Sari la conținut

Accident grav Barcanesti-Prahova


Minu
 Share

Postări Recomandate

Ma intreb cu ce-l incalzeste pe cel de-a dat coltul ca a murit nevinovat. Il doare fix la scandura de brad.

Faptul ca, conservarul va fi declarat sau nu vinovat nu are nicio consecinta pentru urmatorul mobrist care-o s-o mierleasca cu dreptatea in mana.

Ca motociclsit implicat intr-un accident, pierzi oricum chiar daca ai dreptate chiar daca esti vinovat, pierderile pot fi de la o simpla julitura pana la viata. Tot timpul trebuie sa ai asta in minte cand esti pe motor si sa cauti sa nu te bagi in situatii cu sanse mari de a se sfarsi prost gen DN1, noapte, aglomerat, coloana compacta ce se deplaseaza cu viteza foarte mare raportate la distanta dinte autovehicule samd. Mai lipsea sa ploua.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@CristiRR - fara niciun fel de misto, dupa ce te saturi de contrat cu colegii aici pe forum, daca stii mai bine decat ei ce s-a intamplat, zi aici. Eu am citit articolul ala in observatorul de prahova scris azi care nu zice nimic de linie continua ci zice asa :

 

 

 

 

" Primele cercetări efectuate la locul accidentului, îl indicau vinovat pe şoferul Opelului Corsa, ipoteza susţinută la acel moment, fiind aceea că nu s-ar fi asigurat la schimbarea benzilor, de pe doi, pe unu. Opelul cu numere de Vrancea era condus de un localnic din Bărcăneşti.

Cercetările au continuat şi la sediul Poliţiei, nefiind încă finalizate. Purtătorul de cuvânt al IPJ Prahova, Raluca Brezeanu, ne-a declarat că rezultatele cercetărilor de până acum, au schimbat datele problemei.
Astfel, din dinamica accidentului, se pare că primul motociclist, cel care a şi decedat, nu ar fi păstrat distanţa regulamentară, intrând în colţul din dreapta-spate al Opelului. Ceilalţi 4 motociclişti, din spatele acestuia, nu au reuşit să-şi menţină echilibrul, în tentativa de a-şi evita colegul de pe carosabil, căzând la rândul lor. Doi dintre ei au fost transportaţi la spital, însă cu leziuni minore, care nu le pun viaţa în pericol.
Accidentul dramatic a stârnit un val uriaş de interes, ca de obicei existând două tabere care se acuză reciproc. Am respins din start orice speculaţie, oferidu-vă exclusiv date oficiale din cercetare, sub rezerva că până la finalizarea ei, situaţia se poate schimba. Se vor mai lua declaraţii ale martorilor şi se vor administra toate probele strânse până în acest moment.
Tragedia de duminică seara de la Bărcăneşti, impune să reamintim că astfel de situaţii pot fi uşor evitate, atât timp cât, conducătorii vehiculelor de orice fel ar fi acestea, respectă distanţa faţă de vehiculele din faţă şi îşi adaptează viteza, ferindu-se chiar şi de cei care greşesc. Codul rutier este cât se poate de clar în acest sens, iar accidentele cu o dinamică asemenatoare cu cel despre care vorbim acum, au fie culpa celui care a venit din spate, fie o culpă comună, în sensul în care, chiar dacă şoferul a făcut o manevră greşită, motociclistul ar fi trebuit să păstreze distanţa de siguranţă şi să-şi adapteze viteza. Din nefericire, acesta din urmă, nu a reuşit.
Disputele pe şosele sau pe internet, nu îşi au sensul, atât timp cât cei care greşesc sunt şi şoferii dar şi motocicliştii. Fiecare accident are dinamică unică, împrejurări unice şi trebuie tratat fără a generaliza. Cei care se grăbesc să acuze "tabăra adversă", să nu uite că, pe şosea, au greşit şi vor mai fi puşi în situaţii delicate, iar faptul că nu au fost implicaţi în vreun eveniment rutier, se datorează şi atenţiei celorlalţi care i-au evitat la timp.
În final, totul se rezumă la atenţie, respectarea regulilor şi respectul reciproc. Atât autovehiculele cât şi motocicletele se supun aceloraşi reguli de circulaţie, neexistând drepturi sporite pentru vreuna dintre categorii.

Revenim cu detalii la finalizarea anchetei."

