Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

mckinley-ul pe care il am eu are 1,5kg daca nu ma insel si dorm 2 insi lejer cu tot cu bagaje...

 

Are 2,13 kg (ceea ce nu e chiar rău), dar nu prea cred că nu stai înghesuit în el cu căști, echipament și bagaje. Abia îmi intră mie în Bike 1, care e considerabil mai mare.

 

http://www.mckinley.eu/hardware-tents-bike-2-p12187?page=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...

Salutare, nu prea ma pricep la corturi, dar as vrea sa renunt la cazarea la pensiune, mai ales ca la intrunirile moto nu prea merita sa platesti o camera pentru doar pentru cateva ore de somn, mai ales ca toata distractia e la fata locului.

Vreau un cort de 3 persoane (vom sta doua, dar vreau mai mult spatiu), acoperis dublu, doua intrari, impermeabil, de buna calitate si ieftin.

La o prima cautare, am gasit la Decathlon un cort Quechua Arpenaz 3, care pare a fi ceea ce caut. Voi ce parere aveti? Alte recomandari? Multumesc!

http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-3-3-persoane-id_8347890.html#concept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt decente Arpenazurile pt pretul platit. Am vazut aest 3+ in magazin la ei si este ok. Singura chestie care nu mi-a placut mie a fost ca ambalat este o idee cam marisor si greu pt gusturile mele. Dar pot fi subiectiv :)

Am si eu unul dintre corturi un arpenaz de 2 persoane (zic ei 2, de fapt e 1 si un pachet de tigari) si chiar am fost multumit de el in cele 4-5 iesiri cat l-am folosit. M-a incantat mai ales ca este f usor (2kg) si compact strans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, nu prea ma pricep la corturi, dar as vrea sa renunt la cazarea la pensiune, mai ales ca la intrunirile moto nu prea merita sa platesti o camera pentru doar pentru cateva ore de somn, mai ales ca toata distractia e la fata locului.

Vreau un cort de 3 persoane (vom sta doua, dar vreau mai mult spatiu), acoperis dublu, doua intrari, impermeabil, de buna calitate si ieftin.

La o prima cautare, am gasit la Decathlon un cort Quechua Arpenaz 3, care pare a fi ceea ce caut. Voi ce parere aveti? Alte recomandari? Multumesc!

http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-3-3-persoane-id_8347890.html#concept

Eu consider ca Arpenaz 3 e incomod de carat pe motor (65 cm lungime). Daca nu te deranjaza greutatea, iti recomand un cort de 3 persoane de la Hannah http://www.nootkasport.ro/corturi/corturi-de-munte--45/cort-hannah-racoon-3--15317.htm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.hudy.cz/stany/rock-empire-alpine-3,74094.html

 

http://www.horosport.sk/stredne-stany-pre-3-4-osoby/rock-empire-alpine-3/

 

http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2011090014

 

Uita-te la acest cort, daca te intereseaza pot sa ma gandesc la un pret bun, eu as opta pt unul mai mic, gem 2 persoane si mult mai usor, e cam greu pt trekking, dar foarte rezistent si de calitate!

 

Pot cauta si poze reale de pe munte..

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele din link-urile de mai sus ma gandesc ca or fi mai bune, dar sunt mai scumpe fata de cat as fi eu dispus sa platesc. Eu as vrea ceva in maximum 300 de lei. Nu vreau sa dau mult bani, pentru ca acuma incep si eu sa experimentez viata la cort si ma gandesc ca s-ar putea sa nu-mi placa, desi nu cred. Vreau ceva entry-level.

 

La capitolul saltea, ce preferati, poliuretan sau gonflabila?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 ori am iesit cu mobra cu cortul si am folosit saltea gonflabila, este confortabila, pe munte folosesc izopren, nu este atat de pretentios ca o saltea dedicata.

 

Grija in ce investesti, se poate sa ajungi sa nu te multumeasca si trebuie sa scoti iar bani din buzunar.

 

Am cumparat un cavery o data si mi s-a parut slabut. L-am cumparat pe asta, este de minune, materiale de buna calitate, foarte rezistent, dar cred ca alpine 2 mi se potrivea cel mai bine, insa nu aveau.

