Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Bre, da patzanii in trafic aveti de povestit, ca patzanii la taste avem toti. Ce va tot contrati atata? Sincer, astept sa dau de specimene in genul fatucai de mai devreme, si sa fiu cu masina. Promit ca ma asez oblic pe banda sa nu aiba pe unde trece(am si sticker cu atentie la motociclisti pe masina). Si daca o tureaza si mai tare o sa ii arunc si o "cana" de apa in cap. Nu e destul ca sunt mii dr maimute la volan. Tre sa fim si noi? Sa ii intaratam si mai tare. Au inceput deja sa apara ciudosi care inchid banda sau se dau tare pe alanga tine sa-ti arate ei ca sunt mai smecheri. Plm, am inteles, a fost urat si frig si a dat plictiseala in voi, dar redeveniti oameni, daca nu respectati regulile de circulatie, macar aveti bun simt, nu va transformati in maimute, ca nu ne ajuta cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Repet ce am spus mai sus. Cum naiba se face ca numai o anumita categorie de motociclisti se plang de conditiile din trafic. Oameni buni, cu totii ne confruntam cu aceleasi probleme: soferi handicapati, maidanezi, gropi etc. Dar, trebuie sa invatatibsa va relaxati. Nimeni nu vrea sa va omoare.

Incercati sa va simtiti bine in sa. Conduceti relaxat. Si mai terminati cu respectul...nimeni nu va datoreaza nimic. Nimeni nu va protejeaza in trafic, dar nici nu incearca sa va omoare, cel putin nu constient.Totulne in mintea voastra. Ala care credeti voi ca a vrut sa se urce pe voi, in realitate nu va vazut, atata tot. Nu mai dramatizati!

Daca tu nu ai trecut prin probleme de genu asta asta nu inseamna ca altora a fost la fel .Foarte multi soferi au tupeu intentionat si rea vointa , am vazut cu ochii mei cum unu cu un peugeot sa bagat sa-i taie calea unui coleg pe mobra era la viteza mica dar a facut-o intentionat , acesta a franat cat pe ce sa dea de pamant, soferul a deschis geamul ia arat cu degetu si a ras.

Eu pe de alta parte zilnic la intrare pe strada mea am linie continua inainte sa cotesc stanga pe strada si intodeauna cand franez si semnalizez stanga majoritatea vor sa ma depaseasca , era sa ma acroseze de multe ori , si acum opresc pe dreapta si pe urma virez daca nu vine nici o masina ca nu vreau sa risc , probleme sant multe si cei cu experienta stiu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Accident" ieri la Unirii: oprisem cu roata exact unde incepe trecerea de pietoni si stateam calm. Trec ceva pietoni si, la un moment dat, o fatuca intra ca vita in roata mea - nu era cu nasul in telefon, nu nimic... pur si simplu aia era traiectoria ei Evident, mi-am luat 'the evil eye' :D

Editat de BlackSeraph
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi vaca mea era sa se impreuneze cu o vaca... la propriu vaca, de-aia de se balega si da lapte :))

Eram la intrarea pe Valea Oltului, tocmai revenisem pe banda din depasire, linie treapta, tras de gaz... sarisem lejer de 120. Franare de urgenta, 2 oameni pe mobra, topcase + 2 sidecase pline... datatoare de emotii. Traiasca cbs-ul, daca era frana clasica probabil blocam fata (si spatele, dar nu conteaza ala). Si anvelopele calde.

Din 4 ture pe Valea Oltului, de 3 ori era s-o patesc acolo... e ceva cu zona aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza urechile celor din jur. Sa-si puna dopuri, sa se antifoneze, sa faca ce vor ei. Pe benzina mea, pe asigurarea mea fac ce vreau eu.

Nu stiu cum dati voi numai de soferi d-astia care "se urca pe voi", va "sicaneaza" si altele. In atatia ani de mers, nu mi s-a intamplat niciodata. Nu cumva e totul in capul vostru?

Mai lasati forumul si mai mergeti pe motoare, ca d-aia nu sunteti obisnuiti cu traficul.

 

 

Ete spanac. Du-te tare capitanu' nostru daca esti asa tare in acceleratie si in durut in shpitz.

Faci ce vrei tu, nici o problema, legea e facut sa-ti dea in cap cand esti prins sau ai facut un pocinog in trafic.

