Sari la conținut

cyanide
 Share

Postări Recomandate

Cesar, ai si tu dreptate dar, cea de la Free Riders nu a fost doar o plimbare prin oras! Daca ai fost la Romexpo ai vazut ca acolo se aflau si producatori auto: BMW ( si moto si auto) si Opel, toti targetand constientizarea in trafic. Pe langa asta, prezenta unui nr f mare de tineri imi spune ca peste 10-15 ani nu o sa ne mai iubim doar intre noi! Nu avem cum sa educam pe cei cu permise de "Pitesti"! Dar generatiile tinere...sper ca vor fi mai constiente. Respect tuturor, pe 2,4 sau mai multe roti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Care e treaba cu pietonii? Vad ca trec si n-au nicio treaba, ca de fiecare data. Daca au verde inseamna ca e dreptul lor de la Dumnezeu sa treaca si nimeni nu le poate spune contrariul.
Pe facebook am mai vazut o poza cu un domn ce face criza de nervi ca n-a putut trece strada pe VERDE la pietoni din cauza unor satanisti violatori de babe.

Decat sa facem si mai multa reclama negativa motociclistilor, nu mai bine evitam astfel de incidente?

 

cu stima,
Alex

 

post-68552-0-86603500-1401102175_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-a umplut cineva frigiderul ordinarului care a scris comment-ul acela? eu n-am fb si nu pot sa urmaresc ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu-i frumos, dar hahahahahahahahahahahahaha!

 

@Gabi - trebuie sa intelegem ca nu toti sunt ca noi si nu toti au aceeasi pasiune. Cand te pui ca muia pe trecere si dai un burnout avand in spate oameni cu copii, meriti o palma dupa ceafa, nu stiu daca neaparat bile de rulment, dar na, fiecare cu ce are(sau n-are) prin casa :)))).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai despre ce vorbim?

 

daca scarba care a dat comment-ul acela este mosul de pe trecerea de pietoni de la arc atunci nu are dreptate.

 

El s-a aruncat ca p w l a pe trecerea de pietoni, implicit in fata coloanei moto. Eu am fost la ~20 de mobre in spatele trecerei de pietoni si am vazut bine faza. Coloana venea dinspre Piata Charles de Gaulle, am trecut de semaforul de la arc ( pe rosu dar cu acordul politiei ) si ne indreptam catre Casa Presei.

 

Nu mi se pare normal sa opresti 2000 / 3000 de moto ca nu ai tu rabdare 5 / 7 min. Daca nu este vorba de faza aceasta, va rog sa imi ignorati ultimele doua comment-uri.

 

 

L.E. - sa nu mai zic ce cocalarul din dacia logan, care m-a injurat de tot ce se poate si nu se poate la Piata Unirii, l-am inteles, caldura mare, aglomeratie, cocalar.

Editat de Gabi M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo baieti pt organizare, fain eveniment, am stat si eu cateva ore pe la romexpo.

Am prins stunt show ul si saltul cu parasuta...din pacate a trebuit sa ma intorc la munca...

La cat mai multe editii de acest gen si era sa uit, vreau dovada cu fericitul castigator al Bemveului :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

or fi fost 2000 / 3000 de moto?? :)

 

pe la TV au zis ceva de 4000 de moto, dar na,TV, pentru ei PSD este ceva bun :alcy:

Editat de Gabi M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in cazul ala ai dreptate, Gabi. Am crezut ca s-a oprit coloana si l-au lasat politistii pe nenea ala sa treaca cu copchilu', asa intelesesem.



Esti baiat de comitet :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper sa fie vorba despre faza aia :D, sa nu agit apele degeaba.

 

:)) multam si tu esti bautor, droghist, motorist ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea inca o data. Inainte de orice explicatie, impresie sau concluzie legata de evenimentul "Iubim 2Roti" ce tocmai s-a incheiat, vreau sa va spun ca, Clubul Moto Free Riders multumeste din suflet tuturor participantilor care au facut posibil acest eveniment.Nu stim exact cate motociclete au participat la parada (dar vom afla in curand), insa stim ca au fost multe, ceea ce este un lucru extraordinar pentru noi, pentru ca asta nu denota decat faptul ca motociclistii apreciaza ceea ce facem (lasand deoparte exceptiile, pentru ca pana la urma nu poti sa multumesti pe toata lumea), si ne sustin asa cum ne-au sustinut si anul trecut la prima editie si speram sa ne sustina si la editia de anul viitor. Bineinteles nu uitam nici de biciclisti care si anul acesta s-au mobilizat si au venit intr-un numar destul de impresionant crescand amploarea evenimentului.

