Sari la conținut

How to die on a motorcycle


Trandafir
 Share

Postări Recomandate

/index.php?/topic/711087-accident-moto-grav-pod-ira-cluj-napoca/

 

qed.....

 

citesc forumul asta de mult timp, cu mult inainte sa imi iau permisul si motorul. sectiunea de accidente in special si aproape in fiecare zi.....o fac special ca sa imi aduc aminte cand sunt pe motor ce inseamna motocicleta, de fapt ca sa nu uit.

 

dupa 5 ani de citit comentarii de useri vechi si noi, cu putini sau multi km la bord, sper ca pentru posesorii de permis din RO sa nu fie reprezentativ grupul de oameni prezenti aici, ma rog marea majoritate si nu generalizez, exista exceptii ca peste tot.

daca este asa, atunci o sa ne ia mult pana o sa ne educam, pentru ca mentalitatea e in directia complet eronata, si tine deja de educatie, de cultura si nu de motociclism care in definitiv nu e altceva decat un mijloc de transport care uneori produce bucurie daca te duce capul, si/sau un sport.

 

 

restul e poveste, cancan si din nefericire de multe ori accidente, provocate de viteza, inconstienta, lipsa de educatie si multe altele asemanatoare.

era sa uit.... de fapt niciodata nu e vina noastra ci a conservarului care nu ne-a vazut venind ca glontul sau care nu ne-a anticipat manevrele aproape sinucigase.

da clar, de fapt cand am intrat din spate intr-un suv nu a fost vina mea, a fost vina lui ca a pus frana!

Editat de Dracon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ca se descurca sau nu nici nu conteaza. fanii zmeului o sa inteleaga peste 10 ani, cand o sa mai creasca, ca nu e nicio smecherie sa mergi ca retardul punandu-te pe tine si pe ceilalti in pericol si atunci o sa le fie rusine de ce posteaza azi pe forumul asta.

tot atunci o sa inteleaga ca mersul pe motocicleta in conditii de strada (oras sau drum lung) nu presupune "pilotaj", presupune doar atentie si normalitate. in momentul in care nu mai e normal, si ai nevoie sa pilotezi deja esti expus si tu si cei de langa tine..... iar pilotajul e pentru pista!

 

este evident ca motocicleta aduce adrenalina, free spirit si altele asemanatoare. este evident ca tuturor ne place sa o mai ardem la stop, intr-o depasire sau intr-o curba indiferent de atelajul de sub fund...

de aici si pana la aberatiile facute de viteazul din film e cale lunga.

 

tot evident e si faptul ca infrastructura de la noi nu permite folosirea a maxim a unei motociclete si a skill-urilor de pilotaj. asta nu justifica insa comportamentul agresiv si inconstient....

 

mai vedem peste 10 ani....eventual cand o sa aveti copii care va asteapta acasa si pe care trebuie sa ii educati. intai o sa va fie rusine si pe urma o sa radeti de voi si de atitudinea si mintea de acum...ma rog cei care vor evolua intelectual cat de cat.

esti amabil sa ne arati si noua cum mergi tu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are dreptate in ce zice, sa recunoastem, dar greseste ca nu-si pastreaza sfaturile si criticile pentru el :D

Cin' te-a carantinat Ianachime?

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are dreptate in ce zice, sa recunoastem, dar greseste ca nu-si pastreaza sfaturile si criticile pentru el :D

Cin' te-a carantinat Ianachime?

CINEVA CARE NU MAI ARE ...OUA""" de colorat si a hotarat sa ne vopseasca pe aici pe motomirc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nevoie sa arat nimanui cum merg, nu am o competitie cu nimeni.

 

Nici sfaturi nu dau ca ar trebui sa fiu platit pentru asta, nici oua nu vopsesc, pur si simplu observ si comentez in spiritul unui forum, asta e scopul lui in definitiv nu?

 

Daca cineva se identifica si baga la cap bine, daca nu iarasi bine.

 

Cred totusi ca userii cu pretentii, si nu sunt ironic, cei care sunt mai vechi forumisti si/sau care au multi km la bord cu sau fara incidente pot influenta decisiv comportamentul zmeilor.

Pana la urma ideea de baza a forumurilor e sa se invete din experienta altora intr-un mod mai rapid si mai facil ca sa replicam aspectele pozitive si sa nu repetam greselile.

 

Comentarii, ironii si caterinci putem face fasa sa profitam de topicuri cu inconstienti...ar fi chiar mai bine sa nu avem astfel de topicuri... Zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez prietena,care dupa ce a vazut filmul a exclamat:" mi-a fost frica doar vizualizand filmul!ce inconstient!bine ca nu mergi ca el..."
acu fiecare intelege ce vrea prin "a se da cu motoreta" :)

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar ala care mergea pe-o roata cu ktm-ul ala știți cine este ? :D

.... o sa aveti o surpriza :)

sunt unii care merg foarte bine...si cand se plictisesc mai fac si dinastea....asta e si in cazul filmuletului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez prietena,care dupa ce a vazut filmul a exclamat:" mi-a fost frica doar vizualizand filmul!ce inconstient!bine ca nu mergi ca el..."

acu fiecare intelege ce vrea prin "a se da cu motoreta" :)

se cere mai multa prudenta cand postezi pe aici. ma mir ca nu te-a luat nimeni in balon pana acum :) oricum, important e ca nu te-ai speriat si tu...asa e, nu?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No, iote ca ajunsei si vedeta. Haios tare topicul mai baieti

Ce ma bucur e ca vad ca mai sunt si oameni care, desi nu ma cunosc personal, nu se grabesc sa judece din 3 faze dintr-un film de pe iutub si inteleg ce e de priceput.

