Sari la conținut

Accident petrache poenaru 13 iunie 2018


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

Din pacate sportul pe care il practicam este 'pe viata si pe moarte'. Cred ca trebuie sa existe unii care sa se exprime mai dur pentru ca astfel poate tineti minte. Tineti minte faza,tineti minte ca un prieten a murit din astfel de cauze.

Si astfel, flash-urile catorva astfel de prieteni care va vor veni in minte cand dati de gaz o sa va faca sa nu duceti maneta aia pana la capat.

Nu-l mai spurcati pe unu sau pe altu ca a fost prea dur in exprimare, motociclismul se vede clar ca e mult mai dur decat niste vorbe pe forum.

NOI NU PRACTICAM NICI UN SPORT!!!!

ce facem noi pe strada NU SE POATE SA FIE PRACTICA’ si nici SPORT’

cand o sa intelegem asta oare????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 383
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator goe 75

Te întreb :cand mergi incet si prost(nu dati cu pietre, nu ma refer la Sabina al carui accident nici nu stiu cum s-a intamplat) sansele sunt mai mici sau mari in raport cu unul care merge MAI tare si MAI bine/corect?

Nu stiu ce raspund in mod direct ...presupun ca exista un punct de echilibru sau o cale de mijloc ,asa cum este normal in orice activitate. Toti speram la mai bine=corect dar ...limitari normale pentru oameni care incep tarziu in viata de obicei(in combinatie cu hazardul traficului), ne forteaza sa nu ajungem la atat de bine incat sa dispara orice pericol.

 

Asta doar sa-ti raspund asa cum pot la ce m-ai intrebat ,dar intentia mea in ce spuneam acolo se referea doar la faptul ca am fost afectat destul de mult de felul cum un impact de viteza mica a produs rani destul de grave sa produca deces, in conditiile respective.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sportul pe care il practicam este 'pe viata si pe moarte'. Cred ca trebuie sa existe unii care sa se exprime mai dur pentru ca astfel poate tineti minte. Tineti minte faza,tineti minte ca un prieten a murit din astfel de cauze.

Si astfel, flash-urile catorva astfel de prieteni care va vor veni in minte cand dati de gaz o sa va faca sa nu duceti maneta aia pana la capat.

Nu-l mai spurcati pe unu sau pe altu ca a fost prea dur in exprimare, motociclismul se vede clar ca e mult mai dur decat niste vorbe pe forum.

 

Duritate, sa fie. Nesimtire, nu. Mai ales cand nu e cazul.

 

Poate cuvintele au fost alese prost, fara sa vrea. Asta e, greseala se plateste.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NOI NU PRACTICAM NICI UN SPORT!!!!

ce facem noi pe strada NU SE POATE SA FIE PRACTICA’ si nici SPORT’

cand o sa intelegem asta oare????

Ianachime tata, ce faci tu pe strada tot un fel de sport e...sau balet, sau cum vrei tu sa-l numesti :D

In care daca gresesti o fractiune de secunda mori. Sper ca suntem de acord aici...mai ales la ce echipament alegi sa folosesti deobicei :D

Chestia asta cu motoretele asta e, de 20 de ori mai riscanta decat mersul cu masina,conform unei statistici.

Iar cu masina mor 5/zi,dsca ar fi multe motorete ar fi si multe morti/zi.

Cifre seci si statistici.

 

Alegem sa mergem prin trafic mai tare,sa ne bagam- trebuie sa anticipam astfel de miscari care l-au ucis pe colegu',asta e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ianachime tata, ce faci tu pe strada tot un fel de sport e...sau balet, sau cum vrei tu sa-l numesti :D

In care daca gresesti o fractiune de secunda mori. Sper ca suntem de acord aici...mai ales la ce echipament alegi sa folosesti deobicei :D

Chestia asta cu motoretele asta e, de 20 de ori mai riscanta decat mersul cu masina,conform unei statistici.

Iar cu masina mor 5/zi,dsca ar fi multe motorete ar fi si multe morti/zi.

Cifre seci si statistici.

