Sari la conținut

Cu ce sa spal un radiator


Survolaj
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Mi-am bagat motorul la hibernat si cum am loc sa lucrez la el am zis sa schimb lichidul de racire si mai ales sa spal toata instalatia. Am luat radiatoru in casa si dai si curata-l cu apa printre faguri. Totu e ok pe el, doar ca ma enerveaza ca pe mijloc inca are pamant.

 

Intrebarea vine : exista vreo solutie care sa dizolve malul acela format intre faguri? Ceva care sa fie activa si sa roada din acel pamant.

 

 

Cam la ce ma refer eu...de unde pot cumpara o astfel de solutie activa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la spalatorie auto vei gasi profesionala, la supermarket vei gasi sampon "pt animale", la benzinarie de aia pt spalat motoare care poate afecta si vopseaua de pe radiator...

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff... solutie de soda caustica - dar atentie, manusi pe mana altfel se ramane fara piele. Si se spala in cateva minute altfel ataca aluminiul.

Am eu ceva safe in dulap pt jante din aliaj, de ce intrebi la piata si nu dai un telefon? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff... solutie de soda caustica - dar atentie, manusi pe mana altfel se ramane fara piele. Si se spala in cateva minute altfel ataca aluminiul.

Am eu ceva safe in dulap pt jante din aliaj, de ce intrebi la piata si nu dai un telefon? :P

 

Ca sa nu vin cu el la tine murdar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mi-am bagat motorul la hibernat si cum am loc sa lucrez la el am zis sa schimb lichidul de racire si mai ales sa spal toata instalatia. Am luat radiatoru in casa si dai si curata-l cu apa printre faguri. Totu e ok pe el, doar ca ma enerveaza ca pe mijloc inca are pamant.

 

Intrebarea vine : exista vreo solutie care sa dizolve malul acela format intre faguri? Ceva care sa fie activa si sa roada din acel pamant.

 

 

Cam la ce ma refer eu...de unde pot cumpara o astfel de solutie activa?

Ceea ce cauti tu se numeste curatare cu ultrasunete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pff... solutie de soda caustica - dar atentie, manusi pe mana altfel se ramane fara piele. Si se spala in cateva minute altfel ataca aluminiul.

Am eu ceva safe in dulap pt jante din aliaj, de ce intrebi la piata si nu dai un telefon? :)

 

Spuma de la spalatorie. Du-l acolo ce pe un covor. :P Toate spumele ''ecologice'' sau mai putin ecologice au ca substanta activa soda caustica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu am scos para de la dus si am fixat furtunul acolo. s-a dus in vreo 2 ore, mai miscam furtunul din cand in cand. dar dupa cum spui tu s-ar putea sa ai ceva smoala de pe drum, rahaturi ce mai gasesti pe drumurile noastre. pamantul trebuia sa se duca oricat de tare e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se indeparteaza habar n-am,dar ceea ce stiu e ca se duce al naibii de greu.Am facut acum ceva timp greseala sa incerc cu jet de apa de la spalatorie,a ramas neatins pamantul ala(spre marea mea uimire) dar am reusit sa indoi niste fante.Deci ..eu zic s-o lasi acolo sau sa te apuci cu un briceag sa scobesti altfel ma indoiesc.sau cumperi unul nou si te lauzi la ceilalti ce radiator lucios ai :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru exterior cred ca ar merge solutie de curatat jante de aliaj. Nu ataca vopseaua sau metalul si dizolva destul de bine mizeria.

Pentru interior am folosit cu succes pe o dacie radiator flush de la 2+2. A iesit destul de multa mizerie si interiorul circuitului de racire a ramas curat. Asta am constatat ultrior, la schimbarea pompei de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme pt spalat motorul am renuntat la sampon sau alte produse. Am descoperit intamplator o combinatie: 1/3 Venish (solutia roz de scos pete) si 2/3 apa, imprastiata direct pe motocicleta (parbriz, motor, radiator, lant, bascula, carene, aripi) cu o sticla cu pompita. Dupa 5 minute de la aplicare, putin burete si clatire. Solutia este foarte buna pt indepertarea insectelor de pe parbriz, carene si radiator si a urmelor de ulei de pe bascula si lant dizolvandu-le efectiv. Daca se foloseste ulei la unsul lantului, pt spray nu merge. Pt pamant nu actioneaza decat ca un detergent obisnuit. Solutia este neutra chimic actionand numai pe baza enzimelor, deci nu ataca aluminiu, fierul, vopseaua, plasticul sau mainile.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...