Sari la conținut

Accident mortal Cluj - Gheorghieni


gabitzu
 Share

Postări Recomandate

Total de acord cu Kosh. Eu iti las motorul sa il repari. Asta e treaba ta. Dupa ce crezi ca ai terminat, ma chemi sa il iau la probe, nu te pui tu in sa si o tai pe drumuri publice. Nici macar in curtea service-ului (daca are), ca si acolo mi-l poti tavali.

Imi pare rau de decesul tipului, dar nu era treaba lui sa-l testeze. Plus ca nu avea permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cel putin la profil, nr. AB 90 DIZ apartine userului diizzy. Last Active: User is offline Jun 02 2010 11:20 PM. La fel de bine, poate nu si-a actualizat profilul, daca a vandut motorul.

Oricine ar fi fost, sa-i fie tarana usoara! :rose:

 

Nu mai e motorul lui, l-a vandut acum cateva luni. oricum, nasol. sa-i fie tarana usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord cu Kosh. Eu iti las motorul sa il repari. Asta e treaba ta. Dupa ce crezi ca ai terminat, ma chemi sa il iau la probe, nu te pui tu in sa si o tai pe drumuri publice. Nici macar in curtea service-ului (daca are), ca si acolo mi-l poti tavali.

Imi pare rau de decesul tipului, dar nu era treaba lui sa-l testeze. Plus ca nu avea permis.

 

Eu am dus motocicleta de cateva ori la service-ul Yamaha, si de fiecare data dupa ce terminau treaba un mecanic sau chiar un vanzator (sunt acolo 2 simpatici) se duc la plimbare cateva minute cu motocicleta ca sa vada daca totul e OK.

Ultima data, la alt mecanic, aceeasi chestie : dupa ce a terminat treaba, a plecat cateva minute cu motocicleta la plimbare.

 

Deci ceea ce a facut baiatul e perfect normal, insa lipsa castii + viteza cam mare (probabil, si am zis probabil !) + un sofer neatent ... si s-a lasat cu RIP din nou.

Stiti ce zicea old_school pe un topic faimos ?

 

''5.Viteza.

Incep prin a va readuce aminte ca SPEED KILLS.

Mai mult decat oriunde la noi in tara.Motociclismul sa dezvotat ceva mai rapid in ultimii 10 ani.Pt cei ce nu au habar ce inseamna o motocicleta si ce inseamna motociclism,motocicleta este doar un obiect frumos,periculos,si care costa f multi bani.'Idea' de viteza,toti o cunosc dar pusa in practica este cu totul alta treaba.Vine Gigi cu dacia si se opreste la intersectie.Gigi este sofer de 40 de ani ,sofer pe tir ,sofer cu experienta.Gigi nu prea face greseli la volan.Este om cu capul pe umeri,om cu responsabilitati,cu nevasta si 3 copii. Este un om care munceste din greu pt asi intretine familia si asi creste copiii asa cum trebuie.Gigi este um om care nu are nevoie de probleme.Gigi poate fi si tatal tau.

 

Gigi se asigura inainte de a intra in intersectie,pt ca asa spune legea.Se uita lung la dreapta, vede nimic.Se uita lung la stanga ,vede un punct de lumina.Punctul poate fi un bec aprins care palpaie prin fereastra unei case.De fapt ce nu stie Gigi este va punctul de lumina esti TU,idiotul care strabate DN1 cu 280km'ora.Gigi sta ,isi face calculele batraneste.Chiar daca punctul ar fi o masina,nu ar avea cum sa ajunga la el in urmatoarele secunde.Imposibil. Gigi om atent,iese in DN1 sa isi duca copiii la iarba verde.Idiotul,venind cu 280km/ora,strabate cei 700m distanta in 10 secunde si se infige in dacia lui Gigi ,trecand prin portiera si iesind pe cealalta parte a masinii cu 2 dintre cei 3 copii a lui nea GIGI. Copiii mor.Iditul de tine moare.Lumea lui Gigi este intoarsa pe dos.Gigi se spanzura.Parintii tai se spanzura pt ca esti,sau ai fost unicul copil.

Esti un idiot.Sau mai degraba ai fost un idiot.Prietenii te plang.Pe forum se scriu mii si mii de RIP'URI cum ca ce baiat bun ai fost.Toti te plang.Vina ,clar, a lui Gigi.Nimeni nu il plange pe Gigi si cei 2 copii. Daca as fi Gigi,nu m-as fi spanzurat ci te-as fi omorat cu mainile mele.Ai fost un idiot.

