Sari la conținut

Accident posta Moghioros, pieton lovit pe trecerea de pietoni


Adrian C
 Share

Postări Recomandate

In urma cu o ora, pe trecerea de pietoni din fata postei de la Moghioros o motocicleta a lovit un pieton pe trecere. Motocicleta era aruncata pe scuarul dintre cele doua benzi cam la 25 de metri iar dupa trecerea de pietoni erau urme de sange pe asfalt. Doua ambulante SMURD au plecat cu 30 de secunde inainte sa ajung in zona.

 

Stie cineva mai multe detalii despre starea motociclistului si a pietonului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai uitat un "mic detaliu", era sau nu verde pentru pietoni?

 

La Moghioros trec retardatii pe rosu de iti vine sa intorci sa motoru' sa te mai uiti odata daca era verde cand ai trecut. In fiecare dimineata trec prin intersectia aia cu degetul blocat pe claxon.

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat un "mic detaliu", era sau nu verde pentru pietoni?

 

La Moghioros trec retardatii pe rosu de iti vine sa intorci sa motoru' sa te mai uiti odata daca era verde cand ai trecut. In fiecare dimineata trec prin intersectia aia cu degetul blocat pe claxon.

 

La trecerea de pietoni din fata postei nu este semafor, este o simpla trecere de pietoni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o prostie sa pasesti pe trecere si sa astepti prioritate. Sau sa nici nu te uiti. Nu ma intereseaza ca e legal si am dreptul, prefer sa trec pe unde nu e trecere, cand nu vine nimic. De fapt chiar nu-mi place sa opreasca 10 masini sa trec eu, cand pot trece 10 secunde dupa aia, fara sa vina nimic. Folosesc trecerea doar daca ma grabesc.

Am patit si eu, apare un pieton din lateral, tocmai cand eram la 10m de trecere. Franeaza daca poti.

Editat de paimei01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic, daca-ti sare in fata un grabit pe trecere, prin fata unei dube parcate aiurea si ai 30Km/h pe banda I, il iei in plin. Nu e chiar alba-neagra pe treceri de pietoni, sunt si multe zone de gri. Cum o zicea un procuror, sunt situatii in care si pe trecere e pietonul vinovat, "bicicliÂşti care traversează pe zebră, pietoni care aleargă pe zebră fără să se asigure, pentru a prinde culoarea verde a semaforului, mame care se grăbesc pe zebră împingându-Âşi cărucioarele <<la un metru jumătate în față>>", etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu paimei01 !

Exista destule situatii nefericite, in care sunt si pietoni inconstienti. Mai adaug la ceea ce ai scris ca nu inteleg mamele care merg pe marginea drumului cu copilul de 2-3 ani de mana, iar copilul este tinut CATRE CAROSABIL. Parca ar vrea sa-i omoare si cauta momentul favorabil. Cred ca si un animal si-ar proteja instinctiv progenitura. Poate ca spatiul nu permite altfel in anumite zone, dar in caz ca pierde vreunul controlul, macar sa te ia pe tine, tata, mama sau ce esti, nu pe bietul copil.

Imi pare rau de veste, sanatate amandurora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Practic, daca-ti sare in fata un grabit pe trecere, prin fata unei dube parcate aiurea si ai 30Km/h pe banda I, il iei in plin. Nu e chiar alba-neagra pe treceri de pietoni, sunt si multe zone de gri. Cum o zicea un procuror, sunt situatii in care si pe trecere e pietonul vinovat, "bicicliÂşti care traversează pe zebră, pietoni care aleargă pe zebră fără să se asigure, pentru a prinde culoarea verde a semaforului, mame care se grăbesc pe zebră împingându-Âşi cărucioarele <<la un metru jumătate în față>>", etc.

 

stii trecerea(ne-semaforizata) de pe Decebal de langa Agip ??? acolo am vazut live mama cu copilas in carucior spulberati..

un retardat conservist blana pe banda a2-a , unul pe banda 1-a opreste , retardatu accelereaza pana handicapata impinge caruciorul in fata masinii.

 

faza asta am vazut-o de foarte multe ori , mai ales la motociclisti, ala de pe banda unu franeaza la trecere, mobristul accelereaza, iar pietonul retardat trece fara sa se uite ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum multi idioti trec strada pe unde le vine lor .. acum din pacate se pare ca a fost pe trecere .. dar ...pietonul s-a angajat in traversare cu capul inainte nu ? fara sa se asigure din stanga ..... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o femeie in varsta accidentata grav,balta de sange se pare ca era de la cap. S-au facut manevre de resuscitare deci nu-i o treaba simpla doar cu fracturi. Motociclistul parea un baiat serios,echipat complet,vizibil emotionat de implicatii. Din ce am inteles pietonul a fost mascat de o masina care nu a redus viteza pentru ca pietonul avea timp sa treaca prin fata masinii.

