Sari la conținut

Accident Vatra Luminoasa


Barbarossa
 Share

Postări Recomandate

pe scurt:

 

motociclistul venea dispre Mihai Bravu pe banda 2.

de pe banda 1 o cucoana pe la 55 da ani s-a decis sa intoarca profitand de inreruperea scoarului.

presupun ca intorcea chiar pe trecerea de pietoni, dar doar presupun.

in mod evident nu a vazut motociclistul.

motociclistul a lovit masina de asa natura ca a scapat intreg.

cand am ajuns eu era pe picioare, i-am recomandat insistent sa mearga cu ambulata la spital ca sa fie sigur ca nu are leziuni.

 

in scurt timp putem ridica motorul de acolo asa ca cine il cunoaste poate sa ne ajute.

telefonul meu: 0722 551 901

 

Numele lui Dan Andrei (numele mare nu il stiu)

 

Poze atasate... daca le pot atasa...

 

post-12757-0-37785200-1340181832_thumb.jpgpost-12757-0-49273600-1340181831_thumb.jpgpost-12757-0-57700200-1340181830_thumb.jpgpost-12757-0-64907100-1340181829_thumb.jpgpost-12757-0-74332700-1340181828_thumb.jpgpost-12757-0-81745200-1340181827_thumb.jpgpozele atasate...post-12757-0-94803300-1340181826_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu intamplator pe acolo acum 20 de min. Motorul era jos. Bine ca nu a patit nimic. Oricine face greseli de genul babei in trafic ar trebui sa ramana fara carnet definitiv. Asemenea greseli sunt de ne conceput in trafic. Prostia prostiei. Cum sa virezi la stanga fara sa te asiguri mai intai daca e cineva langa tine pe banda alaturata? Si nu in ultimul rand trebuiesc batuti cu sfintenie indiferent ca sunt babe sau mosi. Cine nu e instare sa conduca atent sa nu se urce la volan. Au iesit toti senili pe strada sa ne omoare cu zile.

Editat de andreicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun sa ne oprim cat mai multi la accidente sa ii scuturam putin pe cretinii de genu sa ne tina minte, cand ne vad in trafic sa se feresca de noi. Alta solutie nu vad. Cu frumosu nu merge.

Editat de andreicos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca din graba, naiba s-a mai uitat daca mai e postat

 

De cand apesi pe butonul "start new topic" pana iti asterni ideile si postezi, trec cateva minute. Daca va uitati e decalaj mic de timp intre topicuri. Cred ca de-asta au aparut trei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca barbarosa sa nu se supere ca a stat de vorba cu o stafie intre 4 ochi,stafie care a stat acolo de cand a observat accidentul si pana la sfirsit nu imi asum nici un merit dar nu imi place sa fiu luat peste picior cand eu nu am facut alceva decat sa ajut cum pot un motociclist aflat la ananghie. In sfarsit tot ce conteaza este ca flacaul sa iasa cu bine din treaba asta ,si sa dea Dumnezeu sa fie ultima ,ca de la un timp.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun sa ne oprim cat mai multi la accidente sa ii scuturam putin pe cretinii de genu sa ne tina minte, cand ne vad in trafic sa se feresca de noi. Alta solutie nu vad. Cu frumosu nu merge.

 

nu merge cu atitudinea asta.. ajungem sa ne tranteasca astia intentionat cand ne vad printre masini, in banda lor, ca deh, au voie..

banuiesc ca omu a scapat asa bine ca a reusit sa sara peste masina si ca mergea incet sau a redus? o sa ne zica el exact ce s-a intamplat, cat timp a avut sa reactioneze si cum a reactionat dar, eu vad asta ca un accident din care a scapat din cauza ca nu mergea tare si prea sigur pe el si ca a stiut ce sa faca.. cum e vorba aia, cand e de sarit, ar fi bine sa stii sa sari..

 

@andrei serios, cu cat mai calmi cu atat mai bine, bati unu si apar zece a2a zi.. preventiv, preventiv, preventiv, preventiv, preventiv, preventiv, preventiv... de-aia scade bucuria la mersul prin oras, ca in loc sa te dezvolti sa mergi mai frumos, mai repede, mai cu flow, cum vrei tu... tragi de tine sa mergi mai incet si safe, degetele pe frana, paranoia in cap.. chiar ajunge mai obositor un drum prin oras decat o cheia..

 

clona lu cnairda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge cu atitudinea asta.. ajungem sa ne tranteasca astia intentionat cand ne vad printre masini, in banda lor, ca deh, au voie..

banuiesc ca omu a scapat asa bine ca a reusit sa sara peste masina si ca mergea incet sau a redus? o sa ne zica el exact ce s-a intamplat, cat timp a avut sa reactioneze si cum a reactionat dar, eu vad asta ca un accident din care a scapat din cauza ca nu mergea tare si prea sigur pe el si ca a stiut ce sa faca.. cum e vorba aia, cand e de sarit, ar fi bine sa stii sa sari..

