Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiati ca exista BMW R1?

 

"R1 Project 1989-1992 The R1-reserchteam: Georg Emmersberger (Desmodromics), Heinz Hege and Ralf Lewien designed this BMW R1 Prototyp, that unfortunately never will come in production.
Tech specs:
Performance: 135 -140 Hp (100 - 103 kW). max rpm 11.000
Engine:
4-stroke two-cil. boxerengine, liquid cooled. Four valves per cil. ; DOHC DESMODROMIC VG
Bore-stroke: 98 x 66 mm. 996 ccm.
Bosch Fuelinjection; electronic ignition, 6 gear, cardan.
Dry weight 165 kg. From the R1 till 1992 only 4 prototypes were made. One of them is ridable."

 

BMW%20R1%20Prototyper.jpg

 

 

 

2105_bmw_r1_02.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, este nevoie sa imi schimb bateria de la r1100r si, nu prea sunt orientat. As avea nevoie de un sfat, daca stie cineva, ceva, optim cost/ performanta. Buc Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2014. BMW Concept Roadster

 

http://www.moto.it/news/bmw-concept-roadster.html

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca a fost discutat si aici, pe topicul dedicat posesorilor de BMW, insa, daca nu a fost, merita sa (re)deschid eu discutia: in ultimii cinci ani a fost organizata o intalnire sub denumirea de BMW Camp, in mijlocul naturii, cu participare entuziasta, din cate am vazut.

 

Am preluat ideea, dat fiind faptul ca organizatorul zigzag nu se mai poate implica din motive obiective, si lansez, pentru vara asta, o invitatie la Vidra, acolo unde pot asigura conditii speciale prin implicare personala (/index.php?/topic/705940-beemers-weekend/?p=3755056).

 

Ramane sa stabilim - daca este OK - cand e cel mai convenabil pentru cat mai multi interesati.

 

In cazul in care nu se pune de o intalnire BMW branded, oricum vom organiza cel putin un eveniment moto la Vidra, vara asta, cu garnitura de distractie. Acum adunam (intrern, in firma) date sa vedem cand si cum.

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere nu exista restrictii de timp, altele decat cele legate de organizarea evenimentului in sine.

Voi incepe un topic nou, in care sa identific in primul rand cele mai oportune perioade, astfel incat sa pot organiza cel putin doua intalniri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea ar fi: o sa fie ca vechile intruniri, cu foc de tabara si prieteni la bere sau cu scena si formatii si altele ca o intrunire clasica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, personal, agreez varianta de organizare cu prietenii, corturi, cu foc de tabara, bere si cat mai multa distractie. Intentia mea este sa identificam pana atunci niste trasee de motococlau mai soft in zona, sa instalez o zona de paintball/airsoft acolo, gratare, poate un pescuit pe lacul Vidra. De bere ne ocupam noi, sa fie din belsug! Astept propuneri si de la voi.

 

Povestea cu scena/formatii/muzici se poate amorsa doar in conditiile in care se mizeaza pe o participare foarte mare, incat sa putem mobiliza sponsori, iar asta presupune un istoric, buget alocat, plan media, etc. Poate editia a doua se va califica.

 

Intentia mea este sa creez o zona de odihna si distractie pentru moto/velo/pasionati de natura, unde sa pot acorda facilitati la cazare si masa, astfel incat sa includem Vidra fie drept pitstop in calatoriile noastre, fie drept destinatie de vacanta. Zona chiar merita vizitata!

 

Continuam discutiile pe topicul dedicat, /index.php?/topic/705940-beemers-weekend/?p=3754962, OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea ar fi: o sa fie ca vechile intruniri, cu foc de tabara si prieteni la bere sau cu scena si formatii si altele ca o intrunire clasica?

mie-mi suna prea comercial. omu asta lucreaza la o firma care se ocupa de locatia asta. si prea trage in directia aia... poate gresesc acu si omu chiar e bine intentionat.

cand organiza angi insa, nu avea nici un interes material, o facea din pasiune si am apreciat efortul lui, de fiecare data.

era o intalnire prieteneasca, foc de tabara, cantece la foc.

am vrut anul trecut sa organizez ceva asemanator cu ce facea angi, dar in nord, sa vedeti frumusetile si din zona mea. nu am reusit, insa ramane un proiect deschis pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, administram zona Vidra (nu sariti pe mine ca arata cum arata...noi doar incercam de doi ani sa o retrezim la viata, cumva, astfel incat sa o putem dezvolta in viitor, convingand finantatorii sa asigure resurse).

Intentia mea e sa reintroduc Vidra in circuit turistic, altfel va muri de tot, de la sine, in cativa ani si e pacat! Zona e absolut fascinanta.

