Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

Stiu cortul, 1 la mana mi se pare cam greut la 3,5kg si 2 la mana produsele de la decathlon mi se par slabe, dar din pacate nu prea avem alte optiuni in romanica...mckinley-ul pe care il am eu are 1,5kg daca nu ma insel si dorm 2 insi lejer cu tot cu bagaje...

Ai garantie 2 ani si nu sunt chiar atat de slabe. Intr-adevar, acesta este un cort entry-level, dar poti opta pentru firme consacrate, insa pretul urca de la 200$ in sus...

Editat de Biscuit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu folosesc un Eureka! Alpenlite XT de 2 persoane. E foarte versatil. :)

Si in noptile mai friguroase sau ploioase cum se comporta? Pe ventilatie cum sta?

» Post actualizat in 08 Feb 2016 19:44

Ai garantie 2 ani si nu sunt chiar atat de slabe. Intr-adevar, acesta este un cort entry-level, dar poti opta pentru firme consacrate, insa pretul urca de la 200$ in sus...

Poti opta daca ai banii si daca ai de unde cumpara...sa cumperi dupa 3 reviewuri si 2 poze dupa net parca nu te lasa inima (cel putin pe mine) sa dai 100-150€ ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am unul asemanator cu acesta. Foarte mic si compact. Recomand pentru motoristi. Doua persoane intra cam inghesuit, dar intra. Si sa nu fii mai lung de 1.90. Cel putin la al meu, acesta nu stiu ... trebuie probat.

Depinde si la ce-l folosesti, pe ce perioada a anului il folosesti si unde il folosesti.... Ca daca vine un vant mai puternic sau o ploaie torentiala de vara la rafala care tine cateva ore bune acele corturi tip iglu nu sunt foarte recomandate... Acele corturi tip iglu sunt de mers cu familia la pescuit intr-o zi frumoasa de vara, atat, parerea mea..

Editat de Biscuit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io tocmai mi-am luat un Zajo de trei persoane. Mergand cu pasager nu-mi ajunge unul de doua, avem 2 casti, 2 geci, 2 perechi de cizme, etc, etc. Inca nu l-am probat, dar pare lucratura serioasa.

http://www.zajo.net/ro/de-exterior/norsk-3-neo-tent-lime-green.p4042-12.html

 

Inainte de asta am avut T2(cand mergeam singur), T3 de la Quechua si apoi 3XL. Nu-s rele, spatioase, dar sunt mari si grele. Si au doar cate-o intrare, ceea ce face sa nu se venzileze calumea si cum da soarele esti treaz.

 

Am mai spus asta, eu daca-s merge singur mi-as lua ceva de 2 persoane, daca as merge cu pasager ceva de 3. Altfel e chinuiala, nu placere.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si in noptile mai friguroase sau ploioase cum se comporta? Pe ventilatie cum sta?
» Post actualizat in 08 Feb 2016 19:44

 

Daca stai des la cort, merita din plin. Daca e cald, poti sa nu-i pui prelata exterioara si sa stai doar in inner shell care are ventilatii in toate directiile si cam la toate inaltimile. Daca e frig, ploua sau e zapada, pui outer shell-ul si n-ai nici o problema (am stat in el pe furtuna de zapada la Lacul Vulturilor si si-a facut treaba mai mult decat bine). E de doua persoane asta pe care il am eu si e cam greu (3 kile si ceva), dar exista varianta si de o persoana care probabil e mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De folosit, il folosesc cam din martie pana in oct-nov

L am cumparat dintr o plezneala din intersport pt ca este f compact si usor si foarte mari asteptari de la el nu aveam dar sincer, m a surprins...cu un sac de dormit BUN am dormit in el si la 6 grade si la 30+ si m am simtit f ok...dupa ce am facut prostia sa cumpar mizeriile de saci de dormit de la decathlon...aia light si f compacti, abia atunci mi am dat seama ca, cortul este bun iar sacii sunt de RAHAT :(...

