Sari la conținut

HUSE MOTO - De care/De unde?


paulynos
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut. Este o mare diferenta intre huse...cea ce se reflecta si in pret . Aia de 40 lei..atat face, si daca la inceput o sa ai impresia ca ai economisit 50-60 lei, o sa ajungi la concluzia ca de fapt ai irosit 40 lei . Acum depinde si daca o cumperi sa o ti acoperita de praf in garaj,unde este f ok si una ieftina .

Din husele enumerate mai sus, cea mai cunoscuta ca brand este cea de la Oxford...pretul este foarte bun,chiar ciudat de mic...tinand cont cat costa la producator plus ca mai sunt si cheltuielile de transport sa le aduci in Romania .

Husa Tech7 Shedow este vanduta de mine...Este cea mai buna din cate modele am adus eu in tara pana acum. Nu-mi fac reclama, pentru ca mai am pe stoc doar 3 bucati, si nu voi mai avea oportunitatea sa mai aduc, deoarece producatorul dupa ce a intrat pe piata cu preturi rezonabile...le-a scumpit incat ar ajunge la un pret final prea mare . Cealalta husa, chiar din primul tau link , am avut-o in trecut...deasemeni este de o calitate f buna, partea de jos este din material rezistent termic ( nu se lipseste/topeste pe esapament ) , cusaturi duble , elastic in zona rotilor , prindere elastic pe sub motor...o am de peste 2 ani pe motor si materialul nu a crapat /decolorat de la soare sau frig .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin cea din lidl nu trece apa ???

Nu pot sa-ti raspund daca trece sau nu apa, am folosit-o sub husa oxford in iarna asta, sa-i tina de cald ca a stat afara. Am mai avut una visinie de la louis, entry level ca pret, a fost buna dar s-a distrus in timp. Cele actuale de la louis nu au review-uri prea bune. Oxford e o alegere buna, si eu m-am bazat pe opiniile celor care o detin. Toate cedeaza dupa 2 -3 ani, se subtiaza si se rup. Daca se ascund pisicile sub ea si dau cainii tarcoale o vor face franjuri, trebuie sa pui ceva pe sa ori sa o legi daca nu umbli la ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are arunca cu bani , cea mai amuzanta husa care am vazut-o era un BIG BAG de rafie pentru nisip ,faza e ca rezista de ani buni.

Eu imi acoper trotineta in garaj cu un ceolofan mai gros sa nu se depuna praful pe ea dar daca ar fi sa o tin afara decat sa dau cateva sute de lei pe o caricatura de husa mai bine imi cumpar singur o musama rezistenta dau si dau un bacsis la o croitoreasa sa ii traga cateva cusaturi si un elastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are un vecin din aia de la Lidle pe un XT600... nu ajunge decat pana la jumatatea motocicletei (are topcase) si a stat toata iarna afara... si eu cred ca cele de la oxford sunt cele mai ok avand in vedere pretul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am cumparat o husa de la MyMoto anul trecut, a fost in jur 85/100 lei si e chiar buna, nu trece ploaia, tine bine mersi e rezistenta, nu se rupe usor in schimb atentie la jmecherasii de cartier care n-au ce face noaptea ca eu am gasit-o intr-o dimineata arsa cu tigarea, vreo doua gauri frumusele, asta e, ce sa-i fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Huse, huse da' unde le țineți? N-am folosit până acum o husă dar de săptămâna viitoare încolo tre' să folosesc și eu o husă d`asta. Mă tot întreb unde ar trebui s-o pun când ies cu trotineta. Parcă n-aș mai urca iar până sus în casă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stau la 9 si iti spun ca in cea mai mare parte din timp nu ai de ales,sau poti sa o cari cu tine in ghiozdan,dar e destul de volumimoasa.

 

Rutina zilnica la mine era:coborat jos,demontat antifurturi,luat husa,urcat sus,echipat de motor plecat.Seara veneam acasa,urcam sus,ma dezechipam,coboram jos si legam antifurturi si puneam husa.

