Sari la conținut

Problema inmatriculare moto USA (ajutor, sfaturi, idei...)


Lonerider
 Share

Postări Recomandate

Pe scurt...

Motocicleta importată de o firmă poloneză, în septembrie 2013, vândută unui polonez (conform factură luna 10.2016). Un prim RAR (Certificat de autenticitate) făcut la Sf. Gheorghe în iulie 2017 (?), cumpărată de o persoană din Timişoara (cu CV în poloneză de la cetăţeanul respectiv) în septembrie 2017, făcut un al doilea RAR (Certificat de autenticitate) la Timişoara la sfârşitul aceleiaşi luni, înmatriculată provizoriu până în 26.11.2017, apoi cumpărată de mine de la Timişoara la începutul lui octombrie 2017.

 

Documentele primite de mine: CV intre mine şi cel din Timişoara, cu toate ştampilele de la fisc, documentul original de proprietate din USA şi traducerea, CV original între polonez şi el şi traducerea acestuia, copie factură între firma poloneză şi polonez, copie (fotocopie sau scanare) document de vamă, în germană, din portul Hamburg, ambele Certificate de autenticitate de la RAR (cel expirat de la Sf. Gheorghe şi cel valid de la Timişoara), talonul galben cu ITP valabil din 07.2017, Cartea de identitate a vehiculului în original, Autorizaţie de circulaţie provizorie şi RCA.

 

Merg azi la fisc să mă ia în evidenţă. Aici totul bine.

Merg apoi la un birou de acte, poate îmi scăpă ceva. Mi se verifică toate documentele, se elimină din dosar traducerile, ne mai fiind necesare, deoarece a fost cumpărat din România, de la cetăţean romăn cu taxele la zi (care, la rândul său, l-a achiziţionat de la un cetăţean dintr-un stat membru UE) şi mi se întocmeşte RCA pentru o lună. Cu dosarul astfel pregătit, merg la înmatriculări.

 

Aveam programarea abia pe 16.01.2018 dar, având în vedere expirarea Certificatului de la RAR pe 28.11.2017, vorbesc la ghişeu să mă ajute şi mă pun la rând. Fac coadă de vreo trei ore şi jumătate, imi vine rândul să prezint actele. Stupoare, toate sunt bune, mai puţin documentul vamal, care NU ESTE ÎN ORIGINAL, iar copie nu se acceptă.

Să descriu puţin documentul vamal..., nu vorbesc germana, am habar de unii termeni şi cuvinte, m-am ajutat şi de translator. Documentul se referă la plata vamei pentru un număr de câteva zeci de repere, serii de şasiu, printre care şi această motocicletă. Adică există un document, în original, probabil la firma importatoare dar care, dezmembrând acel întreg de repere în părţi, nu cred că ar fi putut preda document în original, către terţi, doar copii ale acestuia.

Am contactat şeful serviciului, am discutat despre problemă, mi-a reţinut actele până mâine, urmând a se consulta (nu ştiu cu cine) pe această speţă, întrucât a mai avut situaţii similare (nu persoane fizice), dar pe care nu le-a onorat, urmând a fi contactat ulterior.

Ce idei sau sfaturi îmi puteţi da, dacă v-ati lovit de situaţii similare (sau nu), pentru varianta în care mi se va respinge dosarul? Ce alte căi de urmat aş mai putea avea? Vă mulţumesc.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

......................................

Avand in vedere ca ai achizitionat motocicleta dintr-un stat Membru UE

In polonia a fost inmatriculata?

Daca a fost inmatriculata si in polonia nu ai nevoie de aceea doavada vamala

......................................

Nu ştiu dacă a fost înmatriculată în Polonia...

Am mers pe mâna celor de la întocmiri acte, ei au făcut selecţia documentelor pentru dosar.

 

DA,dar sa fi fost inmatriculata definitiv in ue, ori se pare ca ar fi fost provizoriu,tot cu nr rosii...De asta au cerut si actul vamal.

Nici asta nu ştiu.

 

Se pare că mă încadrez/încadrează la VEHICUL ACHIZIȚIONAT DIN AFARA UE ȘI CARE NU A MAI FOST ÎNMATRICULAT unde se cere Dovada efectuării formalităţilor vamale de import (definitiv sau temporar), în original sau copie legalizată;

Eu am primit documentele în copie/scanate şi chiar nu cred să am de unde scoate originale sau copie legalizată, având în vedere că firma importatoare este (sau a fost) in Polonia. Şi nu cred că putea descărca sau prelua containerul cu marfurile, dacă nu se treceau prin vamă.