Cat se poate de adevarat. Chiar surprinzator cum scriu cei de la observatorul PH (probabil careva de pe acolo e motociclist). Numai ca soferul Opelului nu a mai apucat sa faca si stanga. Nu stabilesc eu vinovatia nimanui, ci doar ca a fost un moment de neatentie, in care a platit cu viata. Probabilitate ca pe un DN, cineva s afraneze brusc pana la 0 pe banda 2, e APROAPE inexistenta, dar uite ca s-a intamplat. Nu e ceva ce poti anticipa 100%. Nu se pune problema de viteza EXCESIVA ci de neatentie, lipsa de anticipare, probabil oboseala. Ba mai mult, erau doua grupuri. De aici si multe confuzii....

» Post actualizat in 18 Sep 2017 11:55

Eu am pariat ca se fac 50 de pagini asa ca te rog sa nu-mi incurci cercetarile.

Nu te incurc! Corect era sa-l inchida, ca pe cel al Sabinei.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 11:57

Ho bre, nu dădea!

 

Nu știu, să moară caii mei. Belesc ochiu' la ce am în față. Ocazional mai arunc câte o privire la tahometru, mai rar la turometru (ca să merg la consum), dar la ceas nu prea. Îl văd din greșală când se aprinde becu' de bezină, că e-n aceeași zonă. Ieri n-a fost cazul. Dar știu că era ziuă. Mai precis, când am ajuns acasă era vreo 14:15. Deci na...

 

Acuma sunt curios ce faci cu informația asta.

Ti se pare ca forumul sta cu tine in casa? Sa stie unde stai tu? zi exact unde si estimeaza tu o ora, aproximativ....

 

E evident ca bati campii. Te lasa in voia forumului.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 11:58

Vezi ca te da afara si pe tine de pe topic :)

Mai mult decat sa comentezi inutil.... nu te duce capul.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 12:00

Erau sau nu din gasca care freceventeaza parcarea de la Victoriei?Cel care a murit acu ceva saptamani la Pipera era sau nu din gasca de la Victoriei? Voi vedeti vreo relevanta?Eu da.

 

Ah,mai e un mit la Victoriei, astia zmeii le foot femeile astora mai linistiti, care nu mai pot de ciuda si se varsa pe forumuri ca nu pot fi la fel de barbati ca cei din Victoriei! Buna, bine ca mi-ai adus aminte ca de asta uitasem.

E complet lipsit de relevanta argumentul tau. Piata Victoriei, e un punct central de intalnire si atat! Restul sunt polemici si subiect de seminte pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabilitate ca pe un DN, cineva s afraneze brusc pana la 0 pe banda 2, e APROAPE inexistenta

Te contrazic, se întâmple mai des din păcate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altul paralel cu realitatea. Ce treaba are Victoriei cu Barcanesti? Exista si un alt loc pentru rugaciune? Mare trend pe forum sa aduci vb de Victoriei. Ti-a plecat femeia pe acolo? sau ce te-a apucat. Da-ti cu ceva apa pe fata, ca derapezi rau.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 11:37

Ne dam replici de astea ieftine cateva zile? Nu te duce capul sa intelegi ca provoci o polemica interminabila?

Cred ca omul nostru @The Mentalist a dorit sa spuna ca impresia lui este ca in Piata Victoriei se promoveaza un anumit stil de conducere si poate un anumit spirit care uneori iata ca mai da cate un rateu.

Si ca poate intr-un fel nu este din punctul lui de vedere un mediu care sa promoveze un stil de pilotaj (sau conducere, cum vrei sa ii spui) considerat de unii mai defensiv, de altii mai batranesc.

Si recunsoc ca in calitate de beneficiar audio al plimbarilor Victorienilor pe Kiselleff, pot sa iti spun ca nu iti lasa impresia ca ar fi niste tipi precauti.

Iti dau un exemplu: vin Victorienii usurel de la Arcul de Triumf spre Victoriei. Semaforul la Docentilor este rosu (asta este inainte de cel de la Restaurantul Doina). Cam stiu ei cand se va face verde si cum se apropie usurel se face verde si da-i nene cat poate motorul. Din pacate sunt destui cretini care se baga pe galben-rosu din Docentilor in Kiselleff - stau marturie un semafor daramat (a fost inlocuit de vreo 2 ori si au renuntat) si eliminat definitiv, precum si un stalp metalic cu indicatorul Trecere de Pietoni care a fost de curand culcat la pamant - si de care Victorienii nu par sa tina seama. Evident ca totul merge bine pina apare bizonul.

