Sari la conținut

Accident intre Timisoara si Sacalaz


Clever
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua,nici nu stiu cum sa incep.. nu inteleg de ce va agatati de amanunte minore,um om a murit si voi incepeti sa il faceti in fel si chip.nu stim exact ce s-a intamplat dar ne dam cu parerea,poate a fost greseala lui,poate defect ceva la motor,nu avem de unde sa stim.

Un lucru stiu clar,ducatiul are ambreaj hidraulic,cea ce nu este asa important.un ambreaj,mai ales pe caldura asta daca este uzat sau "fortat" poate sa lunece sau chiar sa nici sa nu mai prinda...fenomen care este foarte frecvent pe caldurile astea,plus ca nu poti compara un ducati cu o alta sportiva,va pot spune clar ca daca motorul merge bine,la 2 mii de ture se ridica pe o roata,ii un v2,are cuplu.

Una peste alta in teorie toti suntem buni dar practic......nimeni nu merge cu 50 in oras,nimeni nu sta la rand cu masinile la semafor....deci nu aruncati pietre daca nu sunteti perfecti.

 

Vorbesti prostii, scuza-ma dar stiu cu ce se maninca modelul ala de ducati...la 2000 de ture se balbaie rau de tot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pana la urma si la mine in talon scrie "motociclu" si la tine-n talon scrie "motociclu".

deja se deviaza prea mult de la subiect.

 

Nu ma bag in discutia scutere/mobre, dar la mine in talon nu scrie sub nicio forma "motociclu" ci "MOTOCICLETA"...

 

Si se deviaza de la subiect pentru simplul fapt ca topicul asta n-a avut niciodata niciun subiect. Ce subiect de discutie sa ai cand unu' a vrut sa fie smecher si sa nu stea la bariera, dar a ajuns la cimitir?! Aaa, putem sa batem campii despre cauciucuri, acceleratii blocate, casti naspa, scutere vs. biciclete, ambreiaje nasoale, experienta de ani de zile, Matrix sau alte prostii pana la loc comanda. Asta nu inseamna ca topicul asta are vreun subiect, mai mult decat primul post, cel care ne povesteste intamplarea si din care cei care mai au de gand sa incerce fente d-astea la bariere ar trebui sa invete ca nu e bine si ca o pot coti pentru ultima oara. Restul e can-can.

 

A, si mai intreb o data: a vorbit cineva cu tanti de la bariera?

 

@billabong: lamaia aia arata ca omul respectiv avea macar doi neuroni activi. Cat despre faza cu semaforul...da-mi voie sa ma indoiesc.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun un mars pentru desfiintarea barierelor de la trecerile la nivel cu calea ferata, pentru a preveni astfel de accidente pe viitor in care-si pierd viata bravi camarazi de-ai nostri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun un mars pentru desfiintarea barierelor de la trecerile la nivel cu calea ferata, pentru a preveni astfel de accidente pe viitor in care-si pierd viata bravi camarazi de-ai nostri

 

 

cea mai buna glume pe 2011 !!

 

esti idolul meu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deschidem campania ... sus bariera cand vine trenul! Motociclistii au prioritate! (si viteza mai mare decat cea a trenului)

 

Interogatie retorica!

 

daca vezi masini oprite la zebra/cale ferata, iar tu devansezi/depasesti vehicolele stationate ... ce urmeaza?

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deschidem campania ... sus bariera cand vine trenul! Motociclistii au prioritate! (si viteza mai mare decat cea a trenului)

 

Interogatie retorica!

 

daca vezi masini oprite la zebra/cale ferata, iar tu devansezi/depasesti vehicolele stationate ... ce urmeaza?

 

 

Intreaba`l pe soimu maltez ... ala scuteristu. El are raspuns pentru absolut tot . :finger: SOIMULE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..sa nu inchida topicul..sa asteptam sa vedem ce zice fata...pasagera!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

AAA si pentru astia care zic ca maxiscuterele sunt gunoaie...testati unul si vedeti cum e...oricum in stilul in care merg 90% dintre bikerii din romania....le ajunge si un scuter de 50 :))

Avem un decedat in subiectul topicului.Va rog eu,nu mai faceti si alte victime.Nu luati manelele si scuterele de la rumîni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi`am dat parerea vis`a`vis de cele intamplate in primul post .In restul de comentarii m`am prostit aiurea.

SoimuTalibanez ... mii de scuze pt porcaielile mele. Aceleasi scuze si userilor deranjati de situatia si disconfortul creeat .

