Sari la conținut

Accident grav Barcanesti-Prahova


Minu
 Share

Postări Recomandate

De fapt din punctul tau de vedere motociclistii au gresit cu ceva? Orice spune oricine, in afara de tine, sunt prostii.

 

Daca putem accepta ca primul motociclist a intrat intr-un bizon care a franat brusc si nejustificat, a intors, nu a semnalizat si nu avea colegul nostru ce face (pune tu toate cauzele posibile), ce motiv aveau sa cada cei de dupa el daca nu ar fi mers prea tare asa cum ti-a spus @Speedy.K. si daca ar fi mers la o distanta rezonabila unul de altul?

Fabulezi si am impresia ca toti folositi acelasi dealer.

 

Toti au un procent din vina, dar asta nu va da dreptul voua sa stergeti cu ei pe jos. Cine sunteti voi? in afara de niste anonimi, care v-ati gasit o noua identitate aici. Ba mai mult, o parte din voi, ati avut deja accidente si vad ca nu le-ati postat... ,,sa invatam si noi din ele'', cam asa se scuza pe aici. Unul are username SPEEDy si vorbeste de viteza legala si cat de expert e el in manevrabilitate forumistica... ironic, nu?

 

Pana acum, n-a intrebat unul de sofer. Toti calare pe motociclisti... vitezisti, victorieni, vazuti pe drum mergand haotic, viteza excesiva, proiectoare, veste, condus pe timp de noapte, (apreciez ca ati omis DOTul fiecarei anvelope) Toate acuzatiile enumerate de voi, au fost darmate.

 

In fond, problema voastra e, ca erau pe vitezane, asta observ ca va consuma tare. Aveti deja cativa ani de cand loviti in ce presupune o coumunitate. Unul nu a intrebat daca au nevoie de ceva, un surub,o cheie, un parbriz, ca bani de inmormantare... nici atat. (au fost 2-3 postari, dar s-au pierdut rapid, nu erau de interes)

 

Eu stiu ca sunt acid, dar nu pot sa fiu altfel cand vad cata mizerie faceti in comunitatea asta. Vreau sa citesc despre gesuturi onorabile, facute de fiecare, nu sange imprastiat pe forum, in sectiunea accidentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fabulezi si am impresia ca toti folositi acelasi dealer.

 

Toti au un procent din vina, dar asta nu va da dreptul voua sa stergeti cu ei pe jos. Cine sunteti voi? in afara de niste anonimi, care v-ati gasit o noua identitate aici.

Pretenas, incepi sa ma calci pe nervi...

 

In primul rand n-a sters nimeni cu ei pe jos. Cred ca nu stii cum e cand se intampla pe forum un "sters pe jos cu cineva"...

Doi: "cine sunteti voi" ti se aplica foarte bine si tie. Deci nu inteleg de ce tre' sa tacem noi in fata ta.

» Post actualizat in 20 Sep 2017 13:04

Unul are username SPEEDy si vorbeste de viteza legala si cat de expert e el in manevrabilitate forumistica... ironic, nu?

Iarasi:

In primul rand aia e porecla pe care o am de prin 97 si n-are nicio legatura cu motociclismul.

In al doilea rand nu-mi mai pune vorbe-n gura ca ne certam. Eu n-am vorbit de nicio viteza legala. Am vorbit despre o viteza moderata, nu cu mult mai mare decat cea a restului traficului. Ceea ce incep sa cred ca nu intelegi ce inseamna. Deci ori nu motociclesti, ori nu te duce capu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ChrisRR: s-au scris doar 5 pagini de la postul tau nr. 123, si ai ajuns sa faci si tu exact ce ai scris acolo....

 

Scuze, dar nu m-am mai putut abtine...

 

In plus, Speedy.K, in postul 124 te-a rugat (cu cuvintele lui), sa explici tu, daca stii mai bine, ce s-a intamplat acolo. Tu, nimic! ...mucles... In schimb te iei da oricine scrie, si/sau isi da cu parerea.

 

Am verificat sursele si in afara de stirea de duminica nu a mai aparut niciun update, deci, te rog si eu, daca stii ce s-a intamplat acolo, spune tare si raspicat sa aflam si noi si sa nu-si mai dea lumea cu parerea airea.

 

Cat despre ajutor, nu stiu daca ai observat, dar userul XaeL a facut topic separat. Cine a ajutat cu o doantie, n-o sa-ti spuna tie, un "nimeni" de pe forum ca a donat X lei pentru inmormantare. Asa ca las-o jos, ca macane!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum, n-a intrebat unul de sofer. Toti calare pe motociclisti... vitezisti, victorieni, vazuti pe drum mergand haotic, viteza excesiva, proiectoare, veste, condus pe timp de noapte, (apreciez ca ati omis DOTul fiecarei anvelope) Toate acuzatiile enumerate de voi, au fost darmate.

