Sari la conținut

Postări Recomandate

The item has arrived in the country of destination

2017-08-16 02:07:00

A service offered by Romanian Post

Search
Codul XXXXX895849NL nu exista!

Intrat de 29 de zile în ţară şi aici zice că nu există codul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aveti idee daca se poate merge la BSI sa ridici coletul? Adica au un ghiseu, ceva la care sa te duci cu tracking number-ul si sa mai tai din perioada de asteptare?

 

In postul #16 de aici: https://forum.softpedia.com/topic/1098147-colet-extern-neinregistrat-la-bsi/

 

cineva mentioneaza o coada infernala. Oare la coada aia se sta doar cu aviz sau poti sa te duci sa le arati ca pachetul e la ei si sa il iei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cat m-am interesat nu e posibil sa mergi la BSI. Toti ar merge acolo, iti dai seama.

Tot ce ai de facut e sa astepti.

Cozile sunt normale pentru traficul de colete ce a fost distribuit catre acele oficii fara a se suplimenta numarul angajatilor.

 

Pentru toata chestia asta trebuie sa multumim conducerii tarii care vrea sa suga bani din fiecare rahat. Te taxeaza pentru cei 15-20$ pentru ca au vazut ca se scurg bani importanti care ar putea fi ai lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt intr-o situatie similara. Am 2 pachete blocate la BSI. Parca vad ca dureaza si la mine o luna.

 

Au ajuns si la stiri: http://stirileprotv.ro/stiri/inspectorul-pro/serviciu-mai-prost-nu-exista-in-romania-experimentul-care-arata-haosul-imens-de-la-poc-ta-romana.html

In stirea respectiva spun astia ca ar veni la vama toate coletele, indiferent de valoare. Totusi eu am primit vineri la posta o chestie comandata pt drona.

intradevar insa, intarzieri f mari in ultima vreme... Mai am de primit vreo 2 coletele, sa vedem daca imi ajung tot la posta. Sper...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa suga conducerea tarii, si a postei! Dar nu bani. La op de cartier am mai primit un singur pachet care insa a venit prin Post NL,ma gandesc ca nu o fi fost tratat ca extracomunitar. Acum am 2 avize pt ospiciul 6, mai astept ca ar mai fi 1-2 pachete si sa fac mai putine drumuri. Pe aviz scrie ca le tin 30 zile, deci o vizita pe luna ajunge :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am platit niciodata la colete externe. Sa plateasca in pwla mea posta intarziere! Mai ales ca avizul care a ajuns la mine in cutie pe 8.09 zice sa ma prezint pe data de 6.09, probabil are posta si o masina a timpului cu care as fi putut ajunge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o taxa ce se numeste "taxa de magazinaj". Nu am reusit sa ma prind in ce imprejurari se plateste. Uneori am platit, alteori nu. Si la pachete din UE si la extracomunitare. Din punct de vedere al sanatatii psihice si integritatii zen-ului, e sinucidere curata sa te iei la cearta cu angajatii postei. Mai bine dau cativa lei fara sa stiu de ce si ies ca un om normal din posta, nu tremurand de nervi.


» Post actualizat in 18 Sep 2017 18:30

0.7 RON pe zi pentru fiecare colet in parte.


» Post actualizat in 18 Sep 2017 18:31

La fel cum mai e o taxa de vreo 6 sau 8 lei cand platesti TVA la vama. Se dau 2 chitante. Una de la angajatul de la finante si alta de la angajatul de la posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi cum e arunci cativa lei pentru ca ai fost notificat prin nu stiu ce forma, tot prin posta lor. Fusesem pe vremuri, in urma cu vreo 3 ani cand inca nu era la cea de cartier, si ma anunta ca trebuie sa platesc 8 lei pentru notificare. Primisem niste hartii prin care ma anunta sa vin sau sa imputernicesc pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una, alta, cand iti bati joc (asta e bataie de joc, nu prostie) si dai ordine fara sa iti pese de atatia oameni, poate ajungi sa nu mai iei nici putinul pe care il luai pana acum.

 

Sunt diverse firme prin Germania si alte tari din UE care ofera servicii de mail forwarding (nu stiu cum ii spune in romana). Primesti o adresa fizica in tara respectiva si folosesti adresa aia ca adresa de livrare. Coletele sunt livrate acolo si firma respectiva ti le trimite tie. Evident ca platesti transport de acolo aici plus comisionul lor de manipulare al coletului. Taxele vamale se platesc in tara in care ai adresa, evident. In Romania nu mai platesti nimic pentru ca e colet venit din UE si iti vine la oficiul din cartier. La prima vedere nu este prea rentabil daca nu te arde buza rau sa iei ceva. Partea buna e ca sunt oferite si servicii de combinare a comenzilor intr-o singura comanda mare. Adica daca dai 50 de comenzi peste tot prin lume, iti vin acolo 50 de pachete si aia iti trimit un singur colet cu toate.

Un exemplu mai jos. Nu stiu nimic despre ei. Din pacate multi nu se baga la colete din afara UE (adica fix problema noastra) din cauza procesului de plata a texelor vamale.

