Sari la conținut

Postări Recomandate

Pe sectoare?!?

 

Speram și eu. Oficii poștale vamale am văzut că sunt mai multe ( în/pentru sectorul 6, pe site-ul poștei am văzut că sunt 2 op care au și program pentru vamă)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unul e pe valea cascadelor (op 76), altul pe valea argeșului colț cu drumul taberei (op 74). La astea scrie pe site : "Program vama: distribuire colete in programul de lucru cu publicul al oficiului postal"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, eu am luat 2 adaptoare de la GU10 la E14, pret 1.7$, transport gratuit. E mai scumpa benzina pina la posta decit adaptorul. Am incercat intii in RO, toti care zic ca au aceeasi marfa, de fapt n-o au.


» Post actualizat in 23 Aug 2017 21:04


Tot ce a venit din China cu DHL, pt firme, adica formalitati vamale, a avut delay-uri de 3-4 saptamini in vama. La cum merge treaba, sistemul se va prabusi spectaculos. Pasapoarte, buletine, vama, inmatriculari, totul e praf.


» Post actualizat in 24 Aug 2017 14:21

http://www.dhl.com/en/express/tracking.html?AWB=9299687880&brand=DHL

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la posta de care apartin pentru ca întârzie cam mult un colet din China. Tanti de acolo mi-a spus ca din China numai vin coletele la posta de care apartii, ci se strâng la nus'ce oficiu numărul 5. N-a stiut sa explice de ce..

Se pare ca schimbarea este făcută cam acum o saptamana. Are cineva vreo informatie?

 

P. S. Evidet pentru Buc era vorba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la posta de care apartin pentru ca întârzie cam mult un colet din China. Tanti de acolo mi-a spus ca din China numai vin coletele la posta de care apartii, ci se strâng la nus'ce oficiu numărul 5. N-a stiut sa explice de ce..

Se pare ca schimbarea este făcută cam acum o saptamana. Are cineva vreo informatie?

 

P. S. Evidet pentru Buc era vorba

Asa e de vreo 2 saptamani. Se discuta si in topicul asta: /index.php?/topic/734417-ali-express-totul-despre/page-8

 

Daca esti repartizat la oficiul 5, trebuie sa te duci la ghiseul 4. Sunt 2 sedii vis-a-vis unul de celalalt.

 

Aici ai poza cu giseul unde e punctul vamal.

https://www.google.ro/maps/uv?hl=ro&pb=!1s0x40b1ff72ac192cc5:0x7822cc7f95136b19!2m22!2m2!1i80!2i80!3m1!2i20!16m16!1b1!2m2!1m1!1e1!2m2!1m1!1e3!2m2!1m1!1e5!2m2!1m1!1e4!2m2!1m1!1e6!3m1!7e115!4shttps://picasaweb.google.com/lh/sredir?uname%3D115654712740324076339%26id%3D6317058081495758418%26target%3DPHOTO!5soficiul+postal+5+-+C%C4%83utare+Google&imagekey=!1e3!2s-7xlNce0lG6s/V6qy2x0QtlI/AAAAAAAA10c/GSyqQFnqCqQE2DcokgIhQyxNAlOrX8nDQCLIB&sa=X&ved=0ahUKEwjR2p374-_VAhUFWRQKHSKvAeUQoioIeTAK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la posta de care apartin pentru ca întârzie cam mult un colet din China. Tanti de acolo mi-a spus ca din China numai vin coletele la posta de care apartii, ci se strâng la nus'ce oficiu numărul 5. N-a stiut sa explice de ce..

Se pare ca schimbarea este făcută cam acum o saptamana. Are cineva vreo informatie?

 

P. S. Evidet pentru Buc era vorba

Verifica prima data numărul trimiterii (track number) pe site-ul postei romane. Dacă începe cu RN/RS/RC sau orice alta forma de număr format din litere și cifre poate fi verificat pe site. Dacă e format doar dintr-o serie de cifre înseamnă că nu poate fi urmărit și aștepți sa îți vina acasă fie un mandat fie direct coletul, dacă e mic.

Dacă pe site apare ac ar fi la un Oficiu postal aștepți sa îți vina mandatul poștal acasă și apoi te duci la oficiul poștal indicat. De obicei mandatul poștal pt oficiile postale normale e scris pe un tipizat mic, pe hârtie din aia veche, gălbuie.

Dacă îți apare ca e la oficiul postal 5 ghișeul 4 înseamna ca e la oficiul poștal vamal, cu sediul la piața Regina Maria, lângă Parlament, pe bulevardul Libertății, pe partea dreapta cum mergi dinspre Calea Rahovei spre Piața Constituției.

O sa îți vina un mandat poștal, pe hârtie alba, cu data la care sa te prezinți.

