Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa ma uit la niste filmulete facute cu un GoPro si cind le deschid cu BSPlayer sau VLC merg si se aud intrerupt, ruleaza fragmentat..trebe alt program? :disappointed:

Vad ca scrie mp4 pe fisiere..

e posibil sa ai un sistem mai vechiut..

daac ai mp4 alea facute full 1080 sau mai sus s-ar putea sa ai nevoie de un hardware mai performant. pe ce sistem incerci sa le vezi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vreau sa ma uit la niste filmulete facute cu un GoPro si cind le deschid cu BSPlayer sau VLC merg si se aud intrerupt, ruleaza fragmentat..trebe alt program? :disappointed:

Vad ca scrie mp4 pe fisiere..

Da,calculatorul e problema 100%.

Ce poti face este sa le convertesti la o calitate mai micuta si la un alt format.In mod cert daca le-ai filmat cu un GoPro la FullHD sau 720p sunt .h264 iar acest codec nu prea se impaca bine cu sistemele mai vechiute,defapt rezolutia in sine nu codec-ul.

Alt lucru ce il poti incerca..in setari la VLC si bifezi GPU acceleration.

Alta chestie ce o poti incerca..du-te la Tools -> Preferences apoi Video -> Output module. si incearca DirectX 3D, DirectX, OpenGL Windows GDI video output modules pe rand si vezi ce si cum.

SAU alta solutie..daca ai timp de pierdut..sus cu ele pe youtube si selectezi din player o calitate mai mica si aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Am testat prinderile from china with love... nu le-as recomanda decat pt cazul in care cineva chiar vrea ceva ieftin si atat.

 

De ex din prinderile cu adeziv, ca sa scot talpica, a trebuit sa folosesc un ciocanel.

Ce am filmat cu ventuza pusa pe rezervor a trebuit sa sterg, pt ca din cauza vibratiilor nu se mai intelegea nimic.

La prinderea pe cap, cand am vrut sa schimb pozitia camerei, a trebuit sa folosesc vreo 6 grupe de muschi. Iar cu scartaitul pe care l-a scos cand am reusit, am speriat toti pescarusii de langa mal. N-am mai incercat a doua oara pt ca probabil o rupeam. Si imi era si mila de pescarusi.

etc :)

Mi-am dat si eu comanda la un Hero 3+ Black MotoPack dar tot vreau mai multe posibiblitati de montaj. Ai incercat pivoti, prelungiri etc. din aluminiu de la chinezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un tripod mount pentru GoPro post-32735-0-72544900-1389955988_thumb.jpg Adapter size: 1/4"

 

Unde gasesc un surub care sa se potriveasca aici. (ce magazin?)

Am incercat cu un surub de 6 dar nu se potriveste "pasul"

 



Surubele normale cu filet metric pot fi gasite foarte usor in multe magazine. Din pacate multe din surubele utilizate la instrumentele optice si in fotografie nu utilizeaza sistemul metric.

Surubul de 1/4" (toli) este surubul foto clasic, acest filet fiind utilizat cu toate aparatele foto, camere de filmat, trepiede etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti la http://ishoot.ro/adaptor-surub-1-4-la-ambele-capete-tata-tata-pentru-accesorii-foto.html (bucuresti) si costa vreo 8 lei (adaptor de spigot 1/4 tata-tata) . Am cumparat eu in toamna de la ei.

La f64 nu aveau la momentul respectiv tipul asta de adaptor.

 

In Craiova poti sa-ncerci la magazinele ce vand aparate foto si accesorii, sigur gasesti pe undeva.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti la http://ishoot.ro/adaptor-surub-1-4-la-ambele-capete-tata-tata-pentru-accesorii-foto.html (bucuresti) si costa vreo 8 lei (adaptor de spigot 1/4 tata-tata) . Am cumparat eu in toamna de la ei.

La f64 nu aveau la momentul respectiv tipul asta de adaptor.

 

In Craiova poti sa-ncerci la magazinele ce vand aparate foto si accesorii, sigur gasesti pe undeva.

Linku de mai sus nu merge .

Surubul de care am nevoie ar trebui sa aiba cam 6 sau 7 cm lungime

Editat de abhorrer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un tripod mount pentru GoPro attachicon.gifsku_192516_4.jpg Adapter size: 1/4"

 

Unde gasesc un surub care sa se potriveasca aici. (ce magazin?)

Am incercat cu un surub de 6 dar nu se potriveste "pasul"

 

 

Surubele normale cu filet metric pot fi gasite foarte usor in multe magazine. Din pacate multe din surubele utilizate la instrumentele optice si in fotografie nu utilizeaza sistemul metric.

