Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator little wayne

am montat pe spate o guma 180/60/17,am observat ca mobra taie curba.se inclina mai repede decat 180/55/17 si ....se aseaza mult mai bine pe....poponeata(v)a.cu a veche ma arunca pe exterior cu 60 se duce imediat pe interiorul virajului si trebuie sa schimb trasa.exemplu.curbele alea largi de la saftica abordate la 120/130km/h ..asa mai chill.cu 55 ul.motorul se iesea din curba la marginea benzii..cu 60 azi a taiat curba mai.mai sa ma infig in parapetul pe pe mijlocul dn-ului.....care dintre voi ati mai avut 180/60/17 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru gama de anvelope Dunlop pentru piata europeana trebuie sa te uiti aici:

http://www.dunlop.eu/dunlop_uk/mc/

 

Posibil sa fie o anvelopa pt piata americana.

http://www.dunlopmotorcycle.com/tire-catalog/

 

Pe pagina asta gasesti Q3 dar nu gasesti D212 de exemplu.

 

A aparut Sportsmart2 si pe pagina europeana. Sunt curios care va fi pretul in RO si cum e comparativ cu ce ofera concurenta in gama pneurilor sport de strada, in speta Michelin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt interesante si dimensiunile pe care le vor produce:

 

110/70 (de obicei puteai monta doar caiuciucuri de nivel mediu ca performanta) si 180/60.

 

http://www.dunlop.eu/dunlop_uk/mc/tyres/on_road/Sportsmart2.jsp

probabil e facut pentru cbr500RR si vor sa atace 500cc cups

 

oricum nu's motociclete interesante cu 110 pe fata.

 

ai mers pe sportsmart2? sper ca au facut ceva cu aderenta la rece si pe ploaie, sportsmart 1 nu-s deloc impresionante la capitolul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers. Gumele sunt practic nou scoase. Cel mai probabil voi avea ocazia sa le testez la primavara.

 

Ploaie nu am prins cu Sportsmart deci nu prea am ce sa zic. Am prins pe GP racer d209 si d211 si s-au comportat onorabil.

Se vedea si de pe desenul anvelopelor ca nu-s facute pentru ud. pe margini nu au decupaj deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretul e comparativ cu Sportsmartul actual si cu Pilot Power 3, ceea ce e de laudat.

 

Pentru ca am citit topicul de la inceput (deh e vineri) (de fapt primele 15 pagini pana ati dat-o in legea frecarii uscate) am gasit un filmulet oficial de la Michelin legat de vechea disputa '2.5/2.9 sau nu'

 

http://www.youtube.com/watch?v=30lEZkD0J8M

 

ca sa fie acoperiti legal, probabil ca n-or sa recomande acelasi lucru si pentru mers pe strada, insa binenteles efectul va fi acelasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................sportsmart 1 nu-s deloc impresionante la capitolul asta.

Nici eu nu sunt deloc impresionat de sportsmart1. Ma asteptam mai mult de la cauciucul asta, am crezut ca inlocuieste Qualifier RR care a fost un cauciuc bun.

 

Dar cu toata tehnologia NTEC si alte bla bla-uri mie mi se pare chiar periculos la rece, merg cu 1,3-1,4 si pe strada, doar-doar sa se deformeze si sa prind incredere in el.

Pe circuit s-a comportat bine, l-am incalzit mereu 2 ture. Dar pe strada nu mi se pare deloc de laudat. De exemplu mi se pare un cauciuc de strada mult mai prost decat Michelin Pilot Power/2ct.

 

De la anul revin la GP Racer 211 si strada si circuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut am si eu o intrebare daca stie cineva sa-mi spuna si mie daca sunt bune cauciucurile astea PIRELLI RACING STREET - DIABLO ROSSO CORSA - 18055-17 (73W) as vrea sa cumpar o pereche .. si nu prea am gasit detalii despre ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

Rog sa fiu iertat daca s-a mai discutat pe vre-un topic.

Vreau sa schimb anvelopa fata si vreau sa aleg intre Michelin si Bridgestone. Ma intereseaza foarte mult sa am aderenta maxima pe orice vreme, nu numai pe asfalt uscat. Si mai ales pe viraje...

Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce modele te-ai gandit?

Intre BT016 si Pilot power.Aleg power ul de la Michelin

BT016 nu se mai fabrica de vre-o 2 ani, oricum era mai bun decat pilot power (subiectiv)

 

Bridgestone S20 daca te dai repejor, pe cbf vei merge 8-10k km cu un "spate"

 

Cauciucurile se schimba oricum pereche, degeaba ai aderenta pe fata daca spatele fuge cand ti-e lumea mai draga.

 

Michelin sunt cu ~20% mai scumpe fara un motiv anume

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spune disabled_cata gumele se incalzesc in acelasi timp nu stiu daca are o mare importanta firma, noi suntem obisnuiti sa punem ce scrie manualul dar eu cred ca honda suporta si altceva mai ieftin si la fel de bun sau poate mai bun , eu am avut michelin pilot sport care imi dadeau voie sa ma joc spre deosebire de bridgestone care sunt foarte bune dar mai mult pentru turing ,cand le-am schimbat am sunat pe cel care ma ajutase nu stiam ce se intampla in viraje se apleca singura :) , din cauza bugetului acum am metzeler m 4 care sunt foarte bune am luat anul trecut de black friday 370 lei dot 2009 nou fata de michelin care era undeva la 600 -650 lei bucata, din cate am auzit eu se face michelin la brasov e adevarat ??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Nu stiam ca Bt016 nu se mai fabrica.Eu am cumparat motorul incaltat cu BT016,care nu mi-au dat un feeling foarte bun.Deh a fost si la inceput

O chestie imi amintesc,nu am pierdut aderenta la roata spate pe demaraj cu BT-ul.Fata blocata la 35-40 si nu am cazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea utilajului meu recomanda Michelin Pilot Road sau Bridgestone BT57 si nu stiu la care sa ma decid pentru ca diferenta de pret intre ele nu este semnificativa (intre Road 3 si BT57).

Aveti o alta recomandare pentru HONDA CBF 600?

 

Pe spate am un Pirelli relativ nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca normal e sa ai pereche pe motocicleta , nu x pe fata si y pe spate . Tu nu te incalti intr-un picior cu un pantof si in celalalt picior cu alt pantof , unul poate avea talpa mai inalta decat celalalt etc . Iar daca vrei : "aderenta maxima pe orice vreme, nu numai pe asfalt uscat" iti recomand michelin pilot road 3 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cartea utilajului meu recomanda Michelin Pilot Road sau Bridgestone BT57 si nu stiu la care sa ma decid pentru ca diferenta de pret intre ele nu este semnificativa (intre Road 3 si BT57).

Aveti o alta recomandare pentru HONDA CBF 600?

 

Pe spate am un Pirelli relativ nou.

de cand s-a scris cartea aia au aparut cel putin 2 generatii mai noi de cauciucuri...

 

 

Am avut ambele marci. Recomand Dunlop, muult mai calitative. Sportmax, d212, etc.

eu recomand lamborghini diablo...sportmax sunt praf pe ploaie/temp scazute

 

daca nu ati mers pe o gama cat de cat larga de cauciucuri ati putea sa va abtineti de la recomandari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand s-a scris cartea aia au aparut cel putin 2 generatii mai noi de cauciucuri...

 

Corect, dar Pilot 3 si BT57 sunt generatii actuale. :peace:

 

V-am provocat la o discutie referitoare la cauciucuri bune care le-ati folosit si de care ati fost multumti sau nu. :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...