 

Alegem sa mergem prin trafic mai tare,sa ne bagam- trebuie sa anticipam astfel de miscari care l-au ucis pe colegu',asta e.

nu am contestat cele spuse de cum mergem ci doar ca

nu mai spune SPORT caci asta denota cu totul altceva!!!!

noi folosim motocicletele ca si MIJLOC DE TRANSPORT sau relaxare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a incercat,s-au facut topicuri speciale in incercarea de educare de catre cei care ne credeam mai experimentati.

Cineva si-a batut joc de informatia aia si a mixat-o cu un topic despre accidente.

Apoi au venit cei care au spus,cine sunteti voi sa dati sfaturi,sunteti macar Rossi? Eh bine, de atunci stam cuminti si ne uitam de pe margine...

Stii cum e? Fraierii se autoexclud. Cine avea cap sa citeasca si sa invete, ar fi facut-o. Asa, pentru ca unul si altul o dau de garduri...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xael, giratoriu se face la o intersectie,dintre cel putin doua drumuri, acolo nu e intersectie,deci ff putin probabil, desi nu e o idee rea

Iti pot da ca exemplu o gramada de semafoare instalate la intrările in unele malluri, auchan-uri si altele asemenea. Unde singura "strada" in afara de bulevardul principal este intrarea in parcarea mall-ului. Deci daca se vrea, se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Xael, giratoriu se face la o intersectie,dintre cel putin doua drumuri, acolo nu e intersectie,deci ff putin probabil, desi nu e o idee rea

Zici? N-ai trecut pe centura, intre Mogosoaia si Otopeni? Nu de alta, dar e un ditai giratoriul cu 2 intrari/iesiri, nu e nici un fel de intersectie! Nu ca as fi fan al plestilor astea trantite peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sport???

https://dexonline.ro/definitie/motociclism

 

MOTOCICLÍSM s. n. Ramură sportivă care se practică pe motociclete (cu două sau cu trei roți) împărțite în clase după capacitatea cilindrică. – Din fr.motocyclisme.

MOTOCICLÍSM s. n. Ramură sportivă care se practică pe motociclete (cu două sau cu trei roți) împărțite în clase după capacitatea cilindrică. – Din fr.motocyclisme.

MOTOCICLÍSM s. n. Sport practicat cu motocicleta.

motociclísm (-ci-clism) s. n.

motociclísm s. n. (sil. -clism)

MOTOCICLÍSM s.n. Sportul cu motocicleta. [< fr. motocyclisme].

MOTOCICLÍSM s. n. sport practicat pe motocicletă. (< fr. motocyclisme)

MOTOCICLÍSM n. Gen de sport constând din diferite probe de viteză cu motociclete. /<fr. motocyclisme

 

Am gresit foarte tare, imi cer scuze, PUTEM TERMINA CU ASTA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sensul definitiei din DEX nu este inclusa circulatia pe drumurile publice conducand un motociclu.

 

Orice sport e guvernat de un for sportiv, asociatie, federatie, afiliat la un minister.

Naveta la servici cu GSXR-ul de 1000 NU ESTE SPORT!

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Nici consumul de alcohol nu este sport ,dar cand mai vezi pe cate unu prin sant nu poti sa nu te gandesti ca esti in prezenta unui campion la sticlism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Gata fratilor,numiti motociclismul o activitate ca sa fie pc si sa nu mai fie ceata de poeti in stres ca le luati painea de la gura.

La naiba ,am auzit despre sah zicandu-se ca e sport si n-a murit nimeni ,dar ...asta-i romanu cand vrea sa fie in pas cu fudulia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai sunt afectat de atata indolenta, mai vezi cate un bastinas si pe aici, dar rareori asa grav ca in Ro. Sunt pe principiul ca daca fac ceva illegal, macar belesc ochii de 19483851 de ori inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Toti vedem realitatea la fel de bine dar mai avem si alte interese decat sa spunem toata ziua doar Romania-naspa Germania-super si alte variatii pe aceeasi tema.