 

@andrei serios, cu cat mai calmi cu atat mai bine, bati unu si apar zece a2a zi.. preventiv, preventiv, preventiv, preventiv, preventiv, preventiv, preventiv... de-aia scade bucuria la mersul prin oras, ca in loc sa te dezvolti sa mergi mai frumos, mai repede, mai cu flow, cum vrei tu... tragi de tine sa mergi mai incet si safe, degetele pe frana, paranoia in cap.. chiar ajunge mai obositor un drum prin oras decat o cheia..

 

clona lu cnairda

 

Eu nu am decat de anul trecut motor. Nici nu ma bag cu el printre masini (nici daca as vrea la peste 300 kg mai rau ma chinui) si nici nu merg tare de frica nebunilor, dar, cand vezi ca mergi incet, si tot nu te vad, esti acolo pe mijlocul benzii, nu ai cum sa nu te umplii de nervi. Cum masa sa nu vezi sau cel putin sa auzi un motor, care e langa tine si duduie de se aude la 200 m distanta? Oamenii gen baba asta trebuiesc legati de un motor si dat drumu sa cada peste ei sa vada ce inseamna sa cada cel putin 100kg peste picioarele tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la spital, Andrei e OK. A luat cheile de la moto si l-am tras pe trotuar. Totodata ajutat de alt motocilcist i-am demontat carenele ca sa poata fi transportat mai usor.

La spital am vorbit ci cu doamna care l-a accidentat si si-a recunoscut in totalitate vina. Sper ca sa-i acorde tot suportul pentru repararea motorului.

 

M-a sunat Andrei ca si-a incarcat motorul pe platforma si totul e OK.

 

Concluzie:

 

Femeia nu a semnalizat, nu s-a asigurat si a intors pe trecerea de pietoni. Andrei a framat preventiv si impactul s-a produs la viteza foate mica 10-20km/h.

Andrei nu avea viteza si in impact practic a ricosat din portiera masinii, asta l-a ajutat mult.

 

Andrei a franat preventiv vazand femeie la volan care mergea suspect de incet pe banda unu emanand un aer de nehotarare si asta i-a adus integritatea corporala, dar nu si a motorului, din pacate.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gura ma-sii de treaba...sanatate riderului, condusul preventiv l-a salvat. Putea fi mult mai urat.

 

Offtopic:

 

sper ca barbarosa sa nu se supere ca a stat de vorba cu o stafie intre 4 ochi,stafie care a stat acolo de cand a observat accidentul si pana la sfirsit nu imi asum nici un merit dar nu imi place sa fiu luat peste picior cand eu nu am facut alceva decat sa ajut cum pot un motociclist aflat la ananghie. In sfarsit tot ce conteaza este ca flacaul sa iasa cu bine din treaba asta ,si sa dea Dumnezeu sa fie ultima ,ca de la un timp.........

 

Uhm... ce? :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun sa facem o plangere la fabrica Peujo si sa ii rugam sa verifice daca masinile lor ofera vizibilitate suficienta conducatorilor acestora.

 

Bine caa nu a fost mai rau accidentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei a scapat doar cu o zgarietura pe cot si ceva dureri la mana dreapta,in rest e ok.L-am ajutat sa rezolve cu transportul mobrei la suzuki ca sa-i faca un deviz.Viteza a fost foarte mica(20-30 km/h),dar mobra a avut cam mult de suferit:furca stramba,carene sparte,far-oglinda sparte,topcase spart,multe alte julituri.Pacat de ea ca era nelovita(vopsea originala) si cu toate consumabilele noi(cauciucuri,placute,furca servisata,etc).Sper ca acest incident sa nu-l sperie suficient incat sa se lase de aceasta pasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun sa facem o plangere la fabrica Peujo si sa ii rugam sa verifice daca masinile lor ofera vizibilitate suficienta conducatorilor acestora.

Sa stii ca siguranta pasiva la masinile moderna cam incurca vizibilitatea. Dar asta nu este masurat in celebrele teste NCAP. Acolo si o masina fara geamuri poate sa obtine 5 stele. Urca-te intr-o masina de acuma 30 de ani, parca stai intr-o acvariu, vezi totul.

 

ont-topic: ma bucur sa mai citesc si cat o veste buna, i.e rider e ok

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul cu loganul sta putin pe loc sa treaca masinile de langa el, iar in momentul cand coboara, cucoana pleaca fain frumos mai departe.

