Sari la conținut

Motociclisti De Cursa Lunga Din Ro


Constantin
 Share

Postări Recomandate

la 120 + - mai mere...

cine vrea sa faca sport sau anduranta treaba lui...

atunci ma inscriu si io...

cel mai lung drum a fost de vreo 1300 km...dus intors...si as vrea sa fac o calatorie externa...poate la intrunirea(Harley) Faak am see...sau cum naiba io zice... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

la 120 + - mai mere...

Corect. Eu vreau sa ma bag la unul din drumurile din iunie si iulie (Austria si Honda meeting). Nu stiu sigur acum, dar iau legatura pe pm cu responsabilii pentru detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa fac o planificare pentru o excursi prin bulgaria grecia italia austria, ungaria rominia.

Ma poate ajuta cineva cu informatii, sfaturi . etc ?

 

Am facut noi asa ceva de 2 ori, dar in sens invers. Ce t-ar interesa?!

Ti-am trimis PM . . . :cheers:

Editat de J.Walker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Scurta descriere: BMW R 1150 GS - 10.000 km in 6 luni, Excursii prin Romania si Europa: Bulgaria, Ungaria, Croatia, Muntengru, Serbia. Din cei 10.000 km, vreo 6.000 i-am facut in afara Romaniei, dintre care vreo 4500km in miniexcursie de 3 saptamni.

 

Ma intereseaza ideea ta cu turul Europei pe la extreme. Visul meu este sa fac inconjurul lumii pe motocicleta. Imi pare bine sa gasesc oameni entuziasti ca mine :crack:. Da-mi si mie mai multe detalii despre ce ti-ai propus pt excursia din Europa. :)

...scuze pt intirziere,nu am avut net pina de curind! :D ...referitor la excursia in jurul europei,s-a aminat oleaca si nu stiu exact cind va fi efectuata ba mai rau chiar s-ar putea sa fie anulata de tot!! :D :cheers:...mai revin cu informatii proaspete cind va fi cazul!!

 

daca voi fi in forma, ma bag, cu un f 650 si un k 100 rs sau ce-oi mai avea atunci. deocamdata ma cert cu doctorii pe tema oportunitatii umblatului fara carje cu tije, da' trece. si femeile mi-au ascuns cheile de la motoare....

...nasol de tine,urit din partea lor!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Daca partizan are intentia sa faca 1700 km intr-o zi atunci trebuie sa tina viteza la 150-180 ca altfel ar sta atat de mult timp in sa ca nu ar mai avea fund deloc. Disconfortul este direct proportional cu timpul petrecut in sa. Din pacate nici macar autostrazile nu-ti permit sa mentii constant viteza asta fiindca sunt multe portiuni cu restrictii, iar in Italia si Austria sunt si multe lucrari. In plus sunt anumite ore cand stai in cozi interminabile in apropierea iesirilor pentru orasele mari. Ca sa nu mai vorbim ca amenzile pentru viteza sunt intre 150 si 600 de euro. Cu 1200 euro pe acolo iti ei un motor bun.

 

Si eu sunt de parere ca pentru cei care nu doresc sa doboare un record viteza de croaziera ar trebui sa fie intre 120 si 140.

 

Asfalt uscat si sa ne vedem la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate astia vorbesc din filme 1700 km pe zi ...............................................................

 

la 120 + - mai mere...

cine vrea sa faca sport sau anduranta treaba lui...

atunci ma inscriu si io...

cel mai lung drum a fost de vreo 1300 km...dus intors...si as vrea sa fac o calatorie externa...poate la intrunirea(Harley) Faak am see...sau cum naiba io zice... :rose:

bai asta din clubul he he he daca vrei sa mergi la antalnirea harlei ne scriem ...eu merg an fiecare an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem la Cluj o trupa, care vrem sa ne schimbam cu totii motoarele cu Triumph Tiger 2007, si primul drum pe care-l vom face va fi turul Marii Negre (vreo 7500 Km)

Poate ne integram si noi in peisaj la voi! :lol: :moron: :P

 

Aveti unu si in Brasov :haha:

 

Poate vine si un GS cu voi, ca bani de Triumph nu prea este :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca partizan are intentia sa faca 1700 km intr-o zi atunci trebuie sa tina viteza la 150-180 ca altfel ar sta atat de mult timp in sa ca nu ar mai avea fund deloc. Disconfortul este direct proportional cu timpul petrecut in sa. Din pacate nici macar autostrazile nu-ti permit sa mentii constant viteza asta fiindca sunt multe portiuni cu restrictii, iar in Italia si Austria sunt si multe lucrari. In plus sunt anumite ore cand stai in cozi interminabile in apropierea iesirilor pentru orasele mari. Ca sa nu mai vorbim ca amenzile pentru viteza sunt intre 150 si 600 de euro. Cu 1200 euro pe acolo iti ei un motor bun.

