Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 345
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Turbocharger sau supercharger, ambele te ajuta mult la cuplu. 130Nm e un cuplu mare pentru un 4 in linie de 1000cc in absolut, dar un cuplu destul de mic pentru un motor 4 in linie de 1000cc cu compresor.

 

Poate nu pare mult 130 Nm pt un motor supraalimentat, dar poate ai cuplu aproape maxim pe plaja larga de turatii. Daca ai peste 100 Nm de la 5000 RPM, nu o sa ti se mai para putin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele ajuta..ma mir cum de nu a stiut ca este superchrarged marele fan Kawa, atotstiutorul Sergiu :rusinica:

Eu ma miram cum de nu ai stit ca nu e motor pe turbo ci supercharged...de asteptai sute de Nm cuplu! :P

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kawasaki a dezvaluit preturile pentru modelele Ninja H2 si H2R!

Acestea au aparut pe site-ul Kawasaki din America, primul model fiind 25.000 dolari iar cel de-al doilea fiind 50.000.

Asta inseamna undeva la 20.000 euro pentru varianta de strada si 40.000 euro pentru varianta de pista.

In caz ca ati uitat de specificatiile tehnice cat si de look-ul agresiv, aveti link mai jos cu lansarea de la EICMA.

http://www.motoflash.ro/stiri/modele-noi/eicma:_kawasaki_ninja_h2.html


» Post actualizat in 13 Nov 2014 15:15

Kawasaki Ninja H2 va sosi la vanzare in Marea Britanie in martie 2015 si va costa 22.000 lire, asta insemnand undeva la 28.000 euro.

Versiunea de pista, Ninja H2R, va fi 41.000 lire, adica 50.000 euro.

Surpriza e ca puterea dezvoltata de H2R este mai mare decat ni se spusese initial, de la 296 CP la 325 CP!

Kawasaki a dezvaluit oficial modelul H2R la salonul INTERMOT din Cologne, acestia sustinand ca dezvolta “undeva” la 300 CP.

Ninja H2, care a fost dezvaluit la EICMA, produce 210 CP.

Fiecare H2R va veni cu standere fata spate si huse pentru cauciucuri.

H2 va avea o evacuare Akrapovic.

Sursa: http://www.motoflash.ro/stiri/modele-noi/kawasaki_ninja_h2_si_h2r.html

post-85744-0-36780200-1415825095_thumb.jpg

post-85744-0-73715200-1415891666_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monstruletul de 310 CP va “fi pe rosu” pe testerul celor de la FW Developments, DynoJet 250i.



“Experimentul” va incepe la standul Kawasaki ora 20:30. In fiecare zi incepand cu 22 pana pe 30 noiembrie, la salonul Motorcycle Live din Birmingham NEC.



Mark Siller, Managerul de Marketing Kawasaki Motors UK, a spus: “Pe internet circula diverse video-uri cu Ninja H2R, dar acum ai ocazia sa fii mai aproape de sunetul si puterea dezvoltata de super-motocicleta noastra.”



“Va asteptam la Motorcycle Live, sa vedeti rezultatul proiectului nostru!"



Mai jos aveti un video cu H2R pe un dyno diferit.



http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aKHgC76WyfY



SURSA: http://www.motoflash.ro/stiri/evenimente/kawasaki_va_pune_pe_dyno_modelul_ninja_h2r_la_motorcycle_live.html


post-85744-0-19169600-1416491476_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut faza de la minutul 8:00 din acel clip, cand s-a saltat pe o roata motocicleta foarte agresiv... acu nu stiu daca o fi fost dezactivata electronica, sau redusa destul de mult, dar felul in care s-a ridicat (si s-a trantit inapoi pe asfalt), ma face sa cred ca l-a surprins si pe pilot. Parca era un incepator care deschide pentru prima data gazul la un miar :D

 

Asa ca de acum inainte nu se mai recomanda Hayabusa incepatorilor, ci H2R :) Asta e reperul acum.

Editat de Jorge Lorenzo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut faza de la minutul 8:00 din acel clip, cand s-a saltat pe o roata motocicleta foarte agresiv... acu nu stiu daca o fi fost dezactivata electronica, sau redusa destul de mult, dar felul in care s-a ridicat (si s-a trantit inapoi pe asfalt), ma face sa cred ca l-a surprins si pe pilot. Parca era un incepator care deschide pentru prima data gazul la un miar :D

 

Asa ca de acum inainte nu se mai recomanda Hayabusa incepatorilor, ci H2R :) Asta e reperul acum.

Taran domne, in loc sa o lase frumos si incet jos a dat cu telescoapele alea pana in cap de cateva ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...