 

Viteza omoara.Cand mergi cu 200 la ora,timpul de reactie nu mai este acelasi.Motocicleta nu mai reactioneaza la fel.Sa nu mai vorbim de cei ce nu au habar despre motociclism.Esti sub impresia ca soseaua iti apartine? Esti sub impresia ca toti trebuie sa te evitam pe drum? Esti sub impresia ca daca intri in mine care sunt la volan ca eu o sa te plang pe tine mai mult decat o sa imi plang daunele la masina? Esti un idiot.

 

Vrei viteza? Dute pe circuit.Dute cu baietii care stiu ce inseamna viteza si descoperi ca tu de fapt nu mergi deloc tare.Dute cu cei ce stiu ce inseamna viteza si nu mai merg demult pe strada.Dute si mergi cu viteza unde nu vei omora pe nimeni ,mai ales pe tine.Nu ruina viata mea,a ta ,a parintilor tai,...a lui GIGI. Nu fi idiot. Speed kills.Sunt o gramada de morti care asteapta pe forumuri ca cineva sa isi aduca aminte de ei.Nu avem timp pt ca trebuie sa ii plangem pe cei ce vor muri maine.''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca nu are legatura cu topicul in cauza,dar este genial postul lui old_school

oricum RIP pentru mecanic

DE IERI M_AM LASAT DE MOTO,PENTRU TOTDEAUNA,NICI MACAR O PERECHE DE MANUSI NU MAI AM,in cateva ore de acum voi practica noua dar vechea mea pasiune,alpinismul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt multi gigi care la cedeaza sau stop se opresc sa se asigure, dar se opresc in punctul unde au vizibilitate. gigi nu era prima oara la volan asa ca stia treaba cu asiguratu', ca e destul de dificil cu masini parcate pana n colt. dar nu se opreste atat cat sa aiba botu' putin la vedere, dupa care sa inainteze usurel sa aiba timp idiotu' care vine tare sa se puna n garda. idiotu' poate fi cu motoreta, masina sau camion, oricare dintre ele poate ajunge la 145. motorete sunt de ceva timp pe sosele, daca le confunzi cu un bec e nasol. dar daca totusi a fost asigurare temeinica si a venit unu' tare, atunci e culpa comuna. de la cati km peste limita se considera culpa comuna? +50? nu am vazut in nici o poza autovehiculul ce nu a acordat pioritate, ad fi spus multe despre dinamica accidentului. pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 ori mi s-a intamplat sa ma dau jos din masina sa ma uit in strada daca vine ceva

Baaaaaa, tu vorbesti serios? :crack: Esti nebun la cap frate, ce ai ? :crack: Cum sa te dai ma jos din masina? Pai pana te urci inapoi trec 17 masini si motociclete :crack: Sper ca a fost o gluma...

 

@ceilalti: Voi n-ati observat ce a scris asta? Vi s-a parut normal sa faca asa ceva? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaaaa, tu vorbesti serios? :crack: Esti nebun la cap frate, ce ai ? :crack: Cum sa te dai ma jos din masina? Pai pana te urci inapoi trec 17 masini si motociclete :crack: Sper ca a fost o gluma...

 

@ceilalti: Voi n-ati observat ce a scris asta? Vi s-a parut normal sa faca asa ceva? :crack:

 

Eu l-am vazut de cateva ori ca se da jos din masina da' ma gandeam ca verifica presiunea-n roti, nu ca se asigura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumplit.

Odihneasca-se in pace! :rose: :rose:

 

PS. In cazul intersectiilor intre strazi inguste ar trebui montate oglinzi din acelea mari si rotunde. Macar asa poti sa mai vezi ceva dupa colt si nu intri in intersectie cu toata masina ca sa te asiguri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ceea ce a facut baiatul e perfect normal, insa lipsa castii + viteza cam mare (probabil, si am zis probabil !) + un sofer neatent ... si s-a lasat cu RIP din nou.

 

Tu din ce carte de povesti citesti acum? :unsure:

 

Ia rasfoieste o fila inapoi si vezi ca unu' zice ca n-avea categ. A. Vai de capu' soferului ce are de tras din cauza astuia...O bomba cu ceas care i-a explodat conservarului in portiera!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baaaaaa, tu vorbesti serios? :crack: Esti nebun la cap frate, ce ai ? :crack: Cum sa te dai ma jos din masina? Pai pana te urci inapoi trec 17 masini si motociclete :crack: Sper ca a fost o gluma...

