Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stie cineva ce se intampla cu rezerva la un K1200R....intreb deoarece in carte scrie ca rezervorul are 22l,iar mie astazi mi s-a oprit motocicleta la intoarcere de la M.A.N fest

dupa aprox 300km.Din fericire eram chiar in fata unui Peco,unde am facut plinul,intrandu-mi 18l !!!!! Precizez ca senzorul de nivel nu imi mai funtioneaza din primavara (asta toamna mergea).

Sa aiba legatura cu asta,calculatorul "nevazand" rezerva???? Precizaz ca pana acum nu am depasit 250km fara alimentare,deci nu a fost cazul sa intru pe rezerva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buun, am schimbat si bujiile, am montat 2 bucati noi dupa specificatiile din cartea BMW NGK BKR 7 EKC.

Rezultatul, nu tocmai cel asteptat insa pot afirma ca se simte mult mai bine iar efectul de galopaj a devenit aproape insesizabil APROAPE. Fluctuatiile nu mai sunt atat de mari ca inainte (nici inainte nu erau de speriat) inca acolo undeva tot exista!

 

Urmatorul pas Schimbarea filtrului de benzina.

 

Va tin la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surging-ul nu dispare daca schimbi bujiile doar. Poate ajuta, de fapt cu orice marca de bujii noi montezi, se simte mai altfel.

 

Insa daca vrei sa scapi de surging, motorul trebuie reglat corect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Surging-ul nu dispare daca schimbi bujiile doar. Poate ajuta, de fapt cu orice marca de bujii noi montezi, se simte mai altfel.

 

Insa daca vrei sa scapi de surging, motorul trebuie reglat corect...

Sunt perfect de acord cu tine DAN CATA, am verificat sincronizarea si aici nu sunt probleme! Atat la relanti cat si in turatii de 3000-3500-4000rpm.

Sunt convins ca va fi nevoie de o reglare a tachetilor insa astept sa vad "miracolul" dupa schimbul filtrului de benzina. Asta in ideea in care multi au confirmat faptul ca dupa aceasta operatiune moto va avea un mers mult mai ok.

 

Stiu ca esti dupa spusele unora "taticul beemerelor" si cu ocazia asta apelez la cunostintele tale in domeniu si te intreb, cum scap/scapam de acest surging!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand un costum Trailguard marimea 52/102, nou cu eticheta + insertii c_change = 500Euro.

la 1,80 si 75kg mi-e putin mare.

Editat de NaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine e atat de dragut sa-mi arate prin intermediul unei poze unde se afla aerisitorul ambreiajului LT-ul meu?

Va rog!!!

 

Danutz e dragutz?? :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Costin, da jos aparatorile de la crash guardul dreapta, sub

 

ele este ranforsarea metalica, teava aceea groasa de metal, aerisitorul este bagat intr.un manson de burete, cum sunt acelea de instalatii si este prins cu un soricel de plastic de crashul metalic..

 

Scuze pt.eventualele greseli, scriu de pe o tableta..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala trebuie incalzit ca sa nu ii strici capul. Apoi iti trebuie aerisitor. Daca nu il incalzesti, il strici, daca il incalzesti prea tare, il strici. :D

 

Pentru astfel de treburi, folosesc un termometru cu IR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos,domnilor!

 

Nu-mi face probleme,dar m-am gandit ca ar fi bine sa-i schimb lichidul.Ma voi concentra teribil,sa vad ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum resetez intervalul de service la R 1200 R ?

E ca la masina , apesi pe butonul de km si pui/scoti contactul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva ce se intampla cu rezerva la un K1200R....intreb deoarece in carte scrie ca rezervorul are 22l,iar mie astazi mi s-a oprit motocicleta la intoarcere de la M.A.N fest

dupa aprox 300km.Din fericire eram chiar in fata unui Peco,unde am facut plinul,intrandu-mi 18l !!!!! Precizez ca senzorul de nivel nu imi mai funtioneaza din primavara (asta toamna mergea).

Sa aiba legatura cu asta,calculatorul "nevazand" rezerva???? Precizaz ca pana acum nu am depasit 250km fara alimentare,deci nu a fost cazul sa intru pe rezerva!

 

 

Am mai citit cate ceva si pare-se ca din totalul de 22l,doar 18l sunt usable(in unele surse apare 19 total ...) . In cazul asta pt.ce sa mai ai rezerva....

Editat de alex22_xxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A observat cineva ca la noul lc nu sunt piese de schimb pe realoem pt cutia de viteze.oare nu au facut update sau se schimba cu totul?am trecut zilele trecute pe la pipera iar baietii de la vinzari ziceau ca se vind ca piinea calda.sunt f curios cum se va comportain timp.oare va fi o revolutionare a motorului boxer sau cel mai mare esec al lor.pe mine m-au dat gata cind au pus in loc de cablu de acc un cititor electronic pe o adventure bike.poate e mai bun asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e cu painea calda, dar la inmatriculari situatia pe Iunie arata asa:

2 X E8GS; 0B02 = F 800 GS 13

1 X E8ST; 0217 = F 800 ST

1 X K12S; 0518 = K1300R

1 X K10 0D01 = HP4

1 X R12; 0450 = R1200GS 2010

1 X R12; 0470 = R1200GS ADV

2 X R12W; 0A01 = R1200GS 2013

In total 9 moto noi

Si cred ca s-au mai adus inca 21 de afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca s-a mai discutat, asa ca imi cer scuze ca nu am rasfoit forumul, dar as avea nevoie de un sfat:

pt RT 1100 din '95, radiocasetofonul original se poate inlocui cu o <scula> mai noua, care sa accepte comenzile de pe ghidon, macar volumul ?

multumiri anticipate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten cu R1100RT care are un cd player Alpine in locul casetofonului original si ii functioneaza comanda de la ghidon. Stiu ca multe din device-urile auto au mufa pentru telecomanda, trebuie doar sa te interesezi un pic sa se si potriveasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten cu R1100RT care are un cd player Alpine in locul casetofonului original si ii functioneaza comanda de la ghidon. Stiu ca multe din device-urile auto au mufa pentru telecomanda, trebuie doar sa te interesezi un pic sa se si potriveasca.

multumesc de informatie!

poti afla, te rog, modelul exact ? ca sa nu caut acul in carul cu fan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare, la cati km schimbati la un RT cureaua de la alternator?!

Astazi m-am facut ocupat si am schimbat-o pe a mea dupa ce un posesor de rt m-a indrumat sa schimb cureaua. El mi-a spus ca normal sete prevazut sa fie schimbata la 30mii km.

Ei bine zis si facut, am cumparat curea noua de la Continental si m-am pus pe treaba. Cand desfac capacul de la curea, stupizaa... cureaua mea originala( avea pe ea scris BMW Contitech) prezenta urme de uzura, avand o parte din ea exfoliata.

Am pus-o pe cea noua si totul e ok.

Mentionez ca moto meu are 40mii km.

Ce parere aveti?? e normal ca la 40mii cureua sa cedeze?!?!

post-50710-0-01308100-1374265268_thumb.jpg

post-50710-0-62226900-1374265288_thumb.jpg

post-50710-0-02473500-1374265320_thumb.jpg

post-50710-0-08869800-1374265344_thumb.jpg

post-50710-0-83782200-1374265368_thumb.jpg

post-50710-0-51130700-1374265393_thumb.jpg

post-50710-0-65025700-1374265432_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...