Despre sacii de dormit mai deschidem alt topic :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu va recomand sa va uitati pe site-uri dedicate muntomanilor.

Avanjatele sunt clare, calitate si greutate redusa.

Evident pt intruniri sau plimbari cu cortul care nu implica altitudine mare, nu trebuie produse tehnice.

Produse gen trimm, husky, salewa,. vaude, etc. ( preturile cuprinse intre 400-600 lei ) ofera o calitate destul de buna pt multi ani.

Eu am rock empire ( http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2011090014 ), calitate este f bine, totusi acele 3,5 kg mi se par un minus.

Specificatiile sunt ok

Construirea de baghete de aluminiu, cu diametrul de 9 mm
Cort exterior 75D 185T poliester ripstop, siliciu, coloana de apa 4000 mm
Ripstop nailon cort interior
De sol Nylon Oxford 100D coloana de apa de 10.000 mm
la saci de dormit, tot din gama trimm, husky, millet, mammut... etc va recomand..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut, eu va recomand sa va uitati pe site-uri dedicate muntomanilor.

Avanjatele sunt clare, calitate si greutate redusa.

Evident pt intruniri sau plimbari cu cortul care nu implica altitudine mare, nu trebuie produse tehnice.

Produse gen trimm, husky, salewa,. vaude, etc. ( preturile cuprinse intre 400-600 lei ) ofera o calitate destul de buna pt multi ani.

Eu am rock empire ( http://www.horyinfo.cz/view.php?cisloclanku=2011090014 ), calitate este f bine, totusi acele 3,5 kg mi se par un minus.

Specificatiile sunt ok

Construirea de baghete de aluminiu, cu diametrul de 9 mm
Cort exterior 75D 185T poliester ripstop, siliciu, coloana de apa 4000 mm
Ripstop nailon cort interior
De sol Nylon Oxford 100D coloana de apa de 10.000 mm
la saci de dormit, tot din gama trimm, husky, millet, mammut... etc va recomand..

ai idee cu aproximatie ce dimensiuni are cortul impachetat? si de unde il poti comanda...sau sa vezi ce modele au disponibile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bois: SALEWA ALTAS III, il gasiti pe e-bay cu 100euro. mi-am luat in vara unul si e forte ok si foarte usor. am ales marca si modelul asta deoarece cortul cel vechi, tot salewa atlas, m-a tinut 15 ani, am fost cu el in ture grele de iarna pe vremea cand umblam prin munti, a rezistat la multe viscole si furtuni. pe vremuri il montam in 2 minute, acum m-am bosorogit, imi ia cam 3-4 :))))

La 100euro cu tot cu transport am considerat ca e mai mult decat decent.

 

si un link util: http://www.ebay.de/sch/Zelte-Strandmuscheln-/181404/i.html?Marke=Salewa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ma uitam acum la un review si chiar imi place asta....cred ca el va fi urmatorul :) ce dimensiuni are impachetat? ce greutate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu caut cort. Ma gandeam sa il iau pe asta.

 

http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-xl-3-albastru-3-persoane-id_8293541.html

Daca il vrei pe asta ti-l dau eu. L-am luat din magazin si nu mi-am dat seama ca am luat varianta din linkul tau in loc de una mai mica. Mi-am dat seama la cateva saptamani cand l-am desfacut pe plaja (singura data). Cred ca ceva gen 150 lei e mai mult decat corect. Da-mi un pm daca e....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detalii gasiti in descrierea de pe ebay, e destul de usor, vreo 2.5 kile, si la impachetat e cm cat o sticla de cola la 2.5litrii doar ca oleaca mai lung, n-ai cum sa impachetezi betele mai scurt de atat :))))

 

pentru cine vrea sa-l vada, si e din Bucuresti, poate sa treaca pe la mine pe la garaj! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dormit vreo 15 zile in 2015 in asta:

http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-2-albastru-2-persoane-id_8297993.html

