Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Fost...probat ...plecat! Ma asteptam ca la 200 Ron sa fie ceva inferior calitativ insa chiar nu merita debandada.

 

Castile cu Flip-Up se destramau in maini vazand cu ochii... La una mi-a sarit viziera, la alta nu stateau ochelarii ridicati iar cea de-a 3-a nu corespunea numarul.(era L insa ca si dimensiune, era mai decraba S). Exteriorul parea din plastic casant de cea mai joasa speta...

Castile Open Face erau mai bine inchegate..probabil; si din lipsa partilor mobile. Cele Open Face erau la 100 Ron si sa zicem ca pentru oras ar fi fost ok-ish.

Manusile....horror...extrem de groase, cu ranforsarea pozitionata gresit. Cusaturile sunt asa de bine facute incat fiecare pereche era cusuta usor difert...Nu mai zic de faptul ca nu simteam nimic cand interactionam cu ,,elementele''...

.Pe bune, Crivit ii fac pe cei de la Probiker sa para Alpinestars sau Dainese. Si nu sunt o persoana foarte exigenta cand vine vorba de calitatea echipamentelor moto.

 

Sfatul meu: Pas. Mai bine va orientati spre ceva SH in stare cat de cat bunicica.

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

 

 

Apropos de cagule, cine ştie unde găsesc cagula coolmax ieftina, online

Eu mi-am luat din astea din lidl, materialul este foarte asemanator ca cel coolmax, poti lua cu incredere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de sosete am uitat si nu am cumparat. sunt bune de ceva?

si acum am incercat bluza si e cam fixa, sunt mai mari de XXL? ca eu nu am mai cautat, am presupus ca xxl va fi chiar mare, dar e fixa

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sunt foarte bune si sosetele. Daca nu ai mai purtat termic pina acum este posibil sa nu fii obisnuit, prima oara ai senzatia ca te strange, dar pe urma te obisnuiesti..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am venit si eu si am studiat manusile = mai nasoale ca cele de pe acum, cagula = ok - daca nu aveam inca vreo 5 probabil ca imi luam, braul = ok - acelasi ca si pana acum. Spray-uri de toate felurile, de curatat motor, jante, frane, lant etc. sincer nu am avut curiozitatea sa imi iau, am solutii mai bune. Castile am uitat sa le studiez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile flip-up le-am studiat si eu. Calitatea e....de 200 ron. Interiorul nu are ergonomie deloc, cred ca-s destul de incomode la purtat. Finisajul lasa de dorit....ma rog, pentru un scuter, ceva poate fi o varianta, da` eu n-as avea curaj sa merg pe moto cu casca din aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata.

Am luat aseara o cagula si un brau. Le am si testat.

*Braul isi face treaba, protejeaza rinichii si arata ok. Am emotii ref la CAND o sa se descoase ariciul pentru ca par cusaturile cam firave. Oricum, ma gandesc sa le intaresc cumva. Pentru pretul de 25 ron, merita.

*Cagula arata f bine, e elastica si nu ti vine pe ochi cand tragi casca.

Avantajul e ca e f racoroasa si nu retine transpiratia. Aseara, la ce vaj era, mi a fost cam racorica.

Pt vreme mai aiurea le recomand pe alea din bumbac. Probabil, la vara, o sa fie asta de la LIDL recomandabila.

 

Sper ca va ajuta review ul. :))

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi s-a parut interesant si tester-ul asta http://www.lidl.ro/cps/rde/SID-D2E8633C-44D0A503/www_lidl_ro/hs.xsl/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=11666

Am luat unul, l-am probat si testat alaturi de un multimetru iar valorile erau corecte. E bun de pus sub sa, langa trusa de scule, cand mergi la un drum mai lung.

Am mai luat 2 spray-uri pentru curatatul motorului, isi fac treaba acceptabil la banii astia. Niste spray-uri pentru curatat lantul. Le folosesc dupa ce spal lantul cu motorina si sunt multumit de ele.

Am mai luat si sprayul ala impotriva ruginii (nu stiu cum se comporta ca nu l-am mai folosit)

 

Ce ziceti de spayul de curatat frane? http://www.lidl.ro/cps/rde/SID-D2E8633C-44D0A503/www_lidl_ro/hs.xsl/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=11642

Trebuie sa desfac tamburul de la motoreta sa-l curat si ma gandeam sa iau un tub de la LIDl.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cagula arata f bine, e elastica si nu ti vine pe ochi cand tragi casca.

Avantajul e ca e f racoroasa si nu retine transpiratia. Aseara, la ce vaj era, mi a fost cam racorica.

