Sari la conținut

Accident grav Brasov - Calea 13 Septembrie


ChrisRR
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Exista putine aberatii mai mari decat aia cu "tobele zgomotoase salveaza vieti". Asta cu culcatul mobrei e una dintre ele.

NU vrei sa culci mobra pentru ca in momentul in care esti pe jos sansele sa zbori peste obstacol devin nule. Te vei opri in el. Brusc. Bine, nu garanteaza nimeni ca ramanand pe roti vei putea opri/ocoli/zbura peste. Dar sansele cresc.

NU vrei sa culci mobra pentru ca in momentul in care esti pe jos nu mai ai niciun control asupra a ceea ce se intampla. Bine, nu garanteaza nimeni ca pe roti ai controla prea mult dar macar sansele sunt mai mari

Nu vrei sa culci mobra pentru simplul motiv ca aderenta este mai mare intre cauciuc si asfalt decat intre plastic/metal/piele si asfalt. Prin urmare daca tot e sa te busesti in ceva, macar o faci la o viteza mai mica. Nimeni nu garanteaza ca o sa iasa (mai) bine insa sansele cresc.

Prin urmare eu cred ca toti cei care o fac, o fac din cauza de panica - bruscheaza frana fata, roata fuge, mobra se rastoarna iar cei care scapa istorisesc "am scapat pentru ca am culcat-o". Insa aici mai intervine un aspect:

 

Viteza are cea mai mare relevanta acum. Daca era in limitele bunului simt (n-am spus legala) aveau sanse sa scape si sa povesteasca cum au "culcat-o". Insa in cazul de fata e evident ca au exagerat mult. Ok, poate n-aveau 200 insa tot ce trece de 100 e mult. Si din cauza asta nici conservarul nu si-a putut efectua manevra indiferent cat s-ar fi asigurat si nici mobristul n-a putut face nimic sa reduca efectele impactului.

Daca te uiti la comentariul meu este defapt un raspuns la un post anterior a lui Catalin Mihai unde s-a adus in discutie culcatul motoretei. Nu pot sa spun daca functioneaza sau nu, n-am incercat niciodata sa evit un accident asa. M-am referit la faptul ca in eventualitatea unei situatii neprevazute putini sunt cei care isi pastreaza calmul si incearca sa mai evite accidentul in vreun fel.

De acord cu tine referitor la viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar: cum se culca voit o motocicleta? Te antrenezi pentru asa ceva?

:) eu am invatat ca motocicleta se tine intotdeauna cu cauciucul jos si fierul sus, iar in caz de urgenta franezi, asta daca stii cum.

Din pacate partea cu franarea este o mare enigma pentru multi motociclisti, eu inca exersez franarile de urgenta si nu pot spune ca voi fi vreodata pregatit pentru o asfel de experienta.

Oricum ar fi am auzit de scoli de pilotaj in care te invata cum sa franezi dar nu am auzit niciodata, dar niciodata, de scoli de pilotaj care sa te invete cum sa cazi.

In cel mai bun caz cred ca poti invata asa ceva la o scoala de cascadori pentru filme dar ia nu invata sa conduca si ca distruga motocicletele in mod intentionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista putine aberatii mai mari decat aia cu "tobele zgomotoase salveaza vieti". Asta cu culcatul mobrei e una dintre ele.

Nu stiu unde bati si cum ai ajuns la concluzia ca o toba zgomotoasa nu te salveaza...Cum ai facut statistica asta? Excluzand oricum, ca deviem de la subiect.

Sa nu mai adaug, daca avea toba zgomotoasa, poate-l auzea cel din masina, asta macar daca nu l-a vazut.

Nu stiu in ce masura sunteti majoritatea, sa aveti sfaturi catre altii...sfaturi care te fac invizibil pe strada.

 

N-o sa continui discutia, ptr ca nu sunt forumist inrait ca voi, dotat cu tehnici interminabile si contradictorii, insa am de spus un lucru important. FACETI-VA AUZITI SI VAZUTI, ALTFEL AJUNGETI CA POSTARE AICI.

 

Va doresc discutie usoara, iar in trafic, grija, atentie si conduita preventiva. (sau pe romaneste, toba si faza lunga)

 

Enjoy the safe life.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde bati si cum ai ajuns la concluzia ca o toba zgomotoasa nu te salveaza...Cum ai facut statistica asta? Excluzand oricum, ca deviem de la subiect.

Sa nu mai adaug, daca avea toba zgomotoasa, poate-l auzea cel din masina, asta macar daca nu l-a vazut.

Nu stiu in ce masura sunteti majoritatea, sa aveti sfaturi catre altii...sfaturi care te fac invizibil pe strada.

 

N-o sa continui discutia, ptr ca nu sunt forumist inrait ca voi, dotat cu tehnici interminabile si contradictorii, insa am de spus un lucru important. FACETI-VA AUZITI SI VAZUTI, ALTFEL AJUNGETI CA POSTARE AICI.

 

Va doresc discutie usoara, iar in trafic, grija, atentie si conduita preventiva. (sau pe romaneste, toba si faza lunga)

 

Enjoy the safe life.

 

Conduita preventiva nu inseamna tobe galagioase si faruri sclipitoare. Ca ajuta sa fii mai vizibil in trafic, da... poate, aia cu toba e discutabila.

Ce se putea aplica la cazul de fata e viteza adaptata traficului si zonei. Nu suntem sfinti sa zicem ca mergem cu 50 in localitate, dar daca tinem la pielea noastra, nici nu mergem cu 150... ca poate mai iese unul cu masina si realizeaza cat de repede ajungi langa el. Si nici nu il poti invinovati pt asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am stricat....ne luam drept etalon strainii, ca ei au 3 OoO.

