Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

unii rad de mine,dar mi-am facut obicei sa imi pun echipamentul oriunde plec chiar si in unele zile cand plec cu motorul la scoala si chiar daca se mai uita unii ciudat nu ma risc fara echipament ma simt aiurea fara el,cand am echipament am mai multa incredere in mine si ma simt in siguranta chiar daca am doar genunchere,cizme ,geaca cu protectii si casca si manusile care nu au protectii,dar decat deloc..........e bine si asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un coleg de bancă la Âşcoală, care deține o driÂşcă de 50cmc. A picat cu aia de nenumărate ori. Mereu a purtat cască, de la ruÂşi. Mai mereu casca zbura de pe cap. Are corpul plin de zgârieturi.

Miercurea trecută s-a tăvălit mai urât. Avea o cască luată de la ruÂşi, ceva din firbă de sticlă. El s-a izbit de-un stalp cu capul, casca s-a crăpat în 2. De data asta a avut Âşi cea geacă de textil cu protecții hard. L-a ajutat destul de mult, dar la picioare nu avea nimic. El s-a ales cu piciorul rupt. Luni i-au băgat tija în picior Âşi încă e la spital.

post-29418-1302790001_thumb.jpg

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
casca chinezeasca, nu stiu daca ar fi scapat cu o casca buna, dar macar sa vedeti cum se face la impact

 

La cat de stramb s-a frant degeaba,putea sa aiba si 5 casti 10 manusi si 10 ghete etc....

 

 

Trist,asta asa ca incepatorii si nu neaparat sa nu o arda aiurea si sa faca teribilism.

 

 

Asfalt uscat baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Propun sa postam si echipamentele salvatoare care "se jertfesc" pentru a ne salva. Unele casti pot sa arate impresionant, cu santuri adinci si viziera rupta. Prin analogie e simplu sa-ti dai seama ce poteai pati daca nu aveai casca. Idem si in cazul costumelor.

:ok: :ok: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce se intampla in Bucuresti e unic...stai numai sa vezi cand o da caldura.Eu sunt incepator da' de la ai' batrani am tot furat capace numa cand pomeneam de mers fara casca sau fara echipament..

Spor in toate.. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sincer, pozele mi-au cam taiat din elan. Acum ma gandesc mult mai serios la un echipament de o calitate superioara.

Acum ca a venit vara, prin oras numai "jmecheri" care poarta doar tricou si pantaloni trei sferturi ca sa li se vada "brandu" si patrunjelul de pe picioare :laugh:.

Doar dupa ce o s-o pateasca isi vor lua un echipament.....si ala chinezesc.:hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se face pielea de gaina cand vad pozele. Groaznic groaznic si iar groaznic.

 

Sunt de parere ca acest topic nu trebuie pus la incepatori ci la inceputul forumului.

 

.....

post-63013-0-74249900-1307702508_thumb.jpg

post-63013-0-64515500-1307702531_thumb.jpg

post-63013-0-85455700-1307702559_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Opreshtete omule ca incepe sa arate topic-ul cam morbid.

 

Lasă-l mă să posteze cât mai multe. AÂşa multe să posteze încât să te plictiseÂşti de ele sau să îți vină greață....

Să vadă începătorii ce se poate întâmpla când umblă fără cască, manuÂşi, geacă, pantaloni Âşi încălțîmintea necesară.

ASTA E VALABIL ÂŞI PENTRU SCOOTERIÂŞTI!!

 

Asta chiar ca e CONSTRUCTIV!!! Mai ai?

 

Poate asa cei cu figuri in cap invata ceva sau macar le intra frica in oase :banana:

 

BBINE AR FI! Dar probabil vor spune clasicele replici: "Mie nu mi se poate întâmpla...:disappointed:" Âşi " Lasă că merg fără echipamentul necesar, că nu o să pățesc aÂşa ceva, deoarece voi fi foarte atent!:disappointed:"

 

Mă bucur să văd că un începător s-a gândit posteze imagini. De multe ori învățăm mai repede din imagini decât din vorbe. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ia-ti un motor cu care sa nu te julesti daca pici... parerea mea...

 

Aceasta parere...total aiurea ( cont sters ), Parerea mea e ca si cu bicicleta te julesti daca , cazi, sau la fotbal etc, multe alte exemple, daramite cu un motor. Important e echipamentul, care de multe ori salveaza vieti, si din punctul meu de vedere si Crash Pad-urile sunt folositoare nu doar pentru a proteja motorul dar in cazul in care cazi cu motorul pe o parte, acesta o sa stea pe Crash Pad, nu pe piciorul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Viraj abordat cu viteza prea mare, frica de a se inclina mai mult + target fixation...

 

http://www.youtube.com/watch?v=xbaR2efCs2k

 

Iar asta in special pt pasagere...

 

image2.jpg

 

Manusi textile de cross, in contact cu asfaltul...

post-40715-0-95293700-1329006416_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

http://www.youtube.c...feature=related

 

Incepator fiind imi poate si mie explica de ce a muscat asfaltul baiatul de la min 3:22? Frana fata concomitent cu acceleratia si putina inclinare sau de ce ?

 

E vechi clipul pe youtube... tipul abia si-a cumparat motorul. Cauciucurile noi, nerulate tind sa piarda aderenta repede...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...