Cand am luat moto şi am perfectat actele, la o firmă de înmatriculări în Timiş, aceştia aveau deja dosarul complet pentru înmatriculat pe fostul proprietar, au întrerupt procedura pentru că am apărut ca şi cumpărător. Eu m-am dus în 9 şi programarea era în 12.

» Post actualizat in 22 Nov 2017 19:48

Şi aici formularistica este diversă, de la VEHICUL ACHIZIȚIONAT DIN AFARA UE ȘI CARE NU A MAI FOST ÎNMATRICULAT pe unele site-uri (http://www.prefecturaalba.ro/inmatriculari/), la DOCUMENTE NECESARE PENTRU ÎNMATRICULAREA UNUI VEHICUL ACHIZIŢIONAT DIN AFARA UE ŞI CARE NU A MAI FOST NICIODATA ÎNMATRICULAT, pe alte site-uri (http://www.spcrpcivcluj.ro/inmatriculari/documente-pentru-inmatriculare/documente-necesare-pentru-inmatricularea-unui-vehicul-achizi-ionat-din-afara-ue-si-care-nu-a-mai-fost-niciodat-inmatriculat, http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&p=inmatriculari&sub=din_afara_ue_neinmatriculat)

Ori motocicleta asta a mai fost înmatriculată în USA, am documentul original, dar nu am placa cu număr.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poți apela și tu la niște băieți care se ocupa de Înmatriculări? . Ei au obiceiul sa găsească soluții la chestii de astea, mai ales ca nu e vorba decât de niște prostii birocratice.

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu o poti lua tu in vama romana pe numele tau direct?

Nu stiu daca pot, avand in vedere ca a fost deja trecuta prin vama UE cu timp in urma.

» Post actualizat in 23 Nov 2017 05:46

 

Nu poți apela și tu la niște băieți care se ocupa de Înmatriculări? . Ei au obiceiul sa găsească soluții la chestii de astea, mai ales ca nu e vorba decât de niște prostii birocratice.

Nu este asemenea firma aici, doar birouri de intocmit acte.

» Post actualizat in 23 Nov 2017 05:48

 

Daca l-ai cumparat din UE de ce te incadrezi la altceva? Tu l-ai cumparat de la un roman, istoria de la Adam si Eva incoace e irelevanta.

Logica mea nu se compara cu a lor. Ei folosesc litera si nu spiritul legii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, este vorba de un Intruder de 1400?

Poate daca ai vreo cunostinta pe la vreun notar?! Nu stiu sa te ajut, scuze de interventia de baba curioasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un abuz ce incalca normele, la fel am patit si eu cand mi-am inmatriculat motocicleta adusa de un importator. Aveam toate actele necesare, moto era normal cumparata de aici dar pentru ca aveam CI-ul omologare individuala mi se cerea sa aduc factura si actele de vama, la replica mea ca nu am dreptul sa cer acest lucru vanzatorului au spus ca nu-i intereseaza. Daca nu faceam rost de aceste documente ma gandeam ori sa depun la registratura toate actele impreuna cu o cerere de solutionare conform legii ori sa intru in audienta.

Ei au datoria atunci cand sunt suspiciuni sa verifice daca nu s-a incalcat legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa-i contactezi pe cei din Polonia sa-ti faca o copie legalizata la actul vamal, copia simpla se poate falsifica usor, varianta 2 Vama din Romania poate verifica autenticitatea unui act vamal din EU dar dureaza, mergi la ei si ceri verificarea actului vamal emis in Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctul de intrare in EU a fost portul Hamburg, probabil acolo s-a facut vama, nu in Polonia.

Revin la ce am scris mai sus, este o problema pe care o poate rezolva SOLVIT. Nu costa nimic, alearga ei dupa documente, uita-te la cazurile rezolvate deja. Singura problema este durata de 10 saptamani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au respins documentele la Inmatriculari. Toate actele sunt bune, au verificat daca a fost/este sau nu furata si daca a fost inscrisa in UE, interogarile fiind negative, mai putin acele copii.

Care sunt documentele necesare inscrierii la Taxe si Impozite, a unui vehicul importat? Am fiscalul de la cetateanul roman, de la care l-am luat, cu toate stampilele valabile. Acolo nu trebuiau prezentate documente de provenienta?