Ce sa intrebam, ma, de sofer? In cazul lui e clar: un bou care a intors noaptea pe linie continua pe DN1. Retardat, pe scurt. De ce nu s-a discutat despre el? Pentru ca el n-a avut un "avocat" care sa incerce sa-i spele partea de vina. Daca nu erai tu asa vehement in apararea motociclistilor discutia s-ar fi incheiat de mult.

» Post actualizat in 20 Sep 2017 13:08

In fond, problema voastra e, ca erau pe vitezane, asta observ ca va consuma tare.

Pe mine ma doare-n cot ce mobre erau. Aia de care povesteam mai sus ca mergeau prost in aceeasi zi cu accidentul pe acelasi drum erau niste cruzere si niste turinguri. Puteau sa fie baietii astia accidentati si pe KLE-uri, tot gresit au mers.

» Post actualizat in 20 Sep 2017 13:11

Unul nu a intrebat daca au nevoie de ceva, un surub,o cheie, un parbriz, ca bani de inmormantare... nici atat. (au fost 2-3 postari, dar s-au pierdut rapid, nu erau de interes)

Despre mobrele lor ma doare-n cot, nu vad de ce mi-as face probleme. Daca o sa intrebe vreunu cum repara ceva sau unde gaseste nu-stiu ce piesa sunt convins ca o sa ne gasim cativa care sa-i dam solutii si/sau idei.

Pentru inmormantare s-a facut topic separat pe care, din cate am vazut, discutia s-a pastrat numai despre asta, asa cum e si normal. Deci se discuta acolo, ce sa mai discutam aici?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabulezi si am impresia ca toti folositi acelasi dealer.

 

Toti au un procent din vina, dar asta nu va da dreptul voua sa stergeti cu ei pe jos. Cine sunteti voi? in afara de niste anonimi, care v-ati gasit o noua identitate aici. Ba mai mult, o parte din voi, ati avut deja accidente si vad ca nu le-ati postat... ,,sa invatam si noi din ele'', cam asa se scuza pe aici. Unul are username SPEEDy si vorbeste de viteza legala si cat de expert e el in manevrabilitate forumistica... ironic, nu?

 

Pana acum, n-a intrebat unul de sofer. Toti calare pe motociclisti... vitezisti, victorieni, vazuti pe drum mergand haotic, viteza excesiva, proiectoare, veste, condus pe timp de noapte, (apreciez ca ati omis DOTul fiecarei anvelope) Toate acuzatiile enumerate de voi, au fost darmate.

 

In fond, problema voastra e, ca erau pe vitezane, asta observ ca va consuma tare. Aveti deja cativa ani de cand loviti in ce presupune o coumunitate. Unul nu a intrebat daca au nevoie de ceva, un surub,o cheie, un parbriz, ca bani de inmormantare... nici atat. (au fost 2-3 postari, dar s-au pierdut rapid, nu erau de interes)

 

Eu stiu ca sunt acid, dar nu pot sa fiu altfel cand vad cata mizerie faceti in comunitatea asta. Vreau sa citesc despre gesuturi onorabile, facute de fiecare, nu sange imprastiat pe forum, in sectiunea accidentelor.

Iti spun de ce nu intrebam de sofer: o fi franat ca o vaca ca sa intoarca peste linia continua. De acord. Dar putea foarte bine sa frineze din motive absolut rezonbile - un caine care a sarit in fata, un obstacol observat prea tarziu ca doar era noapte etc .- si atunci vina apartine 100% celui din spate.

Legat de dezamagirea ta cu ajutorul: te asigur ca destui forumisti au ajutat in cauzele in care a fost nevoie. Dar nu ridica steagul pe forum pentru asta.

 

Tot ceea ce tu ai enumerat: mergand haotic, viteza excesiva, proiectoare, veste, condus pe timp de noapte - sunt elemente care au contribuit fiecare cate un pic la producerea si la consecintele accidentului.

 

Ai spus ca fiecare are un procent de vina, ceea ce este corect. Spre deosebire insa de majoritatea accidentelor auto vs moto, in cazul de fata se pare (nu este sigur) ca motociclistii au partea cea mai mare de vina.

