Sari la conținut

Postări Recomandate

Aia 8 lei sunt pt prestatia postei care prezinta coletul vamii! Esti taxat numai daca platesti TVA sau TVA+vama.

Ospiciul 6? Eu numai pe la pranz merg, timpul de asteptare nu a depasit 1h. Inteleg ca Ilfov tot la ei ajung, deci pt "provincia" asta nu cred ca sunt diferente fata de Bucuresti.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu a mai venit nimic la OP de cartier de la jumatatea lui august, nici mic nici mare! Un singur coletzel care a fost trimis cu Post NL, banuiesc ca a fost tratat ca nefiind extracomunitar (era al sotiei, de pe aliexpress, habar n-am daca trimis din depozit european sau nu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu cineva. Cica sunt peste 10000 de colete care asteapta sa fie procesate si vin mereu altele. Partea mai trista e ca se pare ca nu a fost gasita vreo solutie pentru haosul asta. Cel putin persoana respectiva nu a auzit de vreo solutie sau vreun plan. Ca regula, trebuie desfacut si inspectat tot. Uneori regula nu se respecta datorita volumului foarte mare de colete si a starii de spitit a oamenilor veniti la posta. Un oficiu vamal poate sa proceseze in jur de 500 de pachete intr-o zi. Cam ala e maximul. Pana sa apara nebunia asta, in zilele foarte aglomerate procesau in jur de 200 de colete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu cineva. Cica sunt peste 10000 de colete care asteapta sa fie procesate si vin mereu altele. Partea mai trista e ca se pare ca nu a fost gasita vreo solutie pentru haosul asta. Cel putin persoana respectiva nu a auzit de vreo solutie sau vreun plan. Ca regula, trebuie desfacut si inspectat tot. Uneori regula nu se respecta datorita volumului foarte mare de colete si a starii de spitit a oamenilor veniti la posta. Un oficiu vamal poate sa proceseze in jur de 500 de pachete intr-o zi. Cam ala e maximul. Pana sa apara nebunia asta, in zilele foarte aglomerate procesau in jur de 200 de colete.

no las' ca vine Craciunu' amu'

sa vezi atunci distractie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pe ali am comandat întotdeauna cu livrare pe adresa de la birou unde o poștăriță face vizite regulate. Evident, toate comenzile au fost cu transport gratuit, deci nimic de plata. Citind topicul, săptămâna trecută am mai comandat 3 surcele de curiozitate sa vedem cum decurge servirea in noile condiții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muuaaaa ce show am avut eu cand mi-a sosit din Cehia un colet pe adresa de la munca! Nu ma intelesesm grozav cu expeditorul pt ca limba engleza la el era greu si, crezand ca trimite cu ceva curier, i-am dat adresa de la munca din ratiuni de program. Daca nu cunostea un coleg pe cineva la ospiciul ala mi-e ca plecau fibrele mele pt cotetzul de curse inapoi, nu voiau fetili alea neam sa mi le dea pt ca aveam cu totul alta adresa in bolintin!

Revenind la subiect: au mai sosit 2 avize, de data asta datate. Unul in 22.09 care ma invita la ospiciul 6 in 19.09 si altul azi, 27.09, care ma invita pe 21.09 :alcy: Conteaza ca eu chiar am fost acolo pe 21?! :eek: Cre' c-a inventat posta romaneasca masina timpului! Pana una - alta le-am bagat inca o sesizare pe mail, cu cc la minister si cele 2 ospicii (de domiciliu si 6) ca si data trecuta, atasat avizele scanate, macar sa munceasca se distreze si ei. A, la mailurile astea, pe langa un mesaj de eroare de la o adresa a postei gasita pe site (suport@posta.rahat in ploaie.ro) vine un reply automat cum ca voi primi raspuns in cel mai scurt timp, cica de regula cineva il da in 24h. Avand in vedere ca masina timpului, inca n-am primit raspuns la sesizarea de acum mai bine de o saptamana X-(

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu vine nimic. :( La oficiul 5 e doar data in care a fost avizat (sau ma rog, asa era pe vremea cand mai pupam si eu un aviz). Nu iti spune si data la care sa te prezinti. Iti spune programul de functionare.

