Sari la conținut

solutii pentru fixare rulment in locas


Postări Recomandate

Ma confrunt cu urmatoarea problema la janta spate: pe partea dreapta, locasul in care intra rulmentul s-a uzat, astfel incat acum rulmentul intra foarte usor (il pot presa cu degetul) si are joc. Ca si solutii, am inteles ca exista niste produse de la Loctite special concepute pentru a fixa rulmentul in astfel de situatii. Alta varianta ma gandesc ca ar fi sa duc janta undeva la un strung, sa alezeze si sa bucseze locasul respectiv.


Varianta cu produsele de la Loctite pare cea mai simpla insa, ma tem ca nu cumva pe viitor sa am probleme la scoaterea rulmentului respectiv, atunci cand acesta va trebui inlocuit (in specificatii vad ca solutia respectiva rezista la peste 150 grade Celsius)



V-ati mai lovit careva de aceasta problema? Daca da, cum ati rezolvat?

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un soi de bicomponent ce se foloseste la sudura aluminiului, unde nu poti avea temperatura mare. Practic amesteci doua chestii si le lasi la intarit 48h.

Aia ar merge la ce vrei tu, de minune, cu condita sa iti centrezi rulmentul inainte de a se intari pasta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum sa centrezi un rulment intr-un lacas dejaiesit din cota? Eu zic ca riscul e mare in aceasta situatie...mai bine mergi pe alezat/bucsat/verificat daca exista si inlocuit rulmentul cu unul cu cota exterioara mai mare cu fix cat alezezi...sau, functie de pretul cerut pentru acea operatiune...poate e o varianta si o janta la mana a doua...

 

Orice joc/excentricitate de cativa microni la ax...se multiplica destul de serios la exteriorul rotii.

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@middle_of_nowhere: in cazul in care pentru a folosi produsul la care face referire Dan Cata va fi nevoie sa prelucrez printr-un fel sau altul locasul respectiv, astfel incat adezivul respectiv sa aibe o grosime minima, atunci ai dreptate in ceea ce zici, exista riscul ca rulmentul sa nu fie centrat.

 

@florinelu07: ai dreptate si stiu despre ele. Ai folosit astfel de solutii in aplicatii similare? Ma intereseaza cata de usor pot scoate rulmentul, atunci cand va trebui sa il inlocuiesc.

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu te sfatuiesc sa folosesti cu incredere o solutie ca cele sugerate mai sus, de lipire a rulmentului.

 

Durata de viata a unui rulment la roata este destul de mare, iar in momentul in care se uzeaza si acesta poti cumpara o janta S/H.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@middle_of_nowhere: in cazul in care pentru a folosi produsul la care face referire Dan Cata va fi nevoie sa prelucrez printr-un fel sau altul locasul respectiv, astfel incat adezivul respectiv sa aibe o grosime minima, atunci ai dreptate in ceea ce zici, exista riscul ca rulmentul sa nu fie centrat.

 

@florinelu07: ai dreptate si stiu despre ele. Ai folosit astfel de solutii in aplicatii similare? Ma intereseaza cata de usor pot scoate rulmentul, atunci cand va trebui sa il inlocuiesc.

Da, si la nevoie, extractia se face ok. Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

ca sfat si ca si utilitate

Faci in felul urmator:

iei janta frumos si te duci la un sudor bun care aparat pe masura si il pui sa incarce cu sudura toata cota veche de rulment

dupa care te duci la strungar si iti face din nou cota exact ca si originalul

eu cred ca ai vazut multe filme sf ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sugestii. Pana la urma, dupa o discutie cu Cesar, voi merge pe varianta de alezare si bucsare.

@Fiziflash: de fapt tigaia asta de motocicleta este mai aparte. Butucul rotii este proiectat a.i. nu permite instalarea si a simeringurilor de praf, asa ca practic si pe stanga si pe dreapta, cate o parte a rulmentilor este expusa (acestia sunt capsulati pe ambele parti, asta fiind singura protectie). Astfel ca durata lor de viata este de fapt destul de mica, sub 20 mii km. De aici si teama mea pentru folosirea produselor Loctite. Acum inteleg de la florinelu07 si beatrixx ca extractia se face usor.


@pinnochio: am verificat catalogul de la SKF si din pacate varianta asta nu ma ajuta. Rulmentul original are 55mm la exterior, urmatoarea cota este de 62mm.


@beatrixx: iti dai seama ca imi imaginam ca se va extrage cu ajutorul suflantei. Dar neavand experienta cu astfel de produse imi imaginam ca nu cumva sa ramana urme pe vopseaua de pe janta din cauza caldurii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge cromat rulmentul pe partea exteriora ,eu asa procedam la *comuniste* cind nu mai avea cota de presare in cartere, acuma unde cromezi rulmentul e alta mincare de peste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am vazut filme sf

lucrez cu asa ceva mai exact pelucrari metale si pe cnc

am vazut roti distruse si refacute din sudura respectiv reconstructie

tcami de asta specificam ca trebuie sa fie un aparat de sudura bunc cu care sa poti face asa ceva

daca tu sau voi ziceti ca janta este subtire pentru sudura tabla de aluminiu de 0,5 mm cu se sudeaza?

 

ia arata-mi un lagar de roata de motocicleta reparat prin sudura ... cam greu de sudat in gaura ... nu-i imposibil dar greu .

 

nu stiu ce lucrezi tu acolo printre cnc-uri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

oamenii folosesc loctite 648 din anii' 70 si el se gandeste cum sa il dea jos... cu suflanta se da jos, in 2 minute, minunea tehnologiei, mecacalnicacavansata! :)))

Interesant stress-ule, pardon fesule, pardon nu mai știu cum erai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...