Il recomand doar daca dormi singur in el, in doi nu e loc si pentru echipament. In rest, cred ca am prins ploaie cel putin 10 zile din 15. Nu a intrat apa in el niciodata, chiar daca l-am pus langa Vidrarul si a dat o torentiala de eram intr-o baltoaca de vreo 10 cm adancime(am mutat cortul dupa ce s-a oprit ploaia). Bine, e entry-level dar e bun pentru cineva care nu a mai dormit in cort ca sa vada daca se potriveste cu situatia. Rezista ok si la vantul de pe creasta daca e bine ancorat. Normal, in anumite limite ca nu e facut pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si la ce-l folosesti, pe ce perioada a anului il folosesti si unde il folosesti.... Ca daca vine un vant mai puternic sau o ploaie torentiala de vara la rafala care tine cateva ore bune acele corturi tip iglu nu sunt foarte recomandate... Acele corturi tip iglu sunt de mers cu familia la pescuit intr-o zi frumoasa de vara, atat, parerea mea..

 

Ce inseamna nu sunt foarte recomandate? Cam nu inseamna nimic. Cortul nu stie daca ai iesit la pescuit sau participi la MotoGP . El saracu' e doar un cort.

 

Eu inca nu am stat intr-un cort care era in conditie buna si a intrat apa. Apa intra pe la cusaturi sau prin material daca e materialul prost. Si intra din prima, daca e. Nu conteaza cata apa curge pe deasupra, de vreme ce materialul este impermeabil.

 

Corturile tip iglu le ia vantul mai usor, pentru simplul fapt ca sunt mai inalte. Asta este adevarat.

 

Cortul acela NU este un cort tip iglu.

 

:michael:

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde naibi fac rost de deschizatorul acela de la fermoar?Am nevoie de unul cu dublu, cu 2 "manere" sa poti desface fermoarul atat din interior cat si din exterior.Am cautat peste tot in tot Ploiestiul, croitorii, magazine specializate de reparatii fermoare insa nu am gasit deloc, nimeni nu aduce asa ceva.Mi-am incheiat sezonul de dormit la cort foarte devreme anul trecut din cauza ca am cortul defect, si am un cort Husky Burton cu 2 verande si 2 intrari si nu imi vine deloc sa il arunc ca m-am folosit asa de mult de el si nu m-a dezamagit chiar si prin ploi de 12h . :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde naibi fac rost de deschizatorul acela de la fermoar?Am nevoie de unul cu dublu, cu 2 "manere" sa poti desface fermoarul atat din interior cat si din exterior.Am cautat peste tot in tot Ploiestiul, croitorii, magazine specializate de reparatii fermoare insa nu am gasit deloc, nimeni nu aduce asa ceva.Mi-am incheiat sezonul de dormit la cort foarte devreme anul trecut din cauza ca am cortul defect, si am un cort Husky Burton cu 2 verande si 2 intrari si nu imi vine deloc sa il arunc ca m-am folosit asa de mult de el si nu m-a dezamagit chiar si prin ploi de 12h . :(

http://www.vanzariaccesorii.ro/cursor_dublu.htm

http://www.vanzariaccesorii.ro/cursor.htm

 

ii zice cursor dublu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, dar din cate vad nu au afisate si ei niste preturi iar vand numai numai cantitati mari (50 buc)

 

O sa ma uit pe acasa, ca aveam un cort vechi si avea deschizatori la fel.

 

Daca ai asa ceva pe acasa iti raman dator, am luat tot Ploiestiul la rand pe la toate croitoriile posibile. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mckinley-ul pe care il am eu are 1,5kg daca nu ma insel si dorm 2 insi lejer cu tot cu bagaje...

 

Are 2,13 kg (ceea ce nu e chiar rău), dar nu prea cred că nu stai înghesuit în el cu căști, echipament și bagaje. Abia îmi intră mie în Bike 1, care e considerabil mai mare.

 

http://www.mckinley.eu/hardware-tents-bike-2-p12187?page=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...