 

Si eu sunt de parere ca pentru cei care nu doresc sa doboare un record viteza de croaziera ar trebui sa fie intre 120 si 140.

 

 

partizan a facut deja 1500 de km in 24 de ore (hanovra - timisoara) cu un ducati monster ce nu are saua bmw-ului si se pare ca nu a patit nimik, ba kiar i-a facut o mare placere sa-si cunoasca limitele.cozile interminabile de care vorbesti, adica ambuteiajele nu le-am vazut decat in italia dar astea sunt pt automobilisti, nu pentru motociclisti. cat despre radare, in toata europa nu am vazut decat un singur radar, in 2005, la intrare in budapesta, care m-a si prins, desigur, mi-au facut un proces verbal si nu am platit-o nici in ziua de azi. se zvonea ca te prind la granita daca nu o platesti - eu am mai intrat in ungaria de atunci fara nici un fel de probleme.

in leg cu viteza de croaziera:fiecare merge cum ii place, dar eu in tara , unde este drumul bun, de ex oradea-brasov merg cu 140-180.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot de la Hannover numai ca pana la Budapesta (ptr ca m-am abatut vreo 300 km din drum )am facut si eu cam 1500 km de la 7 dimineata pana pe la 2 noaptea mers continuu doar cu pauza de haleala si realimentare (la cate 200 km) in saua unui cbr 600 f3 si nu a fost peste puterile mele .

 

daca nu as fi ratacit drumul si as fi cunoscut mai bine motoreta (doar ce o luasem) as fi ajuns cu siguranta mai aproape de Bucuresti.

 

merge etapa de 1500/zi dar numai autoband si numai pe fuga .

relaxant nu este ,totusi .

 

... cursa lunga ...

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu am zis ca nu se fac. Noi ai vazut ca am stat 1200km in sa dupa ce mai facusem alti 2000. Si poate acum as rezista si mai mult fiindca m-am obisnuit cu saua (atunci era a doua zi de cand o aveam si prima la drum lung). Si sa stii ca cea mai confortabila era saua de la Deauville, puteam sa stau in ea 18 de ore fara sa ma dau jos. Daca ai parte de drum liber.... poti sa faci si peste 2000 de km intr-o zi : aprox 14 ore stai in sa fara probleme ori 150km/ora.

 

:crack:

 

Chestia cu radarele este reala pe noi nu ne-a prins decat o data si ne-a pus stampiluta pe pasaport si am platit in granita. Dar am vazut de multe ori pe nenea cu tunul laser. Ca sa nu mai vb de cele fixe. Inca pe noi ca romani ne doare un pic undeva ca amenzile nu vin pana aici, dar eu si sotul meu nu putem sa-i dam viteza fiindca domiciliul este in Italia si permisul si numerele tot italiane si acolo te trezesti cu ele in cutia postala.

Editat de carla_ro_b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Salut!

 

Nu sunt inca foarte familiarizat cu postarea pe acest site!

Am vazut ca se facea o lista cu "pilotii de cursa lunga" dar se pare ca nu s-a mai scris aici de prin ianuarie 2007. Ce s-a intamplat?

 

Sunt posesorul unui BMW R1100RS, pt moment locuiesc la Viena. Din pacate nu prea am parteneri de drum aici insa am mult chef de duca cu moto si sunt dispus sa cheltui timp si bani pt asta.

Intentionez in iulie 2008 sa fac un tur in tarile nordice, eventual la Nordkapp.

Cineva interesat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intocmit lista si am neglijat completarea ei pe parcurs.

 

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1150 RT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo KL R 650 Tengai

28. dabix Suzuki Bandit 400

 

Cei care au la activ excursii moto lungi sunt rugati sa se nominalizeze aici pentru includere pe lista.

 

Excursiile planificate ale Grupului pe 2007 au fost realizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am planificat impreuna cu sotia un tur prin Europa, undeva intre 8000 si 10000 km, in luna mai-iunie. Daca hotarati ceva, putem sa ne alaturam voua, macar o parte din drum. Avem experienta drumurilor lungi, in orice conditii climaterice si cateva zeci de mii de km. la activ, fiecare. Eu am o Hayabusa-2007, iar sotia (bubucaty) un Fz6-Fazer-2005, amandoua echipate corespunzator.