» Post actualizat in 18 Jun 2018 13:50

Iar "realitatea "prezentata de tine este tot timpul cu exagerari catre partea negativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti vedem realitatea la fel de bine dar mai avem si alte interese decat sa spunem toata ziua doar Romania-naspa Germania-super si alte variatii pe aceeasi tema.

» Post actualizat in 18 Jun 2018 13:50

Iar "realitatea "prezentata de tine este tot timpul cu exagerari catre partea negativa.

Fiecare percepem realitatea in felul nostru. Nu contest ca poate exagerez cu partea negativa. Asa sunt eu.

Dar cum plua mea sa fiu pozitiv cand a incalca legea circulatiei este o bagatela? Mare smecherie.

Ala intoarce masina cum i s-a sculat lui si a omorat un om a carui singura vina a fost ca poate a tras mai tare de gaz.

Unul in mormant si unul probabil 2 ani cu suspendare si dupa 60 de zile are inapoi dreptul de a conduce = de a mai omori pe cineva.

 

Vezi ca deschis un topic un pusti care vrea o mobra de A1 fara limitare. Iar un coleg ii da sfatul ca ce mare smecherie, stie el o gramada care conduc mobre nelimitate. Ca 20 kW nu omoara pe nimeni.

Exact mentalitatea boului care a intors la futui ma-sa, ca ce draqu doar intoarce asa de cand se stie, si mai stie nu stiu cati care intorc asa si nu a murit nimeni. Pina acuma.

 

Imi cer iertare daca m-am ambalat dar omoratul pe sosele, pentru ca circulam ca niste cretini iresponsabili, a ajuns un fapt banal.

Nici macar nu ne mai impresioneaza ca a murit copilul, tatal, fratele cuiva. Ba mai este luat si pe faras daca nu are vreo realizare stiintifica.

Asta este realitatea de pe soselele din Romania. Si vrei sa fiu pozitiv?

 

Da, cat timp m-am plimbat in occident cu fii-mea, vreo 8.000 km nu s-a simtit in pericol. Si nici nu a fost in pericol. Aici in RO in 3 Km cat ne-am plimbat era sa dea unul peste ea la Arcul de Triumf.

Asta este realitatea, cruda, dura si urata, dar daca o spun se numeste ca sunt franar, negativist etc. Trebuie sa fim nationalisti si sa nu mai laudam pe altii. Mandrii ca suntem romani, nu?

 

Ia spune-ne tu, pentru ca circuli in lung si in lat prin Europa, cam ce patesti daca te prinde cu 270 km/h pe autostrada (evident nu in Germania pe portiunile pe unde mai ai voie)?

La noi, 2900 Lei, adica 1450 Lei in 48h si 90 de zile de relaxare. Ca sa nu ''il afecteze iremediabil'' precum spunea cineva pe aici.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Imi pare rau colegu dar omoratul pe sosele este un fapt "banal" peste tot. Este o problema arhicunoscuta de toata lumea si nu se va schimba nimic nici la noi nici prin alte parti.Avand in vedere in ce hal avem vizibilitatea blocata prin tot orasul de masini parcate peste tot,se putea si mai rau.

 

Oricum nu prea conteaza ...oricata dreptate ai ,cand tot repeti ca o moara stricata devine agasant si neinteresant si incepe sa para frustrare scapata de sub control ...catre deprimat grav dar inca functional doar in speranta de a mai racola inca un convertit la o cauza pierduta.

 

Mai schimbam o idee ,mai o gluma ...dar sunteti cativa care parca aveti ochelari de cal si nu vedeti decat propaganda tembelistica si orice stimul care sa va agite putin declanseaza aceeasi tornada de frustrari pe care le varsati aici de parca ar folosi cuiva.

Mai puneti mana pe o carte a clasicilor rusnaci sa va mai aduceti aminte ca si in cele mai crunte situatii prin care a trecut spiritul uman au mai aparut raze de soare ,iubire ,zambete si speranta .Pai va tot pretindeti niste romani mai superiori pt ca voi vedeti realitatea mai bine ca altii ...dar nu se vede decat slabiciunea si disperarea omului fara speranta .O las asa ca deja m-am plictisit de butonat si sunt sigur ca ai prins ideea.

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...