Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am luat C3 simplu pana la urma, 400 euro cu reducere de la 530 parca. Din pacate nu aveau C3 pro alb mat, asa cum am avut eu fixu :)

Ieri am apucat s-o testez vreo 400 de km spre Siriu-Brasov:

- trecerea dupa 3 ani de integrala la flip-up e ciudata, dar te obisnuiesti. prin oras merg doar cu mandibula ridicata si ochelarii, asta e de fapt cel mai mare plus.

- n-as zice ca e mai silentioasa decat XR-1000. dupa cum a zis bine Adam (parca) mai sus, nu exista casca silentioasa in conditiile in care te misti mai cu talent adica un 120-140 acolo.

- interiorul e intr-adevar mult mai misto decat la Shoei.

- se simt niste curenti ciudati pe la urechi si la ochi, o sa ma uit la ce se poate ajusta pe-acolo + ca e si obisnuinta.

 

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- interiorul e intr-adevar mult mai misto decat la Shoei.

 

 

:peace:

mai misto decat xr1000 sau mai misto decat Neotec, varianta comparabila cu C3 de la Shoei. Pentru ca eu am avut alta senzatie cand le-am comparat pe ambele, una langa alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat C3 simplu pana la urma, 400 euro cu reducere de la 530 parca. Din pacate nu aveau C3 pro alb mat, asa cum am avut eu fixu :)

Ieri am apucat s-o testez vreo 400 de km spre Siriu-Brasov:

- trecerea dupa 3 ani de integrala la flip-up e ciudata, dar te obisnuiesti. prin oras merg doar cu mandibula ridicata si ochelarii, asta e de fapt cel mai mare plus.

- n-as zice ca e mai silentioasa decat XR-1000. dupa cum a zis bine Adam (parca) mai sus, nu exista casca silentioasa in conditiile in care te misti mai cu talent adica un 120-140 acolo.

- interiorul e intr-adevar mult mai misto decat la Shoei.

- se simt niste curenti ciudati pe la urechi si la ochi, o sa ma uit la ce se poate ajusta pe-acolo + ca e si obisnuinta.

 

:peace:

Pe cap cum iti vine ? Intreb pt ca mie mi se pare ca e mai silentioasa decat XR-ul.

 

PS - cum se prezinta Siriu-Brasov acum dupa iarna ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vine ok dar nu ca vechiul Shoei. Aia parca mi s-a mulat pe bostan. Inca o chestie, legatura (curelusa) ma cam preseaza pe maru' lui Adam cand e cu mandibula jos, tre' sa ma uit si la aia ce se poate ajusta. Stiu, sunt cusurgiu dar sa nu uitam ca nici pretul nu-i de colea.

Probabil tine si de obisnuinta, imi place casca si per total am facut o treaba buna :)

 

Pe Siriu foarte bun drumul, nu prea i-am dat ca era ploaie si frigut. Nu tin minte sa fi vazut vreo groapa.

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

"... Inca o chestie, legatura (curelusa) ma cam preseaza pe maru' lui Adam cand e cu mandibula jos, tre' sa ma uit si la aia ce se poate ajusta....."

Aceeasi problema, sa zicem, am avut-o cand am purtat-o prima ora. Eu, cel putin, am avut o problema cu mecanismul de inchidere, el ma presa nu cureaua in sine. Am rezolvat prin a regla curelusele, suficient cat sa decentrez mecanismul de inchidere si sa nu mai stea pe mijlocul gatului. Acum e totul in regula. Singurul defect e se murdareste foarte repede cel putin dupa ce o scot de cap, daca sunt transpirat pe maini, raman urme pe ea. Dehhh, mi-a trebuit alb.......

 

 

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Revin cu cateva impresii despre Schuberth C3pro dupa o calatorie de 3200 km prin Europa, pe vant, ploaie, grindina, ninsoare slaba, de la nivelul marii pana la 2450 m in Alpi, de la 0 grade la 30 grade C, casca isi merita toti banii, tine de cald (la 0 grade am purtat o cagula foarte subtire, in rest nu imi place sa port), se ventileaza foarte bine la temperaturi ridicate, nu te trage niciun curent in interior daca nu ai deschisa aerisirea de la barbie si ochelarii de soare sunt foarte buni, casca nu vajaie, nu ma bate curelusa la gat, nu iti intra vantul pe dupa gat, sistemul de culisare merge foarte usor si se inchide la fel de usor. Acum, dupa ce am purtat-o vreo 4000 km parca imi vine si mai bine pe cap, in concluzie pot spune ca nu regret banii dati pe ea si sincer nu i-am gasit vreun neajuns (in afara de pretul foarte mare)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa-mi cumpar o casca flip-up si bineinteles am ajuns la Schuberth. Intrebarea si nelamurirea mea e acum referitoare la diferentele dintre C3 si C3 Pro, reflectate la pret. Am tot citit review-uri si spre deosebire de tine, adimotor, n-am vazut asa probleme la C3 simplu, ma poti ajuta cu niste informatii / linkuri?

 

Pana acum sunt de parere ca e mai bine sa merg spre C3 simplu, e pe louis cu 400 euro, fata de 600 cat e Pro-ul. Adica nu consider ca merita micile diferente (upgrade-uri) dintre ele 200 euro. Voi ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am considerat ca addon-urile Pro-ului nu justifica diferenta de bani si am mers pe C3 simplu. Si nu imi pare rau deloc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa-mi cumpar o casca flip-up si bineinteles am ajuns la Schuberth. Intrebarea si nelamurirea mea e acum referitoare la diferentele dintre C3 si C3 Pro, reflectate la pret. Am tot citit review-uri si spre deosebire de tine, adimotor, n-am vazut asa probleme la C3 simplu, ma poti ajuta cu niste informatii / linkuri?

