Sari la conținut

Primul Accident


LucianU
 Share

Postări Recomandate

Salutare. Desi conduc de 2 ani si pana acum nu am avut nici cel mai mic accident...iata ca a venit si ziua in care am facut cunostinta cu astfaltul.

Printr-o descriere mik...am facut stg la gorjului pe iuliu maniu si dupa 30 de metrii o pupaza cu telefonul la ureche mi-a sarit in fata.Desi nu era trecere si in plus mai era si gard metalic pe mijlocul bulevardului..ea a trecut.

Am pus frana,am blocat rotile,am cazut si in cazatura am lovit-o si pe ea. Nu a avut decat o lovitura mica la cap si una la sold. Eu doar o arsura pe mana dr. La motor carena pe dr sparta si semnalul la fel.

Ce mi-a placut a fost faptul ca o fata motociclista a oprit si m-a intrebat de sanatate si s-a uitat si la ea pt ca a spus ca lucreaza la spital sau ceva de genu... Am apreciat si pa calea asta ai mai multumesc inca o data.

Asa ca fratilor.....feriti-va de orice. De masini,de caini,de pietoni si mai ales de pupeze care trec strada un bulevard cu trei benzi libere si una cu masini parcate si o face vorbind la telefon.....

 

Sper sa fie prima si ultima data cand mai fac un asa topic sau cand mai povestesc....

Drumuri bune si asfalt uscat si liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cum fu mai departe? Politie, salvare? Ai lasat-o sa plece asa? Aia trebuie sa-ti plateasca daune. Sau daca se duce la spital si zice ca ai lovit-o pe trecere si vine cu martori?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat-o daca vrea sa sun la politie si sa vina si salvarea sa o duca pt un control si a zis ca nu vrea....

De daune ce sa mai zic.....cine sa o oblige sa-mi plateasca? Sa stau sa o dau in judecata sau ceva de genu....mai bine ma lipsesc

 

Cea mai tare replica pe care am auzit-o in viata mea : Nu sunt de pe aici si nu stiu cum stau lucrurile la voi in Bucuresti.....asa mi-a raspuns cand am intrebat-o pe unde vroia sa treaca,sa sara gardu sau ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pentru siguranta ta era bine sa raportezi la Politie. Nu de alta dar daca se trezeste ametita ca o doare ceva (se poate intampla sa apara durerea dupa cateva ore) si raporteaza accidentul esti in galeata, pentru parasirea locului accidentului. Vor urma cercetari si tot tacamul. Chit ca ati plecat amandoi intregi, mai bine te legai la cap cu Politie si tot tacamul.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pentru siguranta ta era bine sa raportezi la Politie. Nu de alta dar daca se trezeste ametita ca o doare ceva (se poate intampla sa apara durerea dupa cateva ore) si raporteaza accidentul esti in galeata, pentru parasirea locului accidentului. Vor urma cercetari si tot tacamul. Chit ca ati plecat amandoi intregi, mai bine te legai la cap cu Politie si tot tacamul.

AI dreptate, sau sa te trezesti tu dat in judecata.

 

Am intrebat-o daca vrea sa sun la politie si sa vina si salvarea sa o duca pt un control si a zis ca nu vrea....

De daune ce sa mai zic.....cine sa o oblige sa-mi plateasca? Sa stau sa o dau in judecata sau ceva de genu....mai bine ma lipsesc

 

Cea mai tare replica pe care am auzit-o in viata mea : Nu sunt de pe aici si nu stiu cum stau lucrurile la voi in Bucuresti.....asa mi-a raspuns cand am intrebat-o pe unde vroia sa treaca,sa sara gardu sau ce?

De curiozitate de unde era venita ? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat-o daca vrea sa sun la politie si sa vina si salvarea sa o duca pt un control si a zis ca nu vrea....