Nu incercati tehnica aia cu diversificarea subiectului, ca eu nu am vorbit de viteza si avioane.

E important si cand te deplasezi in trafic, chiar si la 30, sa stie soferul ca e un motociclist pe langa, Probabil ati auzit des ,,nu te-am vazut, scuze'', dar de auzit? e aproape imposibil.

 

Anyway, sunt suficienti oameni, care nu au avut accidente si sunt destul de calculati pe SS. Incetati sa mai semanati ura. Nu asta reprezinta o comunitate.

 

Ontopic. In timp ce voi aruncati cu noroi pe aici, la Sibiu, a mai murit un motociclist. Cetatean strain, 67 ani, moto touring, deplasare exclusiv regulamentara. Din nefericire, o distinsa doamna din Bacau, a intrat in depasire,, urmata de o coliziune frontala cu motociclisul. Din pacate, nu a raspuns manevrelor de resuscitare.

 

Gata cu hatereala, iesiti la plimbare, daca nu, plimbati lantul cu o perie si un spray.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ura, noroi, comunitate, hatereala... despre ce vorbesti?

Nu cumva vorbesti de polonezul care a pierdut controlul si a intrat el pe contrasens?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ura, noroi, comunitate, hatereala... despre ce vorbesti?

Nu cumva vorbesti de polonezul care a pierdut controlul si a intrat el pe contrasens?

Nu nu. Niciodata nu dau informatii gresite.

» Post actualizat in 20 Jul 2016 17:54

Posibil italian, avand nr de Italia.

post-92766-0-54103900-1469037207_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ontopic. In timp ce voi aruncati cu noroi pe aici, la Sibiu, a mai murit un motociclist. Cetatean strain, 67 ani, moto touring, deplasare exclusiv regulamentara. Din nefericire, o distinsa doamna din Bacau, a intrat in depasire,, urmata de o coliziune frontala cu motociclisul. Din pacate, nu a raspuns manevrelor de resuscitare.

odihneasca-se in pace :(

 

nu mai formula totusi si tu de parca daca nu ne puleam pe forum nu murea italianul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.... tocmai era sa iau pe bot o frumoasa SS rosie. Eu incercam sa ies dintr-o parcare subterana, pilotul incerca sa stabileasca un nou record de viteza pe Eminescu in partea de inceput a strazii. Partea aia care e in S si are si ceva treceri de pietoni si intersectii in care e un accident pe zi din lipsa vizibilitatii si din cauza aglomeratiei.

Nu stiu numar sau marca mobrei, la viteza nu se prea mai disting.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

odihneasca-se in pace :(

 

nu mai formula totusi si tu de parca daca nu ne puleam pe forum nu murea italianul

Nu stiu cum ai ajuns la concluzia asta.

 

Eu am mers intr-o zi cu tobele galagioase, urmatoarea cu cele stoc.

Diferenta este foarte, foarte mare.

La fel a fost si cand eram pe scuter.

Cine zice altceva, sigur nu a testat Bucurestiul in toate ipostazele.

Nu-ti bate capul cu haterii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers intr-o zi cu tobele galagioase, urmatoarea cu cele stoc.

Diferenta este foarte, foarte mare.

La fel a fost si cand eram pe scuter.

Cine zice altceva, sigur nu a testat Bucurestiul in toate ipostazele.

 

Eu am doua tobe de carbon Scorpion custom made ptr Hayabusa si tot mi-a intors in fata soferul de logan incercand sa intre pe DN1 de pe un drum fara prioritate.

Cu cateva secunde inainte se uitase chiar la mine eram intr-a treia. Poate daca tobele "bateau" in fata, era altceva.

Noroc ca nu zburam prea jos.

In oras, posibil sa se auda tobele, dar e discutabil.

 

Cand mergi cu viteza - mai ales prin oras - iti asumi riscul, adica clar stii ce te poate astepta.

Pacat de tineretea lor.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati-o cu tobele...

Nu e atât de mult vorba de "nu te-am vazut" cat de "nu m-am uitat".

In cazul asta, la viteza aia, ca este evident ca 50 la ora nu a fost... tobele se aud chiar si stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde bati si cum ai ajuns la concluzia ca o toba zgomotoasa nu te salveaza...Cum ai facut statistica asta? Excluzand oricum, ca deviem de la subiect.

Sa nu mai adaug, daca avea toba zgomotoasa, poate-l auzea cel din masina, asta macar daca nu l-a vazut.

Nu stiu in ce masura sunteti majoritatea, sa aveti sfaturi catre altii...sfaturi care te fac invizibil pe strada.

 

N-o sa continui discutia, ptr ca nu sunt forumist inrait ca voi, dotat cu tehnici interminabile si contradictorii, insa am de spus un lucru important. FACETI-VA AUZITI SI VAZUTI, ALTFEL AJUNGETI CA POSTARE AICI.

 

Va doresc discutie usoara, iar in trafic, grija, atentie si conduita preventiva. (sau pe romaneste, toba si faza lunga)

 

Enjoy the safe life.

Mr. Chriss tot ce sper e ca nu te cunosc personal ca sa nu am o dezamagire. Restul e poveste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am citit ca pasagerul nu avea casca...

 

probabil or s-o gaseasca peste vreo 2 luni prin boscheti. la fel cum vor mai gasi si parti din motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...