Sari la conținut

Transfagaran Dus Pana La Capat In Week-End-Ul Trecut


Postări Recomandate

Intre 21 si 22 (am plecat pe 21 septembrie 2013 ora 11.20 si am ajuns inapoi in cartierul Berceni, Bucuresti, pe 22 septembrie 2013 la ora 6.45) am plecat din Bucuresti, cartierul Berceni, cu chopperul si cu pasager spre Curtea de Arges si apoi Transfagarasan, parcurgand 10 km pe jos prin zapada seara si noaptea, si ne-am intors pe la Brasov si Breaza in Bucuresti, fara pauza de mers, pe motor si in picioare, o zi si o noapte. Se oprea lumea sa ne incurajeze si sa ne dea apa si ciocolata. Si noi am impins un automobil cu cauciucuri de vara, in care erau un barbat si o femeie care nu avea permis de conducere, care se oprise in rampa, cand i-am intrebat cati km de drum cu zapada mai sunt si care venea de la Cartisoara spre lacul Balea, pana nu a mai derapat si a inceput sa suie, dar dupa 25 m a facut stanga imprejur si s-a intors, pentru ca s-au gandit ca daca se vor mai opri datorita unei masini stationate in rampa, nu vor avea doi oameni sa-i mai impinga. Am facut poze si am filmat. Misiune indeplinita cu cagule negre si casti negre de nazi. Automobilele care nu erau 4x4 si nu aveau roti de iarna se intoarceau, pentru ca nu mai aveau aderenta, iar motociclistii si motociclistele se intorceau de la Statia salvamont aflata la 1 km de cabana "Balea lac", pentru ca deja nu mai era de 2-3 cm zapada, ci de 20-30 cm. Misiune indeplinita. Sieg Heil! Am sa pun si pozele pe facebook si filmuletele pe youtube. :troll: :pics: :10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 170
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pune si linkul

O sa mai dureze cateva zile. Trebuie sa iau un cablu USB sa download-ez pozele si filmuletele de pe telefonul mobil. Scuzele de rigoare pentru intarziere, dar o sa vedeti ca sunt marfa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au au au şi of of of !

 

"Atenţie Troll" cred că-i pus doar ca să deruteze cititorul vis-a-vis de nivelul la care-i povestită întâmplarea.

Corect! Am scris rezumatul rezumatului. Dar aici e vorba de determinarea de a duce la bun sfarsit un drum de 20, din care am rulat 16 ore, aproape o zi si o noapte, incontinuu, iar 4 ore le-am mers pe jos impingand chopperul si derapand prin zapada si noi si chopperul, pret de 12 km, din care 3 km in intuneric, noaptea, pana la 21.20, apoi am mers o noapte intreaga la lumina farului care nu bate mai mult de 5 m in fata, prin Fagaras, Brasov, Sinaia, Ploiesti, pe autostrada cu 80 km/h, pentru ca sunt multe curbe stanga - dreapta, bine ca nu am dat de vre-o groapa sau caine mort, pentru ca era intuneric bezna, am vazut pe contrasens ziua asa ceva, spre Bucuresti, pana la 6.45 dimineata, cand se facuse lumina. Nimeni nu s-a incumetat sa faca asa ceva: sa plece din Bucuresti spre Curtea de Arges, apoi sa treaca Transfagarasanul impingand motocicleta prin zapada noaptea, si apoi sa mearga toata noaptea pana inapoi in Bucuresti, tot timpul calarind motocicleta sau marsaluind impingand la ea prin zapada, fara pauze decat pentru nevoi fiziologice stringente si mancand pe fuga, o zi si o noapte intreaga. Mi-ar pare bine sa mai reuseasca cineva sa faca Transfagarsanul plecand din Bucuresti si intorcandu-se inapoi, cu zapada de 20-30 cm, plecand la amiaza si sosind inapoi dimineata, incontinuu, mergand si noaptea pe chopper si pe jos. :tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea: ati riscat aiurea. Atat cu mersul pe noapte cat si cu incapatanarea de a impinge la mobra pe TF pe zapada.

Io in locul tau nu m-as mai lauda. Daca te aduna salvamontul de pe munte noaptea pe zapada ti s-ar fi parut ca ai fost viteaz, nu?

Asta exceptand exagerarile cu 20-30 cm de zapada. Nu s-au depus decat vreo 10 la Balea, si asta la meteo, nu pe sosea pe unde trec masini. 30 cm de zapada inseamna peste jumatea rotii fata de la Viroaga. Mai impingeai tu o lae!

Brasov-Bucale noaptea e fix pix. Il face lumea in serie an de an.

Parca esti Ianachim care se lauda ca face 1000 km/zi degeaba.