 

Vad ca ai mai spus de viteza excesiva: judecand dupa consecinte ma gandesc ca viteza nu a fost cea potrivita. Viteza nu produce accidentele dar le favorizeaza si si mai grav viteza te omoara.

 

Si treaba cu franatul pe banda 2 este fix ceea ce se intampla cand isi aduce aminte soferul ca vrea sa intoarca masina peste linia continua. Si uneori isi aduc aminte brusc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un punct central de intalnire pentru anumite găști de oameni, unde se "propovaduiesc" anumite "adevaruri" si se incetatenesc anumite atitudini.

De genul "nu conteaza ce viteza am, conservarul trebuie sa aiba ochi de soim", "daca nu ii dai blana orbitoare, esti papagal si n-ai valoare", "nimeni nu-si ia motocicleta sa mearga legal", "loud pipes save lives", etc...

 

Asadar parerea mea e ca are relevanta din ce curent de gandire faceau parte protagonistii evenimentelor de zilele trecute...

 

e un punct central de intalnire si atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 18 Sep 2017 11:58

 

Mai mult decat sa comentezi inutil.... nu te duce capul.

 

Ba da, mai gasesc cate unu dinasta invartosat care trebuie sa dea reply la toate postarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Mai alegeti sa vedeti si latura pozitiva...Faptul ca "plimbarile Victorienilor" incep sa se extinda o sa ii ajute pe cei care scapa sa devina mai responsabili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca omul nostru @The Mentalist a dorit sa spuna ca impresia lui este ca in Piata Victoriei se promoveaza un anumit stil de conducere si poate un anumit spirit care uneori iata ca mai da cate un rateu.

Si ca poate intr-un fel nu este din punctul lui de vedere un mediu care sa promoveze un stil de pilotaj (sau conducere, cum vrei sa ii spui) considerat de unii mai defensiv, de altii mai batranesc.

Si recunsoc ca in calitate de beneficiar audio al plimbarilor Victorienilor pe Kiselleff, pot sa iti spun ca nu iti lasa impresia ca ar fi niste tipi precauti.

Iti dau un exemplu: vin Victorienii usurel de la Arcul de Triumf spre Victoriei. Semaforul la Docentilor este rosu (asta este inainte de cel de la Restaurantul Doina). Cam stiu ei cand se va face verde si cum se apropie usurel se face verde si da-i nene cat poate motorul. Din pacate sunt destui cretini care se baga pe galben-rosu din Docentilor in Kiselleff - stau marturie un semafor daramat (a fost inlocuit de vreo 2 ori si au renuntat) si eliminat definitiv, precum si un stalp metalic cu indicatorul Trecere de Pietoni care a fost de curand culcat la pamant - si de care Victorienii nu par sa tina seama. Evident ca totul merge bine pina apare bizonul.

 

Vad ca ai mai spus de viteza excesiva: judecand dupa consecinte ma gandesc ca viteza nu a fost cea potrivita. Viteza nu produce accidentele dar le favorizeaza si si mai grav viteza te omoara.

 

Si treaba cu franatul pe banda 2 este fix ceea ce se intampla cand isi aduce aminte soferul ca vrea sa intoarca masina peste linia continua. Si uneori isi aduc aminte brusc.

Hai sa zic ca ai dreptate, ca altfel de am si pe tine in cap.

 

1. 75% din ce ai scris, e offtopic si se rezuma la nush ce plimbari...

2. Da, ai dreptate... si-a amintit ca brusc acolo locuieste, pe stanga... acum gandeste-te de cate ori a mai facut asta...

 

LE:. In acelasi loc, alt accident. azi, in urma cu o ora. Nu ma pricep sa atasez pozele.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 12:17

E un punct central de intalnire pentru anumite găști de oameni, unde se "propovaduiesc" anumite "adevaruri" si se incetatenesc anumite atitudini.

De genul "nu conteaza ce viteza am, conservarul trebuie sa aiba ochi de soim", "daca nu ii dai blana orbitoare, esti papagal si n-ai valoare", "nimeni nu-si ia motocicleta sa mearga legal", "loud pipes save lives", etc...

 

Asadar parerea mea e ca are relevanta din ce curent de gandire faceau parte protagonistii evenimentelor de zilele trecute...

Pur si simplu.... esti iremediabil.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene ce legatura are intercalatul unei masini cu mersul in grup?

Mersul in grup inseamna sa plecam cu totii de undeva si sa ajungem cu totii intregi la destinatie. Nu la spital sau mai rau la cimitir.

