Sari la conținut

Accident Bd Basarabia


Grimstone
 Share

Postări Recomandate

Eu numai in masina circul linistit, pe mobra intra in functiune un sistem de autoprotectie.(asta de vreo 5 ani, cand am cazut rau pe coclauri). Vad ca pana acum are efect..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

legea spune ca poti merge pe linia de tramvai daca drumul are cel mult 2 benzi pe sens, insa daca o iei prin stanga refugiului se ia carnetul.

daca era refugiul plin de pietoni era greu sa te vada cand s-a asigurat ca deh, tramvaiul e mare, tu esti mic si te poate confunda cu pietonii de pe refugiu

daca era cu politie sigur te scoteau vinovat. bine ca esti ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o iei prin stanga refugiului se ia carnetul.

 

ART. 108

(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:

b. 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

5. nerespectarea semnificatiei indicatorului "ocolire", instalat pe refugiul statiilor de tramvai;

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ok, dar daca la refugiu e semafor si te bagi in fata masinilor oprite la rosu se ia carnetul. la asta m-am referit, dar totusi pe basarabia sunt mai multe refugii fara semafor decat cu semafor.

imi cer scuze inca o data. poate ne lamureste initiatorul daca era semafor in dreptul refugiului sau nu

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost funny.

Bine ca esti tu sanatos si ca nu a fost mai rau.

 

Parerea mea (oricat de c-c-t li s-ar parea motociclistilor adevarati de pe forum) este ca nu aveai ce sa cauti niciodata acolo.

Mai mult decat atat, daca l-ai vazut la jumatea refugiului si nu ai putut sa opresti, inseamna ca viteza ta era mai mare decat cea recomandabila pentru o astfel de manevra.

Dar, cum spuneam si mai sus, important este ca tu esti ok si ca ti-ai invatat lectia (poate si altii) cu pagube minime.

Inca o parere personala: reciteste ce au scris ai mai "batrani" pe forum si vezi de poti sa mai bagi la cap ceva.

 

Cat despre astia cu "legea spune", lasati-o frate balta... unde scrie? In Cancan?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de ce spui, hai sa citim toate cuvintele:

ART. 108

(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:

b. 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:

5. nerespectarea semnificatiei indicatorului "ocolire", instalat pe refugiul statiilor de tramvai;

daca te afli in calitate de conducator de tramvai, cum draq sa nu respecti indicatorul ocolire montat la refugiu?

 

asta apropos de legea scrisa ca in Cancan....

Editat de klausu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se ocoleste refugiul prin stanga din doua motive, in afara de amenda. Se intampla sa coboare un pieton de pe refugiu. Pe linia de tramvai e ciment din ala lucios pe care nu tine frana.

Daca ramai pe linia de tramvai si nu poti intra la loc, mergi foarte incet pana treci de refugiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt 2 locuri in buc unde o iau pe linia de tramvai si apoi prin stanga refugiului: pe Viilor spre Bellu si pe Stefan cel Mare dinspre Victoriei la intersectia cu Dorobanti. Altfel innebunesc ca nu am loc printre masini. Acu depinde si de traseul fiecaruia. Dar viteza max 20 bag pe acolo. Si in oras merg tot timpul cu 3 degete pe frana si 3 pe ambreiaj. Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de ce spui, hai sa citim toate cuvintele:daca te afli in calitate de conducator de tramvai, cum draq sa nu respecti indicatorul ocolire montat la refugiu?

 

Simplu: deraiezi! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai loc printre masini intre benzi NU te bagi. mersu pe linia de tramvai in dreptul refugiului te face egal cu un cocalar in masina.

in rest, printre masini nu are rost sa ai mai mult de 5-10 km mai mult decat ele. daca e coloana oprita, cu zece la ora ajungi direct cand se pune verde, daca te grabesti, stai ca fraieru intre masini care degaja prea multa caldura..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu: deraiezi! :crack:

stai calm, incercam sa dau un "reset" discutiei, sa se mai relaxeze lumea... Cazul e clar, majoritatea e de acord... Cuminte topic.... ;-)

 

si educativ, asa cum s-a vrut!

Editat de klausu25
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact pe Basarabia am "cazut" si eu. Zic asa pentru ca a fost un accident urat de tot.. Tot cu linia de tramvai.. dar la mine a iesit o fata de pe o strada laterala din dreapta, din fata unui autobuz. A vrut sa faca stanga prin fata tramvaiului si a ramas pe banda 2, perpendicular pe directia mea de mers. Am franat puternic si m-am dat peste cap. M-am ales cu tija in femurul stang si altele. Doar din cauza unei neatentii... Fata avea "cedeaza trecerea" si nu s-a asigurat..

Editat de RenameYourself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazul tau e diferit, poate soferul autobuzului i-a facut semn sa se bage (in ideea ca acesta nu te-ar fi observat in oglinda), ca ea nu avea vizibilitate si catre banda 2. E drept, ca n-ar fi trebuit sa se bage, dar de multe ori mergem pe aceste "semnale" in trafic. E discutabil cazul tau, dar nu cred ca se potriveste cu situatia prezentata in topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu cu statul la coadă mai ales când ajunge motorul la 100 de grade.... decât să rămân fără motor sau să ia dracu foc... mai bine casc ochii să nu fie poliţie şi merg pe unde se poate... trotual dacă e liber, tramvai, etc... dar cu atenţie mereu fiindcă sunt manevre nespecifice şi oricând se pot întâmpla lucruri rele asemeni celor descrise în acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu cu statul la coadă mai ales când ajunge motorul la 100 de grade.... decât să rămân fără motor sau să ia dracu foc... mai bine casc ochii să nu fie poliţie şi merg pe unde se poate... trotual dacă e liber, tramvai, etc... dar cu atenţie mereu fiindcă sunt manevre nespecifice şi oricând se pot întâmpla lucruri rele asemeni celor descrise în acest topic.

