Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Motul cind incepe sezonul este la promotie, eu deduc ca nu e prea bun, de ce ?? pt. ca un produs veritabil daca il pot numi asa, nu se vinde la promotie si mai ales in romanica.

Mor. Cand sunt promotii... nu e de bine, e ceva la mijloc... cand nu sunt promotii... nu e bine ca in romania nu se fac promotii ca afara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mor. Cand sunt promotii... nu e de bine, e ceva la mijloc... cand nu sunt promotii... nu e bine ca in romania nu se fac promotii ca afara...

Daca nu ai cumparat la promotie inca nu este tirziu incearca, ca eu am incercat, am cumparat un ulei de pe net la promotie, si era de prin toamna lui 2008...........ce zici ??? urmareste ce am scris mai sus cu citeva pagini.

Editat de ceberița 46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pune 5100. Pune 7100 daca vrei motul, sau 300v , dar nu prea e cazul la un începător ;)

 

De ce sa puna frate 300V intr-un hornet cu care o sa mearga 100% pe strada? crezi ca-l tine numai langa rosu?

 

7100 e mai mult decat suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Pai si eu ce am spus ?! Sa puna 7100 sau 300v daca vrea motul, nu 5100. DAR 300v nu e cazul pt un incepator.

P.s. eu am pus doar 300v pana acum, mers doar pe strada..si la rosu si la albastru...si ce-i lipseste? E diferenta de pret putin, in rest chiar merita !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu la toate mobrele e bine sa pui ulei sintetic chiar daca ii 800v, nu e vorba numai de mers pe rosu.Cititi manualul inainte.

 

Castrolul de la Louis, sanse muuult mai mici sa fie contrafacut. Cunosc mai 4 cazuri + al meu, care au avut probleme cu Motul 5100.

Si mai exact ce s-a intamplat ? Eu tot am bagat si nici o problema cu 5100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Aici e vorba de un motor destul de modern, adica 2007. Daca era vorba de ceva de prin 88 intelegeam. Ii pica bine, prea bine, un 300v ăstuia! Crede-ma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de turatie, temperatura cilindrilor. Un ulei ieftin nu prea are timp sa adere la suprafata cilindrilor cind are 15 000tr/min. Logic ca daca mergi cu 9 000ture, nu conteaza ce ulei pui, problema e ca daca ii dai cox, si pt 1 minut, risti foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

La f4, la inceput puneam doar yacco mvx 500 10w40. Mergea motorul ok. Asta pana n am incercat motul 300v, aceeasi vascozitate. Pai vorbea motorul alta limba, ce sa mai ? :))) si era din '99.

Nu ca laud ceva, dar e adevarat pur si simplu. Iar intr un 2007 sa pun 5100 n as spune la nimeni, seruos. E ulei slab, slab rau..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am pretentia sa se discute academic, dar macar fa un efort si detaliaza acel "vorbea motorul alta limba"... batea/tacanea inainte si dupa 300v nu? Scotea fum? Schimba greu vitezele? Ca nu inteleg ce vrei sa spui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Metaforic vorbind, nu ti ai dat seama? Diferenta era ca era mai silentios si nu se incingea atat de tare. In schimb cutia, parca agata putin cu 300 v.

Asa ca, de la motul doar asa ceva sau de la bel ray exs. Alte marci nici ca stiu, nici ca s curios, nici ca as incerca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motul bag in masina, e f bun la modul ca si dupa 10-12000 km e uleios, tine pelicula, plus ca nu tacane tachetii deloc (sunt hidraulici)... dar in moto nu am bagat, viroguta a mers si va merge cu bel ray, iar pt vaca am luat repsol. Nu sunt de parere ca ce e mai scump e si mai bun, asta referitor la 300v. Poate la un motor folosit intens la turatii mari sa ajute aditivii din el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motul bag in masina, e f bun la modul ca si dupa 10-12000 km e uleios, tine pelicula, plus ca nu tacane tachetii deloc (sunt hidraulici)... dar in moto nu am bagat, viroguta a mers si va merge cu bel ray, iar pt vaca am luat repsol. Nu sunt de parere ca ce e mai scump e si mai bun, asta referitor la 300v. Poate la un motor folosit intens la turatii mari sa ajute aditivii din el.

testul cu "deshtu"... uleios dupa 10000 km inseamna ca mai duce :)

in alegerea unui ulei se tine cont de :FLASH POINT,VISCOSYTY INDEX,HTHS,NOACK,TBN,bazele de ulei folosite la mix

