Sari la conținut

Mai exista mecanici in Bucuresti?


Postări Recomandate

Am tot fost la multi mecanici prin Bucuresti. Majoritatea nu-si merita titulatura. Am plecat cu motoare zgariate, m-am dus cu o problema si m-am intors cu 7, m-am trezit cu furtune si piese montate gresit, am plecat cu mai putina benzina in rezervor, am fost jegmanit pe banii si timpul meu.

 

Cel mai grav este ca multi NU sunt in stare sa puna un diagnostic corect.

 

Momentan vreau sa efectuez o operatiune de intretinere(reglat joc supape) plus o revizie pentru un Kawa unicat deci nu-mi permit zgarieturi sau alte probleme specifice serviceurilor mioritice.Am nevoie de un profesionist, nu de un simplu schimbator de ulei.

 

Exista vreo sansa sa gasesc in Bucuresti asa nestemata rara care sa-si faca treaba eficient?

 

Singurul om care a lucrat exemplar a fost TNG insa am impresia ca este destul de ocupat. Ultima oara cand am incercat sa duc o motocicleta la el era destul de busy.

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Si trebuia deschis topic ? Nu esti bagat in seama indeajuns ?Tu intrebi, tu raspunzi! Du-o acolo unde ti-a placut! Sau esti platit sa faci antireclama cuiva si reclama altcuiva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este forum asa ca deschid topic pe ce tema vreau! Mai ales ca e o intrebare pertinenta. Nu-ti place? Ghinion...

 

Daca faceam antireclama , dadeam nume de service-uri...smart ass...

Editat de Nocturnus85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul om care a lucrat exemplar a fost TNG insa am impresia ca este destul de ocupat. Ultima oara cand am incercat sa duc o motocicleta la el era destul de busy.

Desi numai prin telefon m-am auzit cu TNG,pare un om de milioane,am avut probleme cu mobra,l-am sunat si m-a ajutat ce si cum sa verific.Daca la el ai fost multumit,zic sa incerci tot la el,chit ca astepti...Stima si numai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@LKSS, am si eu prieteni care au fost la Florin. Din auzite e un mecanic demn de laude si la care te poti duce linistit cand ai probleme mai delicate :) Totusi nu cred ca e cazul de preturi mici.

Avand in vedere ca am auzit vorbe bune despre el de la oameni din grupuri diferite, as avea incredere sa las mobra pe mana lui

 

:cheers:

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot fost la multi mecanici prin Bucuresti. Majoritatea nu-si merita titulatura. Am plecat cu motoare zgariate, m-am dus cu o problema si m-am intors cu 7, m-am trezit cu furtune si piese montate gresit, am plecat cu mai putina benzina in rezervor, am fost jegmanit pe banii si timpul meu.

 

Cel mai grav este ca multi NU sunt in stare sa puna un diagnostic corect.

 

Momentan vreau sa efectuez o operatiune de intretinere(reglat joc supape) plus o revizie pentru un Kawa unicat deci nu-mi permit zgarieturi sau alte probleme specifice serviceurilor mioritice.Am nevoie de un profesionist, nu de un simplu schimbator de ulei.

 

Exista vreo sansa sa gasesc in Bucuresti asa nestemata rara care sa-si faca treaba eficient?

 

Singurul om care a lucrat exemplar a fost TNG insa am impresia ca este destul de ocupat. Ultima oara cand am incercat sa duc o motocicleta la el era destul de busy.

Din acest motiv mi-am cumparat carte tehnica de service si multe reparatii prefer sa le fac singur. (De la Louis Motorrad, Editura Delius Klasing). La unele am gasit carti de service pe net, cum ar fi la Suzuki si Honda.

Multi mecanici nu au auzit de cheie dinamometrica, lucreaza murdar, neatent etc. Sunt si destui responsabili dar mai greu da gasit si normal sunt ocupati pina peste cap.

Reviziile le fac la BMW, dar ca in orce service tampit din Romania nu poti intra sa vezi ce face omul pe acolo. Prin strainate ai un geam, privesti daca vrei, ba chiar am gasit unele (e drept auto) unde daca vrei stai pe linga el intr-un loc anume stabilit.

Daca vrei sa faci ceva cum trebuie (nu doar in Romania) mai bine faci cu mana ta (din pacate nu este valabil doar pentru service moto).

