Sari la conținut

se poate circula cu asa ceva in germania?


adiciucy
 Share

Postări Recomandate

da, se poate, dar iei amenda.

nu e echipament omologat pentru drumuri publice.

Nici in romania nu pot fi folosite pe strada, dar nu verifica nimeni (inca) omologarea echipamentului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, se poate, dar iei amenda.

nu e echipament omologat pentru drumuri publice.

Nici in romania nu pot fi folosite pe strada, dar nu verifica nimeni (inca) omologarea echipamentului

da, in germania il verifica, si militienii stiu de braincaps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Pe linga castile standard, eu am ptr vremea f calduroasa (+30. C) asa ceva. Le-am cumparat de la Louis (Stuttgart). Nu sunt inca omologate dar am vazut IN ORAS, multi colegi (mai ales cei pe scooter ca si mine) cu braincap. Vara asta inca nu am fost oprit ptr. casca. E cam la aprecierea politistului. Daca iti vezi de treaba in trafic si nu iesi in evidenta exagerat, nu prea se iau de tine. In orice caz scrie si pe eticheta cind o cumperi, ca se asteapta omologarea europeana. Costa 9.99 € bucata. Am inteles ca amenda ar fi de 14 €, dar aici nu sunt sigur 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

Pentru cä nu indeplinesc normele de sigurantä europene.

Si drept sä-ti spun nu as dori la nimeni dä dea cu muianul de asfalt cu o cascä ca asta.

Americanii sunt cu mult mai toleranti si liberali in privinta acestui subiect

Editat de hidric
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, hidric said:

Americanii sunt cu mult mai toleranti si liberali in privinta acestui subiect

Nu sunt mai toleranti. Ei inteleg ca resursele SUA sunt limitate si prostii care poarta astfel de casti au si ei dreptul de inmultire.
Practic incurajeaza selectia naturala. In loc sa ramana paralizat cu o casca conforma si sa coste statul sute de mii de dolari, mai bine o mierleste de tot.

Ar trebui sa fie si la noi optionale castile.

Editat de AlexAB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nici eu nu inteleg de ce e obligatorie casca. Fiecare circula "pe barba lui". In caz de buf, sa i se refuze dreptul de a se trata in baza asigurarii medicale. Simplu.Crapa unul fara casca? Nu-i bai, face popa un ban. Se mai recupereaza si ceva organe.

Zic rau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Lucian_M said:

Sincer, nici eu nu inteleg de ce e obligatorie casca. Fiecare circula "pe barba lui". In caz de buf, sa i se refuze dreptul de a se trata in baza asigurarii medicale. Simplu.Crapa unul fara casca? Nu-i bai, face popa un ban. Se mai recupereaza si ceva organe.

Zic rau?

Oricum daca faci buf din culpa ta nu beneficiezi de asigurarea de stat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Sincer, nici eu nu inteleg de ce e obligatorie casca. Fiecare circula "pe barba lui". In caz de buf, sa i se refuze dreptul de a se trata in baza asigurarii medicale. Simplu.Crapa unul fara casca? Nu-i bai, face popa un ban. Se mai recupereaza si ceva organe.

Zic rau?

 

Acum 3 ore, hidric a spus:

Pentru cä nu indeplinesc normele de sigurantä europene.

Si drept sä-ti spun nu as dori la nimeni dä dea cu muianul de asfalt cu o cascä ca asta.

Americanii sunt cu mult mai toleranti si liberali in privinta acestui subiect

Casca poarta doar oamenii  urati!!!

 

si daca ai flipupul deschis nu dai cu muianul de asfalt???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, ianachim a spus:

si daca ai flipupul deschis nu dai cu muianul de asfalt???

Exact asta e motivul pentru care nici a treia casca nu este de tip flip-up. Nici urmatoarele nu vor fi altfel decat integrale (si ale sotiei la fel). Protectia scade mult cand ai mandibula ridicata. Un prieten (stie el care) a alunecat pe pietrisul de pe sosea, a spart capacul motorului (si poarta unei babe), rascait o orteza (purta niste genunchiere zdravene) si, ati ghicit, daca avea mandibula sus- ar fi baut multa vreme supa cu paiul. Foloseste flip datorita ochelarilor de vedere (se pun mai usor), insa nu l-am vazut niciodata (nici pe calduri mari) sa mearga cu ea deschisa. Dupa accident s-a uitat la casca si era belita fix in zona barbiei. Chestia asta m-a convins ca nu-mi trebuie alt tip de casca decat integrala.

 

Acum 56 minute, ianachim a spus:

Casca poarta doar oamenii  urati!!!

Eu is atat de urat, incat port si cagula, nu se vad decat ochii si nasul.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.841ab11df63b7d1b363b4ed57a0a5c3c.png

Acum 14 ore, Starcream a spus:

nu inteleg de ce nu s-ar putea circula cu asemenea casti, sunt foarte frumoase.

 

Acum 14 ore, hidric a spus:

Pentru cä nu indeplinesc normele de sigurantä europene.

Si drept sä-ti spun nu as dori la nimeni dä dea cu muianul de asfalt cu o cascä ca asta.

Americanii sunt cu mult mai toleranti si liberali in privinta acestui subiect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...