Astfel de evenimente, insa, pot trezi atentia factorilor implicati in administrarea turismului, domeniu care, pana la urma, ne priveste pe toti.

Nu vreau la Vidra turism de masa, nu este potrivita pentru asa ceva, prefer sa o pastrez pentru grupuri de prieteni care vor sa se adune pentru distractie.

 

Nu am alt interes decat sa organizez o distractie gratuita, fara taxe de participare, care sa fie circumscrisa distractiei grupului de entuziasti din care facem parte fiecare dintre noi. Si sunt dispus sa asigur si ingrediente... E un proiect al meu, personal, in care implic colegi care se ocupa fiecare de altceva, incat sa ne putem distra cu totii.

 

Am mai facut asa ceva vara trecuta, in ultimele doua ierni si a mers!

 

Iar daca asta suna prea comercial, asta e, probabil din cauza ca jobul meu e, tocmai, sa reabilitez domenii turistice aflate in decadere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi suna prea comercial. omu asta lucreaza la o firma care se ocupa de locatia asta. si prea trage in directia aia... poate gresesc acu si omu chiar e bine intentionat.

 

Poate ca este putin din fiecare dar la cum a scris pe celalta topic 10-15 lei /cort inclusiv conditii de bun simt (wc, lumina, gunoi etc) mi se pare prea mult sa spui comercial. Si pana la urma, ce conteaza? Iti place, mergi, nu, nu mergi. E o propunere. ;)

 

Voi incepe un topic nou, in care sa identific in primul rand cele mai oportune perioade, astfel incat sa pot organiza cel putin doua intalniri.

 

N-ar fi rau sa deschizi un topic nou, aici nu prea e locul de asa ceva (adica sa anunti intentia mi se pare normal dar nu discutii detaliate).

 

Din pacate insa te-ai trezit cam tarziu, probabil intentionezi sa faci asa cum facea Angi in iulie. Asadar stabileste o data fixa, o propunere concreta si gata, s-ar putea sa pierzi mult timp si nervi, normal ca fiecare are perioadele lui cand poate sau nu si implicit pot fi multe pareri si cineva tot va fi nemultumit.

Iar la anu' anunti din timp, candva la inceputul anului, ca lumea sa se poata organiza din timp. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt pentru intrunirea cu foc de tabara/chitara. Tocmai asta era farmecul editiilor de dinainte. Cine a fost la Zetea poate confirma ca a fost printre cele mai reusite intruniri BMW camp.

DPMDV, o intrunire reusita presupune:

 

- acces cu asfalt pana la fata locului;

- locatia oarecum centrala/centrata pe suprafata tarii, ca sa fie mai aproape de cat mai multa lume.

- locatia sa permia campare cu cort dar si la camere decente cu apa calda si mancare; sa fie cei de la pensiune pregatiti pt 50+ oameni.

 

Din partea organizatorului:

 

- sa gaseasca o locatie care sa se inscrie in conditiile de mai sus;

- sa gaseasca niste trasee de enduro in jurul locatiei si niste POI pentru cei cu mobre de asfalt

- sa arvuneasca locatia si sa adune banii pentru cazare, ca sa aiba si omul ala acolo o garantie daca retine toata cabana pentru noi;

 

Gabi, nu ma deranjeaza ca o face pentru el/pensiunea lui, ca oricum undeva trebuie sa se intample. Si atunci mai bine sa beneficieze unul de'al nost' :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea cu scena/formatii/muzici se poate amorsa doar in conditiile in care se mizeaza pe o participare foarte mare, incat sa putem mobiliza sponsori, iar asta presupune un istoric, buget alocat, plan media, etc. Poate editia a doua se va califica.

 

Daca a doua editie se va califica, inseamna ca acum vorbim de prima editie, logic. Si daca e prima editie, atunci nu se cheama BMW Camp deoarece BMW Camp ar fi la a 5-a editie ;)

Am citit ce-ai scris si am vazut planurile tale/voastre. Initial nu aveam nimic impotriva sa te folosesti de aceasta denumire dar acum nu mi se mai pare ok. Si am sa te rog sa nu ma intrebi de ce, n-as vrea sa discut public motivele mele. Plus ca daca la anul vreau sa organizez din nou BMW Camp n-as vrea sa ma lupt pentru o idee care a fost a mea si pentru care am trudit vreo 4 editii la munte + una la mare.

Drept urmare, am sa te rog respectuos sa folosesti o alta denumire pentru intalnirea pe care vrei s-o organizezi.

Multumesc si succes cu intalnirea!

 

am vrut anul trecut sa organizez ceva asemanator cu ce facea angi, dar in nord, sa vedeti frumusetile si din zona mea. nu am reusit, insa ramane un proiect deschis pt mine.

