Sari la conținut

Echipament moto la LIDL


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

@george

In afara castii se aud bine, in casca se aud in functie de cat de bine ai posibilitatea sa le montezi si asta e valabil pentru toate intercom-urile, depinzand atat de casca, cat si de montator. E un aspect foarte important asta ca sa putem realiza o analiza obiectiva. Cu aplicatia " Sound meter" pe android si o casca lipita de microfonul telefonului imi da 90 db si cu telefonul tinut in mijlocul castii sunt cam 80 la maxim. Oricum cand mergi cu motorul, muzica trebuie data astfel incat sa auzi ce se intampla si cu traficul, astfel e cam periculos.

Bateria-a fost incarcata si dupaia a mers cam o ora jumatate prima data si dupaia inca 4 ore in continuu. Acuma e iar cu muzica in el ca l-am inchis cand m-am culcat aseara .O sa revin cand se termina bateria.Si am si vorbit la telefon vreo 10 minute si se aude foarte bine, nici nu isi da seama interlocutorul ca vorbesti din casca. Raspunzi din lateralul castii si inchizi la fel. Poti sa dai drumul la muzica si sa o opresti tot din bluetooth. Alta chestie e ca nu preia ringtone-ul telefonului, are el un ringtone de baza. Nu stiu daca se poate face ceva in legatura cu asta.

 

@banzay

E tub din ala de ramane reglat pe pozitie si il bagi inainte sau dupa ce iti pui casca. Depinde cum preferi si cum e si casca ta. Eu il bag sa fie lipit de casca undeva in fata stanga.. Poti sa il reglezi deschizand viziera.

 

 

Singura chestie e ca atunci cand pui sa vorbesti cu pasagera se aude un zgomot de fond , o fasaiala, dar e de intensitate mica si pe mine ma linisteste. :crack: Zici ca e un susur de cascada . S-au putea sa faca o microfonie cumva la mine acasa. Oricum 100% eu nu o sa aud asta pe motor cu V2 si Leovince. Discutia dintre pasager si pilot se aude tare si clar.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tocmai ce m-am intors de la un "test" al costumului termic. La pretul asta am un singur lucru de spus, este pacat sa nu-ti cumperi.

La picioare doar "izmenele" si pantaloni textili (goretex) de vreme rece. Sus, bluza termica direct pe piele, o flanea de bumbac / lana peste bluza si geaca textila cu guler inalt si legata de pantaloni prin fermoar.

Pe toata durata plimbarii am simtit caldut. Cand nu purtam costumul, simteam restul echipamentului rece.

Ideea este ca geaca trebuie sa se inchida bine la gat, sa nu patrunda aerul in interior si nici la spate sa stea ridicata.

Eu unul sunt super multumit la banii astia. Ma gandesc ca daca ai un echipament de calitate superioara, nu ai nici o treaba cu frigul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@banzay

E tub din ala de ramane reglat pe pozitie si il bagi inainte sau dupa ce iti pui casca. Depinde cum preferi si cum e si casca ta. Eu il bag sa fie lipit de casca undeva in fata stanga.. Poti sa il reglezi deschizand viziera.

 

Multam, nu stau totusi chiar bine cu banii asa ca mai astept un pic... poate le prind la reducere, dar mi-e ca iar le cumpar si nu le folosesc. M-am uitat si la borsetuta aia la 50 de ron, era interesanta daca avea si magnetel... castile preturi decente. Flip-uri la 100 ron. Totusi treaba e eu am avut un crivit acum ceva vreme, adus din germania si era mult peste cojile astea...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani! :)

Cred ca mai gasesti si maine ramasite... dar nu la oferta principala. Cred ca XL ar merge, dar depinde si de conformatie... eu am luat bluza XXL. Scoti unul din ambalaj si vezi cum e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu doua intrebari.

Ofereta mai e valabila si maine?( nu am avut timp ieri ca mi-am sarbatorit ziua iar azi mi-am lins ranile)

Ce masura sa-mi iau termicele la 1,82 si 80kg

 

Multumesc anticipat.

1,84 cu 75 de kg. XL e fix, cred că mergea şi XXL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am testat si eu costumul termic azi.

