Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

Sunt constient de asta. Alternatorul TDM-ului era de vreo 300w daca imi aduc aminte bine. Becuri am de 35w x 2, iar alti consumatori nu prea. As folosi proiectoarele doar in cazul in care am nevoie de ele, in trafic, in caz de noapte senina, oricum nu le folosesc ca deranjeaza rau colegii de trafic. M-as simti mai linistit sa stiu ca sunt acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am scris mai sus. Toata combinatia costa pana in 150 lei si probabil poti face si o prindere pe crash-bar din ceva platbanda si 2 beri.

Eu am incercat sa evit pozitionarea pe crash bar pentru o relative protective a lor in caz de tranta.

 

Folosiţi cu încredere şi benzile reflectorizante !

Ai cumva o sursa, un link pentru benzi reflectorizante ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ţi pot spune că am, doar să îţi recomand să cauţi pe la magazinele de piese auto, în special cele cu accesorii de camioane. Cel puţin în Braşov de prin genul acesta de magazine face lumea aprovizionarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Same thing ce vrem noi. Dar eu nu vreau sa ii orbesc. E deranjata faza lunga oricand. Iar proiectoarele le voi folosi si noapte ca sa nu fiu confundat cu un scuter pe drumurile externe. Am patit, desi farul e puternic. Acum sa vedem ce iese.

 

Poti sa ti pui si o baterie de reflectoare, ca pe melteanul de trafic nu il impresionezi deloc. Tot se va urca peste tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modul de functionare al instalatiei este cuprins in cadrul videoclipului.
Instalatia este conceptie proprie, utilizand resurse accesibile tuturor, avand ca sursa de inspiratie un videoclip cu Honda Goldwing si unele autoturisme fabricate dupa 2007, care utilizeaza acelasi concept. Executia si punerea in aplicare, de asemenea, imi apartin.

 

 

 

Daca exista doritori, in limita timpului liber, as putea reconstrui aceasta instalatie si pentru motocicletele voastre, la un pret convenabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Interesant, dar mi se parte o fita inutila, mergi cu proiectoarele aprinse tot timpul, ai vizibilitatea mai buna noaptea si esti mai bine vazut si ziua!

 

 

Eu merg cu proiectoarele aprinse tot timpul, zi/noapte

 

 

PS:Daca intrerupatorul ala nu-i waterproof contactele se vor oxida rapid..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga si eu, pentru chopperul meu...dar la fel, intreb si eu ce inseamna "convenabil". sau, mai exact...pentru cine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la ce se rezuma "pret convenabil"?

 

Trebuie acoperite cheltuielile cu piesele, transportul instalatiei pana la beneficiar si timpul de executie, aproximativ 5-8 ore, incluzand deplasarile prin oras pentru procurarea pieselor. Proiectoarele si le procura fiecare dupa preferinta.

 

 

Interesant, dar mi se parte o fita inutila, mergi cu proiectoarele aprinse tot timpul, ai vizibilitatea mai buna noaptea si esti mai bine vazut si ziua!

 

 

Eu merg cu proiectoarele aprinse tot timpul, zi/noapte attachicon.gifDSCN0288.JPG

 

 

PS:Daca intrerupatorul ala nu-i waterproof contactele se vor oxida rapid..

 

Pentru mine este utila, mi-am dorit mai multa flexibilitate din partea unor proiectoare, mai ales ca aveam nevoie pentru virajele stranse la viteza mica noaptea, cand lumina farului principal este directionata in jos din cauza inclinarii motocicletei. Plus ca e o pasiune de-a mea, pe langa meseria de inginer.

 

Comutatorul de pe ghidon nu este impermeabil, dar nu am avut timp sa gasesc unul care sa aiba si 6 picioare, sa fie si impermeabil. Ii voi urmari functionarea in timp. Sau poate fi desfacut si unse contactele cu veselina, exact ca in cazul comenzilor standard de pe ghidon, pentru cine a desfacut si a vazut.

 

 

M-as baga si eu, pentru chopperul meu...dar la fel, intreb si eu ce inseamna "convenabil". sau, mai exact...pentru cine?

 

Pot face un calcul aproximativ diseara, acum sunt la serviciu.

Convenabil pentru tine, pentru ca vei avea o instalatie ce inglobeaza functia "cornering".

Convenabil pentru mine, pentru efortul de a o concepe si realiza.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu initial am crezut ca, "cornering" o fi insemnand ca proiectorul urmeaza directia de mers :) . de fapt ce faci tu e sa aprinzi proiectorul cand semnalizezi :).

 

Da. Ceea ce ai crezut tu se numeste far adaptiv, intalnit la BMW K1600 GTL, dar si la foarte multe autoturisme. De fapt, la K1600 GTL, farul nu urmeaza directia de mers, ci este montat pe un dispozitiv pivotant, care ii asigura permanent pozitia orizontala. Foarte ingenioasa ideea lor. :)

 

Doar o informatie as dori: proiectoarele de unde le-ai achizitionat? Mersi!

