Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca ati sti cat de multa dreptate aveti cu echipamentul.. Daca citeam topicul asta acum 12 ore, acum nu mai schiopatam si aveam ambele maini intacte. Fiind incepator, adica fara carnet, motorul unui prieten, casca imprumutata, am zis si eu sa ii dau mai tare, soseaua fiind libera. Motorul este de juniori, are 125 cm3, 160 kg si prinde suta lejer. Soseaua avea cam 200-300m, putin denivelata, dreapta, dar in capat era putin in vale. A fost a 2'a oara cand m'am suit pe un motor, la interval de 2 zile. prima data i'am dat 30 dus 40 intors, a 2'a oara 50 dus 60 intors, iar a 3'a oara 80 dus.. ca la intoarcere am piscat frana pe fata putin mai tare dupa ce am luat un damb si s'a inclinat putin motorul, ca sa realizez dupa 2 secunde k sunt tarat sub motor pe o distanta de 10m. Fiind imbracat in tricou, dar purtand casca, pe mana stanga imi lipseste un strat de piele, fiind julita rau, ca in primele poze cu muschii spatelui, palmele sunt ambele gaurite practic si genunchiul stang umflat rau. Sa zicem ca am scapat usor, tinand cont ca am avut aprox 40-50 km/h cand am atins asfaltul. Sa'mi fie invatatura de minte!

OFFTOPIC: am auzit ca un prieten are FB Concorde luat din magazin cu 350 euro. Totusi nu'mi vine sa cred si nu am cum sa ma duc la magazin sa intreb pentru ca nu ma pot misca prea bine. Daca puteti sa ma lamuriti, va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Tocmai m-am decis sa ma inscriu in grupul oamenilor pe 2 roti din Romania. M-am inscris la scoala, azi am avut prima ora de poligon, mi-am luat casca, geaca, manusi mai imi raman de luat niste cizme pentru moment.

 

Mi-am achizitionat si o motocicleta o Honda CB 500 din 2000.

 

Intrebarea mea este urmatoarea: Am facut o alegere buna in legatura cu motocicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exceptionala ideea topicului....fac freeride de peste 3 ani...pentru cine nu stie ce inseamna freeride este sa te dai cu o bicicleta pe stanci si printre copaci si sa sari rampe....adevaratii profesionisti sar peste patru metrii in gol dar nu de asta scriu....scriu despre inportanta protectilor....de-a lungul timpului am vazut prea multe accidente stupide produse de pustii teribilisti care cred ca lor nu li se poate intanpla....si au fost accidente urate...stiti cat de urat arata o fractura de mandibula sau de tibie deschisa....daca nu purtam echipament full si aici ma refer la casca de enduro si armura full...tibiere si genunchiere poate nu mai scriam pe aici...manusile....eu zic ca este pielea voastra...purtatile....decat sa urlii de durere mai bine urlii de cald....nu este fun si nu a fost fan pentru mine cand am luat un copac cu capul fiindca mi-a alunecat roata de pe spate pe niste radacini ruland prin noroi moale ca untul dar casca m-a salvat . Mai nou trec la moto...CBR 600 F dar inainte macar de ideea de a ma apropia de visul meu pe 2 roti motorizat mi-am luat echipament adica casca si geaca fiiindca conteaza foarte mult sa va dati cu protectii si ca sa continui spiritul topicului va pun si eu linkuri cu accidente produse pe un prapadit de mtb la viteze nu prea ametitoare poate asa va voi convinge ca protectile fac diferenta....Asfalt Uscat si sa auzim de bine!

 

 

The magic of freeride.... http://www.youtube.com/watch?v=rrO7d_qsrtU

 

Fara casca..... http://www.pinkbike.com/photo/904570/

http://www.pinkbike.com/photo/787278/

http://www.pinkbike.com/photo/249466/

http://www.pinkbike.com/photo/158213/

http://www.pinkbike.com/photo/1313293/

http://www.pinkbike.com/photo/842772/

http://www.pinkbike.com/photo/842771/

 

Clavicula rupta http://www.pinkbike.com/photo/1368130/

http://www.pinkbike.com/photo/1335012/

 

Diverse http://www.internettemplates.com/

http://www.pinkbike.com/photo/1333551/

http://www.pinkbike.com/photo/1333511/

http://www.pinkbike.com/photo/1307814/

http://www.pinkbike.com/photo/1302181/

....fac reclama si la echipament....eu voi folosi manusile de

bike....sunt piele protectie de carbon pe toate articulatile mainii si degete.