 

https://www.tiptrans.com/faq


» Post actualizat in 19 Sep 2017 11:23

Ca sa nu mai spun ca daca alegi transport prin curier gen GLS sau DHL, scoti posta din schema complet si iti vine coletul acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de livrare din China:

Marfa (5 buc cablaje electronica, 10x10cm): 5USD

Transport (DHL Hong Kong): 21USD

Taxe si formalitati vamale (DHL Romania): 28USD

Total: 54USD

 

Cu toate astea, daca comandam cablajele oriunde in EU ma costau cel putin 70EUR. Pe ansamblu este mai convenabil sa comand din China, chiar daca 90% din bani se duc catre DHL.

Din pacate, firma respectiva nu livreaza prin posta normala, costurile ar fi sensibil mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perioada asta nu preturile sunt problema. Timpul de tranzit de la BSI este problema. Din China pana aici vine in 2 saptamani si de la BSI la posta vine intr-o luna, poate mai mult. Eu astept un colet intrat la BSI pe 8 si altul pe 9.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai primit astazi 3 avize pt ospiciul 6. Sunt invitat pe 14, 15 si 18.09!!! Nu, nu erau in cutie ieri, astazi le-a adus. Sa nu le iau masina de posta in pwla? Intentionez sa vizitez ospiciul joi dupa pranz, ati face bine sa nu va aflati pe acolo daca nu suportati sange. Asta daca imi cer magazinaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 colete? Nomenclaturistule! Eu stau cu dintii la gard si nu vine nimic. Am asistat la o faza similara cu ce ai patit tu. Omul a facut scandal dar pana la urma tot a platit un leu si ceva taxa de magazinaj. Nu ai cu cine sa te intelegi.

 

Eu ii stiu si pe aia de la oficiu 6. Aia sunt parfum. Daca faci asa la oficiul 6, ce te faceai daca apartineai de oficiul 5? Acolo e mult mai nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca sunt rahatisuri comandate de sotie, 2-3$ fiecare. Jur ca ma cacao in ele si ii pun sa le trimita retur!Posta romana ar trebui, cum spunea cineva mai inainte, sarita. Dar nu din schema, ci in aer! Allahu akbar, jihad!

» Post actualizat in 19 Sep 2017 19:21

De cand cu idiotenia asta am sistat toate comenzile, oricum nu era vreun biznis, luam tot felul de chestii care imi faceau cu ochiul si fara de care traiesc la fel de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca poti sa te lipsesti de ele. Daca mai o tin astia mult asa, o sa ne trezim ca nu mai trimite nici naiba la noi nimic.

In postul #7519 de aici: https://forum.softpedia.com/topic/918096-aliexpresscom-pareri-sugestii-reclamatii/page__st__7506

lumea cere banii chinezului pentru magaria romanilor. Cam cat o sa mearga asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta chestie pe care nu o inteleg si, daca stie cineva, sa ma lumineze.

 

De ce se taxeaza taxele de curierat? Fie el Posta locala sau privat.

Editat de Pandy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am pus aceeasi problema, asa ca m-am documentat: transportul si livrarea sunt considerate servicii importate, asa ca l-i se aplica taxele vamale. Te doare mintea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai primit astazi 3 avize pt ospiciul 6. Sunt invitat pe 14, 15 si 18.09!!! Nu, nu erau in cutie ieri, astazi le-a adus. Sa nu le iau masina de posta in pwla? Intentionez sa vizitez ospiciul joi dupa pranz, ati face bine sa nu va aflati pe acolo daca nu suportati sange. Asta daca imi cer magazinaj.

Esti un norocos. Eu am primit un aviz dupa o luna (sa ma prezit cu o luna inainte gen). Si cand ma duc la posta cika l-au trimis inapoi. Mi s-a umflat vena si voiam sa bat pe cineva, pina la urma au cautat prin movile si cika era programat sa plece in ziua aia si mi l-au dat...da ma enervasem rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sicrie pe aviz ca pastreaza 30 zile cotletul in ospiciu, sa ma suga daca il trimit indarat mai repede. Am avut azi cateva minute libere si am trimis reclamatie la posta, cu cc la minister si adaugand si cele 2 ospicii (6 + cel de cartier) la destinatari, am scanat si avizele primite ieri si le-am atasat, chisr daca nu su nici o data de prezentare. Macar sa isi solicite neuronul sa formuleze un raspuns f_tu-le muma in coor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DHL si apoi Cargus.

Ai mare grija la Cargus. Ultimul colet primit (ianuarie) de pe amazon.de a stat o saptamana la ei ca ba nu avea adresa completa, ba nu e numele corect. Ma suna azi, vorbesc, dau datele. Ma suna maine, vorbesc iar, dau datele. Cand am zis ca vin sa il ridic, au zis ca nu e posibi.

Si surpriza, peste 4 zile sun si intreb ce se intampla. Ma abureste ca ziua urmatoare vine.

Nimic nici ziua aia. Dupa un mail cu notarea intr-un paragraf a cuvantului "ANPC", ziua urmatoare am coletul.

 

Colet care era violat. Rupt pe 2 laturi. Verific continutul alaturi de respectivul si ma apuc sa verific si hartia originala cu informatiile de livrare. Totul exact cum trebuia. Nume, adresa, telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...