Surubul de 1/4" (toli) este surubul foto clasic, acest filet fiind utilizat cu toate aparatele foto, camere de filmat, trepiede etc.

 

La Fabory..... surubul respectiv sigur gasesti acolo(99% ca au pe stoc, daca nu iti aduc in 24 de ore sau cateva zile)

 

...am lucrat la Fabory,cand eram in RO pe atunci aveam o gama de peste 70.000 de organe de asamblare.

 

Daca ceva nu gasesti la ei, inseamna ca gasesti numai la producator(din pacate ind auto si moto foloseste de multe ori suruburi "speciale" care nu se gasesc in comert)

 

Uite aici si o lista cu magazine in RO(poate mai ajuta pe cineva): http://fasteners.fabory.com/eCache/ROE/6/258.html

 

 

Fabory Craiova Str Caracal 170A dupa Centrul Comercial Banie si RAR, 0725 899 003

 

Linku de mai sus nu merge .

Surubul de care am nevoie ar trebui sa aiba cam 6 sau 7 cm lungime

Lungimea si pasul tot in toli sunt, cel mai bine dute cu casca sau unde vrei sa-l pui si vezi acolo, incerci....

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot pregatesc o tura la primavara-vara, vreau sa imi iau o camera. In urma multiplelor 'investitii' in motor si echipament, nu imi raman cine stie ce bani si pt. asa ceva, asadar... gasesc ceva interesant pana in 6-7 mil? Nu ma intereseaza calitate de gopro, insa nici sa fie vreo mizerie de face zoom-in/zoom-out de inebunesti cand te uiti la film.


Personal, mi-a placut asa ceva: http://www.emag.ro/camera-video-sport-rollei-racy-5mp-full-hd-negru-4048805402403/pd/D6S1JBBBM/ filmare decenta, insa autonomia peste tot e data de 60 min. Hai sa zic, pe mobra as monta-o pe crashbar, direct la priza de bricheta. Insa... nu e cam putin totusi, 60 min?

 

http://www.emag.ro/camere-video-sport/sort-priceasc/c - e o lista scurta aici, a folosit cineva ceva mai 'budget' de aici? Sau aveti vreo alta sugestie? As mai incerca si pe ebay sa vedem ce iese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot pregatesc o tura la primavara-vara, vreau sa imi iau o camera. In urma multiplelor 'investitii' in motor si echipament, nu imi raman cine stie ce bani si pt. asa ceva, asadar... gasesc ceva interesant pana in 6-7 mil? Nu ma intereseaza calitate de gopro, insa nici sa fie vreo mizerie de face zoom-in/zoom-out de inebunesti cand te uiti la film.

 

Personal, mi-a placut asa ceva: http://www.emag.ro/camera-video-sport-rollei-racy-5mp-full-hd-negru-4048805402403/pd/D6S1JBBBM/ filmare decenta, insa autonomia peste tot e data de 60 min. Hai sa zic, pe mobra as monta-o pe crashbar, direct la priza de bricheta. Insa... nu e cam putin totusi, 60 min?

 

http://www.emag.ro/camere-video-sport/sort-priceasc/c - e o lista scurta aici, a folosit cineva ceva mai 'budget' de aici? Sau aveti vreo alta sugestie? As mai incerca si pe ebay sa vedem ce iese...

incearca versiuni anterioare de gopro. a aparut 3+, sigur gasesti gopro2 sau hero hd la preturi decente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panasonic HX-A100E.

Asta o are cineva?

Detalii despre autonomie, se gaseste baterie de schimb?

Se gaseste pe un magazin extrem digital cu pret mai mic.

Merita ?

Un amic ma tot intreaba (eu am GoPro Silver).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca se inveselesc asa mult :) Si asa am tot tras de buget, parca nu as vrea sa dau chiar 900 pe o camera. As folosi-o strict pe motor, asta insemnand ca as baga-o la priza de bricheta, pt. restul am camera obisnuita... Am tot citit chestii interesante despre rolei ala, e asemanatoare ca specificatii, cat si estetic cu goclever (am gps de la ei de vreo...5 ani sa zic), mai putin 2 prinderi din pachet. Cred ca pana la urma aia va fi... Gopro2 noua nu as gasi si decat sa iau una SH, prefer noua cu garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panasonic HX-A100E.

Merita ?

Un amic ma tot intreaba (eu am GoPro Silver).

NU! Am testat-o si... am crezut ca este defecta. Nu era. Asa filma/poza ea... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...