Nu l-o fi vazut deloc, nici cand l-a lovit :kick: Se poate intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am ajuns si eu mai devreme acasa si m-am gandit ca trebuie sa fie deschis un topic cu accidentul in care am fost implicat.

Pe mine m-a lovit “doamna” cu Peugeot .Cred ca a fost tipul clasic de accident pe care l-au suferit multi motociclisti. Mergeam pe Vatra Luminoasa spre Pierre de Coubertin si ca intotdeauna eram cu un ochi in oglinda , unul in capatul strazii sa vad daca iese cineva , altul pe celalalalt sens de mers sa nu intoarca cineva .

“Doamna” era pe banda 1 si nu reuseam sa imi dau seama ce miscare vrea sa faca ,mi-am zis …doar nu vrea sa faca stanga si sa se urce pe mine dar hai sa franez si sa trec usor pe langa ea .A virat brusc stanga exact in fata mea ..nu stiu daca voia sa intoarca pe trecerea de pietoni pentru celalalt sens de mers sau voia sa intre pe strada de acolo.

Nu am avut niciodata accident ,nici cu masina nici cu motorul,nu stiam ce inseamna un impact puternic ,dar stiam ca si accidentele la viteza mica se pot lasa cu oase rupte sau pot fi chiar fatale.Mi-am lasat corpul moale si m-am intrebat “oare o sa mor “ am simtit impactul , nu stiu care a fost dinamica accidentului…doar m-am trezit pe asfalt.

Aveam ochii deschisi , eram constient deci …..nu stiu cum e “dincolo” dar parea ca sunt viu. Am asteptat cateva secunde si urma un alt hop ….sa vad daca pot sa ma ridic in picioare , cand am vazut ca pot sa ma ridic si nu simteam chiar nicio durere am simtit o mare usurare ,traiesc si nici nu am oase rupte.

Am incercat sa vad daca gasesc martori care sa vada exact cum s-a intamplat ,imi era teama sa nu ies tot eu vinovat din asta , era cam greu pentru draguta “doamna” sa spuna ca nu e vinovata ,masina ei nu avea ce sa caute in pozitia aia .

Vreau sa-i multumesc lui Adrian care cred ca a dus la un alt nivel solidaritatea dintre motociclisti …m-a sunat , a venit la spital la mine ..a avut grija de motor, foarte placut impresionat , poate ne mai auzim .

Multumesc si lui Silviu , fostul proprietar al motocicletei care a venit in Bucuresti sa ma ajute .Multumiri si pentru primul baiat care a oprit imediat dupa accident.

Cu “doamna” Maria nu am discutat inca , sper sa o rezolvam rapid cu asigurarea sau sa ne intelegem cumva .Cei de la Suzuki mi-au spus ca motorul e dauna totala ,costul reparatiei este peste valoarea lui de piata.

Sper sa imi revin rapid pentru ca o sa am ceva de umblat , ma doare cumplit mana dreapta , abia isi fac calmantele efectul..sper sa ma pun in cateva zile pe picioare

Asa ca .....mare atentie la genul asta de soferi !!!! Imi cer scuze pentru eventualele greseli,dar abia reusesc sa tastez

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa nu postez, azi, dupa o luna, am fost chemat la udriste ca parte vatamata, respectiv in urma cu o luna, un conservar iresponsabil m-a accidrntat fara sa imi dea nici o sansa....nu intru in amanunte....nu are rost...eu am scapat intreg iar conservatul are permiul suspendat si di 15 in 15 zile primeste prelungiire de ciirculatie. Binneinteles, daca nu am murit in acciident, normal, nu o sa inceapa urmarirea penala, o sa i se susepnde permisul timp de trei luni si pe urma o sa avem un UCIGAS de motociclisti liber prin bucuresti....asta este legea ....o lege de doi lei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca 50% din accidentele de pe forumul asta au ca protagonisti o pereche formata din vagin+pejo care inevitabil nu acorda prioritate.

fata de ce putea sa iasa, putem spune ca s-a terminat chiar bine.

multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-o fi vazut deloc, nici cand l-a lovit :kick: Se poate intampla.

hmmm. nu cred... io zic c'a fugit sa anunte la politie ca i-a taiat unu' calea... sau poate era surda si n'a auzit busitura... :bounce:

 

 

on topic: sa fiu al dreacu' daca ma ridicam de jos!!

sau faceam ca ala de la reclama- de la digi.sport, cand il loveste cu cosul si se tavaleste pe jos.. zbieram pana se strangea lumea si ajungea salvarea.. macar ii ,,dadeam'' de-o criza ceva, babii... :finger: nu e bine sa te vada ,,c'ai scapat''... ca asa nu invatza nimic.

asa ,,caz'' sper sa am si eu, si sa scap intreg. :makeout:

 

-e plin de pi####de tampite cu carnet pe strada!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...