 

But here's the catch: sa nu te mire cand se organizeaza filtre si ne ia politia la ochi din cauza unora cu "bai, eu fac ce vreau eu, nu dau socoteala nimanui". Au mai fost d-astia pe forum. Si au mai fost si filtre. Inclusiv pt tobe. (nici o grija, sunt adeptul tobelor aftermarket, loud pipes do save lives) Insa e vorba de un minim de bun simt acolo macar, sa nu fii mitocan pe doua roti non-stop. Ca mers tare si prostii facem cu totii, plm, nu suntem sfinti. Insa intelege ca mersul tare mereu se confunda bine cu mitocania.

Mergi tare, tati, mergi, baga gaz, insa ferasca sfantul sa nu iei vreo portiera in fata sau sa iti sara un pieton.

Spulbera-te. Chiar spulbera-te. Da' ce te faci cand nu te spulberi si ajungi cu tija in picior, operatii peste operatii, ani de pauza moto sau chiar in scaunul cu rotile pt totdeauna?

 

 

Si cum dam de soferi de care tu zici ca nu ii intalnesti?

Ei dau de noi.

Exemplu:

pe Bd, Cantemir, iese din stanga (de pe Lanarieri, de langa Dines) un Passat, traverseaza bulevardul cu 3 benzi (linie dubla continua), intra pe sensul de mers sa o ia inspre Unirii.

Veneam cu viteza, ma pun pe frane... si bine am facut: ca in loc sa ramana pe banda 3, Passatul se ducea de-ampoolea, in deriva, banda 3, banda 2, banda 1, fara nici o noima, fara semnalizat nimic.

Practic se urca pe mine care trasesem pe banda 1, ca imi iesise pe 3 si 2 in fata.

Ce era la volan: o tipa, care manca inghetata la pahar cu lingurita. Plm.

Claxon, turat motoru, abia atunci realizeaza si pune mana pe volan si trage de el. Tinea de volan doar cu deshtu' mic cu paharul.

Ii fac semn sa se uite in oglinzi dracului... reactia ei? Ridica din umeri. Si continua sa molfaie cu lingurita la inghetata aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiete, iti sugerez sa-ti vezi de treaba ta. Mai aduna cateva zeci de mii de km, apoi incearca sa poti un dialog cu mine, desi ma indoiesc ca poti.

Sa ai o zi buna!

 

L.E. @ MR. Wattmaster- asa cum am spus am toba stock pe motor. ma deranjeaza zgomotul unei tobe sport la drum lung.

Dar nici nu-i acuz pe cei cu tobe goale. E dreptul lor. Ce ma scarbeste este ipocrizia de care dam dovada. De ce sa ne mai luam motoare daca mergem fix precum o masina. Mai bine mergem cu troleibuzul ca e mai ieftin. Eu n-am masina. Merg cu motorul peste tot. Fac peste 40 Km zilnic numai in Buc. Imi vad ochii destule in trafic.

In 2008 mi-am vazut osul in doua locuri din cauza unui taximetrist care nu mi-a acordat prioritate. Ce era sa-i fac, sa-l omor. Oricum nesimtitul s-a carat cat timp inca eram intins pe asfalt.

Ceea ce incerc sa subliniez este sa nu va mai panicati din orice c..at.


» Post actualizat in 14 Sep 2015 12:35

@andrei111

 

te anunt eu cand fac wheelie printre masini pe magheru, stai linistit, nu cred ca avem ce discuta. fac ce vreau pe timpu meu :D

Omuletule, tu ai o mica problema cu articularea cuvintelor vad. Of. De ce nu treceti mai baieti pe la scoala inainte sa va luati motoare. Te rog sa-mi trimiti PM daca vrei sa te ajut cu o carte de gramatica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 139 la ora - joi dupa amiaza - pe autostrada Bucuresti-Ploiesti mi s-a rupt lantul. nici pana acum nu stiu de ce, ca avea doar vreo 10.000 km la bord. Regina.

se pune?

eu aveam numai 70-80 cand a sarit si s-a rupt o za regina520, avea 20500km si trebuia intins des, poate totusi tampoanele au dezaliniat foaia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri la semafor am oprit langa ala care uda soselele. Aveam casca pe cap, ma uitam doar la el. El: "salut, stiu ca ma injuri ca aluneci dar nu am ce sa fac..." :))

 

Si a doua faza: dupa cum stiti, la Piata Sudului e groaznic seara, si am luat-o frumos pe stanga, zig zag printre masini, pe linia aia de tramvai, care defapt e doar o linie si mai nou si parcare ptr auto. La scurt timp imi taie un nene calea. Ridic viziera sa il injur si imi spune ca nu am voie sa fac asta, ca e corect ca ei sa stea juma de ora in trafic si sa venim noi sa ne bagam printre. I-am explicat ca nu exista lege care sa spuna asa ceva si am voie iar el tot bolborosea pe acolo. L-am lasat in pace, comunist.