"mai scump nu inseamna mai bun":300v este de exemplu un ulei pt curse,avand un TBN mic,adica o baza mica de detergenti ce nu il recomanda pt o utilizare indelungata

legat de aditivi s-a tot discutat:uleiurile moto au ajuns la normele API SL,SM,SN ,asta inseamna ca nu pot folosi mai multi aditivi decat permite norma respectiva..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara , am un aprilia rs 125 din 2006 , il am de 2 saptamani , am vazut ca nu prea are ulei in cutie si am completat peste masura iar dupa o tura a inceput sa mil dea afara pe un furtunas care merge pe lant ,a doua zi am scos tot uleiul si am bagat repsol 80w-90 si putin cam 100 mm de masina , (stiu ca am facut o greseala dar nu aveam altul si imi trebuia motorul ) acum am obeservat ca si pe acesta mil arunca afara , daca ii bag ulei 75w-90 cum scrie in carte nu ar trebui sa mil arunce nu ? si am mai obesrvat ceva sa largit lantul rau de tot , se poate sa se fi stricat ceva , sa largit cam 2 cm si am parcurs 30 km ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna seara , am un aprilia rs 125 din 2006 , il am de 2 saptamani , am vazut ca nu prea are ulei in cutie si am completat peste masura iar dupa o tura a inceput sa mil dea afara pe un furtunas care merge pe lant ,a doua zi am scos tot uleiul si am bagat repsol 80w-90 si putin cam 100 mm de masina , (stiu ca am facut o greseala dar nu aveam altul si imi trebuia motorul ) acum am obeservat ca si pe acesta mil arunca afara , daca ii bag ulei 75w-90 cum scrie in carte nu ar trebui sa mil arunce nu ? si am mai obesrvat ceva sa largit lantul rau de tot , se poate sa se fi stricat ceva , sa largit cam 2 cm si am parcurs 30 km ?

Daca iti arunca probabil pui prea mult sau e ceva in neregula, orice ai pune tot arunca, nu uleiul e problema, pune ce scrie in carte. Nu are cum sa ti se lungeasca lantul 2cm in 30 km, vezi ce e slabit/nestrans.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc 300V 15w50 si tine cam 6000km(motor racit pe aer) cand ajunge la 6000km vitezele,le schimb mai greu,cutia face urat.

Cand e proaspat schimbat trebuie sa atinga o anumita temperatura ca sa-si faca treaba(din cate am observat eu) nu stiu daca e bun 300v pt un moto de strada folosit in conditii normale nu reiser......

Editat de yamaha yzf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti arunca probabil pui prea mult sau e ceva in neregula, orice ai pune tot arunca, nu uleiul e problema, pune ce scrie in carte. Nu are cum sa ti se lungeasca lantul 2cm in 30 km, vezi ce e slabit/nestrans.

mam uitat si in spate este nemiscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc 300V 15w50 si tine cam 6000km(motor racit pe aer) cand ajunge la 6000km vitezele,le schimb mai greu,cutia face urat.

Cand e proaspat schimbat trebuie sa atinga o anumita temperatura ca sa-si faca treaba(din cate am observat eu) nu stiu daca e bun 300v pt un moto de strada folosit in conditii normale nu reiser......

este ok si este decizia ta sa dai 300lei/4l pe un ulei pe care il schimbi la acelasi interval cu un ulei mai ieftin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu nu vezi ce este in neregula, mergi la un meserias, este pacat si de uleiuri si de bani, sigur nu este de la ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kappy faci o analiza la silkolene 10w50 pro4?

fuchs este ulei de prima umplere pentru cateva marci auto..a nu se intelege ca fac uleiuri proaste ci fac uleiuri cu specificatiile pe care le cer respectivii constructori.

pt auto,gama proprie,eu am remarcat la ei 2 produse:

 

1-un mid ash benzina si diesel cu dpf si anume:Fuchs Titan GT1 Pro C3 5w30

 

Density/15°C: 0,853 g/cm³

Viscosity/40°C: 70.2 mm²/s

Viscosity/100°C: 11.7 mm²/s

Viscosity index : 162

Pour point : -42 °C

Flash point : 230 °C

Ash Sulfatate: 0.62

TBN 5.69 (nu merge folosit mai mult de 7-8k km mixt, chiar daca are si ceva Bor in compozitie)

 

2-un full saps,benzina si diesel fara filtru de particule Fuchs Titan Supersyn 5w40(are si norma Porsche)

pt astea 2 au folosit baze bune+pachet bun de aditivi

 

ON TOPIC:

 

banuiesc ca nu discutam aici raportul calitate/pret(nu cred ca asta te intereseaza) ci doar calitatile lui SILKOLENE PRO 4PLUS 10W50:

astia de la Fuchs sunt cam secretosi,inclusiv cu datele tehnice

am gasit un MSDS dar este din 2009,motiv pentru care nu vreau sa ma hazardez.Ma mai documentez si revin cu un raspuns obiectiv,atat cat ma pricep

Cesar aduce uleiurile lor, daca ar avea amabilitatea sa ne puna la dispozitie un TDS si un MSDS s-ar clarifica multe :)

 

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fuchs este ulei de prima umplere pentru cateva marci auto..a nu se intelege ca fac uleiuri proaste ci fac uleiuri cu specificatiile pe care le cer respectivii constructori.

 

Ar fi culmea :)

» Post actualizat in 20 Apr 2015 07:39

Cesar aduce uleiurile lor, daca ar avea amabilitatea sa ne puna la dispozitie un TDS si un MSDS s-ar clarifica multe :)

 

Incerc sa gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...