Vorbeste cu Nastase, poate-ti da vreo tresa, ceva...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau parca esti kollar cu 7 case.... tot degeaba .... ca doar nu sta in ele zilnic....

Nu te face ca n-ai inteles ideea... Ma refeream la a merge ca bezmeticu ore in sir degeaba, doar de dragul de a te lauda pe forum cu asta, fara sa vezi nimic, fara sa fie placerea condusului, macar, cum e la tine.

Puteam sa jur ca citesti topicu' asta. Ti-a luat 5 minute sa postezi dupa mine.

Si degeaba te iei de postul ala al meu, pentru care mi-am cerut scuze tuturor mai putin tie inca dinainte sa-l scriu.

 

Apropos, stii cine plateste actiunile Salvamont, nu? Si pentru culturistu' asta viteaz, ca si pentru idiotii aia de-au ramas cu masinile-n drum si au urlat sa vina salvamontu' sa-i duca sus zilele trecute.

Si dupa aia ne plangem ca inchid astia TF aiurea. Pai daca urci la 2000 m cu loganu cu gume de vara cand sus sunt 5 grade... Cu choparelu e si mai "dasteapta" actiunea. Astia-s ceea ce numesc io "pantofari", chiar daca n-au treaba cu pantofii.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te face ca n-ai inteles ideea... Ma refeream la a merge ca bezmeticu ore in sir degeaba, doar de dragul de a te lauda pe forum cu asta, fara sa vezi nimic, fara sa fie placerea condusului, macar, cum e la tine.

Puteam sa jur ca citesti topicu' asta. Ti-a luat 5 minute sa postezi dupa mine.

Nu te face ca n-ai inteles ideea... Ma refeream la a merge ca bezmeticu ore in sir degeaba, doar de dragul de a te lauda pe forum cu asta, fara sa vezi nimic, fara sa fie placerea condusului, macar, cum e la tine.

Puteam sa jur ca citesti topicu' asta. Ti-a luat 5 minute sa postezi dupa mine.

sa nu i poluam topicul omului cu cat a impins el la moto si nu are nici macar un cablu usb sa vedem si noi "avalansa" ai mare de zapada

ai PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am.



Acum am. Scrii cam greu, Ianachime.

Asa cum am spus tuturor, PM-ul este numai pentru prieteni la mine, asa ca-ti 5raspund aici.

1. Aia era o gluma. N-ai prins-o...

2. Aici suntem de acord

3. E treaba ta cat mergi si cum, dar imi rezerv dreptul sa fiu de acord si sa exprim asta.

4. Poti sa scrii ce vrei, eu n-am zis nimanui niciodata sa nu mai scrie. Dar e si dreptul meu ca unele postari sa mi se para tampite, cu toate ca asta nu pot s-o exprim chiar asa, ca ma trezesc pe bara.

5. Nu-l cunosc pe Textex ala, nu stiu despre cine vorbesti. Eu nu retin decat greu numele userilor, eu raspund posturilor, nu userilor. Cand unu' imi ramane in cap e de bine sau de rau pentru el. In cazul tau, de rau.

6. Imi pare rau de fasu' tau, o sa-i aprind o lumanare, desi nu stiu despre ce problema vorbesti, eu neavand niciuna.

7. Vad ca poti sa intelegi ca e parerea mea cand spun ca mergi de-a-n boulea. Deci ce atata stres?! Parerea mea exprimata si atat. Tu n-ai decat sa ii dai 'nainte, ca doar n-o sa-ti tai caucioacele ca sa n-o mai faci. Treaba ta.

 

Scuze Vladisto pentru off.

Scuze "restu' lumii" pentru ca nu intelegeti schimbul de replici, eleganta ma impiedica sa pun aici si PM-ul Ianachimului pentru a pricepe toata lumea raspunsurile.

 

 

Apropos, Ianachime, ce se intampla (?!), e adoua oara cand te ataci rau, prima oara cu "7 case", acu' iar... E naspa, a?! :cooldown:

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e cumva topicul: "Care o are mai mare?". Deja sunt 3 pretendenti, se mai inscrie careva ca sa deschidem un pool si sa votam? Copii mari ce sunteti. :hug:

 

ps: Tare vreau sa vad cum se impinge o motocicleta prin zapada de 30 cm, mai ales un chopper. Asteptam pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce plm? o sa ma c.ac din mers intr-o punga si o sa vin sa povestesc pe forum! auzi tu, mare vitejie sa impingi o troaca de 250 de kile prin zapada! vitejie era daca o faceai ca sa salvezi vreo demoazela. asa, de amorul impinsului si atat e o tampenie si nimic mai mult. si sa te lauzi si ca ai ceva far degeaba care nu lumineaza... bravo, ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...