Te duci acolo și dai mandatul la o doamna și aștepți sa te strige.

E posibil sa nu plătești vama și tva, dar se poate sa și plătești.

Programul e cam ciudat la oficiul postal vamal. Te uiți pe mandat!!!

Primul lucru e sa verifici track number pe site-ul postei romane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost si eu la posta si pot sa confirm ca si Popesti Leordeni tot la Vacaresti apartine.

 

Oricum nu te poti astepta ca PSD-stii sa faca ceva bun, numai haos si distrugere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai au dat astia la stiri ca Posta Romana va da in functiune, in 10 zile, o aplicatie care comunica direct Posta - Vama astfel incat, coletele sub 10euro sa vina direct la oficiul postal de care apartine destinatarul.
Problema cica este la Vama caci sunt depasiti de numarul mare de colete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hahaha! Adica dupa ce pana acum 2 saptamani se intampla fix la fel acum lanseaza o aplicatie, pe care au platit - adica sifonat - niste bani ca sa revina la situatia anterioara! Vb unui co-codaș de la ospiciul 6: posta romana e singura institutie care in 2017 mai linge hartii si scrie cu pixul. Azi am stat aproape 1h + drumul Sos Chitilei - Vacaresti si retur pt 2 rahatisuri comandate de sotie. Nasol ca mai are ceva comenzi - eu sunt trecut acolo la livrare pt ca am programul care imi permite sa vizitez posta - dar am sistat orice comanda, nu imi permit sa pierd cate 3h, benzina si neuroni. Probabil cei care fac un biznis din comertul cu produse de pe ali vor mari preturile, statul si posta nu vor castiga nimic, doar vom scoate mai multi bani care vor circula pe piata gri. Sau nu, probabil pot trai f bine si fara 60% din rahatisurile comandate de la my friendsii galbejiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au trecut si 30 zile calendaristice si tot n-am primit banii.

N-am gasit nicio optiune sa trimit mesaj sau sa le dau un mail.

Ce pot face?

Salut, am patit si eu cam acelasi lucru si din pacate nici dupa aproape 3 luni nu am reusit sa imi recuperez nimic. Editat de Andre1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai au dat astia la stiri ca Posta Romana va da in functiune, in 10 zile, o aplicatie care comunica direct Posta - Vama astfel incat, coletele sub 10euro sa vina direct la oficiul postal de care apartine destinatarul.

Problema cica este la Vama caci sunt depasiti de numarul mare de colete.

Da o aplicatie prin care sa urmaresti coletele in tara nu le da prin cap?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu am stat acum cateva zile vreo 40 min la coada la oficiul 5. Si au un orar ca daca lucrezi cu program normal trebuie sa-ti iei liber ca sa ajungi la ei.

 

Si ce au mai facut desteptii: trebuie sa platesti TVA la ce e peste 10 Euro. Eu aveam 2 prostii, fiecare de 9E, in acelasi colet. Valoare totala 18 E, deci se plateste TVA. Daca comandam separat, veneau 2 pachete cu transport gratuit, nu mai plateam TVA. Logica de stat roman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo saptamana m-a anuntat fatuca de la oficiul de cartier ca nu o sa mai vina acolo coletele din China, TOATE urmand sa mearga la vama! Intr-adevar ieri nu mai erau deloc pachetelele traditionale chinezesti care umpleau niste cutii dedicate la oficiu. Nici nu vreau sa ma gandesc ce va fi in Cal Vacaresti, eu unul renunt la sportul cu chinezi, mai bine platesc x3 decat sa bat drumul Sos Chitila - Vacaresti pt toate calcaturile de 2-3$...

Pai tocmai aia e..ca nu le gasesti doar x3 aici. Eu am luat intr-o zi un acumulator, incarcator si o prindere ptr un GoPro3 de la cineva de pe olx si acumulatorul+incarcator erau cam 3x pretul de pe ebay dar la prinderea camerei am dat undeva la x10 si totul pentru ca imi ardea buza si a doua zi aveam nevoie. Depinde si ce vrei sa cumperi zic eu. Adica daca le luam de pe ebay ma ajungeau vreo 50 de lei..asa am dat vreo 150.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mari probleme la Vama :(.

Am un colet din Ucraina care sta din 23.08. Nu se misca, doar in Prelucrare la BSI. Vrand sa sun si cautand numar de telefon, dau de un blog in care se plangeau ca au stat pachetele din China si 4 luni in asteptare.

Astia ne forteaza sa luam chestii de aici, mult mai scumpe, supraevaluate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit iar cu factorul postal de la mine si mi-a spus ca nu ia mai venit nici un colet de la vama pe posta. Dar nici unul. E posta goala pe extern. A confirmat insa ca cele sub 10eur vor continua sa vina pe oficiul postal de care apartii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...