta personala

 

pe motocicleta din echipare dimensiunea standard pt roata fata este 120/60/17.... eu cand am cumparat-o am avut-o echipata cu 120/70/17... diferenta notabila era la manevrarea ghidonului pe loc (putin mai greoi cu roata mai inalta) si in curbe o inclinam mai dificil cu anvelopa de 120.60.17...

 

trace tu concluzii daca merita sa pui roata mai lata si mai inalta....

 

roata aia mai inalta are avantajul unei pete de contact mai buna in curbe. in plus, cand schimbi guma se regleaza si suspensia prin ridicarea sau coborarea telescoapelor in juguri, dupa caz! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am decis.... nu mai iau nimic. Astept primavara sa pun anvelope noi ca oricum nu mai merg acum. Cred ca e mai bine decat sa stea toata iarna in loc pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut.Uite ca ma bate gandul sa cumpar o pereche de anvelope noi pentru Vulcanul meu ce va fi reparat in iarna.Insa am mai multe intrebari cu care ma confrunt,pentru ca pot scapa usor cu niste anvelope dunlop exact pe marime si fara bataie de cap sau......

Sau ,daca tot iau anvelope noi,sa le iau alea care mi le doresc si anume vreau anvelope Whitewall.Acum partea proasta.

1)Anvelope whitewall nu am gasit decat tubeless pe marimile care imi trebuie.(metzeler 880 marathon)Eu am janta cu spite.M-am documentat,am citit in mai multe locuri ca se poate pune camera pe anvelope tubeless,dar vreau o parere de la cei care au mai facut asta,ati simtit vreo diferenta?ati avut evenimente neplacute?

2)Ca sa fie si mai frumos,am dat din intamplare peste niste topicuri care spuneau sa nu pun camera pe anvelope tubeless tip RADIAL ca acestea tocesc foarte repede camera.Dupa alte documetari,am aflat ca exista camere care au semnul R pe ele,si sunt pentru acest timp de anvelope.Cineva,idei,sfaturi,cunostinte?

3)Nici marimea nu e chiar exacta,e in sistem alpha (pentru harleyuri).Am citit si rascitit... de exemplu cauciucl fata metzeler e marimea MH90-21 si cica acest lucru e echivalent 80/90-21 ....singura diferenta ar fi ca cele in sistem alpha sunt mai tranice si mai bune.Poate vreun posesor de harley cu experienta sa confirme acest lucru?

 

 

Daca nu o sa fiu convins macar 90% de sfaturile de aici..cred ca ma las pagubas si imi cumpar cauciucuri fara dunga alba,tube-type si pe marimea clasica 80/90.. dar totusi poate reusesc sa imi fac moftul cu anvelope albe . :D

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vtxS, adica spitze, am fix acele gume pe a mea me880 mrthn, nu in white walls ci all black, si normal ca le am cu camera. NU e nici o diferenta, din contra chiar. La motorul meu le pastrez aproape "religios" la 40psi.

inca ceva: foloseste dyna beads pt echilibrare dinamica, renunta la plumbi !!! ia si aplicatorul, daca nu vrei sa te distrezi jumatate de zi in loc de 3 minute :)

la noi nu mi le-a adus decat razvan de la metricmotion, insa pt echilibrare este ca o diferenta intre mersul pe jos si rolls Royce!

 

numai bine,

M

 

Salut.Uite ca ma bate gandul sa cumpar o pereche de anvelope noi pentru Vulcanul meu ce va fi reparat in iarna.Insa am mai multe intrebari cu care ma confrunt,pentru ca pot scapa usor cu niste anvelope dunlop exact pe marime si fara bataie de cap sau......

Sau ,daca tot iau anvelope noi,sa le iau alea care mi le doresc si anume vreau anvelope Whitewall.Acum partea proasta.

1)Anvelope whitewall nu am gasit decat tubeless pe marimile care imi trebuie.(metzeler 880 marathon)Eu am janta cu spite.M-am documentat,am citit in mai multe locuri ca se poate pune camera pe anvelope tubeless,dar vreau o parere de la cei care au mai facut asta,ati simtit vreo diferenta?ati avut evenimente neplacute?

2)Ca sa fie si mai frumos,am dat din intamplare peste niste topicuri care spuneau sa nu pun camera pe anvelope tubeless tip RADIAL ca acestea tocesc foarte repede camera.Dupa alte documetari,am aflat ca exista camere care au semnul R pe ele,si sunt pentru acest timp de anvelope.Cineva,idei,sfaturi,cunostinte?

3)Nici marimea nu e chiar exacta,e in sistem alpha (pentru harleyuri).Am citit si rascitit... de exemplu cauciucl fata metzeler e marimea MH90-21 si cica acest lucru e echivalent 80/90-21 ....singura diferenta ar fi ca cele in sistem alpha sunt mai tranice si mai bune.Poate vreun posesor de harley cu experienta sa confirme acest lucru?

 

 

Daca nu o sa fiu convins macar 90% de sfaturile de aici..cred ca ma las pagubas si imi cumpar cauciucuri fara dunga alba,tube-type si pe marimea clasica 80/90.. dar totusi poate reusesc sa imi fac moftul cu anvelope albe . :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, un pneu spate Diablo Supercorsa SP ce durata de viata (masurata in mii de km) ar avea in utilizare preponderent stradala? Rezista 4-5 mii de km acest pneu?

ce sens are sa pui supercorsa pe GSR si pe spate? la cat costa unul aproape ca-ti iei un set de hypersporturi care te vor tine garantat mai mult si ai mai multa aderenta pe frig si pe ploaie

 

in rest cum zice Fesu.. la mers "conservativ" poate te tine 4k dar il tocesti de pomana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...