 

P.s : Ca in fiecare post si cand o fi sa am topicul meu cine o sa si`o bage cu varf si indesat ! Deci viata`i scurta ... continuati cum vreti . :wave:

Editat de Free_Wolf_KindeR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea asta cu acceleratia este foarte trasa de par; prima reactie (reflex chiar, pentru oricine cu un minim de experienta) ar fi sa tragi de ambreiaj, ceea ce ar anula din start problema. Nu prea tine explicatia

ce acceleratie viseaza astia ma, vorba ta cu cel mai mic reflez si cele mai mici cunostinte, primul instinct va fi tras ambreiaj si calcat frana. este un reflex care doar kamikaze daca esti nu il faci cand vezi ca e pericolul in fata.

 

 

cel care zicea ca avea motoru de 2saptamani; parerea mea ar fi ca doar femeia o poti cunoaste in timp, un motor il inveti si il cunosti in numarul de Km parcursi.

 

am acelasi motor(varianta mai puternica) si nu as crede ca nu ai putea sa opresti mai ales un ducati de asta. (cine a mers stie ce zic. problema ca primul instinc inainte de obstacol, indiferent de viteza si vehicol e sa debraiezi si sa calci frana chiar si la 300Km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..vezi?...ai mutat scandalul, s-a stins topicul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spunea cineva mai inainte: pacat de vise, planuri, iubita, prieteni...si familie. S-au sfarsit toate in cateva secunde....doare cand te gandesti ca nu se mai poate recupera nimic din toate astea... Condoleante pentru cei care au tinut la el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred.

De 26 pagini, discutati precum tzatzele la poarta. Nu facei decat sa blamati, fara sa aveti nici cea mai mica idee privind evenimentele petrecute. Singurul care stia despre ce este vorba este cel care a platit cu viata. Un om a murit si voi comentati precum papagalii. Putine subiecte pe forumul asta ajung la 26 pagini, forum care ar fi trebuit sa fie dedicat motociclismului nu necrologurilor.

Nimeni nu-si pune problema ca poate n-a vazut bariera decat prea tarziu, pentru ca barierele din Romania nu sunt prevazute cu "perdea".

 

Cum naiba puteti spune despre cineva care a murit ca a mertiat asa ceva?!?!

 

Stati sa dezbateti "spusele martorilor" cand stiti foarte bine ce inseamna martori in Romania. Daca faci accident la 40km/h martorii vor jura ca te intreceai cu niste masini tunate si aveai peste 150 km/h. Pentru ca in Romania, toti martorii au aparate de radar cu ei.

 

Daca tot va place sa discutati pe tema accidentelor, de ce nu incercati sa discutati constructiv si sa gasiti solutii pentru a le diminua. De exemplu, capacele de canal sa fie acoperite cu asfalt, daca tot sunt montate in curbe. Si dupa ce faceti o lista cu 1000 de chestii, mergeti si o sustineti pe langa autoritati pana cand se schimba ceva. Si adaugati pe lista "perdele" la bariere.

 

Imi cer scuze pentru iesirea mea dar zau ca ma intristeaza sa vad cum un forum de motocicliesti se limiteaza pe zi ce trece la un forum de discutii pline de rautate, raspunsuri in 2 peri, de cate ori un incepator intreaba ceva, raspunsul vesnic este "nu-ti lua motocicleta" iar de cate ori moare cineva, odata identificat vinovatul, este improscat cu rahat, in loc ne adunam pentru a ne sustine reciproc, pentru a ne sfatui, pentru a face schimb de experienta, pentru a impartasi aceasi pasiune.

 

Imi cer scuze si pentru ca m-am adresat la modul general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred.

Nimeni nu-si pune problema ca poate n-a vazut bariera decat prea tarziu, pentru ca barierele din Romania nu sunt prevazute cu "perdea".

 

tu tiai pus problema cum de nu a vazut o ditamai bariera mai lunga decat o ..... si vopsita alb si rosu? sau era stelist si a crezut ca e o banda pusa de dinamovisti.

 

si in ultima faza, hai ca te cred, nu a vazut-o bariera ca e in romania s intradevar orice e posibil, sa intamplat sa nu o vada, dar masinile alea oprite in coloana nu lea vazut sa-si dea seama ca ceva nu e in regula? probabil stateau la coada la paine si lui nui trebuia.

 

imi pare rau de cei lasati in urma dar si de fata nevinovata.

 

sia facut-o cu mana lui, un fel de Hand-job cum sar zice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu m-am facut inteles in mesajul precedent. Nu l-am declarat nevinovat ci am scos in evidenta tenta discutiilor de pe forum.

Nu stim exact ce s-a intamplat si mai mult, sa "ne bucuram" ca a murit un om, vinovat sau nu. Sunt ferm convins ca multi de aici au fost vinovati in trafic de multe ori. Ba au depasit fara sa semnalizeze, ba au fortat un semafor. Si totusi, nu m-as bucura sa aud ca au murit pentru ca erau vinovati de incalcarea legislatiei rutiere. Ce a fost in capul lui, doar el stia. Nu noi. Si oricat s-ar discuta pe tema asta, nici nu se va afla vreodata din aceste discutii.