Oricum, din punctul meu de vedere motociclistii 2, 3, 4 si 5 sunt 100% de vina pentru ca au cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca sunt acid, dar nu pot sa fiu altfel cand vad cata mizerie faceti in comunitatea asta. Vreau sa citesc despre gesuturi onorabile, facute de fiecare, nu sange imprastiat pe forum, in sectiunea accidentelor.

Repet ce am mai scris si in alte ocazii pe topicuri de accidente: singura cale prin care forumul poate ajuta la reducerea numarului de accidente este sa le disecam cinstit si sa scoatem in evidenta cauzale (toate, nu doar cele legale) care au dus la petrecerea lor. Astfel incat cine citeste sa stie de ce s-au produs si ce sa faca ca sa nu ajunga in aceeasi situatie. Daca ii dam in continuu cu "soferul e de vina ca el e singurul care a incalcat legea" toti pustii incepatori care citesc p-aici o sa inteleaga ca ei pot merge oricum pe strazi atata timp cat nu le-o face vreun sofer or sa scape nevatamati. Ceea ce nu este adevarat.

 

Cat despre comunitate...ea a disparut demult, tare demult! De atunci suntem doar niste multi motociclisti care schimba impresii "pa net".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fabulezi si am impresia ca toti folositi acelasi dealer.

 

Toti au un procent din vina, dar asta nu va da dreptul voua sa stergeti cu ei pe jos. Cine sunteti voi? in afara de niste anonimi, care v-ati gasit o noua identitate aici. Ba mai mult, o parte din voi, ati avut deja accidente si vad ca nu le-ati postat... ,,sa invatam si noi din ele'', cam asa se scuza pe aici. Unul are username SPEEDy si vorbeste de viteza legala si cat de expert e el in manevrabilitate forumistica... ironic, nu?

 

Pana acum, n-a intrebat unul de sofer. Toti calare pe motociclisti... vitezisti, victorieni, vazuti pe drum mergand haotic, viteza excesiva, proiectoare, veste, condus pe timp de noapte, (apreciez ca ati omis DOTul fiecarei anvelope) Toate acuzatiile enumerate de voi, au fost darmate.

 

In fond, problema voastra e, ca erau pe vitezane, asta observ ca va consuma tare. Aveti deja cativa ani de cand loviti in ce presupune o coumunitate. Unul nu a intrebat daca au nevoie de ceva, un surub,o cheie, un parbriz, ca bani de inmormantare... nici atat. (au fost 2-3 postari, dar s-au pierdut rapid, nu erau de interes)

 

Eu stiu ca sunt acid, dar nu pot sa fiu altfel cand vad cata mizerie faceti in comunitatea asta. Vreau sa citesc despre gesuturi onorabile, facute de fiecare, nu sange imprastiat pe forum, in sectiunea accidentelor.

NE E CIUDA CA NU AVEM VITEZANE SI NOI DE AIA STERGEM CU VOI PE JOS.

Mnezau sa-l ierte dar nu prea mai avem cu ce sa-l mai ajutam.

Comunitatea moto nu prea are cum sa-i ajute pe cei care n-au inteles ca mersul pe motor e un sport periculos si conduita preventiva e singura care te poate mentine de-a lungul timpului si motociclist si viu simultan.

Da, noi toti am avut accidente din care am invatat, colegul tau n-a avut sansa sa traiasca sa invete din el. Ne pare rau.

Ne mai pare rau si de faptul ca nu putem educa toata soferimea sa nu mai intoarca pe linie continua, nu putem moderniza tara asta sa-i facem autostrazi si drumuri care nu trec prin comune si sate unde oamenii nu vor sa mearga 50 de km ca sa poate intoarce si sa intre in curte.

S-au scris multe litere pe forum despre meltenii care intorc pe linia continua si motociclisti continua sa moara din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca nu mai are ce informatie sa apara. S-a pus batista pe tambal ca de obicei. Apar mobrele peste un an la vanzare "necazute, neforjate, nedate pe o roata, stare tipla full fara piele".

Zeii nu cad, nu gresesc, ei doar "culca motoreta ca sa nu fie mai rau".

 

Dar oricum, avem o premiera, niciodata pana acum greseala unuia din fata nu a dus la tavalirea a inca 4 mobre. Eu zic ca isi merita gloria in cercurile de victorieni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca au existat si mai rau, doar ca nu au ajuns pe forum.

Cand mergi "blanita" si se intampla o nasoala, e foarte usor sa se ajunga la mai rau.

Poate altii au avut mai mult noroc, sau si-au dat seama cand era cazu' s-o lase mai incet.

@Chris - nu cred ca uraste nimeni pe nimeni aici, poate unora li s-a luat pur si simplu sa mai fie solidari cu aia care merg pe stilul 'huligan', caz in care (80%) ma identific (cu huliganii).