Nu-mi vine sa cred ca faci tu manarii deastea.. Te credeam om serios...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate se mai intampla se invatam si pe pielea noastra! Apreciez faptul ca iti asumi o parte din vina; si ai invatat!

Bafta!

Speram sa nu postez aici dar s-a intamplat. De la inceput zic ca postez doar ca altii sa ia aminte si sa nu repete greseala mea.

Eu motor F650GS pe linia de tramvai depaseam conservele... Statie de tramvai in fata , zic ok hai sa trec si prin statia de tramvai, pe la jumatea refugiului intoarce un cielo imediat dupa refugiu, frane, scartaituri, poc. Asta e . Norocul meu ca eram in frana de motor si cred ca am radus din frana spate pe la 10-15 la ora. Imaginile atasate vor zice totul. Eu si motoru mai nimic, ala cu cielo praf pe stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ok, dar daca la refugiu e semafor si te bagi in fata masinilor oprite la rosu se ia carnetul. la asta m-am referit, dar totusi pe basarabia sunt mai multe refugii fara semafor decat cu semafor.

imi cer scuze inca o data. poate ne lamureste initiatorul daca era semafor in dreptul refugiului sau nu

nu era semafor, de asta m-am bagat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazul tau e diferit, poate soferul autobuzului i-a facut semn sa se bage (in ideea ca acesta nu te-ar fi observat in oglinda), ca ea nu avea vizibilitate si catre banda 2. E drept, ca n-ar fi trebuit sa se bage, dar de multe ori mergem pe aceste "semnale" in trafic. E discutabil cazul tau, dar nu cred ca se potriveste cu situatia prezentata in topicul asta.

Mi se intampla sa intorc pe linia de tramvai, tramvaiul vine din dreapta, are loc sa treaca, dar opreste sa ma lase pe mine sa trec, fara sa aiba nici o treaba cu masinile care trec pe langa el, nu stiu ce vrea. La intrarea in Viilor din Serban Voda.

Odata m-am bagat, si m-am ales cu niste claxoane, de-atunci n-are decat sa opreasca si sa-mi faca loc, ii fac semn sa treaca.

 

On topic - cateodata merg si eu pe linia de tramvai prin stanga refugiului (sau mergeam), dar merg ca si cum as fi pe trotuar adica foarte incet, tinand cont ca sunt oameni acolo si poate nu se asteapta sa trec eu.

Editat de paimei01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad ce-i de invatat din asta. Ai incalcat o regula de circulatie si ai patit o situatie ce este prevenita tocmai de regula incalcata. Nu e de invatat nimic, e de repetat in cazul in care ai uitat sau de respectat. O sa-ti explice un politist la un moment dat cum e asta cu respectatul regulilor de circulatie.

 

Banuiesc ca nu stii ce-i in capul soferilor cand trec peste liniile de tramvai in apropierea unui refugiu. Se gandesc ca tramvaiul abia ce pleaca din statie daca e acolo si ei au timp sa se bage. Nu se gandesc ca vine un alt auto/moto pe acolo si n-are timp/loc sa opreasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fapta recunoscuta este pe jumatate iertata.Cati dintre noi recunosc cand gresesc?Mi se pare absolut normal si omenesc sa vorbim despre greseli ,macar pt faptul ca cel care a comis-o nu o va mai repeta.Cat despre varianta "ajutatoare " scrisa mai devreme era un mic ajutor pt cineva care chiar merita sa fie ajutat atata timp cat nu a indoit decat o usa si nu a ranit pe cineva ,facand si public lucrul asta.Clar era valabila doar cu acordul celuilalt care a fost implicat.Nimic mai mult..O fi culpa comuna ,dar usa trebuie reparata ,de tine sau de asigurari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fie intre noi aici ... ce cautai pe linia de tramvai ? bun... te grabeai... dar de ce nu pleci de acasa inainte cu ceva timp daca stii ca trebuie sa ajungi undeva ? mai bine sa mergi incet si fara grija sa ajungi intreg la destinatie... si inapoi acasa evident... daca era vreun politist in zona erai pieton cu mobra-n curte .... si mergeai cu tramvaiul ala pe liniile caruia ai luat-o ... data viitoare poate nu mai esti asa de norocos... ia aminte patania .... data viitoare pleaca mai devreme de acasa ... nu stii de ce prost dai pe traseu ... sper ca nu te superi pe mine ca te-am mustruluit putin ... dar daca o iei ca la carte ... doar daca nu aveai loc pe una din cele 2 benzi puteai sa folosesti banda pe care era linia tramvaiului daca nu exista refugiul prin care ai mers.... asta in ideea in care nu stanjeneai deplasarea tramvaiului.... si cum zicea o mamica zilele trecute unui copil ... sa nu mai faci asa ca iti dau nana =))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...