De daune ce sa mai zic.....cine sa o oblige sa-mi plateasca? Sa stau sa o dau in judecata sau ceva de genu....mai bine ma lipsesc

 

 

asociatia victimelor strazii - ca se cunoaste vinovatul!!! http://www.fpvs.ro/doc/info_utile/recomandari_pentru_rezidentii_din_romania.pdf

Editat de pachemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AI dreptate, sau sa te trezesti tu dat in judecata.

 

Sau mai rau..... Daca nu ai martori si tipa e o jigodie care vrea sa te scuture de bani (caz ipotetic) poate declara la Politie ca ai lovit-o, eventual si pe trecere, si ai plecat de la locul accidentului. Si sa vezi atunci tambalau, ca fara martori e cuvantul tau impotriva cuvantului ei. Din cate stiu eu, daca a existat contact trebuie raportat instant.

 

Oricum, sa speram ca nu se va ajunge acolo. Dar e cateodata mai bine sa te legi la cap cu tot balamucul cu Politie&Spital, decat sa intri intr-o belea mai mare dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti spune ce cauciuc ai pe roata fatza, model, an de fabricatie? La citi metri fatza de tine se afla femeia cind ai observato si ai inceput sa frinezi?

 

 

Stai cuminte ca se ia lumea de tine =)) pentru multi nu conteaza cauciucurile ... pentru cine stie diferenta, conteaza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine acuza, trebuie sa demonstreze. Nu? Si banuiesc ca nu au facut schimb de date personale, nume etc. Pe cine reclama? Eventual de pe numarul de mobra, daca l-a tinut minte.

 

Nu chiar. Hai sa ne gandim, de dragul discutiei, ca pe aia o apuca durerile si merge la spital. Cand o intreaba doctorul s-ar putea sa ii zica ca a fost lovita de o motocicleta. Nu stiu daca doctorul are obligatia sa raporteze, dar e posibil ca ori el ori altcineva (ruda de a ei) sa ii sugereze sa raporteze totusi accidentul. Daca a retinut numarul, se duce frumusel la Politie cu patalamaua de la doctor si raporteaza. Ce crezi ca face politistul atunci? Identifica posesorul mobrei si il cheama la sectie pentru verificari/declaratii. Iar daca il vede pe el julit si mobra tavalita ce crezi ca va face? O sa inceapa cercetarea pentru neraportarea accidentului si parasirea locului fara incuviintarea Politiei. Si stai sa vezi atunci balamuc.

 

Dai cu subsemnatul, cauti cu disperare martori pe care nu stiu de unde ii mai gasesti daca nu ai avut atunci prezenta de spirit sa iei niste nr de telefon si...... Esti in galeata. Chit ca tu gasesti martori care zic ca au vazut faza si aia a traversat aiurea, tot esti vinovat de neraportare si parasirea locului accidentului.

 

Si daca declara accidentul, chit ca aia nu mai astepta si pleca, era frecus. Dar macar atunci stia sigur ca nu are dureri de cap si ca scapa lejer. Veneau aia si faceau poze si masuratori cu mobra pe jos, lua cateva nr de tel de la martori, faceau aia dosar dar era clar ca aia a traversat prin loc nepermis. Cateva luni innebunea de hartogarie dar scapa de riscul de a plati oalele sparte, si nevinovat de producerea accidentului.

 

Eu sper sa nu mai fie cazul acum, aia sa nu mai zica nimic si treaba sa ramana asa. Dar pentru cei care mai pot pati ceva de genul pe viitor, mergeti fratilor pe calea legala ca sa nu dati de belea mai tarziu.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De daune ce sa mai zic.....cine sa o oblige sa-mi plateasca? Sa stau sa o dau in judecata sau ceva de genu....mai bine ma lipsesc

Deci tu esti milionar si nu ai nevoie de despagubiri, iar ea e fericita ca a facut o tampenie si nu a patit nimic si nu are nici un motiv data viitoare sa nu mai sara gardul. Sunteti amandoi de aceeasi teapa, "las ca merge si asa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chit ca e putina bataie de cap, mergi si declara accidentul. ignora moralistii si judecatorii omniprezenti. daca nu e cine stie ce coada la politie ai rezolvat in juma' de ora.

