Sari la conținut

Postări Recomandate

Folosesc eu o husa givi si un evolio, am scris pe la sectiunea adventure.

Eu am rezolvat alimentarea cu un cablu usb in unghi 900 ca asta

 

 

. Il bag in adaptorul usb din bricheta. Exista si fara cablu, doar adaptor in unghi daca vrei sa folosesti cablul original de alimentare. Daca la gpsul tau alimentarea e tot pe miniusb poti incerca solutia asta. Sa verifici amperajul in caz ca folosesti adaptor usb la bricheta cam la toate trebuie 2A.



Nu e voie cu link pe sectiunea asta. Cauta cablu USB 2.0 A mini 5PM angle

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 amperi? Nu e nevoie de atât, sunt suficiente şi încărcătoarele de 500mAh.

Acel "2.0A mini" se referă la tipul cablului USB : versiunea 2.0, un conector tip USB-A şi un conector USB-mini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am priza pentru bricheta la motor si nici nu cred ca o sa-mi pun. Nu vreau sa mai am un gand in plus. O sa-mi iau un power bank cat sa incapa in buzunaru spate de la husa givi. pentru 1, 2 saptamani cat fac touring in afara tarii cred ca ma descurc si asa. Cred ca 8 ore ma va tine bateria la gps plus un power bank

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

2 amperi? Nu e nevoie de atât, sunt suficiente şi încărcătoarele de 500mAh.

Acel "2.0A mini" se referă la tipul cablului USB : versiunea 2.0, un conector tip USB-A şi un conector USB-mini.

Nu. 5V/2A înseamnă 2 amperi indiferent dacă e mini USB sau pin-style. GPS urile TomTom mai mari (XL, XXL, One XL), spre exemplu, nu merg cu încărcătoare de 500 mA. Nu se încarcă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a vorbit nicăieri de 5V/2A , dacă erai atent la ce se discuta postai mai cu folos. La un GPS Evolio ce are o baterie de 1000mAh, la ce folos curenţi mari ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!
detin un gps Serioux Navimate 6500;acesta a ramas blocat in ecranul de start(cu logo-ul companiei),nu poate fi inchis de la butonul on/off (decat lasat sa se consume bateria),calculatorul nu il vede cand este conectat prin usb
i-am facut un hard reset dar degeaba,mi s-a spus ca ar trebui instalat firmware(ce dracie o fi si aia!) dar sunt complet atehnic.

mi-e draga chinezaria deoarece m a purtat prin multe locuri,ploaie,frig,montat in geamul mobrei

tinand cont de vechimea lui(adica nu mai face cat o ceapa degerata) dar mi-e drag,cat si de faptul ca banii pt unul nou pot fi cheltuiti pe gaz pt plimbari,dau cateva beri sau pet( :) ) unui coleg ce doreste sa ma ajute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, firmwareul este softul dupa care ruleaza el aplicatia de gps. De instalat nu e greu insa avand in vedere ca e o chinezarie nus daca ofera cineva suport. O sa iti caut zilele astea ceva pe google si daca reusesc sa aflu ceva iti dau pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, firmwareul este softul dupa care ruleaza el aplicatia de gps. De instalat nu e greu insa avand in vedere ca e o chinezarie nus daca ofera cineva suport. O sa iti caut zilele astea ceva pe google si daca reusesc sa aflu ceva iti dau pm

salve!

le-am scris celor de la Sirioux romania,pe SIRIOUX.ro si i-am rugat sa trimita ROM,sfatul lor a fost sa-l pun la curirer catre service,nespecificand daca e gratis,cat costa,etc

 

am reusit urmatoarea performanta:luat un firmware la indicatiile celor de pe gpszone,de aici: http://www.northcross.ch/support ,incarcat pe hard si bootat

a incepu sa scrie programul ,100 %si PAAAAA! nici nu se mai aprinde.

am inteles ca trebuie sa-i gasesc softul original sau ceva compatibil

gps-ul este facut in china dar am vazut ca anumite modele sunt compatibile cu MIO,chinezul practic luand un chipset de la un producator, l-a pus intr-o alta carcasa si i-a dat numele serioux

so,HELP cu ceva compatibil sau Rom original

multumesc anticipat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca service-ul o sa ti dea in mod oficial ceva. vorbesc din experienta.te feliciti pentru ca incerci si esti perseverent.