 

@ceilalti: Voi n-ati observat ce a scris asta? Vi s-a parut normal sa faca asa ceva? :crack:

 

Daca ai fi fost in locul meu nu te mai cracanai asa de ras :angry: Sa vezi ditamai duba oprita fix la 1 metru in intersectie si ocupand o banda intreaga pe drumul cu prioritate, vizibilitate 0, eu trebuind sa ies pana pe contrasens in intersectie sa vad ceva dupa duba insemna clar busheala daca ar fi venit pana si-o gaina pe-acolo.

Da, am oprit unde eram safe, m-am dat jos si-am urlat la aia care descarcau duba sa o mute de acolo si sa-mi faca semn daca pot trece ca din cauza lor o comit daca ies asa.

Ti se pare ca n-am procedat corect? Era mai bine sa ies fara sa fiu vazut si fara sa vad si sa traversez intersectia? Daca erai tu cu motorul venind linistit, nu cunosteai drumul si nu stiai ca dupa duba e o intersectie mica si te trezeai cu masina in fata si te varsai? Imi ziceai ca eu sunt conservar idiot care nu se asigura, nu?

 

Oricum deviem total de la subiect, insa crede-ma ca circulatia prin orase aglomerate si pe stradute mici nu e deloc roza fie ca esti cu conserva sau motorul. Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Oho... asta nu-i nimic...

Pai sa vezi pe la noi (adica Bucurshit) cum parcheaza toti prin intersectii d'astea mici, cate unu, cate unu, pana se aduna de nu mai ai loc sa treci! Si mai apoi pleaca, tot asa, cate unu, cate unu, insa mai mereu ramane unu' intarziat! Si tu vii pe drum, :moto: intri pe straduta si, in urmatoare intersectie, vezi toata intersectia goala exceptand o singura masina, motz in mijloc :pow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a intamplat tot asa pe stradute mici sa vad duba sau alta masina parcata astfel incat sa nu am vizibilitate. Dar eu procedez in felul urmator... cand ma apropii de intersectie ma uit in stanga, si opresc mult mai inainte fata de cum as fi oprit daca nu era duba. Asta ca sa am vizibilitate prin spatiul ala dintre duba si peretele/gardul unde e oprita. Nu ai vizibilitate buna, dar tot vezi ceva. Si daca vad ca nu vine nimic, astept putin, ca poate sunt vehicule ce nu le-am putut vedea, mascate de duba, si daca nu trece nimic ma bag incet incet asigurandu-ma pe toata durata manevrei. Si un lucru foarte important, DESCHID GEAMUL. Cand nu vad, macar incerc sa aud... chiar si o masina produce suficient zgomot ca sa isi faca simtita prezenta. Dapoi o motocicleta :unsure: Si nu mai e ca in cazul in care conduci frumos cu geamul inchis si nu auzi pt ca esti atent la altceva... acum asta faci, iti indrepti toata atentia spre sunetele din jur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi fost in locul meu nu te mai cracanai asa de ras :angry: Sa vezi ditamai duba oprita fix la 1 metru in intersectie si ocupand o banda intreaga pe drumul cu prioritate, vizibilitate 0, eu trebuind sa ies pana pe contrasens in intersectie sa vad ceva dupa duba insemna clar busheala daca ar fi venit pana si-o gaina pe-acolo.

Da, am oprit unde eram safe, m-am dat jos si-am urlat la aia care descarcau duba sa o mute de acolo si sa-mi faca semn daca pot trece ca din cauza lor o comit daca ies asa.

Ti se pare ca n-am procedat corect? Era mai bine sa ies fara sa fiu vazut si fara sa vad si sa traversez intersectia? Daca erai tu cu motorul venind linistit, nu cunosteai drumul si nu stiai ca dupa duba e o intersectie mica si te trezeai cu masina in fata si te varsai? Imi ziceai ca eu sunt conservar idiot care nu se asigura, nu?

 

Oricum deviem total de la subiect, insa crede-ma ca circulatia prin orase aglomerate si pe stradute mici nu e deloc roza fie ca esti cu conserva sau motorul. Ride safe.