Sper ca motociclistul sa depaseasca cu bine situatia,e un lucru care te marcheaza pentru toata viata,imi pare rau si pentru biata femeie,am si eu varstnici in familie si stiu bine ca batranii fac tot felul de prostii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu conteaza in ce stil trec pietonii strada...fie ca o fac in stilul "road-runner" fie ca se asigura inainte, la catastif zice ca tu, conducator de vehicul pus in miscare (indiferent daca esti grabit sau nu) tre' sa cedezi prioritatea 120% 24/24, 7/7 forever, tuturor pietonilor in locurile semnalizate cu trecere de pietoni nesemaforizate. Comentarii dinastea cu "ca se arunca", "ca pietoni sinucigasi" sunt pe langa subiect in cazul in care vorbim de o trecere de pietoni semnalizata, fara semafor.

 

Am patit-o si eu si nu o data, sa trec pe langa o trecere cu mobra, tir parcat la 0.1 mm de trecere de nu vedeai nimic si jogger care iese in viteza...da nu e nici o problema, ca poti reduce viteza daca nu ai vizibilitate. Poti reduce linistit la 30km/h sau chiar 20 sau chiar 10 daca ii naspa rau, pana treci de zona nasoala, cica s-ar zice chiar ca tre' sa reduci viteza oricum (semnele alea puse la 100m de trecere), inainte de trecerea nesemaforizata nu sa accelerezi, indiferent ce face ala de pe banda alaturata. (si eventual daca vezi un cretinoid care a parcat tirul/conserva/etc. pe naspa fips pe trecere de nu se mai vede nimic, poti sa suni la pol. rutiera flexat, ca poate ii taie baietii o factura)

 

Asta e...din pacate cu cat se discuta si se dezbat mai mult regulile astea de circulatie (ma refer la codul rutier si regulemantul de aplicare) si nu se executa asa cum au fost explicitate, drumurile vor continua sa fie extrem de periculoase pentru toti participantii la trafic, de la "pilot" de carucior de bebe pana la "pilot" de tir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii trecerea(ne-semaforizata) de pe Decebal de langa Agip ??? acolo am vazut live mama cu copilas in carucior spulberati..

un retardat conservist blana pe banda a2-a , unul pe banda 1-a opreste , retardatu accelereaza pana handicapata impinge caruciorul in fata masinii.

 

faza asta am vazut-o de foarte multe ori , mai ales la motociclisti, ala de pe banda unu franeaza la trecere, mobristul accelereaza, iar pietonul retardat trece fara sa se uite ...

 

io nu inteleg de ce mobristu ne-retardat accelereaza....la trecerea de pietoni TOTI trebuie sa fie f atenti, e si un bec care clipeste galben, de ATENTIE...NIMENI nu ar trebui sa accelereze inainte de trecerea de pietoni, ci dimpotriva...mers cu f mare atentie, ca este dreptul pietonilor sa treaca...si al vehiculelor sa astepte...asa ar trebui ca pietonii sa treaca cu pauze de privit dupa coltul din stanga al fiecarei masini oprite sa vada daca nu vine in viteza vreun nebun care nu da prioritate pietonilor...si ar dura de 3 ori mai mult traversarea...

 

Indiferent cum , daca l-ai luat pe om de pe trecere nesemaforizata esti vinovat! Legal!..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu conteaza in ce stil trec pietonii strada...fie ca o fac in stilul "road-runner" fie ca se asigura inainte, la catastif zice ca tu, conducator de vehicul pus in miscare (indiferent daca esti grabit sau nu) tre' sa cedezi prioritatea 120% 24/24, 7/7 forever, tuturor pietonilor in locurile semnalizate cu trecere de pietoni nesemaforizate. Comentarii dinastea cu "ca se arunca", "ca pietoni sinucigasi" sunt pe langa subiect in cazul in care vorbim de o trecere de pietoni semnalizata, fara semafor.

