Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e vorba de bafta. Au inceput sa le trimita iar la postele de cartier. Si ale mele care stau degeaba de la inceputul lui Septembrie au inceput sa fie prelucrate de BSI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

De pe ali am comandat întotdeauna cu livrare pe adresa de la birou unde o poștăriță face vizite regulate. Evident, toate comenzile au fost cu transport gratuit, deci nimic de plata. Citind topicul, săptămâna trecută am mai comandat 3 surcele de curiozitate sa vedem cum decurge servirea in noile condiții.

Update: coletul a ajuns astăzi, pe același traseu ca si pana acum. E drept ca si cu cea mai mare perioada de livrare dar măcar a ajuns in perfecta stare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E în funcţie de limita de 10€„ mie mi-au venit camerele de bord în termen bun la ospiciul cu vamă, telefoanele intrate în ţară la 15 august probabil au fost ciordite în vamă, am luat banii înapoi fără probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va fereasca sfantu' sa luati ceva din China si sa fie trimis cu DHL. Astia au reusit sa imbine intr-un mod sadic lacomia sectorului privat cu birocratia sectorului public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sau cand cumperi de la mafioti gen Amazon.com. Si eu comandasem de la Amazon si a ajuns repede. Am platit ceva taxe pe site. La fel, luat din UE si trimis cu DHL a fost parfum.

 

Apropo, coletul nu l-am primit nici pana azi.

 

Cum sa ceri, ma, copie verso de pe buletin? CUM?

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are treaba cu votatul. Probabil ca au luat o procedura internationala si au implementat-o aici mot-a-mot. Poate ca in alte tari au aia ceva si pe verso scris. Sunt o groaza de documente si declaratii care trebuie date si completate. Unele trebuie sa le trimiti online. Altele trebuie sa le trimiti online si sa le predai si in original. Te doare mintea.

 

Eu tot citeam de oameni care si-au luat telefoane din China si le-au adus cu DHL. In caz ca nu stiai, daca iti iei un telefon "pa persoana fizica", cu ar spune Marean Vanghelie, adus prin DHL si te sun pe telefonul ala sa imi dai si mie un bidon de Eneos, tu incalci legea. Chiar daca imi dai factura.

 

O sa incerc sa descriu experienta cu DHL dupa ce primesc pachetul. E in tara de pe 14/11. Intre timp, am ridicat azi dimineata de la Posta 2 colete ajunse la BSI pe 12/11.

 

Am vazut ieri dimineata pe CNN o reclama la DHL. Era un nene in Antartica. Meseria lui era sa intretina pistele de aterizare pentru avioanele cu oamenii de stiinta care fac teste si masuratori acolo. Comunica cu companiile aeriene folosind un telefon, prin satelit (probabil ca rcs&rds are probleme cu semnalul si acolo :) ). "Aoleo, s-a stricat tilifonu, ce ma fac?" Fiti fara grija! DHL livreaza colete in Antartica in 36 de ore!

 

Eu astept de 8 zile sa aduca pachetul de la adresa lor din Bucuresti la adresa mea in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca nu stiai, daca iti iei un telefon "pa persoana fizica", cu ar spune Marean Vanghelie, adus prin DHL si te sun pe telefonul ala sa imi dai si mie un bidon de Eneos, tu incalci legea.

Cum? Se supără SRI că nu ştie de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Una din declaratiile pe care esti obligat sa le completezi arata asa:

 

Declaratie pe proprie raspundere

 

 

 

 


Subsemnatul/a .......................... CNP ............................, declar pe proprie raspundere ca valoarea produselor din coletul cu AWB-ul..............................

este de ................................... si cunosc prevederile art. 326 din Codul Penal privind falsul in declaratii.

In colet sunt ........................................, acestea le voi folosi la .........................

si nu le voi comercializa , de asemenea nu le voi folosi in scopul de a obtine venituri suplimentare .

 

 

 

 

 

 

 

 

Data, Semnatura

Deci nu poti sa il comercializezi sau sa faci bani cu el. Ca in realitate nu te cauta nimeni la OO e altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Infractorule! :laugh:

 

No-no, not me! Nenea vames de la op6 care mi-a cerut de la obraz 100 lei ca sa nu mai faca acte cant tva la 90$ + comisionul postei de prezentare in vama faceau ~75 lei! I-am dat mwie si l-am pus sa scrie. Sunt 100% legal, banii nu ies din telefon direct ca l-as mulge 24/24 :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La oficiul 5 s-a deschis alt ghiseu pentru vama. Ala vechi care are programul decalat 8-15 si 10-17 si inca unul care are programul cum ai spus tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si nu...
Eu am ceva produse in cos, produse cu preturi mai mari.
Le urmaresc de ceva timp spre a le achizitiona unu' cate unu'. Nici o reducere la nici unul dintre ele pana acum.
Sfatul meu este sa urmaresti produsul din timp daca pretul este mai maricel. Eviti sa fii pacalit de marketing de duzina. La unele au marit pretul artificial inainte de "black fraierday"...

Eu oricum nu mai comand nimic pana prin ianuarie: vine sfarsitul de an si sa te tii bine timpi de livrare... (china + romania = double fatality :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

:(...

O chestie luata de pe ebay din Germania, trimisa prin Posta de catre vanzator. 24 de zile de cand a plecat, intrata in tara pe 23.11. Pe 25.11 a ajuns in Bucuresti si de atunci nu se mai stie nimic.

 

Se pare ca nu doar pentru nonUE sunt probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...