Le multumesc celor capabili sa catalogheze din 3 minute de filmare extrase random din nici io nu mai stiu cati km, lupi moralisti, celor care tin la imaginea motociclistilor, celor care merg numai safe, maicute si predicatori. M-ati facut sa ma amuz copios. Iertati un biet roaker barbos satanist violator de babe si nu mai fiti atat de incruntati si inversunati. Ca viata'i prea scurta :)

 

PS

Le multumesc de asemenea colegilor de 2 roti si fanilor mei. Si eu va iubesc si va tzuc :laugh: :hug:

 

PPS

Si lui Draco pt asta

este evident ca tuturor ne place sa o mai ardem la stop

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa faci unul nou pe iarna sa avem ce discuta la gura sobei

Pana acum a avut SV1000, a avut cu ce sa ne arate :) acum, cu 1200GS sunt cam sceptic in privinta adrenalinei. Deh, are si omu' o varsa, copil, rate de platit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai tu puteai sa ajungi vedeta de doua ori cu acelasi filmulet

parca si anul trecut a mai fost o data discutia asta. la anu ...cine stie...

Da, parca mai fuse (pe topicul lui ICSU cu intamplari din trafic parca. Ar trebui reinviat topicul ala, era fun :D ). La anul cu siguranta mai apare o data. O sa vina transa noua de forumisti

 

Eu zic sa faci unul nou pe iarna sa avem ce discuta la gura sobei

Mai strang material anul asta si cum da zapada ma apuc de editat :laugh:

 

Pana acum a avut SV1000, a avut cu ce sa ne arate . acum, cu 1200GS sunt cam sceptic in privinta adrenalinei. Deh, are si omu' o varsa, copil, rate de platit...

Mai, intr-adevar, sunt mai chill de cand cu geseul, ca nu ma mai imbie cum ma imbia SV-ul. Ca e si vacuta si s-ar putea sa sifonez nitel tir-ul daca ma mai bag la strecurat. Dar la capitolul adrenalina, cand e sa ma manance in foafa, ai fi surprins de ce scoate din el.

In rest tinerel inca ma simt, de rate am scapat de multi ani si nici nu vreau sa mai aud de ele vreodata, iar aia mica, spre disperarea femeii, se joaca mai mult cu motociclete decat cu papusi :D

Dar de SV imi mai e dor cate'odata. Noroc ca a incaput pe mana lui foxbat si il mai vad si eu din cand in cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca se descurca sau nu nici nu conteaza. fanii zmeului o sa inteleaga peste 10 ani, cand o sa mai creasca, ca nu e nicio smecherie sa mergi ca retardul punandu-te pe tine si pe ceilalti in pericol si atunci o sa le fie rusine de ce posteaza azi pe forumul asta.

tot atunci o sa inteleaga ca mersul pe motocicleta in conditii de strada (oras sau drum lung) nu presupune "pilotaj", presupune doar atentie si normalitate. in momentul in care nu mai e normal, si ai nevoie sa pilotezi deja esti expus si tu si cei de langa tine..... iar pilotajul e pentru pista!

 

este evident ca motocicleta aduce adrenalina, free spirit si altele asemanatoare. este evident ca tuturor ne place sa o mai ardem la stop, intr-o depasire sau intr-o curba indiferent de atelajul de sub fund...

de aici si pana la aberatiile facute de viteazul din film e cale lunga.

 

tot evident e si faptul ca infrastructura de la noi nu permite folosirea a maxim a unei motociclete si a skill-urilor de pilotaj. asta nu justifica insa comportamentul agresiv si inconstient....

 

mai vedem peste 10 ani....eventual cand o sa aveti copii care va asteapta acasa si pe care trebuie sa ii educati. intai o sa va fie rusine si pe urma o sa radeti de voi si de atitudinea si mintea de acum...ma rog cei care vor evolua intelectual cat de cat.

 

Esti o pasarica ce nu a inteles la ce folosesc 2 roti in loc de 3 sau 4, limiteaza-te la masina daca nu esti deja limitat, la sfaturi esti praf. :finger:

 

Explica putin, te rog :D

 

Ontopic. Faceti rapid un sondaj pe ultimii 5 ani si comparati accidentele avansatilor vs rookies. Cati avansati au dat coltul si cati incepatori.

 

Bine punctat dar n-ai cu cine.