Poate e normal, nici eu nu sunt de accord cu mersul tare si prost, mai ales ca am facut-o si eu, poate o mai fac si acum (din cand in cand).

O stiu pe fata din grupul ala, merge foarte bine, mai bine decat multi baieti pe care i-am vazut, si crede-ma, am vazut ceva oameni mergand.

Momentul prost, anturajul "prost", e plin youtube-ul de filmulete din astea. Nu e ceva neasteptat pentru conditiile date, putea fi mai rau, viteza mai mare si padre padre fereste, poate nu scapau doar cu zgarieturi.

Nimeni nu stie 100% ce s-a intamplat, in afara de oamenii care au fost acolo. Pana atunci putem doar sa presupunem cam cum s-a intamplat si as zice ca ideile principale nu sunt departe de adevar. Numai ca unii o sustin mai vehement.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 98 % din accidentele de genul asta , vinovati sunt cei care au lovit vehiculul din fata lor. Nu conteaza ca stanga spate,dreapta spate , un pic lateral spate. Nu conteaza de ce a oprit veculul din fata (i-a sunat telefonul,voia sa vireze etc) vinovat e cel ce vine din spate.

Se mai da o culpa comuna doar daca sistemul de semnalizare a vehicului din fata nu functioneaza sau daca e sub influenta alcoolului ( conducatorul vehiculului din fata ) .

Aici nu conteaza ca a vrut sa intoarca ( ii dadea o amenda ca a intors prin loc nepermis ), masina , Opelul Corsa, era dreapta de-a lungul sensului de mers.

Nu conteaza ca soferul e o cioara, analfabet, furicios. Vinovati sunt cei 5 motoretisti. Posibil sa fi fost efectul de acordeon. Adica primul sa fi oprit si ceilalti,neatenti , sa vina ca un tavalug peste nefericitul din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu conteaza ca a vrut sa intoarca ( ii dadea o amenda ca a intors prin loc nepermis ), masina , Opelul Corsa, era dreapta de-a lungul sensului de mers.

Nu conteaza ca soferul e o cioara, analfabet, furicios. Vinovati sunt cei 5 motoretisti.

 

Altu, da' pe partea ailalta...

Ba, de unde tot apareti?!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu cred ca a precizat nimeni pe aici e ca de multe ori te poti sterge la poponeata cu dreptatea si prioritatea, pentru ca ala care franeaza/intoarce/se scarpina la oua NU se gandeste decat la el si ce are el de facut acum, nu-l intereseaza cine vine din spate/stanga si ce se intampla cu el.

 

Degeaba ai dreptate, d-aia se bate apa in piua pe mergi in limita capabilitatii tale de franare/evitare si d-asta apar comentariile ironice, pentru ca e arhicunoscut ca e jungla prin trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios de ce trebuie sa fie luati peste picior cei care merg pe vitezane? Ca merg bine sau prost este fix problema lor, nu asta este subiectul discuției.

Nu am vitezana, dar pur si simplu mi se pare oleaca de ipocrizie asa ca vezi doamne daca n-ai touring, enduro-touring esti un pielea pulii.

Cum o tinea acum ceva vreme sus si tare nebunul ala, pe topicul cu crima de la Sinzieni ca mortul e de vina pentru ca avea spidan.

Sunt oameni care pur si simplu au alte gusturi in materie de motoare decât ale voastre. E greu de priceput?

La fel, freacă pe cate unu' grija ca X merge in tricou si bermude. Asa, si? Merge pe pielea lui.

Cate unii ridicati ipocrizia la rang de arta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca "vitezanele " sunt asociate din start cu motociclistii tineri si foarte tineri , si de aici lipsa de maturitate , adrenalina si capacitatea mai redusa de a simti pericolul.Am incercat odata un ss si mi-am dat seama ca peste o anumita varsta nu mai merge.Pozitia sprijinit in maini , putin cocosat daca esti mai inalt , picioarele stranse si venele gatuite nu mai merg peste 40 ani.Plus ca intotdeauna a existat un conflict intre generatii.Cu timpul toti ne domolim si devenim mai cerebrali cand incepem sa dam cu capul de celelalte probleme pe care ni le ofera viata si incepem sa tinem mai mult la noi si sanatatea noastra .Cat esti tanar nu prea ai ce pierde.

» Post actualizat in 20 Sep 2017 17:40

Si-ti cumperi ss

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios de ce trebuie sa fie luati peste picior cei care merg pe vitezane? Ca merg bine sau prost este fix problema lor, nu asta este subiectul discuției.