stiu ca pe moment e foarte clar impartita vina si ca aia-i multumita ca a scapat, dar ulterior te trezesti cu surprize :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@adrianb1 nu cred ca e cazu sa il judeci pe om. pana la urma e treaba lui la ce se expune. chiar ar pierde mai mult timp si mai multi bani ca sa-si repare mobra pe banii aleia.

gresesti daca crezi ca aia o sa mai treaca strada asa. o data ce a fost pocnita de o mobra, o sa beleasca mereu ochii chit ca e retarda. ala e un motiv suficient sa nu mai sara gardu a doua oara. cat despre las ca merge si asa, o zici doar ca sa fii roman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu ai probleme pe viitor du-te si declara accidentul la politie. O sa spui ca ai lovit o tanti, care ulterior a plecat pe picioarele ei, nu stii cum o chema, nu ai retinut cum arata si nu ai nicio pretentie de la ea. Doar ca in cazul in care aia apare ulterior sa fii acoperit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin! Da fuguta repede la politie si declara tot ce s-a intamplat. Daca nu faci asta, poti avea surprize foarte neplacute! Nu ai nimic de pierdut!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Eu nu franam...acum 3 ani am avitat cat am putut sa fac asta pe unul dar tot l-am facut chisalita...daca franam ma rupeam doar eu.Asa,cred ca si-a invatat lectia sa nu mai umble beat pe strada dupa dubla fractura la mana si contuzii craniene severe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa faci ca in momentul ala nu mai gandesti.....doar subconstientul dirijeaza tot. Si eu ma gandeam dupa ca poate daca nu franam o puteam evita,dar in momentul ala asa am facut,din instinct.

Legat de faptu ca aia o sa mearga la politie eu nu cred ca o va face....s-a rugat sa o las si sigur nu a fost in stare sa retina numaru....tremura ca o piftie si nici nu era in stare sa vb.

Nu sunt milionar si acum chiar nu am banii necasari sa repar motoru,dar am zis ca daca atat o duce capu sa faca.....dupa stateam cu acte declaratii,poate judecata.....si pt ce? Nu zic la's ca merge si asa,dar cand m-am gandit la cat am de alergat...ceea ce timpul nu-mi permite....am zis...las-o balta.

Oricum multumesc mult pentru sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D U - T E L A P O L I T I E !!!!

Declara accidentul!!! Daca aia ajunge acasa si o doare mai tare soldul sau ce ai lovit tu acolo, poate are pe cineva care o invata de bine si se duce la spital si spune ca a fost lovita de o motocicleta cu numarul... cutare. E o suficient sa te bage-n belele. Asa, tu te duci, declari accidentul, daca nu apare pe la spital, pe nicaieri, aia e, scapi, nu se intampla nimic, se da NUP dupa cateva luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de evenimentul tau. In astfel de accident se cheama salvarea fara discutie. E vatamare. fa-ti un bine si mergi la Politie in max 24 de ore. Sanatate multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se ia permisul pentru nedeclararea accidentului la politie, mai putin in cazul in care il declari la asigurari. Tatal unui prieten a patit o chestie din asta stupida. A gasit masina zgariata putin pe bara. L-a zgariat un troleu cand era parcat. Omul nu s-a mai dus la politie sa declare, cel cu troleul s-a dus. Dupa cateva saptamani primeste o hartie acasa sa se prezinte la politie in legatura cu accidentul. Omul a recunoscut ca a gasit bara zgariata, putea sa spuna si el ca e murdara masina si ca n-a observat. Era un rahat de zgarietura de cativa cm. Jigodiile i-au luat permisul.

 

Cel mai bine la cazuri din astea te duci si spui ca ai lovit usor pe cineva, care a plecat si n-a vrut sa chemi salvare si nu parea sa aiba leziuni. Nu-i treaba ta daca a plecat pe picioarele ei si n-a vrut ingrijiri medicale. N-o poti duce fortat la spital. Daca nu declara nimic victima, ramane totul in stadiul asta.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...