 

o idee, - daca ai cum sa ajungi la un gigel de la service te rezolva instant ( e vorba de un fisier .bin care se incarca rapid. cum deja ai facut ) sau daca gasesti pe net un model compatibil.

 

am pe acasa cateva din chinezarii ( ecran spart, baterie dusa..etc) dar nu cred ca te pot ajuta prea mult uget sa iei ceva din ele - eu am incercat sa le resuscitez dar nu merita ( doar ecranul costa cat unul nou complet ) ,

 

daca ai un buget nu l da pe reparatii ci ia fie un android ( un samsung i9000 e la 200 ron si rupe..), fie un iphone 3 sau 4 blocat tot pe acolo si vei avea surprize extrem de placute ( ruleaza si GARMIN ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este compatibil si cu ceva modele de la north cross
ceva detalii tehnice:

 

Tip GPS Auto Memorie interna 1024 MB Cititor de carduri Da Frecventa procesor 500 MHz Modulator FM Nu Informatii trafic Real-Time (TMC) Nu Display Tip display Touch Screen Marime display 5" Rezolutie display 480 x 272 pixeli Acumulator Tip baterie Acumulator Timp de asteptare 4 ore Transfer date Port USB Da Bluetooth Da WLAN Nu Alte caracteristici Capacitate RAM 64 MB Media player Da

Producator: Serioux
Model: NaviMATE 6500TM


Procesor

Tip procesor: Centrality Atlas IV
Frecventa procesor: 500 Mhz

Memorie

Memorie interna: 64 MB RAM + 128MB Flash

Display

Tip display: TouchScreen
Diagonala display: 5 Inch
Rezolutie display: 480 x 272
Altele: Orientare display: Landscape

Conectivitate

GPS: SiRF Star III
Bluetooth: Da
USB: Da

Caracteristici

Sistem de operare: Windows CE.Net 6.0
Software inclus: Nu
Tip baterie: Li-Ion 1450 mAh
Autonomie: 4
Altele: Multimedia: suport pentru muzica, filme, poze
Bluetooth: suport Hands-free, agenda



nu cred ca service-ul o sa ti dea in mod oficial ceva. vorbesc din experienta.te feliciti pentru ca incerci si esti perseverent.

 

o idee, - daca ai cum sa ajungi la un gigel de la service te rezolva instant ( e vorba de un fisier .bin care se incarca rapid. cum deja ai facut ) sau daca gasesti pe net un model compatibil.

 

am pe acasa cateva din chinezarii ( ecran spart, baterie dusa..etc) dar nu cred ca te pot ajuta prea mult uget sa iei ceva din ele - eu am incercat sa le resuscitez dar nu merita ( doar ecranul costa cat unul nou complet ) ,

 

daca ai un buget nu l da pe reparatii ci ia fie un android ( un samsung i9000 e la 200 ron si rupe..), fie un iphone 3 sau 4 blocat tot pe acolo si vei avea surprize extrem de placute ( ruleaza si GARMIN ).

sar'na! documentandu-ma am prins ideea ca este vorba de acel rahatel de fisier .bin
problema mare este ca nu-l gasesc sau ceva compatibil :)

gps este intact si a draq chinezarie,desi mi-a zburat de pe mobra in mers,tinut in ploaie,umezeala,etc a functionat perfect
despre buget....hm! putinii bani,in acest moment prefer sa-i bag in calatorii! despre service nu se pune problema...modelul nu se mai comercializeaza,iar second hand l-am achizitionat cu 50 lei :)
am un tel moto defy ,cu i go my way instalat.merge si asta dar ecranul este mic
multam inca o data.mai insist in a cauta

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a vorbit nicăieri de 5V/2A , dacă erai atent la ce se discuta postai mai cu folos. La un GPS Evolio ce are o baterie de 1000mAh, la ce folos curenţi mari ?

Tocmai pt că are o bășină de baterie și va sta permanent pe încărcător. Zice că are ecran de 5 inch, cu atât mai mult.