Datele problemei:

- de la ora 14:00 pana la ora 19:30

- 7-8 grade Celsius, innorat

- motocicleta touring - protectie buna la vant

- echipament textil, geaca din Gore-Tex, pantaloni din Cordura, ambele cu mesade, cagula tot Crivit de la Lidl, ghete, casca, manusi bla bla

- incalzire la manere si scaun

- imbracat totul direct pe piele, fara alte flanele.

 

Concluzia:

BETON!! Mega multumit!! Am temperatura constanta, nu mi-e frig deloc, nu ma mananca pielea, o sa mai cumpar si la anul daca o sa ajungem sanatosi si se uzeaza pana atunci.


» Post actualizat in 15 Mar 2015 18:27

1,84 cu 75 de kg. XL e fix, cred că mergea şi XXL.

 

Nu, nu. Eu am 1.85 si 94 kg si XL imi vine perfect. XXL ar fi mai mare decat trebuie... doar daca ai canistra de bere deasupra p#lii. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu. Eu am 1.85 si 94 kg si XL imi vine perfect. XXL ar fi mai mare decat trebuie... doar daca ai canistra de bere deasupra p#lii. :D

Atunci mă felicit că am ales bine. Fac proba sâmbătă. Flip-uri XL or fi fost? Vroia un prieten mai căpcăun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atata vreme cat castile moto de la lidl sunt omologate, lasand la o parte discutiile despre confort, pentru cat costa, ofera "optiuni" ce nu se regasesc decat la casti de 5-8 ori mai scumpe, nu prea inteleg de ce fuge lumea de ele. Sunt de parere ca exista pe capul multor mototoristi din tara casti care in caz de ceva ar fi cu mult mai slabe decat aceste casti si le-as recomanda acelor mototoristi ca pt un cartus de tigari sa isi ia o casca noua si omologata. De scuteristi ce sa mai vb. Sunt unii prapadaiti, navetisti, care scuteru este singuru lor mijloc de transport si saracii au ipe cap oale/castroane de 20-30 de ani si nicidecum casti. Din pacate se poate spune ca viata e nedreapta, dar pana una alta nu oricine isi permite sa isi cumpere o casca cu pretul a 3 scutere.

Iar de purtatul castii "de firma" ne inchisa ca e cool...

Cine detine prin casa o surubelnita si sa zicem niste spray cu vaselina siliconica, chiar poate transforma o casca "naspa" de lidl, in cateva minute, intr-o casca decenta.i.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1,84 cu 75 de kg. XL e fix, cred că mergea şi XXL.

Ma luai dupa tine si azi am achizitionat XL, stau ca pe gard, adica ele se muleaza dar apar incretituri, elasticul pantalonilor arata ca niste ciorapi largiti, bluza imi venea lunga rau adica zona cu plexul era coborata cu 10 cm. Am fugit repede sa le schimb cu L, mult mai bine desi parca strang dar se lasa.

Intercom nu mai aveau :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intercom nu mai aveau :(

Incearca la magazinul de langa agip pe iuliu maniu.Aproape de cora lujerului.

Ieri mai aveau vreo 4-5

» Post actualizat in 16 Mar 2015 14:55

Deja au aparut samsarii: http://olx.ro/oferta/sistem-intercom-bluetooth-motocicleta-scuter-atv-sigilat-ID3cfM3.html#2bc5462fa0

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumparat echipamentul termic si azi testat, la temperaturi sub +10 grade, iar acum la sosire (pe bezna) cred ca nu erau mai mult de 5-6 grade cu plus. Incredibil, doar cu echipamentul termic pe sub geaca din piele si pantalonii textili fara mesada, nu am simtit deloc frigul...chiar m-am simtit confortabil si la viteze maricele si in cimp deschis, cu nitel vint din fata-dreapta. Singura teapa a fost briul, fiindca l-am cumparat fara proba si este cam mare pentru mine, asa ca, daca cineva are burtica peste 100 cm circumferinta si are un briu care il stringe, putem face schimb. Sau, daca cineva il vrea si nu gasesc la schimb, il vind la pretul de achizitie. De preferat schimbul sa fie in zonele Olteniei...ca sa nu mai cheltuim si cu transportul. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sambata mi-am cumparat un brau, si o cagula, si 2 borcane cu castraveti murati pentru sotia.

Am mers de fapt pentru huse, dar nu erau. Maybe next time.

Q: ati lua pe motor prietena / sotia / amanta (dupa caz) cu o casca de 50RON pe capul ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...