 

Eu sunt de acord cu tine pana la un punct. Adica daca gandim d p d v al raspunderii, da! Dar ca si conduita, orice pieton constient incearca sa exteriorizeze intentia de a traversa, sa dea de inteles celor care se apropie si sa se asigure in acelasi timp ca nu moare pe culoarea verde sau pe trecerea de pietoni. Asta este valabil si pentru motociclistii care nu sunt vazuti in trafic. In afara de situatiile nefericite, trebuie sa se si faca vazuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii de acest gen, se gasesc pe toate forumurile auto-moto din Romania. Nimeni nu a ajuns la o concluzie. Singurul lucru bun de facut e introducerea unei legi, care sa-i vizeze pe pietonii oligofreni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pe forumul asta se gasesc foarte multi motociclisti care nu au gresit niciodata in trafic si cand un confrate pateste ceva "sar cu gura" mai ceva ca fetele de pe centura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curios este, daca trecerea era obturata de vreo masina parcata neregulamentar inaintea trecerii de pietoni. Mor pe ei cand ii vad opriti chiar in buza trecerilor de pietoni. POLITIA SE FACE CA NU II VEDE ! Pietonul care tasneste pe trecere isi pune viata in pericol, mai ales daca are inaintea trecerii o masina oprita acolo si iti lasa putin timp de reactie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curios este, daca trecerea era obturata de vreo masina parcata neregulamentar inaintea trecerii de pietoni. Mor pe ei cand ii vad opriti chiar in buza trecerilor de pietoni. POLITIA SE FACE CA NU II VEDE ! Pietonul care tasneste pe trecere isi pune viata in pericol, mai ales daca are inaintea trecerii o masina oprita acolo si iti lasa putin timp de reactie.

 

Asa este ...de obicei e plin de taximetre, stationeaza chiar si in intersesctie, si dupa trecere, si pe colt, si dupa....culmea, unori chiar pe trecere!!!

 

Politia ar trebuie sa faca o campanie de amenzi sa "elibereze' trecerile de pietoni , sa le faca vizibile..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonul a fost lovit pe banda de langa scuarul verde de pe mijlocul bulevardului ... campul vizual al motociclistului nu avea cum sa fie incomodat de o masina parcata, dar inteleg ca a fost incomodat de masina care circula pe banda din dreapta lui, ceea ce inseamna ca pietonul a traversat dinspre posta catre piata, a trecut "cu bine" de primele doua benzi, insa la a treia si ultima banda .............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa era s-o comit si eu cand eram mici si prost si mergeam pe scuter. De atunci am invatat ca atunci cand masina din stanga/dreapta incetineste la trecerea de pietoni, ar fi o idee buna sa incetinesti si tu. Chiar daca retardul doar incetineste ca sa parcheze fara semnal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de a trece pe trecerea de pietoni trebuie sa te asiguri

pet trecerea de pietoni nu se trece in fuga

pe trecerea de pietoni se trece pe langa bicicleta

 

cate se respecta ??

 

nici una

 

ieri veneam de la constanta , nici un eveniment , intru in bucuresti , la obor fac dreapta sa ma duc spre munca / pipera , cum trec de colt , e statia de tramvai pe stanga , il vad pe unu cu sacosile trece pana la jumate , apoi se razgandeste , il fereste o masina , , il fereste inca una si imi apare in fata , mergeam direct pe el , fac stanga sa il evit , face si el stanga , fac drepta face dreapta , din spate veneau masini , nu prea aveam unde sa il feresc . intr-un final cand ajung la 5 metri de el se opreste in loc , si il feresc prin stanga , asta in contidiile in care , pana sa ajung la 5 metri de el am tot facut stanga dreapta sa il feresc . imi pare rau ca nu am oprit motorul in mijlocul strazii si sa am duc sa-i f*t una in gura . dar promit ca la urmatorul eveniment opresc , indiferent daca este femeie , barbat , copil , pitzipoanca , caine ORICE . o spun inca odata , imi pare rau ca nu am oprit sa-i dau un carbon in gura sau macar o cizma in c*r.

 

asa ca lasati-ma cu pietonii , ca automobilisti sunt de vina si mai stiu eu ce . la trecerea de la mihai bravu sa fac stanga la dristor , erau 2 pe biciclete , el si ea , intradevar , era verde , dar treceau pe trecere fara nici o problema , am dat sa trec , nu au oprit , si intr-un final am oprit eu , gandindu-ma ca daca ei sunt dementi eu nu trebuie sa fiu , si am oprit la 1 metru de trecere , tipa care era pe bicicleta a trecut injurand , oare nu era mai bine sa ii dau asa un mic vant sa cada in CAP de pe bicicleta , si sa puna mana sa citeasca legislatia ?

 

ok , trecerea de la nivel cu calea ferata din pipera , depasesc coloana de masini si ma asez frumos dupa a doua masina , niciodata nu ma bag in fata , dupa bariera sau in fata primei masini , mi se pare sfidare , in fine mai vin 2 baieti cu motoarele , se baga pana in bariera , vine unu cu o bicicleta si incetineste , apoi trece peste calea ferata . in momentul ala imi doream sa vad cum ii zboara casca din cap , biciclistului , sau macar sa treaca trenu sa se cace pe el de frica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...