Eu am dat cuiva un TT XL 4.3 inch cu charger "generic". Îl încărcau oprit iar apoi îl foloseau. Asta în cond în care are un consum mic la proc lui de 266MHZ pe lângă chinezăriile astea cu

overclock toate la 500-800MHZ. Toate TomTom de la 200 la 400 MHZ și de la 3.5 la 5 inch au 5V / 2A.

Dacă ești așa hotărât să pui 0.5A măsoară-i consumul - la o navigație 5 inch - proc 800 MHZ MediaTek (o chinezărie bunicică) consumul este de 0.6-1.5A în funcție de starea bateriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

detin un gps Serioux Navimate 6500;acesta a ramas blocat in ecranul de start(cu logo-ul companiei),nu poate fi inchis de la butonul on/off (decat lasat sa se consume bateria),calculatorul nu il vede cand este conectat prin usb

i-am facut un hard reset dar degeaba,i-am instalat un ROM de la Northcross iar acum nici macar nu se mai aprinde

 

Seara buna domnilor!

 

chiar nu doreste(detine informatii) nimeni sa ma ajute in resuscitarea unui "chinez"?

imi este necesar Rom-ul original pentru un SERIOUX NAVIMATE 6500 TM sau ceva compatibil

stiu ca voi fi luat in baza dar ma incapatanez sa-l readuc la viata...mie imi satisface pe deplin nevoile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna domnilor!

 

chiar nu doreste(detine informatii) nimeni sa ma ajute in resuscitarea unui "chinez"?

imi este necesar Rom-ul original pentru un SERIOUX NAVIMATE 6500 TM sau ceva compatibil

stiu ca voi fi luat in baza dar ma incapatanez sa-l readuc la viata...mie imi satisface pe deplin nevoile :)

Ia vezi la baietii astia:

http://www.servskills.ro/pick-return

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia vezi la baietii astia:

http://www.servskills.ro/pick-return

salut,

astora le-am scris si mi-au trimis asta:"Buna ziua,

Pentru verificarea situatiei, va rugam sa accesati site-ul http://www.servskills.ro/pick-return si sa completati formularul de service. Ulterior, produsul va fi preluat de catre curier si predat in service."

vazand eu asa raspuns ,mi-am luat inima in dinti si am sunat la un nr de tel ce l-am gasit.

resoftatul costa intre 40-60 lei,chinezul va fi readus la viata! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema/nelamurire:

Am un garmin zumo 350. Totul e ok in afara de suportul pt ghidon. Nu pot sa il dau jos(decat daca desfac suruburi inclusiv pt mufa de alimentare...) Nu ar fi o problema prea mare daca pinii de alimentare nu ar ramane expusi... Mufa in sine are un capacel de cauciuc dar ca sa o scot tb sa desfac suportul de fiecare data + surubul mufei...

 

Sunt eu prost si nu am vazut ceva in cutia cu care a venit sau exista alta solutie? Nu am chef sa stau sa prind suruburi de fiecare data cand vreau sa il folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

astora le-am scris si mi-au trimis asta:"Buna ziua,

Pentru verificarea situatiei, va rugam sa accesati site-ul http://www.servskills.ro/pick-return si sa completati formularul de service. Ulterior, produsul va fi preluat de catre curier si predat in service."

vazand eu asa raspuns ,mi-am luat inima in dinti si am sunat la un nr de tel ce l-am gasit.

resoftatul costa intre 40-60 lei,chinezul va fi readus la viata! :)

dupa ce am instalat un firmware de la northcross,gps a intrat in moarte cerebrala:nu se mai aprindea ecran,led,nada!

am contactat un service si am cerut un pret informativ pt resoftare.50 lei...

baiatasul de acolo a incercat resuscitarea(in zadar!);drept urmare s-a inlocuit placa de baza.50 lei cu factura!

chinezaria a reinviat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hărțile poate să le pună la fel de bine și pe Serioux (împreună cu iGO 8, Primo etc în caz că are Sygic) care are 5 inch, procesor, memorie ram & flash și receptor superioare. Nu se compară cu C250 care e total depășit.

Serioux duce lejer Primo cu camion.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hărțile poate să le pună la fel de bine și pe Serioux (împreună cu iGO 8, Primo etc în caz că are Sygic) care are 5 inch, procesor, memorie ram & flash și receptor superioare. Nu se compară cu C250 care e total depășit.