Astea sunt documentele, in copie, pentru care s-a refuzat dosarul. VIN-ul figureaza intr-una din pagini (JS1VX51....). Imi poate explica cineva ce reprezinta? Oricum, incerc sa ajung la Vama, maine. Va multumesc.

post-4365-0-23154200-1511810900_thumb.jpgpost-4365-0-55991900-1511810907_thumb.jpgpost-4365-0-96205800-1511810915_thumb.jpg

post-4365-0-07565900-1511810928_thumb.jpgpost-4365-0-92391900-1511810936_thumb.jpg

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lonerider: te-ai gandit sa intrebi la taxe si impozite ce documente iti trebuie? in general act de vanzare-cumparare si cartea romaneasca de la RAR. posibil si alte acte pentru vehicul adus din afara UE, nu am avut inca placerea.

tu voiai sa o inmatriculezi fara sa o inscrii la impozite? WTF?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și eu am înmatriculat la Cluj o moto cumpărată din Polonia via SUA, am făcut traducere la toate actele inclusiv cel de vamă pe care erau trecute mai multe serii de motociclete și nu au fost probleme. Traducerea fiind legalizată nu au avut de ce se lega. E drept înainte sa depun dosarul am întrebat la informații, dacă trebuie să le aduc cumva ceva acte în plus de la vama română care sa ateste încă o data cum că e plătită vama. În România sufli și în iaurt când ai de lucru cu acte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lonerider: te-ai gandit sa intrebi la taxe si impozite ce documente iti trebuie? in general act de vanzare-cumparare si cartea romaneasca de la RAR. posibil si alte acte pentru vehicul adus din afara UE, nu am avut inca placerea.

tu voiai sa o inmatriculezi fara sa o inscrii la impozite? WTF?

La taxe si impozite am fost luat in evidenta, alfel nu ajungeam la inmatriculari

» Post actualizat in 29 Nov 2017 13:48

Și eu am înmatriculat la Cluj o moto cumpărată din Polonia via SUA, am făcut traducere la toate actele inclusiv cel de vamă pe care erau trecute mai multe serii de motociclete și nu au fost probleme. Traducerea fiind legalizată nu au avut de ce se lega. E drept înainte sa depun dosarul am întrebat la informații, dacă trebuie să le aduc cumva ceva acte în plus de la vama română care sa ateste încă o data cum că e plătită vama. În România sufli și în iaurt când ai de lucru cu acte.

Am fost si la vama, au vazut respectivele copii, este un document vamal unde este defalcat pe coduri plata vamii, pentru doua categorii de capacitati cilindrice ale motocicletelor din container.

Pana sa ajung la ghiseul inmatricularilor, am fost la birou de intocmiri acte, pentru verificare/completare dosar, mi s-a spus ca este complet si in regula, nu mi s-a specificat nimic de traducerea documentului vamal...

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reuşit să corespondez (telefonic şi apoi e-mail) cu comisionarul vamal din portul Hamburg, care s-a ocupat de întocmirea documentelor şi a căzut de acord să-mi trimită un rând de copii ale documentului vamal, ştampilate de ei, format hârtie, în plic prin poştă, dacă le dau adresa, NIF-ul şi plata în avans a acestor servicii (o sumă relativ mică)...

Apoi o să le fac traducere la un autorizat, iar dacă nici aşa nu se găseste o modalitate sau înţelegere, nu ştiu ce să mai zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal trebuie să o poți inmatricula, nici eu nu am avut documentul vamal în original, era un a4 scos la imprimanta de pe net cu stampila firmei de unde am luat motorul. Dar la noi tot timpul este câte un funcționar din ăsta deștept. În primul rând nu îmi dau seama ce treabă are serviciul de înmatriculare cu taxele vamale?? Dacă tot fac pe deștepții și nu cred că-i plătită vama ar trebui să îți ceară o dovadă de confirmare de la orice vamă din România. Pe hârtia aia cu plata vămii este un cod care se bagă în sistemul informatic vamal și trebuie să se vadă dacă au fost achitate taxele vamale. Doar suntem în UE și sistemul informatic e comun. Cel puțin așa știu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 9 months later...

Daca o motocicleta a fost importata din SUA, in polonia si vanduta unui polonez, care a inmatriculat-o pe numele lui ( definitiv) ,iar apoi mi-o vinde mie, cetatean roman. Eu mai trebuie sa fac dovada cu vama si toate celelalte acte sau va fi o vanzare-cumparare normala intre cetateni UE?
Multumesc

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 minutes ago, MrZee said:

va fi o vanzare-cumparare normala intre cetateni UE?

 

Da. Incearca sa vorbesti cu @RedRat, e un baiat super, si sa-ti spuna exact ce documente trebuie din Polonia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...