 

Probabil ca au completat asa ca sa stie unde sa caute pachetele. Adica pachetul tau a venit la oficiul 6 in data de 21 dar din cauza volumului mare de colete abia acum au ajuns la el si a scris asa ca sa stie prin ce rafturi/saci sa caute.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am ridicat un pachetel din china (oficiu provincie )...in vremurile bune imi veneau acasa asa ca am dat mana libera consoartei sa comande ce ii trebe....si a comandat...18 comenzi parca, toate fleacuri....oare la cate cozi mai am de stat?

Am intrebat ieri vamesul ce si cum si s-a trecut la sistemul asta pentru ca ,citez "au fost prea multe reclamatii de neprimire si chinezii s-au saturat sa plateasca de 2-3 ori refund." Se pare ca romanasii nostrii si-au facut un obicei din a comanda, a ridica produsul, si a cere refund pe motiv de nelivrare. Mie postarita mi-l dadea in mana fara sa ceara semnatura undeva...cand era vorba de semnatura pt recomandate, atunci imi cerea...pesemne sistemul coletelor din china nu cerea samnatura la livrare.

Mi-a spus vamesul ca se lucreaza la alt sistem, ceva de genul tot prin posta pt valori mici dar ceva semnatura/dovada de ridicare.

 

P.S.

In spatele meu era un nene care a stat peste o ora la coada pt o rola de fir de pescuit :) . Eu am avut totusi 2 borsete, dar o sa stau si pentru "spargator oua prepelita" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie astea mi se par povesti. Nu partea cu romanii care dau tepe. Partea cu chinezii suparati. Ii doare in fund de romani si li se rupe lor de chinezi? Schimba un stat politica de functionare pentru ca asa doresc niste privati din alta tara? Sa fim seriosi.

 

Si inca ceva. Eu primeam la posta de cartier pachete care aveau si tracking number. Daca era cum a spus omul ala, problema era doar la pachetele fara tracking number. Alea cu tracking number se livrau ca pana acum. Valoare sub 10 euro la posta de cartier si peste la vama.

 

Chestia aia ti-a spus-o probabil ca ii era teama sa nu faci gura pe acolo si a vrut sa scape de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am cerut refund ca nu mi-a venit un produs. Dar la mine chiar e pierdut. Pe tracking international zice ca a intrat in romania, pe cel de la posta nu exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Acuma sa ma ierte Dumnezeu, daca si pentru niste rahaturi de produse de cativa euro dati comenzi in China ca sa faceti saving de 50-70 Ron, atunci va meritati soarta!

Exemplul mosului ala care a asteptat 2 luni si a stat o ora la coada pentru o rola de guta de pescuit! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trimis un colet mamei in Romania, din UK, prin Royal Mail si n-a ajuns la posta normala din Ro, a mers direct la centrul GLS. Maica-mea tot astepta sa ii aduca postarita coletul, aia zicea ca n-a ajuns nimic la posta locala. Intr-un tarziu (trecusera saptamani) am incercat tracking numberul de pe chitanta si m-a trimis de la Royal Mail la site-ul GLS unde era inregistrat tot drumul din UK, prin DE si apoi Ro.

Idiotii de la GLS din Ro deja imi pusesera pachetul pe retur, cica au incercat sa gaseasca adresa mamei si n-au gasit adresa, total BS bineinteles, era 23 decembrie si le-a fost lene sa livreze asa ca l-au pus pe retur dupa doua saptamani. Avea numar de telefon scris acolo, adresa corect, totul ok.