Pt vreme mai aiurea le recomand pe alea din bumbac. Probabil, la vara, o sa fie asta de la LIDL recomandabila.

Cagulele din bumbac sunt cea mai proasta combinatie posibila, in orice anotimp!

Vara transpiri si esti pasibil la raceli si contracturi musculare in zona cervicala, iar iarna ingheti in ele!

Cagulele adevarate contin lycra si polyester, cele de vara sunt din coolmax (care are in coomponenta aceleasi materiale, pentru eliminarea rapida a transpiratiei) iar iarna sunt windstopper.

Ce se vinde in louis cu 2 euro foloseau tanchistii sovietici in WW2

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cagula de la Lidl e o alegere proasta, cel putin ptr mine. Nu o pot purta mai mult de 1 ora, imi da o senzatie neplacuta de iritare.

Mai bine mai pui cativa lei si iei Vanuci Coolmax de la Louis sau ceva mai multi lei pentru cele Dainese din matase: http://www.dainese.me.uk/dainese-silk-balaclava.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am trecut pe la Lidl. Nu va sfatuiesc sa folositi rahaturile alea de spraiuri mai mult decat ocazional. S-ar putea sa ramaneti fara oringuri/xringuri/zringuri. Pe ele scrie ca sunt pentru curatat "lanturi". Nu zice nimic de mobre, de oringuri sau alte asemenea. Ba, dimpotriva, scrie ca trebuie testata compatibilitatea cu alte materiale si ca trebuie evitat contactul cu cauciucul. Ca e o poza cu o foaie si un lans pe tub nu inseamna nimic.

Sosetele alea zise "moto" sunt 100% plastic. Gioalele mele nu suporta asa ceva.

Costumele termo sunt 90% alea pe care le vindeau acu un an ca fiind pentru schi, doar ca au pus o poza cu o vitezana pe ambalaj. Nicio legatura intre cele doua sporturi, deci in niciun caz aceleasi toale, cel putin nu alea care intra in contact cu pielea.

Manusile par cat-de-cat, dar la 80 de lei mi se par scumpe pentru no-name-uri.



A, am uitat, castile alea sunt niste infectii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea si luv mai sus, daca ai inclinatii catre sport sau efort nu ai ce cauta cu bumbac pe tine. Plasticul ala e foarte bun. Eu sunt la al doilea costum termo de la 2 producatori diferiti si imi place materialul. E pufos ca un bumbac. Mi-am luat cagula maleta itari ciorapi si brau si din ce imi amintesc pe unul din produse scrie ca e fabricat in proportie de 90% plastic reciclat din peturi. Totusi au facut o treaba al naibii de buna. Eu ma simt confortabil in ele atat pe motor cat si la ski sau expeditii montane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bumbac + sport = duşman pentru sănătate.

 

Plastic, mătase, lână merino - acestea sunt materialele care se recomandă a se purta pe piele ( cât mai aproape de aceasta, de preferat în contact cu pielea ) în timpul activităţilor sportive. Nu contează că e ski, drumeţie, atletism sau motociclism, rolul lor este acelaşi, grosimea materialului diferă câteodată în funcţie de temperatura de utilizare.

 

Personal, mănuşile mi se par penale rău în comparaţie cu restul elementelor de îmbrăcăminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la schi transpir, pe mobra niciodata (excludem coclaurii nasoi si perioadele de canicula, ca in cazurile astea n-am nevoie de niciun termo...). Deci n-am cum sa inghit acelasi underwear in ambele cazuri.

 

In plus nu stiu altii cum sunt, dar io daca pun ciorapi de plastic in picioare parca pun ciorapi din urzici; cum transpir un pic, cum nu-i mai suport. Bumbac 100%, altfel...naspa. La fel si cu maieuri/tricouri sintetice direct pe piele. La orice sport care ma face sa transpir. Si daca nici io n-am transpirat la viata mea... Si deocamdata nimic nasol pentru sanatate din combinatia bumbac+sport. Merg plastice( polare, mesade, termo, etc) si-si fac treaba cu brio, dar nu direct pe piele.

 

Nu stiu ce-au descoperit recent cercetatorii britanici despre bumbac, dar io fara el nu pot. Dar, ma rog, fiecare cu/pe pielea lui.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Aici tine de gradul de sensibilitate al fiecaruia, este posibil sa dezvolti o oarecare alergie la diverse materiale, eu port termicele oriunde, la ski/cind ma dau cu bicicleta/cind merg seara la munca pe sub imbracaminte, etc si ma impac foarte bine cu ele.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...