 

Sper ca pozele sa fie o lectie pro purtarii echipamentului...ultimele 3 linkuri de la cei fara casca cunosc riderii si sunt k...dar au fost cazuri nefericite cand multi au ramas fara viata...au murit rideri facand trikuri prin parcuri...acidentul din tineretului cel care a facut 360...putea sa traiasca daca avea echipament....un topic trist...hai sa nu il intristam mai mult deci PURTATI ECHIPAMENT!!!! ASFALT USACAT!

Editat de Sorceror
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi ink nu am motor...sunt tare convins ca echipamentul joaca un rol extrem de important nu numai pt noi incepatorii... :D asa ca drum uscat si lung tuturor ! :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit ca prin posturi si mesaje sunt mai greu de convins unii incepatori de importanta purtarii echipamentului. aici putem lasa imaginile sa vorbeasca de la sine:

 

1. lipsa manusilor:

Propun sa postam si echipamentele salvatoare care "se jertfesc" pentru a ne salva. Unele casti pot sa arate impresionant, cu santuri adinci si viziera rupta. Prin analogie e simplu sa-ti dai seama ce poteai pati daca nu aveai casca. Idem si in cazul costumelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bun topicu

1. mai vrem poze..ca sa vada si baietzeii de bani gata ce face prostia din om ( ca daca vrei sa fii cool e posibil sa te racesti de tot)

2 treaba cu pliantele ar prinde bine in scoli si licee, facultati..eu pot distribui la mie in liceu..plus ca rprinde bine l aintrunirile moto...(inainte ca lumea sa se faca pulbere)

3 chiar daca nu esti incepator tot tre sa casti ochii lapozele astea...si daca esti incepator cu atat mai mult..si daca stii ca esti si idiot si nu te poti abtine..vinde motoru faci un bine celorlalti..( ca daca dupa atatea sfaturi, poze si filmulete nu ai inteles nimik inseaman, fara suparare, ca esti (cuvant urat))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa cateva ore bune de citit acest mega topic, am ajuns si eu la o concluzie destul de simpla si destul de sigura, si aceea sa PORT ECHIPAMENTUL, pozele sunt infricosatoare nu am ce spune la capitolul acesta, insa se zice in viata ca "ti-o faci cu mana ta". Ce intrebare am si eu pentru voi este, cam cat costa un echipament complet, de unde il pot achizitiona.

 

 

P.S : Da sunt incepator, inca nu am motor, dar intentionez sa-mi cumpar unul, deh... banii in romania se produc greu si chiar nu am de gand sa ma duc la "mami miliardara" sa-i cer bani...

 

Multumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri pana azi am citit aproape toata seciune de "Incepatori". cel mai educativ si bun topic a fost acesta. la inceput ma gandeam ca o casca, manusi si geaca imi ajung. acuma skimb impresia si ma ekipez din cap pana-n picioare. dar mai am pana incep scoala, pana o termin ... si pana vine motorul. multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult! Sunt incepator dar conduc conserva, am citit si topicul pentru incepatori cu sfaturile lui oldschool si am inteles ca trebuie echipamentul inaintea motorului. Rational. Dar aici mi-a vibrat instinctul de conservare, nu atat cat sa imi treaca pofta de motor dar suficient cat sa fac o comanda de echipament.

 

Felicitari cui a avut ideea topicului si tuturor celor care au postat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu zic sa bolduiti topicul si sa-l mutati la teme importante. Veti salva cativa metrii patrati buni de piele de la jupuiala.

 

Am fost si eu in situatia din postul 1, poate chiar un pica mai rau, da nu am simtit nevoia sa fac poze si sa le pastrez ca amintire.

 

Mai circula pe net cateva poze horror rau de tot, da astea mai "usurele" cred ca sunt mai bune, deoarece te indeamna sa iei masuri. Cand vezi o poza gen supersport impact frontal cu tir, iti vine sa te lasi de tot...

true

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

da...F. bun topicul, f. buna initiativa...Dar deja este cam veche treaba cu echipamentul care trebuie purtat in permanenta. Pana la urma fiecare face DOAR ce vrea (in cazul unora ce vad - ala poate sa mearga fara, de ce sa nu merg si eu...si asta face).sunt multi care se ghideaza dupa ce vad pe strada si nu dupa ce intra pe motociclism sau alte situri si, citesc,baga la cap, aplica. Treaba cu echipamentu trebuie sa fie un lucru LOGIC care sa tina de fiecare individ in parte "daca nu-l port pot sa o patesc rau de tot...oare merita". Asta zic eu ca ar trebuii sa fie in capul oricarui om care pretinde ca este motociclist. Cred ca cel mai bine ar fii sa vb. din proprie experienta la cazaturi si situatii in care echipamentul si-a facut treaba sau ..regrete ca nu l-am avut...de ce nu ..poate poze cu vanataile si cicatricile noastre...