 

Foarte foarte foarte incomod sa faci asta zilnic.Acum am gasit de inchiriat un garaj,vreau sa zic ca FACE TOTI BANII desi de banii aceea puteam sa ma plimb.dorm linistit noaptea,iar ziua numai cobor si am in garaj tot,de la casti pana la husa daca vreau etc.Cand vin acasa,numa o bag in garaj,las castile acolo si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal, bag antifurtul (Oxford Hardcore de 12mm lantul si 120cm lungime) sub saua la pasager, iar husa o strang si o bag in ghiozdan in spate. Oricum imi iau ghiozdanul mai mereu cu mine in spate. Husa o am de la krounamoto.ro. Stransa, imi ocupa cam jumatate din ghiozdan (daca o indesi un pic, desigur).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stau la 9 si iti spun ca in cea mai mare parte din timp nu ai de ales,sau poti sa o cari cu tine in ghiozdan,dar e destul de volumimoasa.

 

Rutina zilnica la mine era:coborat jos,demontat antifurturi,luat husa,urcat sus,echipat de motor plecat.Seara veneam acasa,urcam sus,ma dezechipam,coboram jos si legam antifurturi si puneam husa.

 

Foarte foarte foarte incomod sa faci asta zilnic.Acum am gasit de inchiriat un garaj,vreau sa zic ca FACE TOTI BANII desi de banii aceea puteam sa ma plimb.dorm linistit noaptea,iar ziua numai cobor si am in garaj tot,de la casti pana la husa daca vreau etc.Cand vin acasa,numa o bag in garaj,las castile acolo si gata.

cu un set de cutii laterale (care raman pe mobra tot timpul) + topcase eu am rezolvat aceasta problema. am loc suficient pt orice .

 

off topic. un cos pe roti plin de la kaufland l-am indesta in coburi si topcase si cand nu mai am loc in cutii husa o leg cu chingi de ancorare elastice (care iarasi sant dupa mine tot timpul) pe un capac la o cutie laterala.

 

apropo, lantul antifurt se poate lasa la locul "faptei" inchis bineinteles .

Editat de ow3x3xpr3ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă gândeam într-un timp să dau niște găuri în husă și s-o leg cu lanțul. Până la urmă cred că o să las motorul fără nici o husă pentru 2 luni cât o să fiu nevoit s-o las afară.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-i un oxford, e maxim 1 milion si merita. Decat sa iti ploua direct pe ea - dupa stai sa o stergi ca sa te poti aseza, se aduna praf - te murdaresti; din cauzele astea si din cauza ca nu bate la fel la ochi ca si cand ar fi descoperita mi-am luat husa.

 

Acum eu foloseam 2 smecherii, ca sa nu ma urc pana la etaj:

1) in portbagaj la masina.

2) in cutia postala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand husa de protectie integrala PROTECH, compusa din doua piese, inchidere cu fermoar.....asigura acoperirea integrala a motocicletei, protejeaza complet motocicleta de praf si noroi! dimensini 232x100x125....pret 50lei! husa este nou nouta, in cutie!



VANDUTA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nu ştiu ce neamuri de câni aveţi voi pe acolo dar eu am avut ani la rând Oxford Aquatex ( mărimea XL este 95 lei ) şi n-am avut probleme vară/iarnă. Cea mai veche dintre huse o am pe scuter şi face la vară 3 ani, în afară de tăieturi pe care le-au provocat pisicile ( pe care le-am rezolvat; nu tăieturile ) încă-i impermeabilă şi toate cele, ţine mobra pe timp de iarnă la minim 15°C chiar dacă afară sunt -30°C. :eek:

Sunt confecţionate dintr-un material asemănător ( poate şi identic ) foilor de cort, husele de mărime XL pot fi strânse într-un volum mai mic de 1 litru.

 

io-s tare curios cum iti tine mobra la 15 grade cand afara-s -30 :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut husa pe comanda in Otopeni la o firma care face in general pt. masini. Te duci acolo, iti pune materialul pe moto, isi iau niste repere si intr-o ora maxim e gata, asta daca aveti timp de stat. Materialul nu e impermeabil 100%, e ceva 60/40 impermeabil/permeabil, dar este textil sintetic si ff rezistent. Se poate spala si la masina.Culoarea e un fel de gri.

Firma se numeste autotex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator GSA

am de la bmw de 10 ani cred, o tin numai aruncata prin curte cand nu e pe motor, e neagra pe o fata si argintie pe dos. a fost exceptional de rezitenta, am avut si louis si alte porcarii, nu tineau nici un an. nu stiu cat a costat, sunt pe marimi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce husa pentru motocicleta sa-mi iau buna pentru ploaie si zapada?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...