 

 

Ma gandesc ca e posibil ca o parte din coletele venite din afara sa treaca prin GLS si daca o fi peste tot cum a fost in cazul meu, angajati cu durere in dos, atunci clar de ce nu ajung coletele.

https://gls-group.eu/EU/en/parcel-tracking

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine e la fel, intrat din 16 august.

am patit-o si eu si a aparut dupa vreo luna

o fi vreo stratagema asiatica sa fie ei ok si posta romana de vina

sau vreo eroare de traducere de genul "ajuns in Romania" in loc de "trimis catre Romania"

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comandat o pereche de manusi din UK de pe sportsBikeShop si pentru ignoranta mea -- am vazut royal mail 6 lire si pe-ala l-am bifat crezand ca vine tot cu curier --- le tot astept de 5 saptamani. Am vorbit la toate postele posibile, nimeni nu a primit niciun aviz. Partea proasta e ca n-au tracking si toata lumea da din umeri. Deci se intampla la fel si pentru UE.
Asa ca am vorbit cu baietii din UK si imi trimit o pereche noua cu upgrade la curier (11 lire) si ajung in 4 zile.

Am niste carcase de gopro comandate acum 2 luni din china. Nici pana acum n-au ajuns. Am renuntat la idee. Probabil undeva de craciun daca e sa primesc vreun bonulet. Evit cat se poate ebay/aliexpress in ultima perioada. Mai prost e ca si daca vine din UE si nu ai curier dedicat si le lasi pe mana postelor, adio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, comandam rahatisuri si <1$! Pt ca venea gratis la posta. Daca iau de pe olx, pe langa ca platesc x2-x3, mai tre sa bat si drumul sa ma intalnesc cu vanzatorul, iar timpul e o mare problema pt mine. Nu msi zic de luat din provincie, mai scump transportul si rambursul. Acum m-am lecuit, dar inca astept comenzi date inainte de 15 august.

» Post actualizat in 27 Sep 2017 16:42

Coletele mie imi vin la posta fie ca recomandata externa pt care semnez di e scanata cand o ridic, fie scrisoare voluminoasa pt care la inceput nici nu semnam, de vreun an insa semnez intr-un registru. Asta pe vremea cand veneau la posta de cartier.

Prin curier am primit doar o navigatie auto (dedicata, 2din) care a venit cu Cargus desi scria acolo dhl. N-am platit nimic desi pe site scria ca vine din China.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am niste carcase de gopro comandate acum 2 luni din china. Nici pana acum n-au ajuns. Am renuntat la idee.

Posibil sa fi comandat unui vânzător fara reviewuri, asa am pățit si eu de 2 ori, nu m am uitat atent, am fost vrăjit de pret si am apăsat butonul. Acum 2 ani se întâmpla asta si era ceva mai mult de o carcasa...cine știe, poate ai mai mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apai bre nea Luigi, de unde stii matale ce comandam noi? Eu am comandat din China nestiind de aceste probleme, nici nu ma grabesc sincer...le-am luat pentru iarna cand o sa mai mesteresc la mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am avut probleme niciodata cu statul la coada la ghiseul meu . Sunt niste doamne foarte amabile.

Dar ai dreptate da pentru 7 euro nu merita, poate doar sa-ti iei ceva gen brelocuri sau mai stiu eu pentru toti prietenii tai de pe forum :))

 

 

cea mai smechera investitie :)))

http://www.ebay.com/itm/Cute-Magnetic-Key-Holder-with-Wall-Climbing-Man-Ultra-Magnet-Strong-Hook-Keys-/332318098685?var=&hash=item4d5fb3c4fd:m:m3-pacJ_9p6CrmfbxnMjcBA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehe, sa vezi cate rahaturi am comandat doar de fun! Oricum la op de cartier ajung macar o data pe saptamana sa trimit uleiuri si alte alea pt motociclisti, fetele amabile, mergeam la ore la care nu e nimeni, era usor. Acum clar nu merita, dar am comenzi pe teava, majoritatea ale sotiei, asa ca acum iar sunt la ospiciul 6. Sunt calm, numai vreo 2 taximetristi au vrut sa ma darame pe drum :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am niste carcase de gopro comandate acum 2 luni din china. Nici pana acum n-au ajuns. Am renuntat la idee. Probabil undeva de craciun daca e sa primesc vreun bonulet.

unele vin si dupa 3 luni sau mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...