Serioux duce lejer Primo cu camion.

Poate nu ai fost atent ce gps are omul, specificatii similare, mai multa memorie interna pe mio, acelasi receptor, tot atata ram, cu exceptia ecranului mai mare si a procesorului de mai slaba calitate caruia i s-a facut overclocking, fara a tine cont de faptul ca e o chinezarie, c250 cand a aparut, in 2007 era un gps high-end, construit foarte bine si solid (si plasticul conteaza).

Nu inteleg de ce primo si de ce camion? Oricum primo 2.4 merge si pe c250, dar nu e relavant. Nu mai vorbim de faptul ca pe mio chiar poti pune orice soft vrei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu ai fost atent ce gps are omul, specificatii similare, mai multa memorie interna pe mio, acelasi receptor, tot atata ram, cu exceptia ecranului mai mare si a procesorului de mai slaba calitate caruia i s-a facut overclocking, fara a tine cont de faptul ca e o chinezarie, c250 cand a aparut, in 2007 era un gps high-end, construit foarte bine si solid (si plasticul conteaza).

Nu inteleg de ce primo si de ce camion? Pt că Primo cu camion e cea mai bună dar și cea mai dificilă combinație de rulat din gama iGO ! Oricum primo 2.4 merge si pe c250, dar nu e relavant. Nu mai vorbim de faptul ca pe mio chiar poti pune orice soft vrei.

Spui extrem de multe prostii și lucruri ne-documentate.

Am fost atent, omul are Serioux Navimate 6500 care nu se compară cu haiendul tău care de fapt era mai entry level așa http://www.cnet.com/news/mio-goes-back-to-navigation-basics-with-the-mio-c250/

Procesor 500MHZ vs 400MHZ

memorie flash 1GB vs 256 MB memorie ram 64MB vs 32 MB,

ecran 5 vs 3.5, rezolutie 480 x 272 vs 320 x 240

c250 suportă maxim card SD/MMC 2GB (nu HC) Serioux merge cu card peste 4GB

Singurul, dar singurul lucru bun la C250 este shell ul stabil (acela de start cu settings și mp3 player)

Incomod pt că tot transferul se face printr-un utilitar - miotransfer - care nu creează foldere și trebuie să faci totul manual.

Been there, done that (several times ) !

FYI pe un GPS cu 32 MB ram nu merge 2.4. Ca experiment poți, dacă scoți safety cams, POI's, clădiri, alerte și lași finalmente doar hărți dar atunci e degeaba, mai bine pui iGO8

FYI nowadays poți lua un GPS ( China style - PilotOn ) 5 inch, 800MHZ, 4GB flash (card extern suportat pana la 32GB), 128 MB ram, Win CE6 iGO Primo (Here maps, truck maps included ) la 150 lei adus acasă. Nou nouț în cutie, suport parbriz, cablu de date, încărcător auto. Culmea, sunt chiar de calitate.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenicule, vad ca ti-a crescut nivelul asa ca ma retrag din discutia asta inainte sa intreci masura.

Iti recomand sa faci urmatoarele: In primul rand verifica specificatiile exacte ale ambelor aparate , o sa fii surprins sa afli ca are tot 64MB Ram, poti sa faci si un test de benchmark, ca exista aplicatii, ca sa te convingi de capacitatile procesorului samsung de 400Mhz. Compara data lor de lansare, compara preturile la lansare tinand cont de evolutia tehnologiei.
Si intelege ca nu mergem cu camionul, unora nu le trebuie cladiri 3d, alerte si nebunii pe care oricum nu le auzi in multe cazuri nici cu handsfree. Eu am spus sa puna fix iGo 8 pentru ca nu e nevoie de mai mult si functioneaza foarte fluent. Transferul se face prin USB, shell-ul il instalezi pe card si merge card sdhc de 4 gb probat de mine, nu iti trebuie 32 gb pentru ca e gps nu centru multimedia.
Nu exista ieftin si bun, dincolo de renumele sau firma pe care o platesti in plus, stau niste componente hardware si software superioare. Exista ieftin si suficient, pesemne tie ti-au luat ochii tehnicile chinezesti de marketing cu multi megahertzi.

Spui extrem de multe prostii și lucruri ne-documentate.