 

Dintr-un targ din Iasi, gen bazar, din Egros, pentru ieseni.

Aici am gasit foarte multe proiectoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot vedea clipul, dar un montaj asemănător mi-am tot zis că-mi fac de acum 2 ani şi-am tot amânat-o, pentru că m-am plimbat mai mult pe offroad.

Dar vreau ca până la vară să-mi execut şi pe al meu ( nu ştiu cum e al tău, nu pot vedea clipul ), însă proiectoarele vor fi folosite strict pentru cornering, deci poziţionarea lor nu va permite folosirea lor tot timpul ( pentru că-i va deranja pe ceilalţi şoferi ). Atunci când motocicleta se înclină, se aprind şi proiectoarele, luminând interiorul curbei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu initial am crezut ca, "cornering" o fi insemnand ca proiectorul urmeaza directia de mers :) . de fapt ce faci tu e sa aprinzi proiectorul cand semnalizezi :).

 

Am uitat sa mentionez ca eu am reglat proiectoarele sa bata usor evazat, nu paralel cu faza lunga, pentru a acoperi zona aceea intunecata cand inclin motocicleta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi foarte interesant si ai avea mai multi clienti daca ai gasi un mic senzor de inclinare (ca cel de la alarma moto) care sa actioneze On/Off proiectorul (cel de pe partea virajului) atunci cand moto este inclinata.+ inca o functie On pentru cele 2 proiectore pentru conditii mai dificile.



http://www.robofun.ro/senzori/inclinare/senzor_inclinare_RPI-1031

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai gasi un mic senzor de inclinare (ca cel de la alarma moto) care sa actioneze On/Off proiectorul (cel de pe partea virajului) atunci cand moto este inclinata.

O bila metalica intr-un tub, care inchide un contact cand ajunge in capete :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu initial am crezut ca, "cornering" o fi insemnand ca proiectorul urmeaza directia de mers :) . de fapt ce faci tu e sa aprinzi proiectorul cand semnalizezi :).

+1 :)

 

 

Deja ma gandeam la Citroen, BMW, alea alea. Alea cred ca se numesc "adaptive". Am vazut un clip pe utube in care un k1600gt se dadea pe o roata si lumina tot spre jos ii batea

@ George, cum ai facut comanda? Cu relee separate pe fiecare proiector si ceva condensator ca sa stea armat pana la urmatorul "blink"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu initial am crezut ca, "cornering" o fi insemnand ca proiectorul urmeaza directia de mers :) . de fapt ce faci tu e sa aprinzi proiectorul cand semnalizezi :).

+ inca 1. :)

 

Proiectoarele sunt ok, pt. 50 de lei maxim cat sunt (atat am dat eu pe ele), pana le-am lasat pe jos si l-am spart pe unul.

 

PS: timpul de executie, aproximativ 5-8 ore ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ George, cum ai facut comanda? Cu relee separate pe fiecare proiector si ceva condensator ca sa stea armat pana la urmatorul "blink"?

 

Da. In pozele dinspre finalul clipului se poate vedea ce am folosit. :)

 

PS: timpul de executie, aproximativ 5-8 ore ?

 

De fapt, realizarea prototipului a durat mai mult de atat, desigur, in regim de hobby, cu bibileala, mers in oras dupa piese in mai multe magazine, ca nu le gasesti pe toate intr-un singur loc, si dureaza.

 

convenabil cui? :grinbandit:

 

Convenabil pentru tine, pentru ca vei avea o instalatie ce inglobeaza functia "cornering".

Convenabil pentru mine, pentru efortul de a o concepe si realiza.

 

 

 

Va rog sa nu cadeti intr-o extrema. Acesta nu este un anunt de vanzare si nu intentionez sa fac bani din asta, castig destul de bine din salariul de inginer incat sa nu ma stresez cu comert online. Am spus doar ca, daca am timp si doreste cineva aceasta instalatie, i-o fac. Bineinteles, fara munca benevol, doar cu platitul pieselor. Puteam s-o cumpar si eu gata facuta, m-ar fi costat mai mult, probabil ca n-o gaseam, si scapam de durerea de cap. Insa, a fost placerea mea s-o construiesc si sunt foarte multumit ca mi-a iesit exact cum mi-am dorit. respect.gif

Din acest clip m-am inspirat, plus ca zilnic vad cate o masina cu astfel de lumini de ceata. Mi-a placut mult chestia asta. :)

 

 

 

 

 

 

Iata si elucidarea misterului, ce inseamna convenabil.

 

Pretul nu include si farurile/ becurile.

Pentru Iasi nu se plateste transportul.

 

DSCF6297_zps79c0ff1e.jpg

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot nu inteleg de unde ies 6 ore... Vezi sa nu patesti asa:

 

Un mecanic-auto ajunge in cer si i se plange Sfantului Petru:
- Cum se poate sa mor la 38 de ani?
- Uite, noi am adunat toate orele de manopera de pe chitantele eliberate de tine si reiese ca ai 90 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...