 

Doar am facut apel la forumisti sa incerce sa-si canalizeze timpul si energia catre discutii mai constructive, pe tema motociclismului. Daca as vrea barfa privind gradul de vinovatie al unuia sau altuia, aratat cu degetul sau altele asemanatoare m-as uita la ProTV si as comunica pe situl lor, nu aici.

 

Iar cu asta ma retrag din acest topic.

Editat de nosaint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu m-am facut inteles in mesajul precedent. Nu l-am declarat nevinovat ci am scos in evidenta tenta discutiilor de pe forum.

Nu stim exact ce s-a intamplat si mai mult, sa "ne bucuram" ca a murit un om, vinovat sau nu. Sunt ferm convins ca multi de aici au fost vinovati in trafic de multe ori. Ba au depasit fara sa semnalizeze, ba au fortat un semafor. Si totusi, nu m-as bucura sa aud ca au murit pentru ca erau vinovati de incalcarea legislatiei rutiere. Ce a fost in capul lui, doar el stia. Nu noi. Si oricat s-ar discuta pe tema asta, nici nu se va afla vreodata din aceste discutii.

 

Doar am facut apel la forumisti sa incerce sa-si canalizeze timpul si energia catre discutii mai constructive, pe tema motociclismului. Daca as vrea barfa privind gradul de vinovatie al unuia sau altuia, aratat cu degetul sau altele asemanatoare m-as uita la ProTV si as comunica pe situl lor, nu aici.

 

Iar cu asta ma retrag din acest topic.

 

 

Sunt de acord cu tine 100% ! Si as vrea sa subliniez un punct anume in mod special ! Cu totii gresim, un semafor, o depasire; unii mai calculati, altii mai putin calculati. Nimeni nu merita sa moara...chiar daca a gresit. Prima regula e "vei saluta orice motociclist", asta inseamna ca-l respecti. Nimeni nu stie ce a fost in capul lui. Poate intradevar a facut o gresala mare, dupa cum pare din ce am citit, vazut in media etc, dar NU merita sa moara. Imi pare rau ca spun asta, unii sunteti doar idioti...dar nu vreau sa patiti nimic rau ! Dumnezeu sa-l odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit.

Sint vreo 2 aici pe topic, care stiu ei exact cum s-a intimplat accidentul, ce a determinat producerea acestuia si cine a fost de vina. Lucrurile astea le stiu ei asa bine pt. ca au citit articolele din presa si au ascultat "comentariile" "martorilor" aparute tot in presa iar cu vasta lor experienta in motociclism si psihologie au determinat exact ce a fost in mintea victimei si ce s-a intimplat si cu motorul. :wacko:

 

Eu sint unul dintre ei; spune cine este al doilea sa-l intreb si eu ce parere are el!

 

1)Accidentul s-a intamplat asa: motocicleta a depasit coloana aflata in stationare la trecerea de nivel cu calea ferata, si-a continuat drumul, pasagera a fost acrosata de prima bariera, iar conducatorul a lovit cu capul a doua bariera; motocicleta s-a izbit violent de un automobil Renuault stationat primul pe contrasens la bariera, conducatorul fiind proiectat in parbtizul urmatorului vehicul (un TIR) stationat in pozitia 2 in spatele Renaultului.

 

2)Cauza:Accidentul a fost determinat de nerespectarea de catre conducatorul moto a Legii Ciculatiei (mai multe aricole, depasirea coloanei, mersul pe contrasens, fortarea barierei)

 

3)Vinovatul:motociclistul care a produs acest accident, fiind singurul in miscare, toate celelalte vehicule fiind stationate (sper ca trenul nu se pune..!_

 

Asta este tot!..CAZ INCHIS!!!

 

Speculatii gen:

-era drogat sau baut

-certat cu prietena si a vrut sa se sinucida si sa o ia si pe ea cu el

-i-a cedat motorul in anumit fel si mod misterios contrar legilor mecanicii

-era agent CIA si KGB i-a injectat in somn o neurotoxina care i-a paralizat muschii temporizat pina a ajuns la bariera si l-a facut "statuie" si nu a mai putut face nimic

....sint can-can!

 

Un caz mai simplu ca aceste nu vad!...nu mai putem da vina pe conservari, nici pe starea proasa a drumurilor, nici pe bariera antica si depasita, pe nimic-nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am spus!...CAZ INCHIS!

nu mai e nimic de discutat...eventual rezultatul analizelor de sange...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...