Am vazut in Germania la TV un reportaj despre service-urile de pe acolo si sa stii ca nici acolo nu este situatia mult mai buna (service moto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele operatiuni am inceput sa le fac si eu insa pentru lucruri mai complicate de genul reglajelor de supape, teste de compresie chiar aas avea nevoie de un om priceput. Multumesc de raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan vreau sa efectuez o operatiune de intretinere(reglat joc supape) plus o revizie pentru un Kawa unicat deci nu-mi permit zgarieturi sau alte probleme specifice serviceurilor mioritice.Am nevoie de un profesionist, nu de un simplu schimbator de ulei.

 

Exista vreo sansa sa gasesc in Bucuresti asa nestemata rara care sa-si faca treaba eficient?

 

Și eu prefer să meșteresc singur la motoretă din motivele enumerate de tine mai sus. Dar cum nu prea pot să pun un diagnostic clar, nu am nici scule nici skill pentru tot ce poate să meargă prost, am avut și eu de multe ori nevoie de un profesionist. Singurul pe care îl știu de multă vreme și în care am încredere că e și bine intenționat și știe ce face e Patrick de la ambulanța moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la omul asta am facut tot ce tine de mobra si sunt f f multumit. Iti trateaza mobra de parca e a lui ! Iar la pret, nu cred ca se poate mai bine. E in Dr Taberei, mergi cu incredere! /index.php?/user/34920-florin-v/

 

 

@LKSS, am si eu prieteni care au fost la Florin. Din auzite e un mecanic demn de laude si la care te poti duce linistit cand ai probleme mai delicate :) Totusi nu cred ca e cazul de preturi mici.

Avand in vedere ca am auzit vorbe bune despre el de la oameni din grupuri diferite, as avea incredere sa las mobra pe mana lui

 

:cheers:

Din cate stiu eu Florin nu e mecanic moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din acest motiv mi-am cumparat carte tehnica de service si multe reparatii prefer sa le fac singur. (De la Louis Motorrad, Editura Delius Klasing). La unele am gasit carti de service pe net, cum ar fi la Suzuki si Honda.

Multi mecanici nu au auzit de cheie dinamometrica, lucreaza murdar, neatent etc. Sunt si destui responsabili dar mai greu da gasit si normal sunt ocupati pina peste cap.

Reviziile le fac la BMW, dar ca in orce service tampit din Romania nu poti intra sa vezi ce face omul pe acolo. Prin strainate ai un geam, privesti daca vrei, ba chiar am gasit unele (e drept auto) unde daca vrei stai pe linga el intr-un loc anume stabilit.

Daca vrei sa faci ceva cum trebuie (nu doar in Romania) mai bine faci cu mana ta (din pacate nu este valabil doar pentru service moto).

Am vazut in Germania la TV un reportaj despre service-urile de pe acolo si sa stii ca nici acolo nu este situatia mult mai buna (service moto).

Mare dreptate ai, nimeni nu lucreaza cu atentia cu care lucrezi tu. Da daca esti paralel cu mecanica si simtul practic mai bine te duci la un Tilica sa ti-o "repare" ca oricat de neglijent ar fi tot iese mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan Padure, are atelierul linga poligonul de tir din Baneasa (dupa Zoo). Curat, experienta, grija la detalii.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din acest motiv mi-am cumparat carte tehnica de service si multe reparatii prefer sa le fac singur. (De la Louis Motorrad, Editura Delius Klasing). La unele am gasit carti de service pe net, cum ar fi la Suzuki si Honda.

Multi mecanici nu au auzit de cheie dinamometrica, lucreaza murdar, neatent etc. Sunt si destui responsabili dar mai greu da gasit si normal sunt ocupati pina peste cap.

Reviziile le fac la BMW, dar ca in orce service tampit din Romania nu poti intra sa vezi ce face omul pe acolo. Prin strainate ai un geam, privesti daca vrei, ba chiar am gasit unele (e drept auto) unde daca vrei stai pe linga el intr-un loc anume stabilit.

Daca vrei sa faci ceva cum trebuie (nu doar in Romania) mai bine faci cu mana ta (din pacate nu este valabil doar pentru service moto).

Am vazut in Germania la TV un reportaj despre service-urile de pe acolo si sa stii ca nici acolo nu este situatia mult mai buna (service moto).