Degeaba o dai de gard acum. Prima oara ai zis ca te-ai dat jos sa te asiguri, nu sa te certi cu soferu' care a parcat masina aiurea. E o diferenta mare ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, n-am stat sa dau detalii pentru ca nu mi se pareau foarte relevante pentru cazul de fata.

Si sa stii ca te poti da jos si sa te asiguri pe una din stradutele astea mici daca e dreapta si vezi ca nu sunt decat masinile parcate. Insa cand intri, tot e valabil incet incet si cu grija daca vine careva sa te vada. Totusi majoriatea care le circula, fiind atat de inguste si cu masini parcate, merg incet, sub limita legala ca nu stii ce-ti poate sari in fata (caine, copil, motor, botul unei masini sa se asigure, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu din ce carte de povesti citesti acum? :unsure:

 

Ia rasfoieste o fila inapoi si vezi ca unu' zice ca n-avea categ. A. Vai de capu' soferului ce are de tras din cauza astuia...O bomba cu ceas care i-a explodat conservarului in portiera!

 

 

Am zis ca este perfect normal ca la sfarsitul service-ului sa scoata la plimbare cateva minute motocicleta, pentru a vedea daca totul e OK - asta pentru ca mai multi forumisti au zis ca nu e normal ca altcineva sa le conduca motocicleta la service.

Faptul ca nu avea carnet categoria A si era angajat ca si mecanic este o grava eroare a propietarului service-ului si nu este deloc normal.

Nu ai carnet - nu ai ce cauta pe strada. Punct.

Nu ai casca - nu te urci pe motocicleta. Punct.

Limita legala este 50 de km/h - nu o depasesti, mai ales in zone de trafic intens si cu multe stradute laterale. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca este perfect normal ca la sfarsitul service-ului sa scoata la plimbare cateva minute motocicleta, pentru a vedea daca totul e OK - asta pentru ca mai multi forumisti au zis ca nu e normal ca altcineva sa le conduca motocicleta la service.

Faptul ca nu avea carnet categoria A si era angajat ca si mecanic este o grava eroare a propietarului service-ului si nu este deloc normal.

Nu ai carnet - nu ai ce cauta pe strada. Punct.

Nu ai casca - nu te urci pe motocicleta. Punct.

Limita legala este 50 de km/h - nu o depasesti, mai ales in zone de trafic intens si cu multe stradute laterale. Punct.

 

Asa mai merge.:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde se raporteaza (cuvant jignitor) astia care parcheaza cu dubele in colturile intersectiilor ? La 112 ?

 

Pe langa BD-ul Lacul Tei e o intersectie prin care trec aproape zilnic si desi am prioritate pe drumul meu, trebuie sa incetinesc preventiv, aproape sa opresc, din cauza unui cretinoid care isi tine duba sau masina lui mare alba acolo. Nu am vazut sa o miste d-acolo niciodata de cand trec.

 

Daca nu faceam asta, intr-o zi era sa ma suprapun cu vreo 3 copii pe bicicleta care treceau pe drumul transversal din dreapta mea (unde e duba). Treceau p-acolo ca si cum nu mai era nimeni pe strada, daca era unu cu masina, ii facea praf pentru ca am observat ca nimeni nu se sinchiseste macar sa incetineasca acolo, ca d'eh, au prioritate desi vizibilitate ioc ...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde se raporteaza (cuvant jignitor) astia care parcheaza cu dubele in colturile intersectiilor ? La 112 ? nu..la politia comunitara a sectorului 2..ei vin si constata..supercomu' le ridica..aceeasi duba alba ma scoate si pe mine din minti..niciodata nu apuc sa dau ochii cu jegosu' ala de sofer..de multe ori vine si acolo supercom..asta-i firma care ridica masinile..aia cu salubrizarea....ridica cateva masini parcate pe trecerea de pietoni si pleaca..da' n-or sa stea 24 din 24 sa-i ridice pe toti..doar ca romanii sunt nesimtiti fara limite..cel mai bine este sa fi mai catolic decat papa si sa incetinesti,macar..indiferent ce-ar fi..asta face diferenta..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii dati intruna cu nu avea permis. Ce te invatza la scoala? Sa te invirtzi printre jaloane cu 40km/h? Putea sa aibe toate categoriile pe permis, lipsa de experientza e hotaritoare la mai toate accidentele. Toti facem accidente, unii avem noroc, altii nu. Nepurtarea castii eu o compar cu a merge la o prostituata cunoscuta avind HIV dar nu folosesti prezervativul. Poti sa scapi citeodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...