Sari la conținut

Accident ..subsemnatul.


Old School Rider
 Share

Postări Recomandate

M-am tot gandit daca sa postez..sa nu postez...am zis..ce naiba,sunt prea norocos sa nu zic si la altii...am scapat doar cu zgarieturi si vreo 2 vanatai si motorul cu daune superficiale in afara de rezervor ,care e cel mai scump de inlocuit..masina lu ala in schimb cam regreta ca s-a luat la tranta cu buldozerul vulcan de 800.

post-33813-0-70847300-1378840651_thumb.jpg

post-33813-0-59398400-1378840652_thumb.jpg

post-33813-0-58458300-1378840653_thumb.jpg

post-33813-0-68736900-1378840654_thumb.jpg

post-33813-0-58517400-1378840655_thumb.jpg

post-33813-0-65433900-1378840656_thumb.jpg

post-33813-0-08229300-1378840658_thumb.jpg

post-33813-0-27140100-1378840659_thumb.jpg

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 97
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bike vs car = 1-0 pentru motocicleta,bine ca ai scapat intreg si nu a fost mai rau,se putea si mai grav,imi pare rau de motocicleta,dar ma bucur ca a iesit mai sifonata masina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toata paranoia mea si condus preventiv..am facut niste "erori de calcul".

 

M-am angajat in depasirea unei coloane ,pe contrasens era liber,eu amintindu-mi ca portiunea aia de drum e fara drumuri laterale cam 500 de m.asa ca i-am dat gaz,pastrand o distanta sigura fata de coloana astfel incat daca vreun prost evita o groapa,pisica iguana etc..sa am timp sa-l evit.

 

Mi-am amintit prost.drumul avea o intersectie cu un drum lateral din dreapta.Primul din coloana a semnalizat sa intre pe acel drum,si tipul care m-a accidentat a vazut intentia lui (iesea din dreapta)si desi avea STOP i-a dat blana sa faca stanga cat timp masina din coloana facea dreapta.Eu veneam cam tare ,eram in depasire.

 

M-am trezit cu el in fata...PREA in fata,am calcat franele,la un moment dat s-au blocat,motorul s-a culcat si a intrat cu pivotul basculei (cred ca ala e cel mai indestructibil punct din tot motorul) in el...urmarile se vad:))

 

Daune superficiale ma refer ca sunt doar de "cosmetica",un ghidon rupt,niste scarite si rezervorul se pot inlocui...in rest n-are nici pe naiba...

 

M-am plimbat apoi cu smurdul..aia de pe ambulanta si-au facut cruce ca nu-mi gaseau nici o fractura sau avarii mai grave,mai ales ca purtam un castron din ala nazi de plastic,geaca de piele si blugi.numai juleli.

 

La politie nu i-am facut plangere penala soferului,era un baiat de bun simt si vroia numai sa ma vada ca sunt bine....si chiar l-am inteles ca ii era aproape imposibil sa ma vada de unde era el,poate daca eram cu masina si eu m-as fi bagat la fel..asa ca l-am iertat.



dupa cum se vede si in poze, masina se chinuiau 5 pompieri si vreo2 insi sa o impinga la o parte...a plecat pe platforma...a mea a plecat tantosa impinsa intr-o duba de un prieten :))

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate, bine ca esti tu ok.

Sper sa poti sa iti faci motorul si sa nu iti faca zile negre aia de la asigurari.

Banuiesc ca soferul este cel vinovat (avea semnul de stop).

Recuperare usoara (ca si juliturile sunt neplacute).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca derapai cine stie cum... si te prindea intre motor si masina nu prea mai era fun. Ai avut mare noroc ! Cam asa se intampla accidentele, unul se baga aiurea la STOP virand fara a avea vizibilitate pe contrasens, altul face un calcul gresit sau nu vede ceva ascuns de altceva. Ambii se grabesc. Norocosule !

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mony!

Cu asigurarile vom vedea...o iarna intreaga am timp sa ma iau la box cu ei.

 

Recuperarea..deja e gata...primele 3 zile au fost cele mai grele,ma simteam ca un mos de 80 de ani in prima zi,abia puteam sa ma ridic de pe scaun...a doua zi deja eram pe la 65 de ani..a treia pe la 45..in prezent sunt 99% la fel ca inainte,mai am ceva semne dar de durut nimic :D

 

Si sunt constient ca am avut un noroc cat casa,dublu chiar..eu am scapat in mare parte nevatamat pentru ca motorul a fost tampon intre mine si masina ,si apoi motorul a lovit masina cu cel mai puternic punct,astfel ca avariile reciproce masina-motor au fost ...0 pentru motor si maxime pt masina .(0 la propriu.rezervorul,ghidonul si pedalele le-am indoit EU cu corpul,in punctul de impact cu masina ,am doar niste zgarieturi mai adanci pe bascula si atat!m-a pufnit rasul cand ,a trebuit sa caut 10 minute locul unde s-a petrecut contactul masina-motor si nu-mi dadeam seama ca nu vedeam nici o paguba:))) )

 

Viteza de impact a fost undeva intre 80-100 km/h.si nu,nu am mai pus de la mine ca sa ma laud:P

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ancheta nu e gata inca.