 

Pana acum sunt de parere ca e mai bine sa merg spre C3 simplu, e pe louis cu 400 euro, fata de 600 cat e Pro-ul. Adica nu consider ca merita micile diferente (upgrade-uri) dintre ele 200 euro. Voi ce parere aveti?

Eu nu spun ca C3 are probleme, sunt convins ca este o casca extraordinara si poate C3pro nu merita diferenta de bani, e alegerea ta. Eu le-am incercat pe amandoua si mi-a placut mai mult C3pro, pentru ca sunt putin diferite intre ele si diferenta o simti probabil cand mergi cu moto .

Ideal este sa le incerci pe amandoua si dupa aceea te hotarasti, eu chiar nu fac reclama la C3pro si nici nu sustin ca update-urile merita diferenta de bani. Aici ai un site bun despre multe casti si pareri ale posesorilor.http://www.webbikeworld.com . Eu voiam sa incerc si Shoei GT Air dar nu erau aparute cand am cumparat Schuberth. Bafta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am avut-o, dar stiu doar din citite ca este foarte silentioasa. Am vrut sa mi-o cumpar mai de mut dar nu mi-a placut pt ca este voluminoasa si cam greuta. Dar in rest nu cred ca ai ce sa ii reprosezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ieri am fost pe Transfagarasan si pe urcare am prins din urma un grup de cinci motociclisti nemti, trei cu GS-uri, unul cu ceva japonez si altul cu o Honda Goldwing..mergand in spatele lor o buna bucata de drum am observat ca patru dintre ei purtau Schuberth, C3 si S2..nu degeaba Schuberth este cea mai buna casca touring..m-am convins inca odata ca foarte multi posesori de BMW le poarta, asta in ciuda faptului ca si BMW fabrica propriile casti, facute in mare - evident - tot de catre Schuberth :))..ma cracanez de ras de fiecare data cind aud infantilisme cum ca BMW face casti mai bune decit Schuberth :crack:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Este o colaborare intre ei, evident, dar cea mai mare diferenta este ca induce senzatia unor posesori (care nu-si schimba nici pampersii daca nu sunt facuti de BMW) ca sunt creme de la creme.. :))

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l.u.v, in afara de grafica diferita si pret mai piperat BMW aduce ceva in plus castilor Schuberth, sau doar pun stampila BMW si atat ?

 

Interiorul din System 6 are materiale mai bune decat S1Pro de exemplu. Diferenta nu e mare, dar exista. Oricum, cu toate astea, casca BMW nu-si face deloc banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ca tot discutam de castile BMW, cel mai lipsit de sens este lipsa ochelarilor de soare de pe integralele lor, nu gasesti ochelari de soare decit pe SH6, ce-o fi fost in capul lor? :-L

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca un sistem de comunicatie Schuberth SRC System pt. Schuberth este compatibil si cu alte sisteme de comunicatii?Mersi.

Merge cu Cardo Scala. Cel putin cu 4 am putut sa ma conectez. La urma urmei sistemul de comunicatie e facut in partneriat Schuberth -Scala: Scala cu hardware si tehnologie, Schuberth cu design sa se pupe bine cu casca.

 

P.S. Al meu trebuie sa il "operez" si nu are 1 an :(

Editat de Mr.Sam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

l.u.v, in afara de grafica diferita si pret mai piperat BMW aduce ceva in plus castilor Schuberth, sau doar pun stampila BMW si atat ?

 

Pe langa aspect castile facute de Schubert pentru BMW se supun politicii de calitate BMW, drept urmare cei de la schubert au implementate siteme de productie specifice cerintelor "mai riguroase". Asta se traduce intr-un proces de productie mai lung cu verificari mai multe drept urmare cost de productie mai ridicat. Lucrul asta e raspandit in toate industriile si se intampla peste tot unde clientul e o corporatie (in cazul nostru BMW) si nu un distribuitor (ex. Louis).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu le spunea BMW sa aiba un proces de control al calitatii mai elaborat, Schubert facea casti proaste? Sau ca pana acum au facut casti mai proaste si pe alea pe care scrie BMW sunt mai bune decat cele originale?

Faptul ca BMW vinde casti Schubert nu cred ca inseamna decat ca sunt foarte bune asa cum le faceau pana acum, nu cred ca s-a schimbat in vreun fel procesul de fabricatie. Sunt aceleasi materiale, aceleasi vopsele, aceleasi tratamente aplicate. Sa inversam logo-urile intre ele sa vedem cine isi da seama care e BMW si care e Schubert.

Deci din punctul meu de vedere iese aceeasi casca, cu aceleasi proprietati, cu aceleasi standarde de calitate ca si pana acum, unele foarte mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca @mr.magic a vrut sa spuna ca pentru 100 euro in plus la pret Schubert poate face o casca si mai buna. ceea ce ma cam indoiesc. Si-ar pierde credibilitatea numelui consacrat.

 

Inalta ordine de idei e clar ca BMW urmareste calitatea maxima in orice ar face ei,masini, motoare ,casti etc. De-asta au si ales Schubert. Ceea ce ma frapeaza pe mine e site-ul ala din uk cu teste de siguranta unde nici un Schubert nu are 5 stele la siguranta iar niste no name-uri de 60 euro sunt perfecte.

 

Tind sa am incredere in nemti si nu in englezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...