Am fost atent, omul are Serioux Navimate 6500 care nu se compară cu haiendul tău care de fapt era mai entry level așa http://www.cnet.com/news/mio-goes-back-to-navigation-basics-with-the-mio-c250/

Procesor 500MHZ vs 400MHZ

memorie flash 1GB vs 256 MB memorie ram 64MB vs 32 MB,

ecran 5 vs 3.5, rezolutie 480 x 272 vs 320 x 240

c250 suportă maxim card SD/MMC 2GB (nu HC) Serioux merge cu card peste 4GB

Singurul, dar singurul lucru bun la C250 este shell ul stabil (acela de start cu settings și mp3 player)

Incomod pt că tot transferul se face printr-un utilitar - miotransfer - care nu creează foldere și trebuie să faci totul manual.

Been there, done that (several times ) !

FYI pe un GPS cu 32 MB ram nu merge 2.4. Ca experiment poți, dacă scoți safety cams, POI's, clădiri, alerte și lași finalmente doar hărți dar atunci e degeaba, mai bine pui iGO8

FYI nowadays poți lua un GPS ( China style - PilotOn ) 5 inch, 800MHZ, 4GB flash (card extern suportat pana la 32GB), 128 MB ram, Win CE6 iGO Primo (Here maps, truck maps included ) la 150 lei adus acasă. Nou nouț în cutie, suport parbriz, cablu de date, încărcător auto. Culmea, sunt chiar de calitate.



Alegerea a fost facuta deja, s-a reparat dispozitivul, eu am prezentat o alternativa care din punctul meu de vedere era mai buna initial, nu mai e acum pentru ca deja s-a investit timp si energie in restaurarea gps-ului detinut.
Nu inteleg care e rostul interventiei tale.. sa ma convingi sa imi iau un mega gps nou chinezesc.. sau sa imi arati cat sunt de fraier ca investesc in tehnologie veche pentru care chiar exista suport tehnic si o baza de informatii.
Pentru mine discutia s-a incheiat.

Editat de zu1u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amândouă sunt chinezești, nu e vreunul mai breaz între ele. Doar că întâmplător Seriouxul e mult mai bun decât C250. Serioux nu e foarte depășit, C250 e total depășit.

Ce am pus în postul anterior sunt Navimate specs vs C250 specs. Dacă nici alea nu te conving, lasă-te !

Mai ia o dată specs Serioux http://www.vexio.ro/pda-si-gps/serioux/6005-navigator-portabil-gps-serioux-navimate-6500tm-5-inch-touch-bluetooth-fm-ultra-slim-fara-harta/

și C250 http://www.cnet.com/products/mio-c250-gps-receiver-series/specs/

Specificațiile nu le crezi deși sunt clare în schimb ești convins că au făcut ăia oc la Serioux. Fii serios !

Nu vb de procesor toate sunt mai slabe la arătarea aia mică. Nu ai prezentat o alternativă, omul îl reparase iar tu ai zis că mai bine lua o mizerie din aia, induci omul în eroare prin prostiile ce le debitezi, îl faci să creadă că a procedat greșit.

Singura metodă rezonabilă de a transfera fișiere pe mizeria aia de C250 este cu shell pe SD card, mio transfer, mio hack etc te omoară cu zile.

Hărțile Here maps cu totul au peste 4.7 GB, unora le trebuie. Alții folosesc același GPS și pe mașină.

Alertele sunt minunate pt că le auzi în cască și nu ai nevoie să arunci ochii la ecran (pui ding1 la treceri pietoni, ding2 la camere, ding3 la zone danger etc), tocmai de-aia mi-am pus Primo cu fișierele aferente și am renunțat la băbăciuni cu 32MB ram și iGO8.

C250 e o vechitură rece care suportă doar 2GB. card SD și nu SDHC, nu mai vorbi prostii. Cu firmware modificat suportă 4GB dar atenție SD și nu SDHC !

Dacă tu nu ai nevoie de clădiri sau relief 3D crezi că nimeni nu are ? Dacă nu auzi tu în căști crezi că nimeni nu aude ?

Pe mobră am TomTom Rider și chinezărie, chinezăria e cu 2 ani mai bună în Europa de est. Atâta că ăla e waterproof altfel l-aș vinde mâine

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...