Sari la conținut

Accident aproape de Ramnicu Valcea


dantimofte
 Share

Postări Recomandate

Aici este inca un punct in care experienta si norocul merg mana in mana. Am citit doua posturi pertinente pana acum, cel cu suma prostilor prezenti pe sosea in acelasi timp si in acelasi loc si cel cu multimea vida a instructorilor de pe forum.

 

Am avut de-a lungul anilor posibilitatea de a face parte din diverse grupuri de plimbareti si pot spune ca un lucru am descoperit la multi in comun, gura exponential mai mare decat capacitatile dovedite la ghidon.

 

Tot forumistul e un Rossi care cunoaste si respecta legea la virgula...Realitatea insa tine mortis sa-i faca in ciuda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De acum inainte nu mai dau voie nici unuia sa iasa in drum principal..Sa stea dracului acolo pana s.o termina benzina din rezervor..

De obicei daca tot vreau sa fac un bine il duc pana la capat si ii fac si semn aluia cand poate trece in siguranta pt toata lumea..Ca el nu vede dar eu da..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce faci frate? Bagi motociclisti la apa? :)

 

Soferul a iesit din parcarea acestei carciumi si avea linie intrerupta.

 

Ce facem acuma? Mie imi pare ca singurii prosti (si agresivi) sunt motociclistii.

 

Din pacate soferul este vinovat pentru ca nu s-a asigurat, chiar daca veneau baietii de baieti pe contrasens.

 

https://www.google.ro/maps/@45.0088479,24.5645815,3a,75y,228.81h,95.98t/data=!3m6!1e1!3m4!1soUh_Gc73lLcLiB-Coy2mJA!2e0!7i13312!8i6656

 

Cam in pozitia asta se afla soferul care a filmat. Se vede turnul de apa precum si casa aflata in constructie pe dreapta.

 

https://www.google.ro/maps/@45.0093716,24.5654542,3a,75y,229.01h,105.72t/data=!3m6!1e1!3m4!1sz4g3B8cmXrsaC0WtRBIGsA!2e0!7i13312!8i6656

Doar am facut precizarea unde a avut loc accidentul. Titlul topicului spune ca accidentul a fost aproape de Rm. Valcea, si nu este adevarat.

Eram la cateva sute de metri dupa locul accidentului. Practic, a avut loc in urma mea.

:)

Drumuri bune sa avem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garantat in viitor vor sti cum sa depaseasca o coloana.Mai exact , cu atentie si o diferenta de viteza de max 15-20 , pt ca da , mai vireaza cate unul la stanga , sau scoate botul printre masini.Nu este mare stiinta , ci doar sa gandesti ca se poate intampla si asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar am facut precizarea unde a avut loc accidentul. Titlul topicului spune ca accidentul a fost aproape de Rm. Valcea, si nu este adevarat.

Eram la cateva sute de metri dupa locul accidentului. Practic, a avut loc in urma mea.

:)

Drumuri bune sa avem!

asa este, eu nu conduceam in momentul respectiv si cand am descarcat mai tarziu mi-am adus aminte doar ca era inainte de Rm. Valcea, am tinut minte gresit ca era aproape de oras

» Post actualizat in 26 Jul 2018 15:52

Din ce am vazut mergeau foarte linistit si prudent, masina noastra ii depasise cu putin timp in urma.

 

Mai am filmuletul asta, e tot din momentul ala dar de la camera din spate, restul au fost suprascrise

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi nene, nu faceți acte de caritate pe DN-uri aglomerate. Riscurile sunt mult mai mari decât în oraș. Se circulă destul de rapid și nu știi niciodată când te pupa tir-ul în fund.

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca s-ar respecta regulile de circulatie, nu ar fi probleme.

Când ai un cârd de mașini în spate, ai căror șoferi sunt frustrați că merg cu viteza melcului, nu faci de-astea pentru că oricând poate apărea un deștept care să depășească coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul a iesit din parcarea acestei carciumi si avea linie intrerupta.

acum ne vom certa de unde au iesit :))))

pentru ca, din ce vad eu pe google maps, carciuma e mai incolo; pana in carciuma insa, mai e o poarta de unde presupun eu ca a iesit masina aia, peste linia continua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La BV a fost un incident similar acum aproximativ 5 ani soldat cu decesul motociclistului.

 

Coloana a facut loc unui autoturism sa iasa dintr-o curte, iar motociclistul depasind coloana s-a intalnit la 50-60kmh cu autoturismul in fata (era peste linia continua). A mai trait cateva minute...

 

Il cunosteam si stiu ce a ramas in urma...

 

Totul pentru cateva minute de asteptat in rand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aștepți in rand. În tarile cu apa calda 2 roti au prioritate fata de 4, după niște principii prestabilite și de bun simt. În tarile sub sau în curs de dezvoltare prioritatea ți o faci, motocicliștii trebuiau sa tina cont de asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, o astfel de depasire nu o sa vezi in tarile cu apa calda cum spui tu.

Vi se pare ca cei 3 motociclisti sunt mai putin cocalari decat ala cu BMW-ul care a depasit coloana?