 

Am prins si ploaie si vant, s-a descurcat f bine, fara efort :)

 

P.S. Daca ghiceste cineva toate locatiile din poze, se ofera cortul cadou! :D

post-47564-0-20830700-1462616292_thumb.jpg

post-47564-0-73531200-1462616304_thumb.jpg

post-47564-0-08827800-1462616317_thumb.jpg

post-47564-0-16396700-1462616328_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul saltea, ce preferati, poliuretan sau gonflabila?

Eu am incercat poliuretan, gonflabila si am ramas la autogonflabila. Recomand saltea quechua de la Decathlon, e usoara si impachetata ocupa spatiu cat una de poliuretan.

Editat de Rhapsody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

George, ia ceva de calitate nu te calici.Am cumparat o gramada de corturi la viata mea, am luat unul din metru si s.a rupt in momentul in care am ajuns cu el la mare si am incercat sa il pun, dupa aia am renuntat la camping si am plecat sa caut o vila pt cazare, dupa am cumparat altul pentru munte si am dormit inghesuit si era si foarte instabil ca intr.un final sa realizez ca daca vreau sa ma bucur de dormitul la cort mai ales la munte nu trebuie sa te zgarcesti asa ca am scos vreo 600 de lei pe cort+sac de dormit Husky si le folosesc destul de mult de vreo 5 ani si n.am avut nicio treaba cu ploile si vantul.Gandeste.te ca esti cu motorul si daca te prinde o ploaie torentiala ce faci?La 1000-1500 impermeabilitate un cort ieftin cedeaza si te trezesti cu apa peste tine, ia ceva cu minim 2500 de preferat 3000 si sa aiba 2 intrari pentru ca vara se ventileaza altfel.Daca nu vrei sa dai mai mult de 300 de lei atunci poti lua cam orice pentru ca toate sunt la fel.

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul saltea, ce preferati, poliuretan sau gonflabila?

 

Eu am incercat poliuretan, gonflabila si am ramas la autogonflabila. Recomand saltea quechua de la Decathlon, e usoara si impachetata ocupa spatiu cat una de poliuretan.

 

True, autogonflabila rulz. Usor de umflat, super confortabila, compacta si usoara stransa. Pe vreme rece eu mai pun si un izopren sub ea, izoleaza mai bine termic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat poliuretan, gonflabila si am ramas la autogonflabila. Recomand saltea quechua de la Decathlon, e usoara si impachetata ocupa spatiu cat una de poliuretan.

 

 

True, autogonflabila rulz. Usor de umflat, super confortabila, compacta si usoara stransa. Pe vreme rece eu mai pun si un izopren sub ea, izoleaza mai bine termic.

 

Cum rezista autogonflabila peste noapte? Am intrebat pe cineva care a avut si mi-a spus ca se cam dezunfla. Imi puteti da un link cu ce aveti voi?

 

Eu tot saltea imi doresc, pentru ca e mai confortabila si nu depinzi de locul unde pui cortul (pietre, damburi, gropi). Ma gandeam sa iau una mare de 190x140x16 cm sa ne ajunga la doua persoane, cu pompa de picior. Dezavantaje: caratul pompei, unflat, dimensiuni/greutate relativ mari.

La auto-gonflabila nu prea imi convine ca e mult mai subtire (max. 6 cm - cea mai groasa la Decathlon), iar la greutatea mea (95 kg) s-ar putea sa stau cu fundul pe pamant. Apoi pretul, o auto-gonflabila pentru 1 persoana e cam dublu la pret fata de una normala, iar mie imi trebuie doua saltele. :what:

 

George, ia ceva de calitate nu te calici.Am cumparat o gramada de corturi la viata mea, am luat unul din metru si s.a rupt in momentul in care am ajuns cu el la mare si am incercat sa il pun, dupa aia am renuntat la camping si am plecat sa caut o vila pt cazare, dupa am cumparat altul pentru munte si am dormit inghesuit si era si foarte instabil ca intr.un final sa realizez ca daca vreau sa ma bucur de dormitul la cort mai ales la munte nu trebuie sa te zgarcesti asa ca am scos vreo 600 de lei pe cort+sac de dormit Husky si le folosesc destul de mult de vreo 5 ani si n.am avut nicio treaba cu ploile si vantul.Gandeste.te ca esti cu motorul si daca te prinde o ploaie torentiala ce faci?La 1000-1500 impermeabilitate un cort ieftin cedeaza si te trezesti cu apa peste tine, ia ceva cu minim 2500 de preferat 3000 si sa aiba 2 intrari pentru ca vara se ventileaza altfel.Daca nu vrei sa dai mai mult de 300 de lei atunci poti lua cam orice pentru ca toate sunt la fel.

