Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ambreiajul meu a murit, am deja discul de schimb, mai trebuie sa gasesc si timpul necesar sa demontez jumatate de motocicleta.

Cu ocazia asta, mai e ceva care ar trebui verificat/schimbat daca tot o fac bucati?

Unele sunt evidente, ca de exemplu daca pierde ulei, altele care nu sar in ochi?

Multumesc si scuze daca s-a mai discutat recent si am uitat eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un intinzator pentru lantul de distributie la un BMW K1200R 2007 de unde se poate cumpara? Un manual de service unde gasesc? Am gasit doar user manual.

 

Am un prieten care, dupa ce facut schimbul de ulei, a inceput sa se auda lantul de distributie. Cel putin asa i-au spus la un service, Bardak.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pentru piese nu ai decit varianta online Motorworks.co.uk sau direct la Bavaria.

Manualul de service complet si cel mai bun il gasesti pe ebay, daca descarci online il gasesti incomplet. Ca idee de pret, pe al meu care are vreo 700 pagini am dat 50 usd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambreiajul meu a murit, am deja discul de schimb, mai trebuie sa gasesc si timpul necesar sa demontez jumatate de motocicleta.

Cu ocazia asta, mai e ceva care ar trebui verificat/schimbat daca tot o fac bucati?

Unele sunt evidente, ca de exemplu daca pierde ulei, altele care nu sar in ochi?

Multumesc si scuze daca s-a mai discutat recent si am uitat eu.

Un sfat: daca patineaza ambreiajul vezi de ce. Poate s-a dus simeringul de pe vibrochen sau de pe cutie si a curs ulei pe discul de ambreiaj. Eu asa am patit. Daca e asa e suficient sa schimbi doar discul de ambreiaj si mai poti sa amani un pic schimbul KITT -lui de ambreiaj. Daca patineaza din cauza uzurii neparat sa piu KITT complet de ambreiaj( pret orientativ 1700-1900 lei sachs, originalul ceva mai scump).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pretul este umflat, eu am dat 1300 lei cu transport pina la usa mea. Kitul complet de ambreiaj costa 275 euro la Motorworks si este Sachs. . Original este fabricat tot de Sachs. Orice s-ar pune nu merita decit Sachs, nimic altceva.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul este umflat, eu am dat 1300 lei cu transport pina la usa mea. Kitul complet de ambreiaj costa 275 euro la Motorworks si este Sachs. . Original este fabricat tot de Sachs. Orice s-ar pune nu merita decit Sachs, nimic altceva.

Am verificat. Pt R1100RT pe site-ul dat de tine kit-ul este 275 de euro nou. Nu stiu cum e cu transportul.Dar pretul este f. bun fata de ce gasesti in tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de informatie cu Sachs - am gasit kitul in lista lor de produse, daca o sa fie nevoie (dar cu norocul meu parca vad ca o sa fie) o sa incerc intai la noi la firmele care vand ambreiaje.

La Motorworks e 271 GBP cu tot cu livrare, adica 1462 ron.

Daca in weekend ploua o sa o desfac sa vad exact ce e acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

-Vezi ca ai citit gresit, pretul este cel pe care ti l-am scris mai sus, 275 euro, mai precis 274.24!

Mie mi l-a adus din UK userul Garcya si trimis pina acasa a costat in jur de 1300 lei.

-Legat de reparatie, daca vrei sa pastrezi motorul nu te complica sa schimbi pe bucati, nu merita, ia tot kitul si stai linistit inca 80.000 km sau mai mult.

-Nu cauta in alta parte, pierzi timp inutil, nu ai sa gasesti mai ieftin decit la Motorworks!

Nu uita..SACHS si doar SACHS!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..cine are tester pt bmw in bucuresti? nu imi mai indica benzina din rezervor si as fi vrut sa o pun pe tester...este vorba de un gsa 12oo 2007.

suna-l pe luv.

0722 625 710

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..cine are tester pt bmw in bucuresti? nu imi mai indica benzina din rezervor si as fi vrut sa o pun pe tester...este vorba de un gsa 12oo 2007.

 

... sau comanzi direct "litrometrul". :D Se pare ca a fost o problema clasica la modelele din anii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intra pe RealOem si identifica codul intinzatorului dupa care tasteaza=l direct in google(cautare in RO)....sau vezi ce pret au si cei de la realoem.ro

Ca si fost posesor de k1200r il sfatuiesc pe prietenul tau sa schimbe si chitul de distrubutie (lantul si pinioanele).m-a costat 600ron parca.ideea e ca la primele modele lantul este mai lungmiar intinzatorul lucreaza

pe limita maxima.Sunt sigur ca daca schimba lantul nu mai este nevoie de schimbatul intinzatorului!

Manualul ia=l de aici http://kickass.to/bmw-k1200-r-s-2005-2007-service-repair-manual-k1200s-k1200r-multilanguage-zip-t6484739.html

Un intinzator pentru lantul de distributie la un BMW K1200R 2007 de unde se poate cumpara? Un manual de service unde gasesc? Am gasit doar user manual.

 

Am un prieten care, dupa ce facut schimbul de ulei, a inceput sa se auda lantul de distributie. Cel putin asa i-au spus la un service, Bardak.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat bobinele de discuri cu piese de la Dan Cata. Dupa care mi-am aerisit franele ca un profesionist :). Am irosit doar 1 litru de lichid de frane, dar ce-a iesit din instalatie era curat ca lacrimile cersind indurare ale dusmanilor mei.

 

Acum, nu numai ca discurile nu mai zdrangane ca un ducati la relanti, dar am si niste frane de invidiat.

 

Dan is da Man!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...