 

post-6592-1195717864_thumb.jpgpost-6592-1195718101_thumb.jpg

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inscrisi in Grupul Motociclistilor de Cursa Lunga pana acum:

 

1. Constantin Yamaha FJR 1300

2. Stefangt BMW R1200 ST

3. Mocanu Pompi Suzuki Burgman

4. Bobita BMW R 1150 GS

5. Zarandi Yamaha FZ 6s

5. Popescud Yamaha FJR 1300

7. Katy Yamaha FJR 1300

8. esz BMW 1200 GS

9. Nazdravanul BMW R1200 RT

10. Net BMW K 1200 GT

11. Hallryder BMW K 1200 RS

12. Ravenshield Honda VT 600

13. Doru Master BMW 1150 RT

14. Adrian BMW 1200 GS

15. Viorel93 Suzuki 500

16. Urcu BMW 650 Dakarv

17. Giv32 BMW 1100 RT

18. Partizan Fazer 600

19. INU BMW R 1150 GS

20. Carla ro b. BMW k 1200 RS

21. Yonatzu BMW 1150 Rockster

22. Sibo Yamaha XT 660 R

23. violetbiker Goldwig GL 1100

24. tuningboy Honda RVF 400R

25. TazzY zx6R

26. Belbody Suzuki DR 600

27. Kinzo KL R 650 Tengai

28. dabix Suzuki Bandit 400

29. ro cristea Hayabusa

30. bubucaty Fazer 6

 

Cei care au la activ excursii moto lungi sunt rugati sa se nominalizeze aici pentru includere pe lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu impreuna cu sotia avem in plan pentru 2008 undeva in Mai - Iunie:

 

- Bucuresti.... Romania

- Ungaria

- Austria .... sau Polonia si Cehia

- Germania

- Suedia

- Norvegia

- Danemarca

 

si retur prin :

 

- Germania

- Elvetia

- Italia

- Austria ..... sau ( si ) Croatia si alte tari din fosta Iugoslavie

- Ungaria

- Romania.... Bucuresti

 

Rocristea ; Bubucaty ; Constantin ; Pompi si altii ...... eu zic sa fixam o

data si un loc unde putem sa stam de vorba si sa incepem sa schitam

planul pentru excursie.... ( eu zic ca ar fi bine intr-o Sambata din luna

Decembrie 2007 ) :cheers: :lol: :D :D :P :(

 

BMW K 1200 LT

 

Doru - 0745157641

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu impreuna cu sotia avem in plan pentru 2008 undeva in Mai - Iunie:

 

 

Rocristea ; Bubucaty ; Constantin ; Pompi si altii ...... eu zic sa fixam o

data si un loc unde putem sa stam de vorba si sa incepem sa schitam

planul pentru excursie.... ( eu zic ca ar fi bine intr-o Sambata din luna

Decembrie 2007 ) :lol: :D :D :P :( :)

 

BMW K 1200 LT

 

Doru - 0745157641

 

Suntem de acord cu traseul, cu demararea pregatirilor, dar si cu compania... :) :cheers:

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez unul din cele doua (moto)sisteme de navigatie necesar pt. viitoarele calatorii prin Europa:

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135&pID=414#

http://www.etailelectronics.com/Merchant2/...tore_Code=etail

Nu stiu nimic despre ele si astept ceva pareri pro si contra, sau alte sugestii.

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez unul din cele doua (moto)sisteme de navigatie necesar pt. viitoarele calatorii prin Europa:

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135&pID=414#

http://www.etailelectronics.com/Merchant2/...tore_Code=etail

Nu stiu nimic despre ele si astept ceva pareri pro si contra, sau alte sugestii.

 

Salut,

folosesc Garmin de ceva ani si pot sa il recomand ca fiind printre cele mai bune. De aproape un an folosesc Zumo 550 pe motor.

Daca te intereseaza amanunte ma poti contacta 0722222411

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez unul din cele doua (moto)sisteme de navigatie necesar pt. viitoarele calatorii prin Europa:

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=135&pID=414#

http://www.etailelectronics.com/Merchant2/...tore_Code=etail

Nu stiu nimic despre ele si astept ceva pareri pro si contra, sau alte sugestii.

 

 

tocmai ce am luat un tomtom rider 2

date la 0744657705

 

--- Mesaj completat în 28 Nov 2007 15:37 -------------
sal

 

am si eu plan pt 2008 prin iulie

 

bucuresti

budapesta

viena

alpi

pirinei

genova

monaco

barcelona

gibraltar

 

si acum nu stiu cum sa fac intoarcerea

pe africa sau pe nord?

 

raman dator pentru informatiile oferite de cei care au fost pe acest traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...