 

Depasirea o incepusem pe discontinua,m-a prins continua in timpul depasirii (linie continua cam 20-30 de m),apoi el m-a pocnit pe discontinua in intersectie.

 

El este vinovat,dar s-ar putea ca sa dea cu culpa comuna...insa nu ma las cu una cu doua..pe sofer l-am iertat ,moral nu e vinovat..dar legal,AVEA STOP ,atat eu cat si coloana ce o depaseam eram pe drum prioritar..

 

o'm trai si o'm vedea

 

@skvj,toata lumea imi spune asta... stati linistiti,nu este sange,este antigel,s-a fisurat o conducta de cauciuc de sub radiatorul meu.

Editat de Nationalistul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, coloana nu se depaseste, indiferent unde incepe sau se termina linia continua. Culpa comuna si asta e. Poate pe viitor casti ochii si in dreapta ca sigur vedeai straduta si masina aia iar un impact la viteza mai mica e altceva. Acum ai avut noroc ca n-ai patit tu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, coloana nu se depaseste, indiferent unde incepe sau se termina linia continua. Culpa comuna si asta e. Poate pe viitor casti ochii si in dreapta ca sigur vedeai straduta si masina aia iar un impact la viteza mai mica e altceva. Acum ai avut noroc ca n-ai patit tu ceva.

Coloana care stationeaza nu se depaseste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule..nu te mai spovedi pe-aici,ca e un carnat frustrat si plangacios printre noi,ce vad ca a scris si in topicul tau,si o sa-ti dea ''report''la toate companiile de asigurari..bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutii si discutii...oricum la dosar isi va spune cuvantul un expert agreat si de politie si de asigurator!!!Bine ca esti tu intreg caci fierotaniile se repara!!!De bagat la cap pt toti aceasta pilda cu depasirea coloanelor de masini pe care sunt convins ca am facut o toti cel putin o data!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan eu nu am sa afirm sus si tare ca eu sunt cu dreaptatea in mana stanga si biblia in mana dreapta..in primul rand politia va decide ,apoi va fi treaba avocatilor sa rezolve cu RCA-ul.

Cum am spus,m-am pus in pielea soferului si l-am inteles,si pentru ca a fost si baiat fain,l-am iertat.Dar vina legala pentru accident si cine despagubeste este altceva.Pana la urma,el m-a pocnit pe linie discountinua...dpdv legal nu conteaza ca eu am facut o depasire neregulamentara pe o linie continua ce s-a terminat in urma cu 5 m de locul accidentului sau cu 1 kilometru.

 

Am vorbit cu mai multi cat de cat avizati in domeniu,toti mi-au spus ca rca-ul trebuie sa ma despagubeasca.

 

Acum nu pot face decat sa astept..

 

Va rog tineti topicul curat si fara cuvinte urate aruncate in stanga si in dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut!

Cel mai terifiant moment din toata treaba asta a fost nu momentul in care in care l-am vazut pe ala tasnind in fata mea...ci minutele dupa impact,cand eram naucit si nu ma puteam misca..intrasem in stare de soc,cand am deschis ochii eram prins sub motor si pe mine curgea antigel (ma mai panicasem si ca e benzina)..

 

Apoi frica necunoscutului,la cum m-am busit credeam ca sigur trebuie sa am ceva rupt,si stateam intins pe asfalt uitandu-ma cer si asteptand ambulanta..intrebandu-ma cat de grav sunt ranit si daca poate mor pe ambulanta ....e naspa tare sa nu stii viitorul tau in urmatoarele 10 minute.

 

Dupa aceea m-am mai calmat,usor usor incepeam sa-mi dau seama ca imi simt toate partile si pot sa le misc cat de cat.

 

Aveti grija baieti,v-am salutat,time for work!

 

 

PS:maine scot Triumph-ul...rapid un RCA si un schimb de ulei si placute...3 zile fara motor cu autobuzul la munca m-au disperat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bine ca ai scapat doar cu-atat..fieru se face..

Cred ca te va gasi si pe tine vinovat, apare linia aia continua acolo si asta incurca lucrurile pentru tine..tu sa fii sanatos, restul sunt amanunte..:)

 

 

Omule..nu te mai spovedi pe-aici,ca e un carnat frustrat si plangacios printre noi,ce vad ca a scris si in topicul tau,si o sa-ti dea ''report''la toate companiile de asigurari..bafta multa

:crack: true..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...