 

Conduc un Gs 500 de cateva zile. A 2-a zi dupa ce mi-am luat permisu ...am dat cu ea pe jos pe la vreo 15 km/h ceva de genu...(abordarea gresita a unui viraj, fugit fata...cazut pe jos..cred ca stiti despre ce e vb. :) )...Echipamentu FULL il purtam si cand mergeam ca pasager (unde era sa patesc cel mai mare accident). Concluzia: NU am atins cu capul de asfalt (deci casca nu mi-a folosit), DAR...manusile si-au facut treaba EXCELENT. nici cea mai mica problema la mana,geaca la fel (am cazut in cot .si ..nici o treaba)...bocancii moto la fel..nici o problema la picior (o parte din roata spate a cazut pe picior)..s.a.m.d. Singura treaba este ca, am o vanataie pe gamba (acolo unde genunchierele NU ajung ). In rest nu am nimic...tot ce am zis mai sus ..au costat ceva bani..dar intr-un final si-au facut treaba pt. ca m-am ridicat fara nici cea mai mica problema (in mare parte si am plecat mai departe)

 

 

PARADOXUL CEL MAI MARE ESTE CA... manusile m-au ros la un deget in timp ce mergeam cu ele ( degetu mic de la mana stanga :moto: )..cand am ajuns si le-am dat jos era o mica basica sparta...2 zile mai tarziu s-a facut o mica infectie.

 

Nus de ce s-a intamplat asa ceva..pt. ca sunt manusi BUNE ( http://www.rst-moto.com/products.asp?product=45 ) si cand le-am probat nu m-au deranjat cu nimic, si numai la mana stanga s-a intamplat

 

Concluzia sa o traga fiecare..pana la urma ce se poate intampla...??? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-au ros pt ca iti sunt un pic mici... nu ti-ai dat seama pt ca atunci cand le-ai probat, ai facut-o cu mana tinuta in pozitie normala, pe cand, pe motor stai timp bun cu mana indoita si incordata. acelasi lucru l-am patit si eu, dar dupa cateva purtari se vor intinde la fix. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-au ros pt ca iti sunt un pic mici... nu ti-ai dat seama pt ca atunci cand le-ai probat, ai facut-o cu mana tinuta in pozitie normala, pe cand, pe motor stai timp bun cu mana indoita si incordata. acelasi lucru l-am patit si eu, dar dupa cateva purtari se vor intinde la fix. :cheers:

 

 

Asta e ca nu sunt mici ...vin exact asa cum trebuie..sunt marimea L..M'ul era prea mic iar xl'ul f. mari :D (am stat cred ca juma de ora la scorpio numai pe manusi..am probat tot ce era prin rafturi)..si CULMEA..este la mana stanga pe care o folosesc mai putin.oricum e destul de urat ..acum tb. sa port bandaj la deget :o

 

Spre sa se lase cat mai curand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si bine v-am gasit !

 

Foarte bun topicul ! Felicitari ! :D Deci se pare ca mai intai trebuie sa-mi cumpar echipament. O sa rasfoiesc forumul incepatorilor in acest sens. Cat despre viitorul motor... intentionez sa-mi iau un scuter cu aspect de motocicleta, ceva in genul Aprilia RS 50.

 

Ref. la poze... Sotia mea a lucrat ani de zile asistent medical la Reanimare in Spitalul de Urgenta Bagdasar Arsenie (acum s-a mutat la Hematologie la alt spital si bine a facut) :cheers: si am vazut destule cazuri mult mai grave decat cele prezentate in pozele de mai sus. Viteza si lipsa echipamentului au dus la mutilari pe viata si in cel mai rau caz la la deces. Media de varsta era undeva pe la (atentie) 20 de ani !

 

In fine, nu vreau sa "umbresc" mai mult decat este acest topic, cert este ca SE IMPUNE ECHIPAMENTUL !!!