Ca au fost smecheri ii priveste, inclusiv consecintele aferente. Dar ca sa sari sa dai cu pumnii in masina prostului nr.4 confirma gandirea de cocalar: bah ma priveste cum circul, voi restul sa circulati corect.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ca sa sari sa dai cu pumnii in masina prostului nr.4 confirma gandirea de cocalar: bah ma priveste cum circul, voi restul sa circulati corect.

 

Pai cum, nu mai tii minte argumentele vesnice ale motociclistilor care vor respect? "ce conteaza ca veneam cu 200, important e ca ala nu mi-a acordat prioritate", "ce te intereseaza pe tine ca incalca legea atat timp cat e asumat?" Pai si cand fac poc de ce nu isi asuma?

 

Desi legea l-a scos vinovat pe sofer, in cazul in care acolo e intermitent ala a picat fix victima colaterala. Pentru ca ai nostri gagii depaseau pe continua cu mult inainte ca soferul sa existe in toata povestea asta, atat ca l-au gasit pe Gigel Soferel care dea vrea sa se bage la momentul nepotrivit si a cazut magareata pe el.

 

 

Noroc ca la noi inca legea e cu hibe, altfel daca erau in tarile cu apa calda de te masurau si-n c.ur, vezi cazul Hayden, altfel statea treaba cu baietii veseli, pentru ca provocatorii accidentului au fost ei.

 

 

Si chiar si asa, nu zice nimeni sa stai toata ziua in coloana de nebun, da' macar daca tot faci o nefacuta casca ochii in spanac pe unde mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zice nimeni ca în astfel de situații ori te bagi incet prin dreapta ori o iei pe contrasens cât mai prin stânga ca să eviți faze de genul sau când se plictisește vreunul sa stea în coloana și vrea sa întoarcă. Dacă vine cineva din fata oprești pe stânga, în ultimul caz. Cel mai aiurea e sa o arzi prin stânga mașinilor aproape de ele. Ca nu sta nimeni pe doua roti în coloana, deși asa ar fi legal. Dar măcar sa se aprindă beculetul de primejdie și raportul vizibilitate vs viteza sa fie în limita safe

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ne vom certa de unde au iesit :))))

pentru ca, din ce vad eu pe google maps, carciuma e mai incolo; pana in carciuma insa, mai e o poarta de unde presupun eu ca a iesit masina aia, peste linia continua

Carciuma nu mai exista. S-a terminat demolarea ei fix in ziua accidentului. Si vorbesc serios. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este clar culpa comuna. Linia continua este si ptr sofer si ptr motociclisti.

Nu stiu cum vor face cu asigurarile. E si cu victime.

Delicata treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La naiba, au fost o suta de accidente moto cauzate de soferi care virau stanga peste linia continua ca sa intre la ei in batatura, si nu-mi amintesc de cineva care sa le fi tinut partea atunci...

 

Normal ca nu intri/iesi din curte peste linia continua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb "pentru un prieten": cum procedezi cand iesi dintr-o curte si ai linie continua? Faci dreapta si te duci la dracu in praznic unde poti sa intorci?

Depinde. In RO intorci peste linia continua direct sau oricum pe unde ai chef.

Scuza este pregatita: cum domne', sa merg inca X km ca sa intorc? Pai daca primaria nu a facut, daca statul (paralel sau nu ) nu a facut .... si tot asa.

In cazul de fata berbecul cu masina avea de mers 220 m pina unde putea face stanga legal.

 

Si daca vreti sa verificati cam cati romani isi baga plua in ea de linie continua va propun un loc de studiu:

 

https://www.google.com/maps/@44.4621331,26.0770112,3a,75y,194.7h,73.73t/data=!3m6!1e1!3m4!1sywPWXkuvco4n7cRT3y8B-w!2e0!7i13312!8i6656

 

La intersectia strazilor Docentilor si Clucerului, Sector 1 Bucuresti, este un mic sens giratoriu. Langa sens se afla o cladire birouri Gran Via Bussines Center.

Firme cu greutate, oameni cu carte, nici vorba de pulime.

 

Daca iesi din parcarea subterana a cladirii si doresti sa o faci la stanga, nu se poate pentru ca este linie continua. Trebuie sa o faci dreapta, te invarti sens si gata, operatiune care dureaza 10-15 secunde.

 

Daca veti sta pe acolo veti constata ca aproape toti fac direct stanga. O spun din experienta - unul a vrut sa o faca peste mine acuma 3 saptamani. Sa nu credeti ca el a fost cel care a oprit ca sa nu ne imbratisam. A facut stanga si si-a vazut de drum.

 

Nu infrastructura sau legile sunt problema.

 

Poporul asta idiot are o problema grava de educatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum procedezi in stuatia de mai jos? ai voie sa virezi prima la stanga, dar este interzis ulterior prin indicator, dar 20 metri mai departe nu mai ai voie sa virezi stanga, iar inca 50 metri mai departe ai giratoriu....

 

 

Th1wLbW.jpg?1

Editat de 1xu1xf1xu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...