Dupa mintea mea placerea mersului in grup este aceea de a ne bucura de prezenta prietenilor atunci cand oprim si mai schimbam o vorba, de a ne bucura impreuna de o plimbare.

Daca intra o masina intre moto, gata s-a dus distractia mersului in grup? Daca intra, iti iei distantele de siguranta fata de masina, si daca tii mortisi sa nu fie masina acolo o depasesti cand ai ocazia si gata.

Ce inseamna pentru tine ''.... ca se intercaleaza masini si este mai rau''? Ce este mai rau?

Toata lumea intelege prin "mers in grup" circulatul in formatia clasica compacta in zig-zag cu spatii relativ mici intre mobre. Eu la asta ma refeream.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Stai linistit Bubico , nu ma deranjeaza ca ai aplaudaci. Pacat ca nu puteti comunica decat aici pentru ca pe drum nu sunteti in stare sa mergeti in grup.

Tii tu neaparat sa-mi testezi abilitatile ... de grup?!

» Post actualizat in 18 Sep 2017 12:22

Argumenteaza, ca asa de vorbe... da pe afara forumul asta. Cand iti spun ca n-ai habar, stai in banca ta.

Io stau in ce banca vreau, nu in care-mi spui tu, ca n-am facut armata impreuna...

 

Cat despre viteza, ramane cum am zis: oamenii aia mergeau foarte tare in momentul ala.

Ca sa-ti mai tai elanul, vrei sa discutam despre conditia uneia dintre pasagere?!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tii tu neaparat sa-mi testezi abilitatile ... de grup?!

» Post actualizat in 18 Sep 2017 12:22

Io stau in ce banca vreau, nu in care-mi spui tu, ca n-am facut armata impreuna...

 

Cat despre viteza, ramane cum am zis: oamenii aia mergeau foarte tare in momentul ala.

Bag de seama ca ai strategie de vulpoi batran. Mai ales ca esti Mega Membru!!! iti dai seama cat ai trollat....

Incerci sa ma provoci?

 

Hai vulpoiule, zi cu cat mergeau. O dai in diverse....

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

estimeaza tu o ora, aproximativ....

 

Nu-mi place să aproximez ore. La fel cum nu-mi place să aproximez viteze.

 

E evident ca bati campii.

 

Nu te contrazic aici. Sunt decât curios de corelația dintre bătutul câmpilor și faptul că nu m-am uitat la ceasul din bord când am trecut pe lângă un grup de motocicliști.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau sau nu din gasca care freceventeaza parcarea de la Victoriei?Cel care a murit acu ceva saptamani la Pipera era sau nu din gasca de la Victoriei? Voi vedeti vreo relevanta?Eu da.

Da, ma Niko, din aia erau. Stim toti care mai stim cate ceva, doar ca n-avem voie sa spunem decat cu argumente, gen CNP...

» Post actualizat in 18 Sep 2017 12:30

Bag de seama ca ai strategie de vulpoi batran. Mai ales ca esti Mega Membru!!! iti dai seama cat ai trollat....

Incerci sa ma provoci?

 

Hai vulpoiule, zi cu cat mergeau. O dai in diverse....

Pai in conditiile in care au zis cu gura lor ca unu' era in limitare si altu peste suta pe franare grava...fa si tu un calcul... Nu poti sa-ti dau mura-n gura chiar ca la corijentii pe vara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ma Niko, din aia erau. Stim toti care mai stim cate ceva, doar ca n-avem voie sa spunem decat cu argumente, gen CNP...

Iti dai seama....

Ai ajuns la victimizare.

Urat moment.... Atata experienta in hatereala si o bagi pe asta cu victimizarea? Hai... ca poti mai mult! Nu degeaba ai 9311 (in crestere). Poate prinzi majortatul contului pana in weekend si faci 10000.

Te sustin.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre ChrisRR tu esti prieten cu ei si nu vrei sa zici. Ca prea esti singurul care le ia apararea. Nu spun ca cei care au scris pe aici sunt zei, dar vreo cativa dintre merita ascultati si luati in seama ca nu degeaba au multe sezoane si ceva km facuti, unii in ritm chiar alert si inca sunt intregi si fara deficiente.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt cine vrea sa ajute, am gasit postarea asta pe fb pe unul dintre grupurile pe care frec menta la fel ca pe forum. nu dau link si nu pun toata postarea, asta e insa partea relevanta.