Esti tu asa sigur pe tine de ce ai vazut?...te pot contrazice la infinit...si de obicei nu prea ai ce cauta ca si client in spatiul unde se lucreaza din motive de siguranta si s ar putea sa incurci...totusi daca ai un preferat asteapta pana te poate servi...ce e asa complicat

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tu asa sigur pe tine de ce ai vazut?...te pot contrazice la infinit...si de obicei nu prea ai ce cauta ca si client in spatiul unde se lucreaza din motive de siguranta si s ar putea sa incurci...totusi daca ai un preferat asteapta pana te poate servi...ce e asa complicat

.

gresit!

la o mare firma din Buc. un baiet din asta dorea sa mi scoata axul rotii spate cu ciocanul!norocul meu ca l am vazut si impiedicat sa faca asta .tembelul nu slabise lantul si a considerat ca e axul gripat si vroia sa l ia la maciuci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gresit!

la o mare firma din Buc. un baiet din asta dorea sa mi scoata axul rotii spate cu ciocanul!norocul meu ca l am vazut si impiedicat sa faca asta .tembelul nu slabise lantul si a considerat ca e axul gripat si vroia sa l ia la maciuci.

Ce treaba mai are slabitul lantului cu scoaterea axului?

O data ce ai scos piulita axul trebuie sa iasa fara sa slabesti lantul.

 

"Nu da cu parul" doar am intrebat.😉

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tu asa sigur pe tine de ce ai vazut?...te pot contrazice la infinit...si de obicei nu prea ai ce cauta ca si client in spatiul unde se lucreaza din motive de siguranta si s ar putea sa incurci...totusi daca ai un preferat asteapta pana te poate servi...ce e asa complicat

.

Service Renault in Krakow, Polonia, anul trecut in vara, aici era un loc linga masina

Service Renault in Viena, acuma 2, 3 si 4 ani (adica de mai multe ori pe la revizii), aici este un geam care da in service si te uiti ce face omul la masina ta

Asa cum am zis, nu stai unde vrei, doar unde este permis, dar vezi ce se intampla.

Pe alte service-uri nu am ajuns pentru ca la capitolul 4 roti am Renault...

Or fi astia de la Renault mai cu motz :crack: desi ma indoiesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba mai are slabitul lantului cu scoaterea axului?

O data ce ai scos piulita axul trebuie sa iasa fara sa slabesti lantul.

 

"Nu da cu parul" doar am intrebat.

daca "impingi"roata spre inainte slabind intinzatorul lantului axul rotii poti sa l scoti cu mina.

parerea mea.

oricum nu cred sa existe o stinsa legatura intre ciocan si motocicleta :)

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba mai are slabitul lantului cu scoaterea axului?

O data ce ai scos piulita axul trebuie sa iasa fara sa slabesti lantul.

 

"Nu da cu parul" doar am intrebat.

Salut, am incercat sa-ti dau un PM insa aparent nu poti primi mesaje.

 

Imi poti lasa un PM cu numarul tau de telefon te rog frumos?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am incercat sa-ti dau un PM insa aparent nu poti primi mesaje.

 

Imi poti lasa un PM cu numarul tau de telefon te rog frumos?

 

Multumesc!

Cred ca sunt full la casuta de mesaje..o sa incerc sa o golesc iar.

» Post actualizat in 09 Jun 2015 13:41

daca "impingi"roata spre inainte slabind intinzatorul lantului axul rotii poti sa l scoti cu mina.

parerea mea.

oricum nu cred sa existe o stinsa legatura intre ciocan si motocicleta :)

Doar daca lantul este intins "tambal" atunci da..se justifica desurubarea intinzatorului...dar cum lucrul acesta nu este normal sa fie..axul trebuie sa iasa cu mana.

Legat de ciocan,este o scula care face parte din sculele necesare sa repari atat o motocicleta,masina..sau avion.😉

Nu mi-o lua in nume de rau,nu stiu la ce service ai fost si nici nu ma intereseaza..doar mi-am spus parerea fata de remarca ta cu scoaterea axului.

Iti dau un ex:

Daca in cursele de anduranta s-ar slabi de fiecare data intinzatoarele de lant la schimbarea rotilor nu ar mai castiga nimeni locul 1.😉

Editat de TNG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...