 

Ai fost la intalnire, ai inteles ideea si ai vazut cum se face, asa, prieteneste.

Daca Dan facea referire la tine, cu pensiunea, cum spunea si el, undeva tot trebuie sa se umple. Asa ca, daca ai spatiu si pentru corturi (pe care sa le cazezi gratis), wc/dus pentru cei de la cort, un foisor mai mare (in caz ca ploua) si preturi la cazare decente (din care sa mai tai putin deoarece iti umplem toata pensiunea, cel putin asa s-a facut la celelalte cazari), atunci, daca vrei, continua tu anul asta traditia si organizeaza BMW Camp 5.

Daca esti OM, ai tot sprijinul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost la intalnire, ai inteles ideea si ai vazut cum se face, asa, prieteneste.

Daca Dan facea referire la tine, cu pensiunea, cum spunea si el, undeva tot trebuie sa se umple. Asa ca, daca ai spatiu si pentru corturi (pe care sa le cazezi gratis), wc/dus pentru cei de la cort, un foisor mai mare (in caz ca ploua) si preturi la cazare decente (din care sa mai tai putin deoarece iti umplem toata pensiunea, cel putin asa s-a facut la celelalte cazari), atunci, daca vrei, continua tu anul asta traditia si organizeaza BMW Camp 5.

Daca esti OM, ai tot sprijinul meu.

nu la mine face referire cu pensiunea. as avea loc de 30 de corturi, dar e la mama naibii in fundu tarii si nu prezinta nici un interes zona.

vroiam undeva mai la munte, unde sa fie si trasee si chestii interesante de vazut, dar e offtopic deja.

oricum ar fi, cand ma hotarasc, iau legatura cu tine sa ma ajuti cu sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu la mine face referire cu pensiunea. as avea loc de 30 de corturi, dar e la mama naibii in fundu tarii si nu prezinta nici un interes zona.

vroiam undeva mai la munte, unde sa fie si trasee si chestii interesante de vazut, dar e offtopic deja.

oricum ar fi, cand ma hotarasc, iau legatura cu tine sa ma ajuti cu sfaturi.

 

ok, atunci astept o hotarare de la tine pana la sfarsitul saptamanii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aca a doua editie se va califica, inseamna ca acum vorbim de prima editie, logic. Si daca e prima editie, atunci nu se cheama BMW Camp deoarece BMW Camp ar fi la a 5-a editie ;)

Am citit ce-ai scris si am vazut planurile tale/voastre. Initial nu aveam nimic impotriva sa te folosesti de aceasta denumire dar acum nu mi se mai pare ok. Si am sa te rog sa nu ma intrebi de ce, n-as vrea sa discut public motivele mele. Plus ca daca la anul vreau sa organizez din nou BMW Camp n-as vrea sa ma lupt pentru o idee care a fost a mea si pentru care am trudit vreo 4 editii la munte + una la mare.

Drept urmare, am sa te rog respectuos sa folosesti o alta denumire pentru intalnirea pe care vrei s-o organizezi.

Multumesc si succes cu intalnirea!

 

OK, am inteles. Nu am intentia sa ma ”suprapun„cu evenimentul tau sau sa intram in orice fel de disputa/polemica, asa ca voi folosi un alt nume, asta daca evenimentul va avea vreunul. Pana la urma ”haiduceasca pe doua roti bavareze la Vidra” e un descriptiv suficient pentru oricine vrea sa participe.

 

In alta oride de idei, ceea ce intentionez sa fac este, asa cum am mai spus, sa activez o destinatie extrem de atractiva pentru motociclisti - indiferent de marca mobrei pe care o calaresc. Invitatie valabila 12 luni pe an, ca e iarna la schi sau vara in vacanta/weekend, care include tarife speciale si suport pentru orice activitate dorita. Aici imi pot exercita influenta, incat sa vin in sprijinul grupului din care facem cu totii parte.

 

Cu privire la caracterul comercial... gasesc normal intr-o lume civilizata ca oricine beneficiaza de niste servicii sa plateasca pentru ele - fie ca e vorba de un loc de cort, care asigura iluminat, paza, gratare, curatenie, acces la wc/dus, fie ca e vorba de masa si bautura. Nu pot sponsoriza un astfel de eveniment, decat stabilind niste preturi speciale, reduse, care sa-mi acopere, macar partial, costurile. Iar daca vorbesc despre o invitatie valabila cu titlu permanent, e si mai evident...

 

Oricum, discutia eu, unul, o inchei aici si deschid un topic nou, in care sa identificam cea mai buna perioada in care sa organizam o intalnire.

 

Discutia o mut aici: /index.php?/topic/713312-prieteneasca-pe-doua-roti-la-vidra/?p=3759722

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...