 

Inca o data felicitari pentru subiect ! :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

frumos prezentat

 

dar mai trebuie specificat ca si daca ai un echipament de protectie slab nu e mare diferenta

 

de exemplu eu am avut o casca SAFEBET si am zis ca e de ajuns pt ce am eu. si mi-a cazut odata de pe rezervor si s-a crapat. daca dadeam eu cu capul de asfalt ........... :smoke:

 

si dupa asta mi-am luat una calumea (se vede si in poze) :agree:

 

mai vreau protectii pt tibie si genunchi si am mai vazut ceva fff interesant (poze)

 

post-20643-1188045109_thumb.jpg

 

post-20643-1188045136_thumb.jpg

 

Astea ar costa cam 160 E (www.fc-moto.de) dar cred ca fac mult mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bun topicu

1. mai vrem poze..ca sa vada si baietzeii de bani gata ce face prostia din om ( ca daca vrei sa fii cool e posibil sa te racesti de tot)

2 treaba cu pliantele ar prinde bine in scoli si licee, facultati..eu pot distribui la mie in liceu..plus ca rprinde bine l aintrunirile moto...(inainte ca lumea sa se faca pulbere)

3 chiar daca nu esti incepator tot tre sa casti ochii lapozele astea...si daca esti incepator cu atat mai mult..si daca stii ca esti si idiot si nu te poti abtine..vinde motoru faci un bine celorlalti..( ca daca dupa atatea sfaturi, poze si filmulete nu ai inteles nimik inseaman, fara suparare, ca esti (cuvant urat))

 

 

Salutare Tuturor!

 

Inca nu am motor, dar sunt pe lista de asteptare pentru un GS500.

Am gasit si eu o poza buna ... de tinut minte ... :agree:

Drive safe!

 

15facts.jpg

Editat de dody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain topicul m-am invatat minte :P ieri am cazut cu un moped piaggio ca am mers pe o roata vro 2-3 metri si dupa pe jos acu is accidentat :) o sa pun cv poze asfalt uscat salutari cu faru' daca merge sau daca aveti :) numai bine drive safe!!! :agree: :ok: :ok: :ok:

 

--- Mesaj completat în 26 Aug 2007 23:12 -------------
o sa pun poze :smoke: aveti grija de voi

post-21692-1188158853_thumb.jpg

post-21692-1188159045_thumb.jpg

post-21692-1188159070_thumb.jpg

post-21692-1188159096_thumb.jpg

post-21692-1188159127_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DSC00206.jpgOdata am dat si eu cu mine de Terra si nu mai vreau a doua oara... o luna mi-a trebuit sa imi revin complet. In secunda 2 dupa ce m-am pus pe picioare am si fugit in Germania dupa echipament.

Nu doresc nimanui sa nu poata dormi noaptea de durere desi rupt de oboseala...

Asa ca aveti MAAAAARE grija. Mai bine mori de cald la 35-40 de grade decat sa stai cateva saptamani/luni si daca ai nenorocul poate chiar toata viata pe margine si sa te gandesti...ce idiot am fost...

ASFALT USCAT! si sa ne vedem cu bine pe strazi pe 2 roti nu in carucioare...

Sa vad daca gasesc poza cu cotul meu dupa ceva timp de la cazatura... :smoke:

 

M-au innebunit astia de la tv cu excesul de sare zahar si grasimi... si alcoolul dauneaza grav sanatatii... poate ca un clip din asta ar fi mult mai bun.

Sa recunoastem cred caneatentia soferilor, a motociclistilor teribilisti etc a facut mai multe victime decat sarea zaharul si grasimile!

ASFALT USCAT! :agree:

Editat de rramses
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se numeste clipul acela englezesc in care tipul iese cu un ducati si erau semne care il atentionau ca iese un tractor, ca e balega pe jos, etc, etc. Mi s'a parut foarte misto clipul, il gaseste careva?

THX!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

postasem si eu un link cu niste poze cutremuratoare , unde am si spus despre ce e vorba , accesarea lui era optionala. sau noi nu trebuie sa shtmi decat ca pe motor in cel mai rau caz ne julim. sa shtiti k e imposibil sa ne rupem in doua de la jumate , sa avem matze imrastiate sau creierii pe asfalt , nu se poate , doar julituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dumnezooooooooooooo :finger: :moron: :lol: :eek: :cheers: :cheers: :rock: :what:

Ce am vazut aicea ma cam speriat.Banuiesc ca toata lumea cunoaste riscurile sa fi motociclist.sper sa nu vad niciodata live asa ceva sau mai rau sa arat eu asa.Ma simt model ca intotdeauna conduc cu casca manusi pantaloni lungi si cizme(fff rar adidasi niciodata slapi sau ceva de genu) si destul de des pantaloni geaca de piele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...