 

Din pacate prietenul nostru, Ady D'artex, a decedat noaptea trecuta in urma uni accident moto. Acum se organizeaza inmormantarea lui de catre familie si se va anunta foarte curand cand va fi data inmormantarii. Situatia financiara a familiei lui nu este prea buna, nu se asteptau si nimeni nu e pregatit pentru asa ceva.
Ca sa putem ajuta familia, am cerut contul surorii lui Adi:
Iban: RO88OTPV110000922746RO01
Numele: Nesu Iuliana, cont OTP Bank.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ChrisRR e pe toate topicurile de accidente ma , numai ca el e impotriva conservarilor 10000000%. Nu exista sa fie biker vinovat vreodata.

ala e easy ride on, confunzi. chris RR e impotriva motociclistilor de tastatura. adica mai toti cu exceptia lui

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre ChrisRR tu esti prieten cu ei si nu vrei sa zici. Ca prea esti singurul care le ia apararea. Nu spun ca cei care au scris pe aici sunt zei, dar vreo cativa dintre merita ascultati si luati in seama ca nu degeaba au multe sezoane si ceva km facuti, unii in ritm chiar alert si inca sunt intregi si fara deficiente.

Aia cativa cu experienta, crede-ma ca nu stau pe aici. Au treaba la mobra sau fac bani ptr plimbari. Pe aici stau doar plictistii, care au format o gasca destul de experimentata in trolling. Fara ei, forumul asta era picat demult. Probabil si de asta sunt tolerati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cativa cu experienta, crede-ma ca nu stau pe aici. Au treaba la mobra sau fac bani ptr plimbari. Pe aici stau doar plictistii, care au format o gasca destul de experimentata in trolling. Fara ei, forumul asta era picat demult. Probabil si de asta sunt tolerati.

Exact cand am vrut sa ma bag si eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa se inchida si topicul asta! Si sa se faca si o regula la accidente: dupa doua pagini de RIP sa se inchida. Repede, pana sa apucxe vreunu sa zica altceva decat "era un motociclist talentat", "mergea foarte bine si linistit" si altele asemenea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ChrisRR e pe toate topicurile de accidente ma , numai ca el e impotriva conservarilor 10000000%. Nu exista sa fie biker vinovat vreodata.

Am fani... incep sa apreciez.

Daca tot ai urmarit, o mare parte le-am postat, pentru ca am cunostinta de ele si intentionam sa exclud dezinformarea. Mi-am spus speranta in ,,comunitatea'' asta online, dar s-a dovedit o mare haita de trolleala... De atunci, am renuntat sa mai postez accidentele.

 

ON: nu zice nimeni ca nu are careva un strop de vina, dar de aici, pana la ce se discuta... aproape iti vine sa vomiti.

 

Atata mancatorie pe forumul asta, nu gasesti la nici o alta categorie auto. Pur si simplu muscati din ceilalti, nu aveti retineri, ca doar sunteti online, aveti o alta identitate si puteti fi voi miezul din dodoasca pe aici.

 

Departe de de voi termenul de comunitate. Pacat ca altii se straduiesc (imprerium), pe cand voi stati cu noroiul pregatit. Imi pare rau ca sunt acid, nu asta imi doream, dar pe bune, luati o gura de aer si reflectati la ceea ce faceti aici.

» Post actualizat in 18 Sep 2017 12:46

Exact cand am vrut sa ma bag si eu...

Ai abia 600 postari... vedeti de plimbarile tale, ca nu intri asa usor pe aici :))

» Post actualizat in 18 Sep 2017 12:51

ala e easy ride on, confunzi. chris RR e impotriva motociclistilor de tastatura. adica mai toti cu exceptia lui

Ti-a trecut repede de cand ai cazut si tu? Ti-ai postat accidentul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fani... incep sa apreciez.

Daca tot ai urmarit, o mare parte le-am postat, pentru ca am cunostinta de ele si intentionam sa exclud dezinformarea. Mi-am spus speranta in ,,comunitatea'' asta online, dar s-a dovedit o mare haita de trolleala... De atunci, am renuntat sa mai postez accidentele.

 

ON: nu zice nimeni ca nu are careva un strop de vina, dar de aici, pana la ce se discuta... aproape iti vine sa vomiti.

 

Eu tot nu am inteles cum a murit baiatul ala :(

De la un simplu acrosaj pana la inconstient/stare grava pe asfalt e cam cale lunga. A fost calcat de vreun alt motociclist/masina din trafic? De asta sunt atatea discutii si polemici aiurea, ca nu prea intelege nimeni ce s-a intamplat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...