Nu am vitezana, dar pur si simplu mi se pare oleaca de ipocrizie asa ca vezi doamne daca n-ai touring, enduro-touring esti un pielea pulii.

Cum o tinea acum ceva vreme sus si tare nebunul ala, pe topicul cu crima de la Sinzieni ca mortul e de vina pentru ca avea spidan.

Sunt oameni care pur si simplu au alte gusturi in materie de motoare decât ale voastre. E greu de priceput?

La fel, freacă pe cate unu' grija ca X merge in tricou si bermude. Asa, si? Merge pe pielea lui.

Cate unii ridicati ipocrizia la rang de arta

Asa cum am scris si mai sus "Pe mine ma doare-n cot ce mobre erau. Aia de care povesteam mai sus ca mergeau prost in aceeasi zi cu accidentul pe acelasi drum erau niste cruzere si niste turinguri. Puteau sa fie baietii astia accidentati si pe KLE-uri, tot gresit au mers."

Eu discut accidentul, nu tipul de mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu cred ca a precizat nimeni pe aici e ca de multe ori te poti sterge la poponeata cu dreptatea si prioritatea...

Eu n-am vazut un singur mobrist care sa respecte regulile de circulatie (crosetat, trecut printre masini, viteza 100+ in oras, acceleratie ohoo etc)...

 

Cei 5 aveau dreptatea de partea lor (si sa cada ca mustele) doar daca dadea meteroritul peste ei...

De mers preventiv, pastrat distanta, mers in coloana - a auzit cineva???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte usor sa arunci cu pietre si sa ii critici pe altii, foarte usor dar in acelasi timp urat. Ma intreb oare, colegii care sar cu acuze..ca vitezane...ca circuit pe DN..oare au mers toata viata lor numai la litera legii? Ce aveti cu oamenii? Au mers prea tare poate pentru sectorul de drum respectiv, a fost si este decizia fiecaruia cum merge...cine va da dreptul sa ii judecati pe altii? sunteti oare perfecti?

Da, este mare pacat de baiatul care a murit si de suferinta familiei, dar daca acum ii acuzam ce reusim? Va invata un posibil nou motorist ceva din asta? SIncer nu cred...in astfel de cauzuri intervine uitarea foarte repede. Singurii care pot sti exact ce si unde s-a gresit sunt cei implicati.

 

Sanatate multa colegilor implicati!

RIP si condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are nimeni nimic cu el. E unul din 5 oameni care mor in fiecare zi in Romania in accidente rutiere. Motivul principal infrastructura slaba pentru o tara europeana.

Singurul lucru special la acest accident este carambolul celorlalti bikeri.

Ce se invata din acest accident?

Atentie in ce grup de bikeri te bagi, atentie noaptea,atentie la distanta intre mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte usor sa arunci cu pietre si sa ii critici pe altii, foarte usor dar in acelasi timp urat. Ma intreb oare, colegii care sar cu acuze..ca vitezane...ca circuit pe DN..oare au mers toata viata lor numai la litera legii? Ce aveti cu oamenii? Au mers prea tare poate pentru sectorul de drum respectiv, a fost si este decizia fiecaruia cum merge...cine va da dreptul sa ii judecati pe altii? sunteti oare perfecti?

Da, este mare pacat de baiatul care a murit si de suferinta familiei, dar daca acum ii acuzam ce reusim? Va invata un posibil nou motorist ceva din asta? SIncer nu cred...in astfel de cauzuri intervine uitarea foarte repede. Singurii care pot sti exact ce si unde s-a gresit sunt cei implicati.

 

Sanatate multa colegilor implicati!

RIP si condoleante familiei!

 

Tu ai citit pe diagonala, altfel ai fi retinut ce se poate invata de pe topicul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si tu mi-ai citit singurul post tot pe diagonala...Am zis ca un incepator nu va invata nimic din aceste teorii..ca toti suntem buni la teorie.

Deci chiar ai citit topicul pe diagonala.

La postul #83 din topic am explicat ce s-a gresit. Si inca ceva in postul #220. Asta tre' sa invete incepatorul de care zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aveti cu oamenii? Au mers prea tare poate pentru sectorul de drum respectiv, a fost si este decizia fiecaruia cum merge...cine va da dreptul sa ii judecati pe altii?

Dreptul de a-i judeca il are oricine, din moment ce actiunea lor a produs efecte nedorite asupra altora. Drumul public nu e numai al teribilistilor si iresponsabililor...

 

Cine vrea sa sara in cap, e liber s-o faca... dar sa nu-i afecteze pe altii.

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...