 

Am fost azi la Decathlon si am vazut cortul asta, dar varianta 2+ http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-3-3-persoane-id_8347890.html

Mie mi se pare ok, iar pretul mi se pare onest.

"Supratentă din poliester, cu strat protector din PU 2000 mm. Folie de sol din polietilenă 120 g/m². Cusături etanşe, cu benzi termolipite."

 

Eu nu sunt genul sa mearga pe munte in drumetii si sa pun cortul la cota 1500 m, unde ploua inopinat si trebuie sa fii pregatit de orice.

Eu vreau cortul ca sa merg la intruniri, sau la cate o haiduceasca cu baietii, undeva la 10-15 iesiri pe sezon. La pretul lui de 230 de lei, si de 2 ori daca-l folosesc si tot si-a scos banii, deoarece n-am mai platit la pensiune, asa cum am facut pana in prezent. Din aceste motive vreau sa incep cu ceva mai ieftin, pentru ca nu am experienta si nu am nici o referinta, si nu stiu la ce sa ma astept de la un cort.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu te intereseaza dimensiunile si nici greutatea, poti sa-ti iei ce vrei, atata timp cat conditia principala e pretul.

Stiu pe cineva care cara pe KLE un cort de 6 persoane si saltea de-aia cat un pat dublu de mare.

Eu n-am avut nicio problema cu autogonflabilele pana acum. Am una Northland si una Mammut. Le prefer in locul izoprenului pentru ca sunt indeajuns de groase ca sa nu simti pietrele de sub cort si ca se strang mai compact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Target-ul e urmatorul: 2 saci de dormit, salteaua gonflabila si pompa de picior, sa intre toate in topcase. Doua sidecase-uri pentru bagajele mele si ale partenerei. Cortul va fi pus peste un sidecase, legat cu o chinga. Dimensiunile sa fie rezonabile, ca greutatea nu e o problema. Eu zic ca ma descurc.

 

PS: Asta e situatia cand merg cu partenera, dar cand merg singur am spatiu berechet.

Editat de George M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de voluminoasa e salteaua stransa si ce dimensiuni au sacii? Si cat de grea e toata incarcatura asta? Nu de alta dar si topcase-ul ala suporta o anumita greutate, iar mobra la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topcase-ul duce, si mobra. Vara trecuta erau cam 15 kg in mini-frigiderul portabil, la MAN. :D

Nu stiu dimensiunile exacte, dar dupa cum am vazut in magazin sacii, salteaua si pompa, incap lejer in topcase.

 

11224733_1029113210446150_21194324844331

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnologia a avansat si folia de la sol nu mai este din polietilenă ( un fel de sac) ci din material+strat cauciucat, nu se poate rari randurile.

Inca un minus ar fi betele de fibra, eu am avut si au inceput sa se "coaca" si sa crape.

Durabilitate : Rezistență vânt 50 km/h

De asemenea, poti pune cortul la o altitudine mica (1000mm) vantul poate fi mai puternic si ai sa stai in fund sa tii cortul :)

Aveam un cort cavery si in austria intr-un camping la fel am procedat, si era o altitudine de 200-300 m.

 

Toate corturile Quechua sunt validate în laborator : cortul este supus pe toată suprafaţa unui test timp de 4 ore, la o presiune a apei de 200 litri/oră/m² (200 mm/oră) şi în misiune test.

Daca ploua toata noaptea sau o zi si o noapte?

 

 

Bafta la alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ploua timp de 4 ore cu 200l/ora/mp, o sa ai cu totul alte griji decat infiltratiile de apa pe la colturi... ;)

 

Cum a mai zis cineva mai sus, daca e un cort in stare buna care nu ia apa in prima ora, nu mai intra apa in el nici dupa aia. De carat pe motor merge orice cort entry-level, numai sa nu fie dintr-o singura foaie.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut George!

 

Daca vrei sa te decizi mai usor te invit sa facem o iesite o noapte sau mai multe pe undeva prin creier de munte. Am ambele variante de saltele, si autogonflabila si gonflabila normala de doua persoane. Le incerci pe amandoua si te hotarasti care e mai buna pt tine. Am si saci si tot ce trebuie motociclistului cand pleaca cu noptile de acasa.

 

Cortul pe care l-ai ales e ok. Eu am unul asemanator tot de la Decathlon luat anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...