Editat de Ciprian-Yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, am avut si eu o discutie cu un domn sofer care sustinea sus si tare ca n-avem voie sa depasim prin dreapta.

cum n-avea rost sa-i cer sa-mi arate legea care ne interzice chestia asta l-am luat simplu.Si l-am intrebat:

Daca merge un tip pe a 2-a cu 20 la ora ai voie sa treci pe 1-a cu 50 la ora?

Da.

Il depasesti?

Pai... da.

Prin dreapta?

Pai.... da

Pai si-atunci ce vrei de la viata mea?

case closed :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu il depasesti...il devansezi...invatati-va drepturile oameni buni, dar mai mult decat atat...nu mai depasiti intre masinile parcate si cele in mers sau pe unde aveti stradute laterale, ca de aia va plangeti pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, am avut si eu o discutie cu un domn sofer care sustinea sus si tare ca n-avem voie sa depasim prin dreapta.

cum n-avea rost sa-i cer sa-mi arate legea care ne interzice chestia asta l-am luat simplu.Si l-am intrebat:

Daca merge un tip pe a 2-a cu 20 la ora ai voie sa treci pe 1-a cu 50 la ora?

Da.

Il depasesti?

Pai... da.

Prin dreapta?

Pai.... da

Pai si-atunci ce vrei de la viata mea?

case closed :)

 

 

Aici e o discutie putin mai complexă:

 

Dacă treci e banda 1 și accelerezi până la o viteza mai mare decat vehiculul de pe banda 2, sunt două posibile continuări:

- rămâi pe banda 1, circulând pe direcția înainte - nu se consideră depășire (conform definitiei din lege - cu ieșirea din rândul de vehicule și revenirea în rând), deci e OK

- treci înapoi pe banda 2 - se consideră depășire - e interzis a se efectua pe partea dreaptă (exceptând tramvaiele, în cazurile descrise în lege), deci nu e OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Blorin: pai daca e loc raman pe banda 1. Nu ma deranjeaza sa stau pe banda 1 (sau pe 2 sau pe 3 sau whatever) atata timp cat am spatiu de manevra, nu un "dop" de om in fata.

 

@Einstein: in Germania oamenii e civilizati si daca merg incet stau pe 1. Nu vezi ca la noi unu' sa stea pe 2 de-al naibii, mergand incet (si am vazut asa de muuulte ori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rau ca la noi.

Ei invata in scoala de conducere mersul pe autostrada (nu stiu daca si practic, dar sigur teoretic le spune cum se ocupa benzile functie de viteza) si cum se face plecarea de la semafor astfel incit sa treaca cit mai multe masini pe un timp de verde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Sunt prostiti de atita invatatura.Au benzi de accelerare de 500m si tot se sperie la intrarea in autostrada si trag cite o frina chiar la capat si se opresc pe loc .In Italia pe ss-uri au benzi de accelerare de 50m , uneori mai putin, si mai rar vezi un italian ca nu e instare sa intre din prima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii oameni sunt chiar rai. Dimineata cand ajung la munca intru pe trotuar si intorc la capatul cladirii, dupa o masa de la o cafenea (goala, ca nu e deschis la ora aia), sub cladire. Mai raman liberi cel putin 1m sub cladire si trotuarul propriu-zis de 3-4m. Dupa care imping motorul cu spatele langa un stalp de lumina, intre stalp si un spatiu d-ala verde cu flori, unde nu are cum sa incurce pe nimeni. Toata treaba dureaza max 30sec.

Ei bine, astazi virez stanga, opresc motorul, opresc camera, ma dau jos (cam 15'') si ma trezesc cu unu' langa mine: "Da' bine, ma, chiar asa, te opresti in mijlocul trotuarului, sa nu mai aiba lumea loc ???"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Einstein1984, hai sa revenim la realitate. Chiar daca presupui prin absurd astia de neam german sunt mai speciali decit noi , trage un ochi pe harta sa intelegi de ce germania are cel mai mare volum de masini in tranzit.Asta inseamna ce este plina tot timpul de oameni din toata europa care vin cu apucaturi de pe acasa . Cind sunt la munca ,bat Germania in lung si in lat aproape zilnic si te pot asigura ca nemtalai autohtoni incep sa dea flasuri de la 1km pina in curu tau ,daca nu te simti,atunci cind s-au trezit cu chef de goana ,si mai tin semnalul stiga aprins.Sunt multi care viziteaza o data si vin acasa cu povesti nemuritoare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...