 

ca' cand ma fac mare

ca' CAPONE vreau sa fiu

 

Rezonez..

 

Da, parca mai fuse (pe topicul lui ICSU cu intamplari din trafic parca. Ar trebui reinviat topicul ala, era fun. La anul cu siguranta mai apare o data. O sa vina transa noua de forumisti

 

Am material pt 2 min dar mai strang. :lool:

Editat de icsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar ala care mergea pe-o roata cu ktm-ul ala știți cine este ? :D

.... o sa aveti o surpriza :)

sunt unii care merg foarte bine...si cand se plictisesc mai fac si dinastea....asta e si in cazul filmuletului.

Stulewa?

 

Demascheaza-l pe nemernic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stulewa?

 

Demascheaza-l pe nemernic!

 

Nu face el asa ceva :) . Nu e el (in film se vede ca cel cu ktm-ul e tuns scurt...ori Stuțu e destul de flocos si n-are cum sa-si ascunda parul sub casca )

 

Am material pt 2 min dar mai strang. :lool:

 

da man...dar e o diferenta maricica intre cum mergi tu si cum merge Cap0ne (comparand filmele). fara suparare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca acel filmulet vrea sa ne arate "asa nu ".

Am mai vazut si alte filme ale lui capone in trafic si chiar l-am laudat pe forumul SV -istilor ( am si eu un SV 1000 S). Din pacate SV-ul nu este o motocicleta pe care sa te bazezi in situatii la limita . Asta o spun ca unul pățit cu ea si poate si ca posesor in acelasi timp al altor motoare (K1200 GT , Varadero , TDM 900 , pentru prăpăstii si creste un enduro KLX250 S) .

Sincer nu cred ca trecerea lui de linia continua in depasire cand venea un alt autovehicul din sensul invers si rămânând doar 20-30 cm lateral fata de fiecare mașină , este întâmplătoare , ci parca făcută numai ca sa ne arate "asa nu".

 

Din nefericire eu am rămas fara splina intrun accident banal prin 2009 (aveam un Suzuki TL 1000) fara sa ma dau la risc .

Mare grija .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul nu este o obligatie . Suntem motociclisti ptr ca asa am ales sa fim sau ptr ca da bine la imagine . Ghidonul se afla in mainile noastre . Acceleratia , ambreiajul si frana sunt pe aceeasi bucata de teava . Ironia face ca acceleratia si frana sa fie pe aceeasi mana . Cand urcam pe motor ne asumam o multime de riscuri . Unii ar spune ca sunt inutile . Noi spunem ca fac parte din viata de zi cu zi , in sa . Sunt constient ca intre motor si asfalt sunt oasele mele . Sunt constient ca sunt participanti in trafic care nu ma vad sau nu ma aud . Si cu toate astea , continui sa merg pe motor . Continuam sa mergem pe motor . Ptr ca imi place si ptr ca ne place . Si atunci , urmarind filmul de mai sus , ma intreb : de ce sa-mi fortez norocul ? Doar sa ajung cu 5 min mai repede ? Doar ca sa-mi asum si alte riscuri in plus ? Nu avem strazi , nu avem civilizatie rutiera , nu avem legi , nu avem bun simt si norocul nu este o garantie . Asfalt uscat si un sezon bogat in km si sarac in incidente .

P.S : scuze ptr off topic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclismul nu este o obligatie . Suntem motociclisti ptr ca asa am ales sa fim sau ptr ca da bine la imagine . Ghidonul se afla in mainile noastre . Acceleratia , ambreiajul si frana sunt pe aceeasi bucata de teava . Ironia face ca acceleratia si frana sa fie pe aceeasi mana . Cand urcam pe motor ne asumam o multime de riscuri . Unii ar spune ca sunt inutile . Noi spunem ca fac parte din viata de zi cu zi , in sa . Sunt constient ca intre motor si asfalt sunt oasele mele . Sunt constient ca sunt participanti in trafic care nu ma vad sau nu ma aud . Si cu toate astea , continui sa merg pe motor . Continuam sa mergem pe motor . Ptr ca imi place si ptr ca ne place . Si atunci , urmarind filmul de mai sus , ma intreb : de ce sa-mi fortez norocul ? Doar sa ajung cu 5 min mai repede ? Doar ca sa-mi asum si alte riscuri in plus ? Nu avem strazi , nu avem civilizatie rutiera , nu avem legi , nu avem bun simt si norocul nu este o garantie . Asfalt uscat si un sezon bogat in km si sarac in incidente .

P.S : scuze ptr off topic .

cine te obliga sa-ti fortezi norocu, ca n-am inteles? tu poti sa mergi cum vrei. fiecare face ce vrea, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma-nsel chiar protagonistul a zis la un moment dat ca stilul de mers din bucata aia de clip nu e tocmai sanatos. (din ce zicea omul reiesea ca nu merge mereu asa, eu unul il cred, pt ca nu poti sa mergi "mereu" asa, sau poate poti, pana intr-o zi :grinbandit: )

 

propun stergerea acestui topic magic.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...