Din nefericire anul acesta am avut parte si de cateva incidente, unul fiind cel cu mobra galbena din postarea lui Cesar, altul cu mobristul care a facut burn out pe trecerea de pietoni (nu stim inca cine este dar in momentul de fata se fac investigatii, se urmaresc filmuletele facute in timpul paradei, pozele si orice materiale care ar putea duce la identificarea lui....p.s orice participant la parada care a avut camera pe casca, a filmat parada si este dispus sa ne puna la dispozitie inregistrarea, o poate face aici sa vada toata lumea sau, imi lasa pm si ii dau o adresa de mail). O alta problema, poate chiar cea mai importanta a fost legata de viteza de deplasare. Dau dreptate oricarui participant care a fost nemultumit de faptul ca pe unele zone viteza a fost si de 80 km/h, lucru inadmisibil tinand cont ca era o parada si la un numar atat de mare de motociclete, accidentele puteau surveni in orice moment. Aici vina este impartita, o parte o luam in carca noi, pentru ca pana la urma a fost parada noastra, organizata de noi si puteam sa stabilim viteza de deplasare asa cum era mentionata in regulamentul de participare, fara sa tinem cont de masinile de politie din fata. Cealalta jumatate cade in carca politiei rutiere, care probabil nu a inteles sensul cuvantului PARADA si, asa cum am mentionat, pe unele portiuni pietonii puteau considera ca se face un tur de incalzire pentru Moto GP. Vom purta niste discutii pe tema asta cu politia rutiera sa aflam si noi care este explicatia pentru acest comportament inadecvat.

Trecand peste aceste incidente, tinand cont de feedback-ul primit pe facebook, aici pe motociclism.ro de la voi si in general de la participantii care au tinut sa ne multumeasca personal, nu ne ramane decat sa tragem concluzia ca, per total am realizat cu succes ceea ce ne-am propus. Speram ca v-ati simtit bine si la Romexpo, ca activitatile pregatite au fost pe placul vostru si cu siguranta la anul vom incerca sa facem mai mult pentru ca "nu-i asa?" intotdeauna este loc de mai bine :)

Castigatorul marelui premiu il vom dezvalui imediat ce ii vom afla identitatea :D

Poze "oficiale" puteti gasi aici https://www.facebook.com/media/set/?set=a.414009328739904.1073741829.202588606548645&type=1 sau aici https://www.facebook.com/media/set/?set=np.37708956.1721086763&type=1 ... iar pentru inregistrari va trebui sa mai asteptati putin pentru ca trebuie colectate, procesate, ambalate si abia pe urma distribuite :D

Cu speranta ca nu am uitat nici un amanunt important, va urez tuturor toate cele bune, sa ne vedem cu bine si la evenimentul urmator cel putin in aceeasi formula, asfalt uscat si sanatate maxima caci "restul...e cancan".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

altul cu mobristul care a facut burn out pe trecerea de pietoni (nu stim inca cine este dar in momentul de fata se fac investigatii, se urmaresc filmuletele facute in timpul paradei, pozele si orice materiale care ar putea duce la identificarea lui....

 

Investigatii, identificari? :crack:

Ok... Care este scopul pentru care se fac aceste investigatii? Sunteti cumva organ de ancheta?

Vreti sa-l puneti pe un afis "ASA NU"?

 

Si nu, nu eu am facut burn-ul, dar mi se pare putin cam ciudata reactia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce ti se pare asa amuzant!...daca erai tu organizator nu ti se parea normal sa afli cine iti strica evenimentul?....sau iti vezi mai departe de drum si te faci ca nu s-a intamplat nimic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti din nou!

 

Ceea ce m-a facut sa scriu ieri referitor la toate evenimentele care pretind ca se doresc de constientizare, a fost faptul ca nici unul dintre ele nu reuseste sa transmita exact ce inseamna traficul pe doua roti vazut din saua motocicletei, pentru ne-motociclisti. Si cand ma refer la trafic, ma refer atat la placerea conducerii motocicletei cat si dificultatile si pericolele la care suntem (mai degraba sunteti, pt ca eu nu mai ies pe strada) expusi. Deocamdata, atat soferii cat si cei care nu conduc nici un fel de vehicul vad paradele astea ca pe ceva inedit sau bizar.

Sunteti un grup mare de oameni care reusiti sa organizati bine o parada si o petrecere dar nu stiu cat de eficient e transmis mesajul catre cei care va privesc din afara. Constientizare fara implicare ... cam greu.

Asa ca, poate n-ar fi rau, la viitoarele astfel de adunari, sa faceti ceva in privinta asta.

Ma gandeam ca se pot organiza "plimbari" pentru cei care nu merg si nu au mers pe motocicleta, ca pasager. Tot ce e nevoie: banii de benzina si motociclistii care sa se ofere voluntari pentru asa ceva. Sunt multi rideri cu experienta care ar da curs unei asemenea initiative (asa cred cel putin), oameni cu capul pe umeri care sa nu tranteasca motocicleta si pasagerul de pe loc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La petrecere nu am ajuns dar pe drum am fost si se vad si filmarile care le-au mai facut unii.....

La partea de plecare in "parada" si mersul pe strada mai este mult de lucrat.

Mai ales la transmiterea mesajului.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da care-s fericitii castigatori bre? sa se laude si ei un pic...



daca deja s-a postat cer scuze ...fain clip. bravo!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de mesaje trimise gresit "din start"...

De la "carcotasi" citire, no offence:

 

post-882-0-51184600-1401215893_thumb.jpg

 

In limba romana, grafia "pe 2 roti" se citeste corect PE DOI ROTI...

Iar grafica rotii in forma de inimioara iubitoare... ne trimite cu gandul la o bicicleta nefericita...

care a "pupat" o bordura.

 

Sa nu mai vorbim despre politica aliantei: iubitori de cruisere+bmw...

Ceva la fel de bizar ca alianta politica psd+pnl...

 

Fara suparare, repet:

Asta este parerea unor conservatori... conservari!

 

soleilsourire.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...